Som veľmi nepraktická

mamka34
29. dec 2013

Dnes som si uvedomila, že veľa vecí v bežnom živote riešim strašne racionálne. Stále niečo počítam, meriam, porovnávam. Najradšej by som si zostavila rovnicu na veci, ktoré sa nedajú zostaviť. Minule sme niečo také ľudské riešili a ja som sa zamyslela, že odpoveď neviem vypočítať, lebo by som potrebovala nejaký koeficient toho, koľko to druhým prinesie radosti a koľko smútku. Neviem, či ma chápete, ale mne takýto pohľad na svet strašne komplikuje život. Chcela by so mať obyčajný inštinkt, strácať hlavu, robiť také iné, normálne chyby. Lenže moje chyby pramenia z toho, že predpokladám, že v živote riešime problémy ako v matematickom zošite.
Som teoretik, ktorý si nevie rady. Na strednej škole som riešila matematické súťaže, počítam veľmi rýchlo a mám veľký zmysel aj pamäť na čísla, ale neviem šoférovať auto, padám z vleku, takže neviem lyžovať. Okrem toho medzi moje záľuby patrilo čítať čo najhrubšie knihy a zapisovať potom počet strán. Cez prázdniny presiahlo to číslo 4000. Napriek tomu som svoje vedomosti nikdy nedokázala predať a pracujem na úrovni človeka so základným vzdelaním. Pre praktický život som nepoužiteľná. Jediná útecha pre mňa je, keď nachádzam na MK články typu "Mám pomer so švagrom a som tehotná", prípadne "Môj partner začal húliť." Vtedy si pripadám celkom normálna. 🙂 🙂 🙂 Moja mama často používala slovo praktická a vravievala: "taká praktická kabelka, taká praktická sukňa." A to znie, ako niečo, čo sa hodí, niečo čo sa oplatilo kúpiť. Ale počuli ste už, že by niekto chválil niečo ako :"Úžasne teoretickú kuchársku knihu som si kúpila, také teoretické zariadenie bytu, taký teoretický šatník?" Mám pocit, že som niekto, kto sa nehodí na nič. 😒

saska.t
29. dec 2013

@mamka34 kazdy sme sikovni a mame hlavu na nieco ine,kdezto na ine veci sme uplne lavi a tak je to aj s tebou, musis sa naucit svoje nadanie predat a profitovat z neho,nikto nie je dokonaly a tak to treba brat,nie sa tym stresovat,uc sa vyuzivat svoje nadanie vo svoj prospech,raz to urcite pojde !!! 😉

katy1979
29. dec 2013

A nie si ty asperger? 🙂

anuska74
29. dec 2013

Inak aj mňa to napadalo asperger.

mamka34
autor
29. dec 2013

Neviem,
ale syn má diagnostikovné ADHD už dávno.

jana5555
29. dec 2013

joj, daco take trebalo uz daavno vyuzit, ved kolki iteckari sedia za pocitacmi a vymyslaju programy na zaklade vselijakych pravidiel a tie platy, co majuu 🙂 a to museli vystudovat a ty , ved ty si rodeny talent na to

mamka34
autor
29. dec 2013

No, asi som taký prispôsobivý asperger, že na to rodičia kašlali a už je neskoro.
Mne sa zdalo, že by som mohla byť ADD. Tá fyzická motorická nešikovnosť je niečo neuveriteľné.
Základnú školu som končila s dvoma dvojkami, jedna z ruského jyzyku, druhá z telocviku.

mamka34
autor
29. dec 2013

Aby toho nebolo málo, tak moji rodičia vstúpili do sekty, ktorá nedoporučovala VŠ vzelanie. Tak ma šupli na trojročnú učňovku. Samozrejme som bola extrémne nešťastná, ale im to nevadilo. Nezaujímali sa o moje pocity. Vzbúrila som sa až keď bolo neskoro, prihlásila na maturitné štúdium ( popri zamestnaní ). Ukončila na samé jednotky. Ušla z domu, začala sa živiť. Prihlásila sa na Fil. fakultu, odbor archivníctvo, naučila sa obrovské množstvo dátumov a prijali ma, hoci som nemala ani rok štúdia dejepisu na strednej škole. Lenže hlavne z ekonomických dôvodov som to nezvládla. Potom som si spravila ešte ekonomické pomaturitné štúdium. A stále si neviem nájsť poriadnu prácu a poriadne žiť.

zita19
29. dec 2013

@mamka34 Ak ti to casovo a financne vychadza skus to IT. Informatika sa studovat na mnozstve VS a v IT je mnozstvo zamerani. Ja vy som Ti odporucala hladat nieco so zameranim na analyzu alebo kybernetiku. HW urcite nie, aj ked sa mu pocas studia nevyhnes.
Ja pracujem v IT, mam mnoho sikovnych kolegov co su v beznom zivote absolutne "napouzitelni" ale zas nasli svoju sebarealizaciu v praci. Ja Ti prajem aby si ju nasla aj Ty. 🙂

stardust
29. dec 2013

mala by si sa dat na chemiu...spojene kvantova chemia a synteza. To ma buducnost v krajinach s vyskumom 😉

mamka34
autor
29. dec 2013

Prepáč zita19, ale čo je to HW?

mamka34
autor
29. dec 2013

Pre mňa bol vždy problém len telocvik, inak si nepamätám predmet, ktorý by mi robil problém, okrem diktátov. To bolo horšie. Zachraňovala som to hlbokými znalosťami literatúry.

stardust
29. dec 2013

@mamka34 mysli asi hardware.

zita19
29. dec 2013

@mamka34 HardWare. To su pocitace fyzicky. Vsetky tie "chytitelne" capovinky z coho sa PC skladaju. SW (SoftWare) je programove vybavenie pocitaca.

mamka34
autor
29. dec 2013

Vidíš, ja som to nechápala. Hádala som hospodárske vedy, ale nechápala som tomu W.

svetluska82
29. dec 2013

@mamka34 no celkom zaujímavá téma. Moja sestra je zase opak toho, co si pisala. Je hrooozne neprakticka, satník má podla poslednej mody, aj ked len s tazkostami nieco skombinuje, neustále kupuje nové veci, topanky, vsetko extravagantne. Zije ja tomu vravim uplne nerealne- nevie uvarit ani caj a parky- a to si nerobím srandu. 😅 Jej zivot to su vecierky, práca, party, kozmetika- pravidelne kazdy týžden. Cize zije zivot uplne v inej dimenzii- a to ma rodinu. 😀 To len tak na odlahncenie.
Skusala si ist studovat jazyky? Nemusis na VS- ak ti to robi problém, ale ja vecerné kurzy v jazykovke su fajn, sama som absolvovala zopár a sú ukoncené statnicou. Prebiehaju raz, alebo dvakrát do týždna poobede.A nie su ani drahe,aj si najdes statnu jazykovku. To by slo si myslim s tvojou pamatou a mala by si lepsie vyhliadky na prácu. Ak si si vedoma, že žijes velmi racionalne, tak skus urobit nieco bláznivé 😀 😀
Kupit si nieco pre radosť-totalne mimo tvojho stýlu, vyrazit s kamoskami na karaoke, napr. alebo hocičo, co by sa trosku vymykalo z tvojich noriem...

marhe
29. dec 2013

Všetky tu riešite len jej uplatnenie v praxi - živote - jej prácu.
Ako to máš ale v osobnom živote? Máš rodinu? Deti? Ako ťa v tomto smere podporujú???

katy1979
29. dec 2013

@mamka34 ja mam 6rocneho aspergera a tiez sme najprv mysleli ze je adhd ci add. Mysli presne ako ty. Cisla ho ukludnuju davaju mu istotu. Motoricky je to hroza. Ja mam vysoke iq a strednu som ledva preliezla. Co ma nezaujima sa jednoducho ucit nebudem. Vadi ti tvoj sposob zivota?

anuska74
29. dec 2013

Ešte ja by som zašla na diagnostiku, aj dospelý môže neviem odkiaľ si.
Možno by ti to pomohlo lepšie sa zorientovať sama v sebe.

mamka34
autor
29. dec 2013

@svetluska82, ja som tiež nepraktická, všimni si môj prvý príspevok, ktorý začínal tému. Ale míňam málo, som skôr skromnejšia a viem to s peniazmi. Aj varím, normálne, rýchlo, len dvakrát kontrolujem dátum spotreby na šlahačke a potom z nej časť vylejem, kým ju otvorím. 🙂

Problém je môj otec a syn. Oni nie sú vysokorozvinutí autisti, ale máš pocit, že sú švihnutí, žiadna práca, žiadne úsilie, len špekulácie. Môj otec odišiel od nás, keď sme boli deti, potom sa stal občanom iného štátu, potom začal podnikať, prišiel o auto, o prácu, neskôr o strechu nad hlavou. Jeho brat ho hľadal cez červený kríž a našiel na ulici. Keď som sa vytrepala s ním za sociálnym pracovníkom v ČR, tak prechádzal okolo výkladu a povedal, to by tak bolo, rozbiť to a ujsť. Ja neviem, či má scizofréniu, aspergéra, Korsakov synróm, alebo čo má. A môj syn má tendenciu od detstva sa chovať agresívne, neposlušne, drzo, inklinuje k závislostiam ( počítač, fajčenie, ), momentálne prepadá zo štyroch predmetov.
A ja chodím popri práci na angličtinu do jazykovky, aj keď nie som jazykový fenomén, ale je pravda, že mi to ide. Hlavne preklady textu, pretože rozumiem znakom - číslam aj písmenám. Manžel vraví, že nečítam, ale skenujem. Ale ja si myslím, že čítam normálne a on hrozne pomaly. Ten synček môj to je veľké trápenie. Ale dúfam, že raz to bude lepšie.

mamka34
autor
29. dec 2013

Dopĺňam, okolo výkladu klenotníctva - rozum na úrovni tak 5-7 r.

svetluska82
29. dec 2013

@mamka34 doteraz som nepochopila, preco si myslis, ze si neprakticka? Lebo nejako neviem to vydedukovat z tvojho prveho prispevku. Konkretne co Ta trápi?

koniarova
29. dec 2013

@mamka34 Píšeš úplne super. 😉Normálne na baví "ťa čítať". 😉

mamka34
autor
29. dec 2013

Motorická nešikovnosť - nie som vodič, spadnem aj z bicykla, nemôžem lyžovať s deťmi. Manžel je hrozný športovec a ja s deťmi nič. Niekedy strácam priateľov, lebo vravím veci veľmi na rovinu. Aj s MM je vzťah hrozne komplikovaný, pretože on nerozumie reči môjho kmeňa a ja si myslím, že on je málo čestný, že si zľahčuje veci, že sa vyhovára. Neviem si organizovať voľný čas, som pasívna, niekedy sa flákam a niekedy idem na 120% a vyčerpám sa. Potrebovala by som niekedy ešte mamu a otca. Ako malé decko.

jaruska8
29. dec 2013

@mamka34 To so synom ma mrzí... Pôrod tvojho syna prebiehal v poriadku? Žiadne komplikácie? Teba si viem úplne predstaviť ako jedného z členov/hrdinov seriálu Teória veľkého tresku. 😉

svetluska82
29. dec 2013

@mamka34 no ak poznas svoje medzery tak ich jednoducho zaplni, nech Ti manžel pomoze s organizovanim volneho casu. Nomusis sa naucit nejako s tym zit, nie je to az taka katastrofa. U nas je sportovec len syn, a my s manželom typicke dreva. Si sikovna na ine veci. Len ich musis vediet vyuzit.

svetluska82
29. dec 2013

@mamka34 kolko ma syn rokov? Skusala si vyhladat pomoc diagnostickeho centra? tam maju taketo problemove deti (sama tam pracujem), a vysledky su pomerne dobre. Pomohli sme vela detom

mamka34
autor
29. dec 2013

Môj syn sa narodil po komplikáciách a až teraz psychológ čítal v karte, že bol oživovaný. Ja som to naozaj nevedela, čítala som lekársku správu aspoň 10x, ale fakt som to nechápala. Mal 9 agarovej skóre. Mohol byť oživovaný? Neviem. Mala som pôrodné bolesti 14 hodín, keď prišiel iný pôrodník, už som nekomunikovala s nimi. Myslela som, že mi preskočilo. Už by som sa priznala aj k zodpovednosti za holokaust. Viem iba, že ma zašívali 45 minút a lekár zlomil 2x ihlu. Necítila som už nič.
Syn má 15 rokov a má diagnostikované iba ADHD, nasadili mu kedysi CHloroprotexin ( tak sa to volalo? ), ale kamarátka, ktorá má lekáreň mi povedala, aby som to odmietla. Dnes má Sertralin a niekedy je veľmi fajn. Snažím sa s ním komunikovať a ľúbiť ho akokoľvek. Snažím sa brať ho ako dieťa s problémom. Nie ako problémové dieťa. Potreboval by naozaj poriadnu diagnostiku. Lenže ženy - na Slovensku je to ťažké, ťažké, možno keby som mala nejakých známych tak áno, ale inak si pripadám ako matka, čo furt otravuje.

anavila
29. dec 2013

ak ta to potesi, moj sused je chlap, roky sefoval uradu práce, je Ing, a nechci vediet, aky je on nepouzitelny. Ked sme minule tlacili auto z dvora, lebo bol sneh a smykalo sa, tak podsypal kamienky pod zadne kolesá 🙂 poslali ho kupit zrkadlo a on kupil sklo a nechapal preco sa ostatni smeju....a do rana by som ti vedela menovat...takze hlavu hore...niesi sama 🙂 a ja som tiez ING a uz som 5 rokov na materskej, a osprostena som, ze by mi mali vziat ten titul. 😀 😀 😀

svetluska82
29. dec 2013

@mamka34 na ADHD platia pevne pravidla, nepolavit a lieky, ak syn fajci uz teraz tak by som to radikalne riesila,tresty a odmeny v tomot pripade platia. Taktiez by mohol mať na skole individuálny plán, kde bz sa mu to správanie trosku zohladnovalo. Najma vyrusovanie na hodinach a pod. Dnes ma kazde dieta ADHD, treba komunikovat s poradnou, pedoopsychiatrom ak uz nechces to diagnosticke centrum.

svano
29. dec 2013

@mamka34 myslím,že chyba sa stala už dávno.Škoda,že si tvoju výnimočnosť nevšimli tvoji rodičia a nenechali ťa viesť citlivou rukou odborníka tak,aby si v živote vedela zúročiť a využiť svoj potenciál.Mnohí vedci a umelci sú v praktickom živote nemožní, zato o koľko chudobnejší svet by bez nich bol. 🙂🙂🙂