Správanie 3,5-ročnej - rada,názor,vysvetlenie
Ahojte, ani neviem ako zacat, ide skor o radu, vysvetlenie...
Mam priatela ktory ma 3,5 dcerku a jej spravanie a vsetko okolo toho.+ cakame spolu babatko , termin mam o 2 tyzdne.
Pride vam normalne spravanie 3,5 rocneho dievcatka : ktore sa oslovuje ze je babatko, napr bejby place ( tym mysli seba) bejby ma bibko, necha sa nosit na rukach, doslova si to vydupe... napr sedeli sme v aute a mala vzala tasku a schovala sa za nu a kde je babatko ? Kde je bejby? Tym mysli stale seba, a ked jej poviete ze nieje babatko je cirkus 😀 , za dalsie hadzanie sa o zem, urazanie lebo jej nedovolite hoc co, ako keby nepoznala odpoved nie.
Niesom za fyzicke tresty ani nic podobne, ale po zadku estebv zivote nedostala
Neviem ako mne sa to normalne nezda, vsimla som si ze priatelova ex , ked sa snou dohaduje o malej tak ju nazyva kedy mi prinesies babatko , ako si daval pozor na babatko,,,
Potom je tu este jedna vec , mala bola ten cas co ma pozna viac ako rok somnou v pohode, rozumeli sme sa hrali,, obijmala sa vypytovala sa... cca mesiac aj viac sa jej spravaniee zmenilo ze je fakt ku mne hnusna stale opakuje ja nechcem Katku ( mna) ked sa jej opytate preco lebo ze som zla... neriesila som to ale ked to robila po kazdej navsteve tak som uz sa priatela opytala ze prexo to robi ved ja som jej nijak neublizila... minulu navstevu sme sa hrali pekne a dnes znova nechcem katku... prislo mi to tak ze ako keby priatelova byvala ju proti mne huckala... neviem mozno si namyslam .. chcela som aby to riesil uz 3 x minimalne povedal ze sa jej nato.opyta.. a ked ma prist k tomu z dupka... neviem co mam robit .. my dve sa osobne nepozname aby sme si to vyriesili my dve... to ze ma proti nej hucka si myslim.preto lebo ak nieco ma v sms oslovi čupka,tupka,primitivna frajerka atd.. v zivote som na nu kriveho slova nepovedala ani pred priatelom ani pred znamymi.. ked som to videla ma to zarazilo... takze na nu slusne pomenovanie v svojej myslim tiez viac nemam... brala som to tak ze budeme rodina ze akceptujem ju ako osobu ktoru musim v zivote strpiet ved maju spolu dceru... ako taky kontakt.
A aby som nezabudla co si myslite o tom ze priatel nechce povedat ex ze spolu cakame babatko, ktore sa narodi o 2 tyzdne... vyjadril sa mi tak ze naco... a popri tom vravel ze jej to bude musiet povedat... neviem ja si myslim.ze by o tom.mala vediet.. aj ona sa nastavit nato ze je tu aj druhe dieta a nie vsetko bude podla.jej predstav...a hlavne vobec o tom ze ich dcera bude mat surodenca...
NEMAM SKUSENOST,preto sa pýtam možno je chyba vo mne ja neviem🙂 prisla som po radu vysvetlenie nevravim ze to tak musi byt... dakujem
Stručné zhrnutie
- U 3,5‑ročného dieťaťa sú bežné regresné prejavy pri očakávaní súrodenca, vrátane oslovovania samého seba „bejby“, návratu do bábätkovského správania a zvýšenej žiarlivosti; riešenia zahŕňajú vysvetľovanie príchodu bračeka a umožnenie napodobňovania hry na bábätko.
- Diskusia konzistentne identifikovala pasivitu otca a vplyv bývalej partnerky ako hlavnú prekážku v náprave správania; odporúčané kroky sú, aby otec jasne nastavil pravidlá, choval sa konzistentne a komunikoval s bývalou o tehotenstve a hraniciach.
- Ak správanie dieťaťa eskaluje alebo rodičovská autorita zostáva nenastavená, účastníci odporučili konzultáciu s detskou psychologičkou a taktiky typu oddelených aktivít (napr. otec má dieťa celý deň iba pre seba raz týždenne).
Q: Ako vysvetliť 3,5‑ročnému dieťaťu príchod súrodenca?
A: Diskusia odporúča jednoduché, opakované vysvetlenie, že príde „braček“ a predstaviť mu rolu veľkej sestry; praktické metódy sú hra na bábätko, nosenie bábiky a zapojenie dieťaťa do starostlivosti, aby sa cítilo súčasťou.
Q: Čo robiť, keď otec nereaguje na nevhodné správanie dieťaťa?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali, aby otec jasne nastavil pravidlá, nekontroloval tú autoritu druhého dospelého a riešil situáciu priamym rozhovorom s bývalou; konkrétne návrhy zahŕňali dôslednosť pri pravidlách (napr. papier do koša) a prípadné obmedzenie návštev.
Q: Mal by partner oznámiť bývalej, že čakáte dieťa?
A: Viacerí považovali za vhodné, aby partner ex informoval, pretože jej treba umožniť pripraviť dieťa na súrodenca; alternatíva uvedená v diskusii je, že informáciu sa ex môže dozvedieť od vlastného dieťaťa.
Q: Kedy vyhľadať detského psychológa?
A: V diskusii sa odporúčalo obrátiť sa na detskú psychologičku, ak správanie dieťaťa pretrváva alebo eskaluje (napr. opakované kopanie do tehotného bruška, časté krízy v prítomnosti vášho dieťaťa alebo narastajúce rodinné konflikty).
Q: Je oslovovanie „bejby“ u trojročného dieťaťa problém?
A: Viacerí tvrdili, že ak dieťa tak hovorí preto, že ho tak nazýva matka, je to normálne a nie samo o sebe patologické; odporúčané je upraviť jazyk dospelých pri dieťati, ak to narúša postavenie iných dospelých.
Q: Ako zvládnuť, keď dieťa opakovane hovorí, že nechce konkrétnu dospelú osobu (odmietanie „tety“)?
A: Diskutujúci odporúčali trpezlivosť, dôsledné vysvetľovanie, budovanie vzťahu cez hranie a rutinu a v prípade pretrvávajúceho odmietania zvážiť odbornú pomoc alebo úpravu návštevných režimov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Regresné správanie (oslovovanie „bejby“, návrat k bábätkovským činnostiam, žiarlivosť) je pri blížiacom sa súrodencovi u 3,5‑ročného dieťaťa v diskusii považované za bežné.
- Hlavný problém vo väčšine príspevkov bol v pasivite otca; odporúčané opatrenia sú, aby otec nastavil hranice, dôsledne vymáhal pravidlá a komunikoval s bývalou partnerkou.
- Ak sa situácia nezlepšuje, účastníci odporúčali konzultovať detskú psychologičku a meniť režim návštev (napr. oddelené aktivity, otec má dieťa celý deň iba pre seba raz týždenne).
Sporné názory
- Niektorí hodnotili správanie dieťaťa ako normálny regres a prejav žiarlivosti, zatiaľ čo iní označovali dieťa za „nevychované“ a žiadali dôraznejšie tresty vrátane fyzického trestu (tento názor je v diskusii kontroverzný a viacerí ho odmietli).
- Niektorí odporúčali oznámiť tehotenstvo ex hneď, lebo musí dieťa pripraviť, iní tvrdili, že ex sa to pravdepodobne dozvedela už od dieťaťa a priame oznamovanie nie je nevyhnutné.
Otvorené otázky
- Zostane správanie dieťaťa po narodení súrodenca rovnaké, zhorší sa alebo sa prirodzene upraví?
- Ako nútiť alebo motivovať partnera, aby prevzal zodpovednosť a nastavil jasné pravidlá medzi domácnosťami?
- Už vie ex o tehotenstve, alebo sa má tehotenstvo ohlásiť priamo od partnera?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
detská psychologička, fyzické tresty, mierny trest, nastavenie pravidiel/hraníc, oddelené aktivity (otec má dieťa celý deň iba pre seba raz týždenne), vysvetľovanie príchodu súrodenca, hra na bábätko/napodobňovanie, regres správania
Miesta a osoby
žiadne
A ja si tiež myslím, že ex to už vie, a že malá niečo také spomenula, že Katka má veľké brucho atd... ja mám netere a oni si všetko všímajú, všetko vykecajú...
@maminkasisa nie nebola, myslim ze mozno koli vyzivnemu zeby ho mohla dvihnut ? Neviem. Jedine ma napada to , aj ked mne take nic nepovedal, uz ked som.nanho vybehla ze bud to bude riesit s nou on alebo si to vyjasnim ja tak mi podotkol nech sa neopovazim lebo ze uz malu neuvidi a platit vyzivne potom.budem.ja
@drozdajkahra ved prave to nechcem preto sa snazim uz 2 tyzden do priatela hucim aby tonriesil a nechce.. a vidi na mne ze ma to trapi ze mam z toho depku... v podstate vlastne sa mi k tomu vcera vyjadril ze su to moje bludy , ze ak sa mi nepaci nieco mozem ist...
@bambi3396 nemas ju rada,vidis v nej akusi sokynu,vsetko na nej kritizujes a z toho ako sa o nej vyjadrujes je mi smutno. Je to dieta,ktore vidi otca raz za tyzden,nevie zvladnut situaciu a tak beha,skace a predvadza sa. Velmi malo toho o detoch vies a hlavne nekritizuj. Doma je zrejme poslusna,ale vies deti sa radi predvadzaju a ukazuju.
Tak som pochopila ze chyba je viac v priatelovi ako v malej, ze neprebera zodpovednost. Neviem ako ho donutit k tomu aby to riesil, kedze asi zacinam mat skaredy pohlad na jeho ex aby sa ro neprenasalo na malu.... a mozno sa to zmeni ked sa nam narodi nase dieta.. ze nebudem mat cas na taketo veci sa vobec zamyslat.
@bambi3396 možno je to tým, že aj ty tu píšeš, ako ti vadí správanie 3,5ročného dieťaťa. Možno ani nevieš a sama si zmenila správanie k nej. Ďalšia vec čakáte bábo, myslíš, že to malá nevie? Delí sa s tebou o lásku otca je to úplne normálne správanie a nechcem ťa strašiť, keď sa tvoje bábo narodí bude možno horšie. Ex si myslím už dávno vie, že čakáte či si myslíš, že malá nepovie aké brucho máš? Podľa mňa to nerieši, alebo aspoň nateraz. Ex si nevšímaj pokiaľ si jej neprebrala muža tak je to len o jej inteligencii, že ťa takto nazýva, či? Skús sa povzniesť nad malou nakoniec má rodičov
@bambi3396 to, co riesis, chce vela pochopenia a nasledne vhodne zvolenej taktiky.
Plus to bude trvat trochu dlhsie. Nebude to obrat do tyzdna. Kludne aj rok.
postav sa do pozicie, ze ste sa rozisli, on ma tretiu frajerku a vas syn k nim chodi.
A ta frajerka je tiez uz tehotna a tvoj syn, vzdy ked pride, rozprava o tom, ako ju ma rad, lebo teta je dobra, pekne sa s nim hra, vari dobre veci, atd. Dokonca ti zacne trucovat, ze toto nechce, tamto si neoblecie, hento nebude jest,... lebo tvoj ex mu vsetko dopraje a ustupuje mu (kedze dobieha zameskane, kupuje si ho) a ta nova mu pri tom sekunduje.
Ci sekunduje dobrovolne, alebo ho skusa presvedcit, ze to nie je spravne a ma s nim preto dokonca hadky a tiene v raji (no nechce od neho odist, lebo zachvilu rodi) - to nevies.
Kazdopadne doma pocuvas: “ale tatino a teta zuzka mi to dovoli, teta zuzka hento, tamto, ... ty si zla!”
Siel by ta slak trafit. Po case by pohar trpezlivosti pretiekol. Mala by si v zuboch aj exa, aj jeho frajerku a mala by si chut im to dat vypit. A aj by si to nakoniec urobila.
Tak, ako ty citis, ze cez nepekny postoj frajerovej ex k tebe a aj cez jeho vahave kluckovanie okolo problemov miesto ich riesenia, asi zacnes raz neznasat aj to dievcatko (plus jej rozpistane spravanie, za ktore moze skor jej otec, nez to dieta), tak by si sama casom nevedomky sklzla k zamietavemu postoju k jeho novej frajerke, ak by ti takto “obracali proti tebe” syna. A potom by to slo samo. Kazda malickost by sa zacala pocitat k trestnym bodom. Na zaklade ktorych by si sa citila opravnena robit prieky, pohrdavo ich oboch hodnotit, urazat a mat pocit, ze si to od teba zasluzia, lebo aj oni ti ublizuju.
Vztahy medzi dvoma rodinami vedia byt komplikovane. Vztahy medzi troma rodinami (ako mate vy) su este krehkejsie. Vyzaduju vela obratnej diplomacie, kym vsetci zucastneni prestanu byt v opatrnom strehu, alebo prestanu mat ten akoze laskavy postoj, ze teda su ochotni tych druhych strpiet, ked uz musia. A uvolnia sa a zacnu spolu normalne komunikovat.
No staci jeden element - v tomto pripade tvoj frajer - ktory miesto riesenia zbabelo kluckuje ako postreleny zajac pred zodpovednostou voci ostatnym, a cele sa to vie zrutit.
Kopec veci ostane otvorenych, nevysvetlenych, kopec ludi si k nim nasledne priradi vlastne vysvetlenia (= domnienky), zvycajne tie negativne (je to obranny postoj).
A k nenavistnym pocitom medzi ludmi potom nie je daleko. A odtial uz potom nie je daleko k urazkam a naschvalom, co je zvycajne zaciatok zabomysej rodinnej zakopovej vojny.
No nehadzem vsetko na tvojho frajera. Okrem jeho zbabeleho chovania (a ze je zbabele vidis aj v tom, ze ked uz sa ocita pri mure, tak v to radsej otoci a obvini teba, ze vymyslas), moze byt problem aj v jeho exke.
Opustila ho sice ona (ako pises), ale pocitu, ze je pre neho dolezita (a ze sa za nou trapi), sa mozno nezbavila. Takze moze jednoducho a prosto este ku vsetkemu aj ziarlit. Nevie mu odpustit, ze ju nakoniec naozaj dokazal nahradit. A to, ze ma s tebou dieta, moze brat ako definitivnu zradu svojej vysadnej pozicie, ktoru si myslela, ze u neho ma.
Ak chces s nim zit, mas celkom tazku ulohu.
Ale ked sa snazis zistit a pochopit dovody postojov tych druhych, tak sa ti lahsie potom zachovava rozvaha. Aj vies lepsie odhadnut, ake slova zaucinkuju pozitivnejsie.
Jednoducho vztah s muzom so zavazkami k malemu dietatu je vzdy komplikovany, lebo nikdy nejdete spolu zit iba vy dvaja, ale styria az piati.
Ty, on, jeho dieta a jeho exka. Plus aj jej novy muz sa moze do toho vsetkeho starat.
Vybrala si si takyto vztah a zistila, ze cisto milovat nestaci (to nikdy nestaci). Teraz musis bojovat.
Alebo sa tiez este mozes zabetonovat na svojej pozicii a vzajomne ostrelovanie moze zacat.
problem je urcite v partnerovi, ktory ku tomu vsetkemu zaujal postoj - "nejako sa to samo spravi." Ale urcite nespravi, len mu to bude prerastat cez hlavu.
Dieta treba milovat ale aj vychovavat, urcit hranice. Jasne, ze mala skusa vsetko, lebo vidi, ze jej to u ocka prejde.
Na ex sa vykasli, tu neries, lebo ta to bude stat iba nervy. Tu uz nezmenis. Ries skor partnera a jeho pristup a vychovu dietata, nech ta nestavia do pozicie iba "tety na hranie". Ak chcete zit ako rodina, tak by sa mal zamysliet ako to urobit aby to fungovalo.
1.) Zle naučená od svojej matky
2.) Žiarlivosť na súrodenca 🙂
Normálne aj keď na nervy lezuce správanie
Podla toho co citam nieje problem dieta ale partner. Mal by ti byt oporou, budete mat spolu dieta tak by sa mal k tebe spravat, nieje pekne podkopavat autoritu u malej, ked vidi,ze on na tom netrvá(napr papierik do kosa) tak to bude tazke v buducnosti s vasim vlastnym dietatom. Svoju dceru by mal v prvom rade vychovavat on a u svojej ex urcit hranice,ze si nezela skarede reci na tvoju osobu a svoj nazor nech si necha pre seba a nie pre malu. Dalsia vec trochu by mal dcerku pripravovat na prichod surodenca i bez toho to bude riadny sok. Hambi sa za teba, za vas?
@bambi3396 zial, dieta je rozmaznane, s tym ty nic neurobis, ani s jeho ex, ak ju bude chciet huckat tak ju bude, tvojim najvacsim problemom je tvoj priatel. Tazka pasivita z jeho strany, ziadna snaha o to aby ta jeho ex a dieta akceptovali. Ja by som o tej svadbe este pouvazovala.
@bambi3396 nedalo by sa to riesit zatial tym, ze bud ty by si v ten jeden den do tyzdna bola mimo alebo teda on s dcerou. Nejake oddelene aktivity. Celodenny vylet v prirode, ci ina aktivita, ze domov by sa prisli iba najest. Mozno aj dietatu by prospelo ak ma tatika len raz do tyzdna mat ho IBA pre seba. Ja teda neviem, ja by som toto spravanie u vlastneho dietata neakceptovala, problem je ze dieta nie je tvoje a partner nevidi, nepocuje. A ako pisali baby po narodeni drobca to bude zrejme este horsie.
Inak zaujimave, ze o prve dieta sa boji ze pride, ale ty s jeho druhym mozte ist ked sa Ti nepaci.
@bambi3396 a co sa tyka papierika. Nezdvihnes OK, dnes robime kazdy co sa nam chce. A mne sa nechce tiez odlozit riad, uvarit atd. Nechce aby si s nimi isla. OK urobis si lepsi program.
Inak ak by skutocne islo o 1 den v tyzdni, nechala by som jej ocka iba pre nu cely den ak si to zela. Si vezmi ake to pre nu musi byt hrozne, ze ho ma tak malo a este aj to sa musi o neho delit.
@moonlight1210 uplne do poslednej bodky si to vystihla a bohuzial presne takto to byva v dvoch rodinach a je to nesmierne komplikovane a tazke a preto treba vela casu nech sa vsetko utrasie. A nic nie je horsie,ako ked trucovite dieta vykrici mame,ze je zla,lebo ju pravom vyhresi za nieco,co vykonala a este jej splechne,ze chce ist k tete zuzke a ockovi,ktori jej vsetko dovolia. A velmi casto vidim ako nove priatelky otcov komentuju kazde spravanie dietata ako nevychovane. Za jedno prd vedia o vychove dietata,lebo kazdy sa na cudzie pozera inak ako na svoje a za druhe tie chudiatka malicke maju taky gulas v hlavkach,ze im neostava nic ine,len sa spravat "nevychovane" a vydobijat si otcovu pozornost.
@bambi3396 nasla si si chlapa s dietatom tak sa s tym zmier.Diecatko ma len 3 roky...co cakas od tak maleho dietata?Uz teraz tu malu nemas rada,aj ked ides samu seba presviedcat,ze to tak nie je....nemas ju rada.Skus si to otocit...bude sa ti pacit,ak ta ten tvoj necha a tvoje babo bude takto pendlovat k ockovi a tam bude zena,ktora tvoje dieta nebude chciet?Otvor oci.Nemala si si hladat chlapa s dietatom
@bambi3396 to je fakt tvojmu priatelovi jedno, ze moze babatku takymto spravanim ublizit? Mala je nevychovana a rozmaznana a ano, zasluzila by si aj na zadok od svojich rodicov a oni tiez, lebo toto je uplne zanedbana vychova. Dieta treba stopnut hned, ked robi zle, aj ked ma len rok a pol a byt vo vychove dosledny. Lebo ked nie je, tak potom to dieta nema respekt a robi dalej zle veci.Vo svojom veku uz ma mat dost rozumu a nie robit taketo sceny. Mam stvorrocnu dceru, ma dve mladsie sestricky a ma uzasny vztah, taka ich druha mamina. Poslucha, nemusim po nej kricat, staci nadvihnut obocie, ale vlastne vie, ze ked sa bieco nesmie, tak sa nesmie. Obdobie vzdoru mala 2x a trvalo tyzden, lebo ja som nepopustila. Ocividne je za tym vychova jej mamy, ktora ju proti tebe hucka a aj vychova jej otca, ktory to vobec neriesi a este mu to pride smiesne. Uplne zanedbana vychova. A potom to uz zachadza do extremu, ze si deti robia, co chcu. Viem, ze s nou chces mat dobry vztah kvoli priatelovi, ale v prvom rade ber ohlad na svoje babatko. Len dufam, ze aj tvojmu priatelovi na non zalezi, ked sa akosi k nemu nepriznava pred ex.
@marca12 dnesne mamy si nevedia pripustit, ze maju nevychovane deti. Spravia nieco zle a namiesto napomenutia sa poniektore tvaria, ze sa nic nestalo, su ticho, ked ich dieta vystraja, ako niekedy fakt nemam slov az sa mi rozum pozastavuje. Vsak tie deti potom ani nevedia,ze robia zle. Vzdy dieta napomeniem, vydiskutujeme si to, vysvetlim, udobrime sa, samo pride, ze prepac... nikto nie je dokonaly, ale neexist, aby neposluchlo, ked poviem, ze dost, toto nesmies
@rebelkaevan píšeš od veci...nepoznáme to dievčatko a ma len 3 roky.Vieme len to,čo píše autorka,ktorá čaká vlastne dieťa a partnerove dieta jej v skratke prekáža....
@nela82 tak Pani Premudrela, nauc sa najskor citat, precitaj si cely jej prispevok a potom posud, kto tu pise odveci. Keby ma dieta udrelo do brucha ako tehotnu a nie raz, tak jasne, ze mi to prekaza a keby sa ma muz nezastal, tak konecna. Je jedno, ci je to dieta moje, ci cudzie, to su veci, ktore sa nerobia a 3 a pol rocne decko uz ma dost rozumu.
@rebelkaevan iné dieťa nazivate "decka" ale tie vaše sú detičky,že?Netreba oblbovat zadaným mužov so záväzkami a mate milé žienky o starosť meneeeeeej😉
@nela82 Pani Premudrela, decko je pre mna normalne pomenovanie, akoze toto riesit, tak asi fakt nemate co robit. Riesila som nevhodne spravanie malej, ale ja o voze a vy o koze, stale si tu meliete svoje. Nebudem tu s Vami stracat cas, mam 3 male deti a muza, ktory je s nimi kazdy den a toto by neschvaloval. Na margo toho mi ani jedno pocas tehotenstva nekopalo do brucha. Ak je toto pre vas normalne, tak sa tu nemam o com s vami bavit. Ono treba spravne zit a dieta sa prida.

@bambi3396 tak preto vravím ze si to treba dat do poriadku s partnerom, keď on to nestopne, tak ty si bezmocná, vychovávať, trestať majú rodičia... Teraz je to ťažké a to si ešte len tehotná, keď bude dieťa a mala bude robiť do toho cirkus, bude ti budiť malého až vtedy budeš na prášky