Sousedé slovně šikanují své děti

anetka4585
13. dec 2014

Ahoj, založila jsem tohle téma i na českém koníkovi, ale nikdo neodepisuje, tak zkouším i tady.
Už od prvního dne co jsme se nastěhovali (cca půl roku) denně posloucháme jak otec, tak matka řvou na sebe, ale především na své děti (odhaduji tak 13 let a max. 2 roky). Nejdřív to nebylo tak hrozné, řvala jen matka a ne každý den, o prázdninách byl celkem klid. Ale poslední cca 2 měsíce se začalo přiostřovat, začal řvát i chlap. Pro představu na toho 13 letého řve od 6:30, kdy vstává do školy nadávky typu "ty debil, kretén, to si ze mě děláš prdel" a pod. To se opakuje když se vrátí ze školy, několikrát během dne a večera, kvůli úkolům, škole. O víkendech je to zase kvůli hraní her. Na to malé zase když brečí a ona je sama doma, tak vříská "drž už kurva hubu" a pod. Dál už nebudu zabíhat do podrobností, je mi z toho docela špatně. To je naše situace a chtěla bych znát vaše názory a zkušenosti - jak to řešit? kontaktovali by jste sociálku?
Děkujeme.

sunnyfunny
13. dec 2014

Ahoj,to sa taku dlhu dobu dokazes prizerat takejto situacii??!Je nevyhnutne pomahat takymto detom, ak ma clovek co i len najmensie podozrenie na tyranie, zneuzivanie alebo zanedbavanie.Ja by som sa snazila nejako zblizit s tym chalanom,pokecat niekde na chodbe,ulici,ked je bez rodicov.Vhodne by som mu vravela o tom,ze pocujem z ich bytu krik, ak by o tom bol schopny rozpravat (co niektore deti su),tak by som pokecala samozrejme viac a v kazdom pripade by som mu dala konkretne telefonne cislo na oddelenie socialno pravnej ochrany deti v meste,kde byvate a vysvetlila mu, o co ide, ze sa tam deti mozu ozvat. Navrhla by som mu, ze kedykolkvek ak by sa nieco dialo,moze mi zazvonit,ze som jeho susedka,co urcite vie.Ak by som pocula,ze situacia v ich byte je neunosna,ten krik,okamzite by som zazvonila a zdelila rodicom,nech sa ukludnia.Ak by sa hned stlmili,tak ok,ale ak by boli agresivni,normalne by som im vyhrozila,ze zavolam policiu.V takych pripadoch je dost dolezite komunikovat aj s dietatom,pretoze ak niekto hned zacne upozornovat rodicov, ti si to casto vybiju este viac na detoch! Kontakt na anonymnu linku dovery, ktora je zadara, je tiez pre dieta niekedy dobrou vecou. Tam mu poradia kroky, ako moze postupovat. Ak nechces s chlapcom rozpravat, volaj socialku,nazbieraj dokazy.Rob nieco.

martina28p
13. dec 2014

a čo tak zájsť síce na sociálku,ale len tak informatívne,nepovedať presne o koho ide,ale opýtať sa ich,či aj takéto veci prešetrujú.....možno ti oni povedia,čo máš robiť...trebárs,sa opýtať susedov,či ich to tiež obťažuje,poprípade spolu s niekým odchytiť matku a povedať jej to,aby boli aj svedkovia,že sa proste nechceš starať,ale že je to už neúnosné a tak.....a ak by si ani potom nedala povedať,tak až potom to podať oficiálne na sociálku....proste by som im dala možnosť sa zamyslieť nad tým,čo robia a ako sa správajú,že predsa to počuje aj okolie a ak by im to nepomohlo,tak by som chránila a myslela hlavne na tie deti...
@anetka4585

tinapa
13. dec 2014

Skús to naozaj riešiť s mediátorom...poraď sa s nimi.. Rozhodne nezátváraj nad tým oči. Veľa šťastia.

anetka4585
autor
13. dec 2014

Děkuji za rady a tipy, už mi napsala paní, která mi dala rozhodující radu z praxe, jak to řešit. Ještě jednou všem děkuji.

ada274
13. dec 2014

@alaguema termin milujuca matka je poriadny pruser v tomto kontexte. To sudis podla seba alebo co? Ved citaj poriadne co ta akoze matka hovori detom. Mi niekedy rozum zastavuje co niektore zeny vyplodia.

ada274
13. dec 2014

@anetka4585 ak to chces riesit vyber sa na socialku a chod zistit co sa da robit a aky je postup. V prvej faze nemusi nikoho nemenovat, staci popis situacie. Ked si to premyslis na zaklade informacii kt. Ziskas sa mozes rozhodnut ako dalej. Tu asi realnu radu neziskas.
Suhlasim s tebou treba to riesit, pretoze ide urcite o tyranie. Vrieskanie, nadavky a ponizovanie su tiez formou tyrania. Osobne si myslim, ze ak by tam socialka chodila na kontroly, ctenych rodicov by minimalne vystrasila takze by to mohlo mat vychovny ucinok.

alaguema
13. dec 2014

@ada274 Ak niekto hneď nebeží na sociálku, tak musí trpieť podobným problémom? To je také primitívne uvažovanie. Človek môže mať súcit aj s ľuďmi, ktorí sa chovajú inak, než sa chová on sám a môže mať pochopenie aj pre slabosti, ktorými netrpí. Rozum ti asi skutočne zastal, ak nechápeš, že krik a nadávky sú s veľkou pravdepodobnosťou zlyhávaním kontroly, je to psychologický problém, zrejme bola tiež ako dieťa na tom podobne a s citmy to nemá nič spoločné. Žiaľ, ľudia si ubližujú aj napriek tomu, že sa majú radi. Treba trošku chápať spôsob akým ľudská psychika funguje. A treba takým ľuďom pomôcť a nie začať štvať ako zver.

ada274
14. dec 2014

@alaguema ok chapem co chces povedat, ale je to mimo argumentacia vo vztahu k tym detom. Preco by malo tyrane deti zaujimat ake detstvo mali ich rodicia. To moze riesit vazensky psycholog, ked ich zavru ak nahodou nezvladnu emocie a deckam ublizia.

Ja nehovorim, ze deti treba rodicom okamzite odnat. Ale bez vonkajsieho zasahu nebudu mat ziadnu motivaciu nieco na svojom spravani menit.

anetka4585
autor
14. dec 2014

@alaguema představuješ si to příliš filmově. Já přijdu, pokecáme, ona se rozbrečí a uvědomí si své chyby a jdeme dál.. Ta ženská po tom starším řve každý den v 6:30 přesně, když ho budí do školy! Co asi tak to dítě stihne tak příšerného udělat, aby po něm DOSLOVA 15 minut řvala? To není jen jedna-dvě věty, ona řve čtvrt hodiny vkuse. Jestli je to psychický problém, co já na tom vyřeším? Já nejsem psycholog, jsem jen obyčejná ženská, která chce pomoct dětem. Jestli je ta domácnost ok, tak tam sociálka nebude mít co řešit a půjdou pryč. Jestli to není ok, tak se budou snažit situaci v rodině vyřešit a budou mít jako profesionálové o hodně větší šanci, než já.

cecil36
14. dec 2014

@anetka4585 mas naozaj skreslene predstavy ako funguje socialka.....ked nic nezistia nic nebudu riesit... Pripad z mojho okolia (dcerina byvala spoluziacka). Tri spoluziacky sa spriahli proti stvrtej a nahlasili riaditelovi skoly, ze dievca je tyrane.... ved hahaha bude sranda....riaditel (inak totalne pasivny v comkolvek) zacal byt aktivny. Do par hodin bolo dievca v Majaku. A potom sa zacala situacia presetrovat cio je vobec pravdiva. A presetrovala a presetrovala....dievca stale v Majaku, psychicky v prdeli, nechapala co sa deje, chybala jej mama a brat (toho v rodine nechali). Samozrejme nic sa nezistilo a dievca islo po par mesiacoch domov. Ale tie nasledky...... ach jaj.... Takze najskor ries neinvazivnym sposobom, zisti naozaj aka tam je situacia (to ze niekto kazde rano nakrici na dieta, nie je sice spravne, ale viem, co je vychovavat pubertiaka v tom echt obdobi...), porozpravaj sa s mamou (to ze ti to praca nedovoluje je vyhovorka,lebo nepracujes 24 hodin denne 7 dni v tyzdni). A az ked budes mat overene veci, ze naozaj ide o tyranie.... konaj.

anetka4585
autor
14. dec 2014

@cecil36 četla si všechno, nebo jen úryvky, které si nepravdivě vytrhla z kontextu? Psala jsem, že nemám možnost se sblížit SE SYNEM, protože když chodí ze školy, tak jsem v práci a jinak ho člověk nestřetne. Psala jsem, že po něm vříská x-krát denně, nadává mu do čuráků (abys byla v obraze, tak je to ekvivalent slovenského "kokot"), debilů A TO SAMÉ na to miminko. To, co říkáš je jeden případ, já jsem na Slovensku se sociálkou přišla do kontaktu, když řešili moji blízkou rodinu a děti jim na čas šetření neodebrali. Větší pravděpodobnost je, že sociálka nic nedokáže i když tam k něčemu docházet bude.
A jak jsme psala, tady se prostě sousedé spolu nekamarádičkují, když tam přijdu, tak mě leda tak pošle do prdele - proč by měla něco řešit s cizí ženskou?

alaguema
14. dec 2014

@anetka4585 nie,tajkto si to nepredstavujem, ale ty, zdá sa mi, vôbec nemáš ochotu so susedou najprv komunikovať. Čo by podľa mňa mal byť prvý krok a až potom tie ostatné. Sociálka u nás nie je schopná rodinám efektívne pomáhať, ich riešenia sú buď radikálne, alebo takmer žiadne. Mám kamarátku, ktorá pracovala ako sociálna pracovníčka a frustrovaná odtiaľ odišla.

alaguema
14. dec 2014

@anetka4585 minimálne by si s ňou mala riešiť problém, ktorý pre tvoju rodinu vyplýva z hluku, ktorý narobia. Alebo aj toto má za teba vyriešiť sociálka? Ono sa ťažko dá niečo riešiť bez toho, aby si pohla prstom, alebo iba proste zdvihla telefón a susedu nahlásila, nech sa už potom deje čo chce.

anetka4585
autor
14. dec 2014

@alaguema ne, nejsem ochotná to s ní řešit osobně. Jsme tady v podnájmu a mohli bychom si tím dost zavařit u majitelky bytu, protože jestli by se to nevyřešilo rozhovorem a pak bych to nahlásila, tak by věděla, kdo to byl. Takže pro mě jsou dvě možnosti - buď řešit se sociálkou, nebo řešit jen se sousedkou, obojí nepřichází do úvahy. Nás ten hluk zase až tak příšerně neotravuje, to není ten hlavní důvod, proč to chceme řešit. Hekající, cvičící a podobné sousedy už máme za sebou a neřešili jsme to.
Takže, když už víš, že je jen jedna z těch možností, kterou by si volila? Mimochodem, nemluvíme o sociálním systému na Slovensku, ale v České republice, takže funkčnost systému u vás je tady irelevantní.

alaguema
14. dec 2014

možno by som dočasu nevolila žiadnu z tých možností a možno by som ich tam na tvojom mieste videla viac, ťažko sa tu teraz budem hypoteticky rozhodovať Sú tam aj iní susedia, akí majú názor na vec? Prečo by si mala mať problémy s majiteľkou bytu, ak je tá situácia skutočne taká zlá, ako popisuješ? Prečo by si mala byť nútená to nahlásiť, ak by sa to nevyriešilo rozhovorom a prečo si taká presvedčená o tom, že by sa to tým rozhovorom nevyriešilo? Je veľa spôsobov ako sa dá komunikovať aj v delikátnych situáciach a aj s konfliktnými osobami a minimálne jeden účinný sa nájsť dá, ak sa chce. Sociálny systém v Česku sa od slovenského veľmi líšiť nebude. Princípy sú úplne rovnaké, kedysi sme boli jeden štát a momentálne sú normované oba v rámci EU.

anetka4585
autor
14. dec 2014

@alaguema protože majitelka bytu je z generace, kdy se cizí lidé vůbec nepletli do problémů jiných - ani v případě fyzického násilí.
My se tady se sousedy vůbec nestýkáme, nebavíme, už jsem to psala x-krát, takže názory jiných neznám. Protože tu ženskou na rozdíl od tebe slyším, slyším co řve, slyším jak se baví normálně - je cihlový barák, tady je slyšet všechno. Prostě za toho půl roku vidím, jak jedná s lidmi a rozumná řeč s ní rozhodně není. Já budu ráda, ak navrhneš i něco jiného než je rozhovor s ní, případně postup, jak by sis takový rozhovor představovala, protože tam přece nemůžu zaklepat a říct "Dobrý den, slyším, jak denně řvete na děcka, je všechno ok? Můžu vám nějak pomoct?" jsem cizí člověk, viděly jsem se jednou v životě. Ale prostě jak tam jednou zaklepu, sociálka a jiné instituce už nepřicházej v úvahu.

alaguema
14. dec 2014

@anetka4585 neviem, či toto má vôbec význam. Mám dojem, že ty jednoducho iba chceš pani oznámiť na sociálku a nič iné. Ale keď sa už pýtaš, tak iné riešenie, ku ktorému by som sa asi uchýlila by bolo porušiť izoláciu, obzrieť si susedov, osloviť z nich niekoho, kto by sa mi zdal pomerne ústretový, snáď si aspoň zdravíte vo výťahu alebo na schodoch, za pol roka si vás už určite všimli...a poprosiť o pár minút času. Určite by ma zaujímal názor ľudí, ktorí tam žijú viac ako pol roka, Mimochodom, je trochu naivné si myslieť, že ak ich oznámiš anonymne, že nemajú šancu dať si dva a dva dokopy, keď doteraz sa nič nedialo a ako sú noví susedia v dome, tak zrazu k nim zazvoní sociálna pracovníčka. Myslíš, že sa nebudú zamýšľať nad tým, kto mohol byť taký íniciatívny? K téme z mojej strany všetko vyčerpané. Držím palce vám, aj tej rodinke.

anetka4585
autor
14. dec 2014

@alaguema upřímně už nemám chuť to řešit vůbec. Ne, nechci ji nahlásit na sociálku tak strašně jak si myslíš, kdybych chtěla, tak se tady nevybavuji a udělám to - možná už před tím půlrokem.
Představ si, že většina z nich ani nepozdraví, dokonce ani neodpoví když pozdravíš ty. Žije tu mnoho cizinců, kteří ani nemluví česky a většina z těch bytů se pronajímá, takže se to tady docela mění, jen za dobu co tady bydlíme se tu nastěhovali 3 nové rodiny. Prostě tohle pro nás není cesta, já vím, že je těžké to pochopit, ale tady jsou sousedské vztahy nulové. Prostě centrum Prahy, není to žádný sídliště, ale historický barák.
Já bych byla ráda za jiné řešení, než je sociálka - tam se taky nedostanu dřív, než o 2 měsíce a kdo ví, co se mezi tím stane. Ale tohle není to řešení, tady se prostě se sousedy nemluví, dokonce si (jiná) sousedka ani nenechá pomoct s kočárem do schodů! A to váži tak 20 kilo a ona má tak 50.

dejna20
21. dec 2014

@anetka4585 no to teda mas trpezlivost. Keby mi niekto pri nedelnom obede alebo rano o 5tej cez vikend hulakal, ze je to pocut az cez steny, tak tam idem, zazvonim a poviem im nech skludnia hormony. Lebo nabuduce zavolas policiu. Ved pises, ze sa tam bohvieako nesusedujete, tak ti moze byt dve, ze ti povie, ze si krava.

macka334
23. dec 2014

Mám deti. Toto rozhodne nemôžete nechať tak. Keď je možnosť nestarám sa do toho ako žijú cudzí ľudia,ale tým detičkám treba rozhodne pomôcť,keď je očividné,že to rodičia nezvládajú.
Nemali by sme pred takýmito nepríjemnými vecami zatvárať oči.
Treba to oznámiť určite a čo najskôr

safira23
25. sep 2020

@anetka4585 osobne bych kontaktovala socialku. Vyrazne bych se do toho necpala, ale zkusit to aspon pres tyto organy. mame neco obdobneho tady na SK, kde ziji. neni to na dite, ale pred 6 letou holcickou na sebe rvou od slova kokote, pico, kurvo a dalsi ve dvou jazycich, po to, ze se pred ni i perou a fetuji.. Holka je rozmazlena a bez problemu ti rekne,, necum pico" nebo ,, jdi do prdele kokot" .. Ale to uz ted vyresi policie, protidrogove a snad bude klid..