Správajú sa starí rodičia rovnako ku všetkým vnúčatám?

huxy
1. júl 2012

ahojte žienky.možno si pomyslíte,že je toto hlúpa otázka či diskusia.ale ide mi len o to,aby som sa dozvedela,že ako to chodí u vás a či to len ja nepreháňam v mojej hlave s týmto "problémom".nie je to síce problém,ale občas keď sa sama tak nad tým zamyslím,tak mi prídu niektoré veci nefér.
starí rodičia mojej dcéry /aj moji rodičia,aj svokrovci/ majú po dve vnučky.moja mama sa fakt snaží správať a dávať veci narovnako mojej či bratovej dcére /je medzi nimi vekový rozdiel len 1 mesiac/.a medzi mojou a švagrovou dcérou je 3 a pol roka rozdiel.no vidím,od narodenia mojej malej,že aj napriek vyhláseniu svokry,že im vždy všetko narovnako,že to tak teda vôbec nie je.nechcem tu vyznievať ako nejaká materialistka,to vôbec nie.ani ako nejaká nevďačnica.ale nech rozmýšľam,ako rozmýšľam,stále sa mi zdá,že manželova neter dostane stále niečo viac,stále všade s nimi ide,stále je u nich.uvediem len pár príkladov.keď mala emka rok,tak svokra dala 20€,nech jej idemem niečo kúpiť do dráčika,že jej to dajú na narodky.samozrejme pribalili asi nejakú sladkosť a peniažky.no a teraz mala neter narodky,a dostala rádio s CD prehrávačom,ešte nejakú hlúposť /určite to nebolo lacné,to viem čo stojí/ a tiež peniaze,sladkosti.a chcem podotnknúť hlavne aj to,že s darčekom pre emku si veľa starostí nerobili /keďže sme vyberali my/,ale druhej kupovali dosť drahú vec a určite nie na poslednú chvíľu /darček pre našu bol kupovaný deň pred narodkami/.potom stále keď ide s nimi na nákupy do tesca alebo hocikde,tak stále jej niečo kúpia,či hračku,sladkosti,knižky,no proste všetko možné.a mojej sem-tam niečo kúpia.ale naozaj len sporadicky.možno sa spýtate,tak prečo nepustím malú s nimi na nákupy.no jednoducho,keď už majú jednu "na krku",tak asi ťažko s nimi pustím ešte ďalšie malé dieťa ☹ a takýchto príkladov je strašne veľa.napríklad aj keď moja niečo dostane,tak druhá žiarli,že ona také nemá /jedná sa o detské hračky čo dostala ema na narodky/.a starká samozrejme sľúbila,že neboj,ja ti niečo iné kúpim.hlavne,že moja mimo sviatku dostane len málokedy niečo.
chcela by som vedieť názory hlavne mamičiek,čo to tiež takto pociťujú a ako sa sami s tým pasujú.

huxy
autor
11. jan 2013

@stanislava2 chcela by som "netrápiť sa blbosťami",len mi je to ťažké,keďže som na tieto veci dosť citlivá.bojujem s tým v sebe,a snažím sa všetky tieto pocity potláčať.no zas a znova príde niečo,čo znova ukáže rozdiely a potom sa mi všetky tie ostatné veci vrátia späť

stanislava2
11. jan 2013

@huxy Ty pekne uč svoju dcéru k ucte a láske k svojim starým rodičom.Vždy urobiš ten mudrejši krok ako oni ked robia rozdieli medzi vnučatami ktory ta sice teraz mrzi a trápi.No ver že väčšinou tie obletovane vnučence sa naučia len primat dary peniaze lásku ale nenaučia sa to všetko vrátit.Ked raz starky ochoreju a všetko toto im prestanu dávat potom uvidiš či to bolo naozaj z lásky.Tvoje deti nebudu naučene tolko dostávat takže to ani nebudu očakávat.Z vlastnej skusenosti.Moja mama bola z piatich deti.My sme nikdy nič od babky a dedka nedostali ani raz sme u nich neboli na prazdninách a tetine deti zbožnovali darčeky výlety všetko bolo ale ked sa muselo o babku dlhodobo starat vtedy mali milion výhovoriek ako nemožu a tak babka aj zomrela na cintorin jej ani sviečku nepridu zapálit.

huxy
autor
12. jan 2013

@stanislava2 veľmi pekne si to napísala.no uvidím, či sa mi podarí ju tak naučiť.pretože ja som bola v detstve učená k úcte ku všetkým ľuďom,a vďaka tomu to pár zlých ľudí využilo,a prešla som si pár nepeknými skúsenosťami.
ale k úcte ku starým rodičom treba viesť.aj keď osobne sa nikomu do zadku pchať nebudem-pardón za výraz.a myslím,že dcérka sa neskôr aj tak sama rozhodne,aký vzťah bude chcieť mať so starkovcami.ale aj toho sa bojím,že bude vidieť rozdiel,a sama sa bude cítiť odstrkovaná.

stanislava2
12. jan 2013

@huxy Jasné chápem ku všetkým ludom si uctivá pekne sa im pozdraviš ale ku svokrovcom sa správaj tak aby tvoje deti mali v tebe vzor.Ja mám užasných svokrovcov od začiatku som bola k nim prijemná ak sa mi aj niečo nepačilo pekne z usmevom som si povedala svoj názor.Ked je treba pomoct volaju svojho syna mojho muža a idem mnoho krát s nim pomoct.Maju vnučku ktorá bola prvá ( ich dcéry )my sme mali dcéru rok po nich.Naša nechodila na prázdniny ani ju nepytali tu druhu mali stále rozpravalo sa len o nej až som nemala z toho dobry pocit ale nechala som to tak ved načo sa zapodievat ako vravim kravinami.Teraz máme my male ročne dietatko a lietaju okolo malého nevedia sa ho nabažit.Vobec by sa mi nepačilo ak by teraz po mne švagrina vybehla že malého maju najradšej a robila z toho nejake scény.Dcéra má 19,5 roka a vobec nie je najak ukratena alebo sklamana že ona v detstve nebola taka obletovana ako ta prvorodena vnučka.Tá už zarába a nedokazala im ani len prkotinu priniest na vianoce.Samozrejme pre korunky si prišla je tak naučena od mala.Asi tak 🙂 moje dcéry si to všimli a bolo to naozaj hlupe a ja som hrda na svoje že im aspon anjelika z plastu kupili zo svojho vreckového.

huxy
autor
12. jan 2013

@stanislava2 ja tiež nemôžem povedať,že by som mala zlých svokrovcov.celkom dobre spolu vychádzame,aj keď máme na niektoré veci určite iný názor.ale dá sa to.ja som k nim nebola nikdy zlá či nezdvorilá.beriem ich takých akí sú.
takže z mojej strany určite dieťa nebude vidieť,že by som sa správala neúctivo.no v istých situáciách budem asi trošku opatrná.zas mám na to svoje dôvody,ktoré však nechcem verejne rozoberať.budem sa snažiť malú vychovávať,aby bola vďačná aj za to,čo jej dajú,aj za ten mini čas,čo sa jej budú venovať,ak vôbec.a bude naozaj už len na nej,ako bude vnímať ostatok.

lilitela
25. feb 2013

@huxy Ahoj, tema je sice starsia, ale vidim, ze sa nou este trocha zaoberas. Nasa dcera je jedinym vnucatom na oboch stranach, cize nie je s kym porovnavat. Ale mame zase inu "delikatesu". Moj svokor si totiz na stare kolena obstaral vlastne dieta v tom istom veku ako je nasa. Situacia je neprijemna a trapna. Kazdy ma pravo na svoj zivot, a snazime sa to respektovat a tolerovat, ale akosi mame pocit, ze on, resp. oni nezvladaju tuto situaciu voci nam. No, co budem hovorit. Nasa dcera vlastne nema dedka. On sa kompletne vycerpa pri svojom dietati. K narodkam nasej gratuloval asi po troch tyzdnoch a to som uz ja musela navirit v rodine atmosferu, ze to je neslusne a pod. Ale on ani svojmu vlastnemu synovi nepopraje... Vnucku si vidi raz za 1-2 mesiace a aj to vacsinou, ked sa niekde stretneme. Samozrejme, ze sa jej ani na ten kratky cas nemoze povenovat, lebo sa musi vlastnemu. A ked sa predsa povenuje, tak to mame aj so ziarlivostnym komentarom jeho partnerky. A to sa pozeram iba ozaj na tie vztahove veci, tie materialne neriesim, to mi je jedno. Nikdy ma nenapadlo, ze sa da dietatu ukradnut dedko.
Sama za seba mozem povedat, ze moja neboha babka robila strasne rozdiely medzi mnou a mojim bratom. Mna milovala, jeho neznasala, uz od malicka. Ked si na to spomeniem, je mi z toho zle. Ona totiz neznasala mojho otca a vravela, ze maly jej ho pripomina. Ale moj brat za to chudak nemohol... Smutne, hrozne, bezdovodne.
U teba tak trochu chapem, ze sa robia materialne rozdiely, ak je druha vnucka o 3 a pol roka starsia. Uvidis, ked bude tvoja o tie 3 roky starsia, ci dostane tolko darov, ako svagrovej dieta a potom si mozes povedat, ci robia rozdiely.

huxy
autor
25. feb 2013

@lilitela to je smutné,čo píšeš.žiaľ,sú aj také prípady.viem,že je veľa iných,oveľa horších vecí v rodinách,ktoré som tu riešila ja.ale aj tak ma to stále,stále trápi.aj keď si poviem,kašlať na to,vždy keď vidím nový "rozdiel" tak ma to mrzí.
v závere píšeš,že keď bude moja o 3 roky staršia než je teraz,že či dostane toľko,čo neter.no neviem,pochybujem.k tomu len toľko,že viem,aké dary dostala neter na vianoce /vtedy mala 2 a pol/ a viem,čo všetko jej kupovali keď som začala chodiť s mojím manželom /vtedy mala ona 2 roky,ako teraz moja malá/.a to porovnávam teraz len materiálne veci.to,že moju malú nezobrali v živote nikde samú,to je pre mňa tiež smutné.a druhá vnučka chodila už vtedy /keď mala 2 roky a dodnes/ veľakrát so svokrou,do obchodu,k nim domov,kade tade.proste sa jej venovali veľa času.a s mojou ide nanajvýš svokra na prechádzku keď sme u nich,aj to len naokolo max.na 15 minút.a aj to väčšinou keď je tam tá druhá neter,a vlastne ona chce ísť na tú prechádzku. ☹

lilitela
25. feb 2013

@huxy Rozumiem ti, aj mna trapi moja situacia. Hoci si 100x poviem, ze nevadi. Neviem akych mas svokrovcov. Niekedy pomaha, ked si povies, co maju na sebe negativne a ze je mozno lepsie, ked neucia tvoje dieta take veci. Dam do IP.

huxy
autor
25. feb 2013

@lilitela no aj to je pravda.presne čo píšeš.inak nemôžem povedať,že mám zlých svokrovcov,ale sú veci,s ktorými ja nesúhlasím.teda konkrétne strašenie bobom,čo svokor stále malú straší.a pritom som aspoň 3x hovorila,aby ju nestrašili.už minimálne 4 mesiace sľubujú,že malá bude u nich spať.ešte tam nikdy nespala.a to druhá tam spáva od cca 7-mych mesiacov,niekoľkokrát za mesiac.vtedy si spomeniem,že možno aj dobre,že tam nespí.ale na druhej strane ma to mrzí.

perzefone
7. dec 2018

Ja toto velmi dobre poznam moja babka je taka. Ja a moje sestry sme boli vzdy posledne a je to tak aj s nasimi detmi, teda babkinymi pravnucatami. Ako keby ani neboli jej. A moja svokra sa tiez tak cudne chova. Svojmu jedinemu vnukovi nekupi.este zdrbe mojho muza ze na co mu kupijeme.lebo sak druhy nam dali.ona nemusi.

baska19
20. aug 2019

Pozerám že tu máte zlé skúsenosti so svokrami, u mňa je to moja mama ktorá robí rozdiely medzi vnúčatami. Sme dve sestry ja tá mladšia no deti som mala skôr obe su staršie ako sestrine takže do momentu kým nemala dieťa moja sestra to bolo ok. Ked sa sestre narodil syn mama sa snažila ešte správať ako tak rovnako. Teraz ma sestrin syn 5 rokov moje deti majú 8 a 10. No sestrinho syna vkuse volá môj ľúbezný a on si to tak aj začal vyžadovať dokonca aj ked su všetci 3 na prázdninách, nedávno sa vrátili od babky a že všetko sa točilo len kolo neho a boli doslova znechutení lebo už nie su zas až taký malý aby to prehliadali. Veľmi okato ho ospevuje ako keby bol len on sám a moje deti vzduch, až mi to minule prišlo veľmi ľúto kedže moji sa aj správať vedia a šikovní su a tento fagan nevychovaný je aj tak najobľúbenejší.

anisaaaa
13. mar 2023

Ahojte, chcem obnovit tému...
Tiez mam problem a stale mi to vrta v hlave, ze mi je az ztohi vsetkeho zle
Tiez svokrina scera ma syna a davaju mu najavo, ze je vsetko jeho , stale je unich a ked pridem ja nevesta tak ked sa chce mali hrat ..ten druhy mu to zoberie , potom moj mali je stoho nestastny a zacne kricat plakat potom mojmu malemu mu len nadavam a vysvetlujem , ze je to spolocna hracka a zanic ani nemoze..stale tomu druhemu prizvukuju to je jeho a stale vravia, ze bude sikovny a mudri..moj tam iz ani moc nechce chodit lebo tam potom len sedi na jednom mieste lebo vidi ako prizvukuju len natoho druheho..
Uz tam ani moc nechodim , tak potom mi ako keby svokra vycita, ze tu malo chodime...mam este jedneho maleho syna..ani naruky si ho nezoberu ..a led po neakom case si ho idu zobrat tak reve..potom mi tvrdia, ze len mamu chce..(no asize ked nemaju ani oto deuhe zaujem ) je to strašne hnusny kolotocco sa stale dookola odohrava kazdy tyzden a je to na prasky..manzelovy to nechcem vraviet ved predsa je to jeho rodina...aspon neake povzbudive slova by som chcela pocut, ze co mam robit..
Lebo vsetko sa deje len okolo neho a moje deti su stale akokeby bokom ..