Stále myslím negatívne - ako zmeniť tento prístup?

23. aug 2020

Dobry deň. Neviem ani ako zacat. Som v podstate ešte mlada zena 25+ mam priatela s ktorym zijeme spolu, zatial bez deti. Priatela milujem, aj on mna, tu problem nie je. Problem je vo mne a mojej osobe ako takej. Takmer vzdy a vsetko vnimam negativne. Mam take divne pocity a myslienky. Napr. ak priatel niekam pracovne ide rozmyslam a bojim sa, aby sa nahodou nieco zle nestalo, ze co by bolo ak by sa nedajboze nieco stalo ako by som to zvladla, ako by som zila dalej. Je to nepredstavitelna myslienka. Rovnako sa to deje aj pri mojej rodine. Zijem od mojej rodiny takmer 200 km a vzdy rozmyslam v podobnych situaciach rovnako. Som potom vzdy v strese, placem. Celkovo ako osoba som velmi citliva. Aj ked v skutocnoti nemam ziaden dovod a nic sa nedeje, su to len moje pocity a myslienky, ktore ma k tomu privedu a vhupnem do toho. Deje sa to vzdy len ked som doma sama, vtedy ma to prepadne. Rovnako aj dnes, snazila som sa nieco robit aby som prisla na ine myslienky. Ono to vacsinou pomoze, ale len na nejaky cas, na par hodin a potom je to tu opät. Vnimam negativne takmer vsetko. Trva to uz dlho, nie je to rok, dva, ani tri... dlho... Ako sa toho zbavit? Ako prestat mysliet negativne a rozmyslat co by bolo, ak by bolo??? Nici ma to.... ☹️

marcellka32
23. aug 2020

Čo najviac aktivít cez deň, aby neprichádzali takéto myšlienky na rozum

meluela
23. aug 2020

sama sa z toho nedostanes, vyhladaj odbornu pomoc, skus najprv prostrednictvom terapie a iba ak by to samotne nepomahalo tak lieky+terapia. drzim palce http://dusevnezdravie.sk/uzkost/

kiirkee
23. aug 2020

Môže to byť úzkostna porucha ako píšu vyššie. Skus si dat sedenie s psychológom.

asia83
23. aug 2020

Práca pre psychológa. Je to určite nejaká porucha, sebadeštruktívne myšlienky. Podobne som to mala po pôrode, panický strach o dcéru. Samé to odznelo. U mňa bol spúšťač pôrod, laktácia. Podľa mňa aj vy máte nejaký spúšťač. Skúste popremýšľať.

pivonka6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
panelacikova
23. aug 2020

ach, ja ti rozumiem. nepotrebuješ psychológa, potrebuješ istoty a tie ti každodenný život nevie dať. alebo ako radí ktosi vyššie, čím viac nejakých aktivít, ktoré ťa bavia, len aby si si zaplnila myseľ...

caroline_
23. aug 2020

ja mam uzkostnu poruchu a rozmyslam presne ako ty...

hexina
23. aug 2020

Ahoj, negativnych myslienok sa neda zbavit..tie ma kazdy..skor je dobre sa ich naucit pustat -neuchopovat a nezacat na nich lipnut..ak mas IG tak odporucam zacat sledovat doctorKrause..dnes zacina mesacnu vyzvu ako zmenit mozog a Dr. AMEN psychiater v US, ktory casto hovori ako riesit tzv ANTs - automatic negative toughts a ako ich questionovat - hlavne netreba verit vsetkym myslienkam a nechat sa nimi ovladat ;) drzim palce

tripetta
23. aug 2020

Trochu zdravej negativity nezaškodí. Ono, aj takí tí hyper pozitívni ľudia sú neskutočne otravní a ich až nezdravá pozitivita je toxická. Ja sa snažím vyhýbať chorobným pesimistom, ale aj otravným optimistom, ktorí mi tiež neskutočne lezú na nervy. Na Einsteinovom výroku je veľký kus pravdy.

meluela
23. aug 2020

@panelacikova ona sa uz nejaky cas pokusa toho zbavit svojpomocne .. zial nie vzdy sa to da. Su problemy, ktore uz nie su riesitelne vlastnymi silami a "aktivitami", kedze uz doslo k urcitym zmenam na mozgu, zauzivanym nervovym draham ktore treba modifikovat .. teda ono si to clovek nakoniec musi v terapii aj tak odmakat sam, ale pod odbornym vedenim, aby to slo cele spravnym smerom. A je lepsie ked sa pomoc vyhlada cim skor, o to lahsie to pojde. Odhovarat niekoho od vyhladania odbornej pomoci v situacii ked ju s velkou pravdepodobnostou potrebuje moze skoncit aj velmi zle :-/

tripetta
23. aug 2020

@meluela Absolútny súhlas. Aj psychika je vlastne chémia a ak nefunguje niečo v mozgu, nepomôže žiadna múdra rada z koníka. Mať dobrého psychoterapeuta, alebo psychiatra už v dnešnej dobe nie je hanba, práve naopak. Na niektoré veci človek už sám nestačí.

kakawah
23. aug 2020

Hlavne nezabudaj, ze na čo myslis, to pritahujes. Nejake pozitivne videa, knihy si pohladaj. Porebujes zmenit myslenie

dkethe
23. aug 2020

Zivot je cesta sebarozvoja. Ved kolko ludi si dnes robi biznis na modernom koučingu. Kedysi sa to bralo tak ze 'tak je, ta tak je'. Ale dnes... Kazde rano mas novy start kedy mozes svoje zle stranky, kedze ich poznas, zmenit 🙂

panelacikova
23. aug 2020

@dkethe presne tak...

meluela
23. aug 2020

@kakawah prepac, ale to je dost nezmysel ze na co myslis to pritahujes ... pokial tam teda nie je nejaka realna pricinna suvislost (ako napr. medzi obavou z choroby a potom skutocnym ochorenim z toho dlhorocneho stresu). Ale ked napr. letis lietadlom a bojis sa ze padnes, nijako tym nezvysujes pravdepodobnost leteckej katastrofy.