Som vinná?

19. nov 2021

Som podľa vás vinná? Babka mojej najlepšej kamarátky bola chorá. Poznala som ju z toho dôvodu že ona ju vychovala keďže jej rodičia ju nechceli. S ňou som sa stretla len občas , nemali sme spolu žiaden rodinný vzťah. Lenže ona pred dvomi mesiacmi ochorela. Veľmi zoslabla. Kamarátka jej samozrejme chodila kupovať lieky. Vtedy som bola trochu podráždená a povedala som jej že načo ku nej teraz tak často chodí , že ešte niečo chytí aj ona a že či si nemôže lieky kupovať sama. Až teraz nechápem ako mohlo toto zo mňa vyjsť keď to bol chorý človek 😢. Samozrejme , zle som to nemyslela. Potom som to už brala ako normálnu vec a neriešila som to. Po pár dňoch ju ale museli odviezť až do nemocnice kde nakoniec aj tak zomrela. Mňa to trápi. Cítim že je to moja vina za to čo som povedala. Kamarátka mi hovorila že sa jej aj trocha polepšilo , ale ja si neviem spomenúť či sa jej polepšilo už potom ako som vyslovila tie slová (ktoré som písala vyššie) alebo ešte predtým , ako som to vyslovila. Lebo aj to môže mať vplyv. Keď sa jej polepšilo už PO mojich zlých slovách , tak potom ja na jej smrti nenesiem žiadnu vinu. A ja som aj taký človek , ktorý o sebe pochybuje a včera ma tak napadlo že „Čo ak som povedala aj , že nech zomrie , alebo že , aj tak zomrie sama“. Že čo ak som jej v zlosti NÁHODOU priala smrť? Niečo v tom zmysle. Lebo človek v hneve povie hocičo. Ale možno si to len domýšľam a nič také že nech zomrie som nepovedala , ale keď si pomyslím že sa tak stalo , tak cítim hroznú úzkosť a vinu. Kamarátka povedala že je to blbosť a o jej smrti som sa vtedy ani nezmienila. Iba o tom že nech si lieky kúpi sama. Ale ja jej mám veľký problém veriť keďže je to už dlhšie a ona si to nemusí tak presne pamätať. No a keďže jej mám problém veriť , tak ma táto otázka stále prenasleduje. Jednoducho verím len sebe a svojim myšlienkam. Druhým ľuďom mám problém veriť. Viem , je to sebecké , ale je to tak. Keď mala pohreb tak som sa dozvedela že zomrela na cirhózu pečene. Vraj prestala brať lieky na pečeň. Ale možno k tomu dopomohlo aj to že vtedy ochorela a zoslabla. A to je ďalší problém , ktorý ma prenasleduje. Že keď tie lieky prestala brať už potom , ako som vyslovila na ňu tie slová , tak to asi na ňu malo nejaký vplyv a tá "zlá energia" alebo ako by som to nazvala , naozaj prešla na ňu. Inak s pečeňou mala problém už od mladosti , keďže mala kladný vzťah k alkoholu. Lenže ja mám aj tak pocit že ešte stále mohla žiť , keďže sa jej polepšilo a ja som svojimi slovami zapríčinila jej smrť. Kamarátke som sa už za tie slová ospravedlnila. Aspoň teda jej som mohla povedať že ma to mrzí. Hlavne cítim úzkosť preto , že som jej možno priala smrť , hoci si nespomínam že by som niečo také povedala. Pamätám si že som hovorila len toto s tými liekmi. Som teda podľa vás vinná? Prosím , len mi tu teraz nepíšte nejaké výčitky že prečo som to povedala , alebo načo sa do nej starám a podobne. To mi teraz naozaj nepomôže. Chcem počuť len vaše názory. Prípadne ako sa toho pocitu zbaviť či mi treba len čas? Alebo kto mi s tým môže pomôcť. Psychológ , terapeut... Ďakujem.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
19. nov 2021

Chod na poriadne dlhu prechádzku, vyvetrať si hlavu a uprac si myšlienky
Nie, nie si vinna. Aj keď to čo si povedala bolo naozaj hlúpe
A psychológ nie je na škodu, zas neveriť ani blízkym ľuďom nie je úplne ok

kitycat
19. nov 2021

Ale ved ty neveris inym nazorom, tak co ti mam odpovedat?

Tvoja kamaratka potrebuje kamaratku, toto tvoje premyslanie jej akurat sposobuje trapenie

juliasb
19. nov 2021

Ahoj, po prečítaní tvojho príspevku som si na 100% istá, že ťa trápi bud obsedantno kompulzivna porucha alebo nejaký iný druh poruchy osobnosti.
Nie je to hanba a nemyslím to v zlom, tiež som si tým prešla a bolo to doslova peklo. Viem ti jednoznačne povedať, že trápis sa momentálne zbytočne. Nemôžeš za jej smrť ani z miliontiny. Je jedno, úplne jedno, či si to povedala a pomyslela si predtým, potom alebo vôbec. Tak či tak nie si vínna, hoci tvoja myseľ sa snaží samu seba spochybniť. To sú len vyplody tvojej mysle, ktorá momentálne ochorela, tak ako nám z času na čas ochorie oblicka, priedušky,.... Zažila som niečo podobné ako ty a viem, že teraz budeš analyzovať každý komentár a ešte hlbšie sa zamýšľať co ak, čo keby, či keby ako, či predsa,... Naďalej sa budeš spochybňovať a vŕtať v tom. Pravdepodobne ta to prestane trápiť az vtedy, keď ta začne trápiť niečo úplne iné, ďalšie. Alebo keď navštívis psychológa, ktorý ti s tvojim problémom pomôže rad. Držím ti palce

vanda323
19. nov 2021

Máš len výčitky svedomia.... vinná niesi! Skús sa pomodliť aby ti Boh odpustil tvoje slová.

autor
19. nov 2021

Mňa trápi hlavne to že či som jej v tom okamihu niekde hlboko v podvedomí nepriala smrť. Ale fakt si neviem spomenúť či áno a mám to všetko so všetkým pomotané.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vanda323
19. nov 2021

A prečo by si jej prosím ťa mala priať smrť? To mi nedáva zmysel, ublížila ti nejako? Proste si len vypustila znust neuváženu vetu. Teraz keď umrela , ta to mrzí....to je všetko.

autor
19. nov 2021

@vanda323 nie , neublížila mi , len niekedy zo mňa vylietajú takéto myšlienky a vety. Preto mám strach zo svojej viny

jana_eyre_2
19. nov 2021

Bez akejkoľvek urážky, myslím úprimne to čo napíšem.. zajdi za odborníkom.. tie vtierave myslienky čo máš - to je obsedantno kompulzivna porucha.. poznám to, nie je to sranda.. dá sa to zvládnuť, ale asi budeš potrebovať pomoc..

autor
19. nov 2021

@vanda323 a umrela kvôli mne , alebo sa to tak jednoducho malo stať?

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lindous
19. nov 2021

Slová dokážu naozaj ublížiť a preto treba rozmýšľať, že čo človek vypustí z úst.. No jediný komu si mohla týmto "uškodiť" bola kamarátka, ktorú to mohlo zamrzieť, ale určite nie jej babke... Tá bola pravdepodobne staršia a hlavne chorá, jej smrť nebola asi úplne nečakaná, takže nevidím dôvod, prečo by si si to mala takto spájať so sebou... Ale aj keby to bolo inak, tvoje myšlienky nemajú takú moc... Očakáva sa týka toho, že sa jej polepšilo, to je pred smrťou veľmi časté, že dôjde k zlepšeniu, takže vôbec nezáleží či to bolo pred tým alebo potom... Ale aj keď ti to tu povieme miliónkrát, ty máš očividne problém, ktorý by si mala riešiť s odborníkom

ruzovakrava
19. nov 2021

Teraz bez srandy, zájdi za odborníkom. Nie je to hanba, potrebuješ to. A nie, babka nezomrela kvôli tomu čo si vyslovila, ani kvôli tomu na čo si si pomyslela a už vôbec nie kvôli tomu akú energiu si vtedy vyžarovala. Ľudia neumierajú preto, že na nich niekto krivo pozrie. Skôr by si sa mala ospravedlniť kamarátke, mala toho veľa a ešte si si do nej bez dôvodu rýpla

juliasb
19. nov 2021

Autorka, ťažké previnenia sa páchajú 1.vedome,2.dobrovolne
Hlboko v podvedomí sa ťažké previnenia nepachaju, hlboké podvedomie človek ani nevie ovplyvniť.
Teraz možno začneš premýšľať, či si to neurobila vedome. NIE NEUROBILA. Keby si jej skutočne vedome a skutočne dobrovoľne priala smrť, tak by si si to úplne dobre, stopercentne a istotne pamätala a trápilo by ta to pri tvojej povahe od vtedy až doteraz bez prestávky. Ale ty si jej vedome a dobrovoľne smrť Nepriala a podla mňa ani v podvedomí, to ti len chorá myseľ hovorí.
Nepriala si jej smrť!!!! Nezomrela kvôli tebe!!!! Povedala si neuvazenu vetu, ktorú si ani nemyslela zle. Keby po každej takejto vete, po každej myšlienke mal dakto umrieť, tak do 5 minút není jediný človek na zemi.

kkovacovak
19. nov 2021

Babka bola chorá=Babky keď sú choré skrátka umierajú. Aj zdravá babka časom umrie. Je to prirodzené. Bodka. Tak nerieš kraviny. Určite nemáš nadprirodzené schopnosti zabíjať ľudí myšlienkami takže sa pozbieraj.

vanda323
19. nov 2021

Tak vieš, jazyk je ako meč , dokáže veľmi ublížit, ale určite píšem ešte raz že vinná za nikoho smrť niesi. Len možno občas treba rozmýšľať čo vypustíme z úst, nie len ty, ja som niekedy tiež taká prhka a potom to ľutujem. No som veriaca, neviem ako ty. Ja sa vždy pomodlim nech mi Pán Boh odpustí .

renab
19. nov 2021

Ak veris v silu myslienok, slov a cinov, potom ju v tichosti popros o odpustenie, ak si jej ublizila a aj ty odpusti vsetkym, co ublizili tebe.

zuzans258
19. nov 2021

Akože ani som to nedočítala..napadlo ma...šibe Ti?? ....proste každý máme vymerany svoj čas....aj Ty aj ja a aj babka mala... takže choď si ľahnúť.. prípadne poved kamoške že si to vtedy nemyslela tak blbo jak si to povedala . skôr si myslím že ťa trapi to....

juliasb
19. nov 2021

@zuzans258 nemyslím, že autorke šibe. Skôr ty nechápeš, že autorka si sama nedokáže pomôcť. Tie myšlienky sú čisté obsesie a to ako hľadá pomoc vo fóre sú čisté kompulzie.
Je to Ocd porucha, ktorou sa trápi nespočetne veľa ľudí, s pomocou psychológa je zvladnutelna a neznamená to, že človeku šibe. Takisto ako nesibe človeku s infarktom, zápalom slepého čreva atď. Choroba ako choroba

meluela
19. nov 2021

Urcite zajdi za terapeutom, takteto opakujuce sa vtierave myslienky su problem. Nic si nezavinila, max by si sa mohla ospravedlnit kamoske ze si mala blbe reci ked ona mala vela starosti, inak je to vsetko ok.

autor
19. nov 2021

Som rada za vaše reakcie , aspoň som znova o čosi múdrejšia a pokojnejšia. Povedala som to v podráždení a dovtedy som neriešila čo som povedala. Začalo ma to trápiť až keď zomrela a nejako sa mi všetko poprehadzovalo. To asi zo stresu.

autor
19. nov 2021

@juliasb a keď je v momente človek v hneve a povie niečo také , tak to asi nie je vedome ani dobrovolne. Alebo? Rada by som to vedela. Za odpoveď vopred ďakujem.

zuzans258
19. nov 2021

@juliasb nebolo to myslene že jej šibe... skôr ako taký povzdych.. že má také myšlienky.. nešlo o urážku

savanna
19. nov 2021

Kazdy z nas sem- tam povie nieco, co druheho zaboli, ani to tak nemyslime, jednoducho to z cloveka vyleti a je to vonku. Tak to proste chodi. Je na mieste sa ospravedlnit a ist dalej, nic sa nedeje. Kamaratka uz mozno na tvoje slova aj davno zabudla a ty sa zbytocne trapis. A suhlasim, ze takto sa zozierat nie je ok, asi sa ti to deje aj v inych oblastiach zivota, treba vyhladat pomoc.

domak2
19. nov 2021

Babky mi je ľúto, ale vies, ak by si mala skutočne také zázračné schopnosti, že by sa ľuďom dialo to co si praješ tak by ta už niekde skúmali vedci. A mne by si mohla popriať výhru na stieracich zreboch,keby sa ti chcelo. 😁

tykat
19. nov 2021

Taku moc nemas aby niekto po tvojich slovach zomrel alebo sa uzdravil. Tak si nenamyslaj. 🙂

whatever1
19. nov 2021

Podla mna trpis OCD ako to uz niekto vyssie spominal. Votrie sa ti myslienka" co ak nieco..." a uz si v riti. Rozoberas tu myslienku pomaly na mikro castice, z milionov uhlov, tak dlho a uzkostlivo az zacnes verit tomu coho sa bojis. Cim viac sa budes tou myslienkou zaoberat tym horsie. Vyhladaj odbornu pomoc.

marca12
19. nov 2021

Jasne,ze nie si vinna. To,co ta trapi,su vycitky svedomia za to,co si povedala. Ale vina to nie je tvoja. Netrap sa,nic zle si nepovedala,ved si to myslela tak,aby ju kamoska nenakazila a to bolo myslene v dobrom.

antoniatonka
19. nov 2021

prave dnes som na teba myslela, ci sa uz liečis, ale evidentne som sa mylila... zakladas nezmyselne temy s vymyslenymi pribehmi aby ta niekto utvrdil v tvojich bludov, rozumne rady neberies na vedomie, ano viem, si chora a preto sa potrebujes liecit, uz pred par mesiacmi bolo neskoro