Starí rodičia a ich vzťah k vnúčatám

jara24
31. okt 2012

Ahojte. Zaujímalo by ma, ako fungujú starí rodičia (vaši rodičia) vo vzťahu k ich vnúčatám (vašim deťom).

Ako často sa vídavajú starí rodičia s vnúčatami? Prídu na návštevu sami, alebo ich treba vždy pozvať?

Pomáhajú s vyzdvihovaním detí zo škôlky, školy, odvedú ich na krúžok - alebo si tieto veci zabezpečujete ako rodičia sami?

Vedia, aké robia vaše deti pokroky, zaujímajú sa o to, chcú ich vidieť napr. bicyklovať, korčuľovať, vystupovať v hudobnej, tanečnej, spevokole? Alebo ich informujete len slovne ale nikdy to na vlastné oči nevideli?

Prespia niekedy vaše deti u starých rodičov? Majú nejaké aktivity, ktoré robia len so starými rodičmi (chodia spolu do lesa, dedko učí vyrezávať, babka piecť)?
Boli ste niekedy na dovolenke bez detí (tie ostali u starých rodičov) alebo boli vaše deti na dovolenke so starými rodičmi?

Zaujíma ma to, lebo veľa starých rodičov dnes vo veku 45-60 rokov stále chodí do práce. Sú to aktívni ľudia,ktorí majú svoje záľuby, predstavy o trávení voľného času, ktorého tiež nemajú častokrát nazvyš.

zaneta08
31. okt 2012

My to máme trochu jednoduchšie v tom, že svokra býva o poschodie nižšie. Chodí síce do roboty, ale keď príde domov, tak sa venuje momentálne už len malému, lebo staršie majú svoje aktivity, ale keď boli menšie, tak za ňou chodili aj samé, prípadne u nej aj spali. Už aj malý si zvykol, že každý deň je s babkou cca hodinku, babka mu spieva, rozpráva rozprávky a jemu sa to veľmi páči. Starším deťom robí desiatu, sama mi to navrhla, aby ma odbremenila. Ak sme občas potrebovali ísť niekam na akciu, tak bez problémov ostala s deťmi v noci. S malinkým sme to ešte neskúsili, ale ešte je čas. Čo sa týka mojej mamy, teraz má trochu zložitejšie obdobie, tak sa snažím stále ju volať k nám, aby sa pri malom odreagovala a nemyslela stále na nepríjemné veci. Keď boli staršie deti menšie, zo školy šli k mojej mame, ktorá sa s nimi učila, dala im najesť a my sme ich po práci u nej vyzdvihli. Nemusela som sa o ne báť, keď boli menšie, šla po nich do škôlky a školy. Ale mama je na invalidnom, takže o to to bolo ľahšie. Čo sa týka vystupovaní, tak som väčšinou zorganizovala, aby tam boli aj babky a všetci boli spokojní. Bohužiaľ dedkovia nám zomreli, ale nebol problém, ak sme ich o niečo poprosili, len sa nevedeli tak postarať o detičky ako babky 🙂

vonicka
31. okt 2012

moji rodicia sa aktivne zaujimaju o svoje vnucata, na navstevy nechodia moc, skor vnucata k nim pravidelne a rodicia si cez vikend oddychnu. ked treba, rodicia idu na dovolenku a stari rodicia su s detmi, vozia ich do skolky a skoly. nezvyknu ich vyzdvihovat zo skolky/skoly, lebo byvaju pomerne daleko na denne vyzdvihovanie ale ak by bolo treba, nebol by to problem. Ked mali deti vystupenia, chodievali sa na ne pozerat aj stari rodicia - lebo ich zavolali rodicia samozrejme. Co sa tyka pokrokov, su uplne informovani a vsetko vedia a vidia 🙂 kedze su spolu kazdy vikend. ked je to potrebne, ale si to rodiacia ziadaju, deti ostanu spat u starych rodicov. Takze je to fajn, hadam pre obe strany

cairka
31. okt 2012

Ja som s deťmi sama, takže majú len jedného deda. A je to taký typický dedo, keď treba pomôže, keď netreba, aktívne sa nezapája. Spala u neho len staršia pár nocí, keď som bola s menšou v nemocnici. Na vystúpenia nechodí, nevenčí... Deti má rád, aj deti jeho, ale proste si žije svoj život a vnúčatá (všetky, nie len moje deti) vidí rád raz za čas, ale to mu stačí. Ale keď sa niečo vyvŕbi, ako napríklad tá nemocnica, tak sa zaktivizuje, to zas hej. Ale až keď horí 😅

lujza123
31. okt 2012

@jara24 nasi vidia malu tak raz do tyzdna, budto sa zastavim za nimi v praci, pridem poobede, pripadne niekedy ju postrazia cez vikend, vecer ju tam ulozim spat a idem von.
Vedia ake robi pokroky lebo sa vzdy pochvalim 😀 😀 ...ale keby nehovorim nic som si ista ze sa spytaju. Hraju sa s nou, venuju sa ( samozrejme to venovanie sa ich omrzi po dvoch hodinach). Pomahaju aj financne.

Kedze robia ( a este minimalne 10 r. budu), vyberanie zo skolky, strazenie cez tyzden, prazdniny nehrozi

S tymto mi pomaha moja babicka, uzasna osoba, ma 80 rokov a velmi vela krat pomohla mne aj sesternici ked mame deti chore a musi s nimi ostat niekto doma

cecil36
31. okt 2012

My to mame takto: Obcas pride moj oco na navstevu (musim ho ja pozvat, sam nepride), sem tam zavola, ale skor volam ja jemu ako on nam. 1x do roka si dceru zoberie na dovolenku (cez letne prazdniny). Obcas u stareho otca dcera prespi cez vikend a idu na bowling, ale to je skor sporadicky ako pravidelne. O pokroky deti sa zaujima.Vsetky aktivity okolo deti si musime s muzom manazovat sami, nikto mi ich nevyberal zo skolky, skoly (ked bola dcera mensia) ani s malym mi nechodi nik na prechadzky (otec byva 30km od nas a moja druha svokra 300 km od nas). Bez deti sme na dovolenke nikdy neboli. Moja druha svokra sa o obe deti zaujima, telefonuje, ale je daleko, takze chodime my k nej. Moja prva svokra (dcerina vlastna babka) sa o nu nezaujima a nevidela ju uz 10 rokov.

lejluska
31. okt 2012

my ešte bývame z mojimi rodičmi a na tých nemôžem povedať ani jedno krivé slovo,moja mamina má 45r. otec má 48r. ale obidvaja sa malému veľmi aktívne venujú,ked prídu z práce ani neviem,že mám dieťa 🙂 mamina ho berie k svojim rodičom čo bývajú cez cestu,chodia spolu na prechádzky a to isté aj môj otec...malý s nimi nemá vôbec problém a ked je treba tak s nimi ostane aj bez nás 🙂 Čo sa týka svokrovcov tak tí bývajú od nás 24km ale chodievame tam veľmi často...svokra sa tiež o ňho vie dobre postarať a ani s ňou nemá problém zostať...tiež s ním chodí vonku,hrá sa s ním,môžem sa na ňu spoľahnúť...čo sa svokra týka tak s ním je to ťažšie..kým bol zdravý dalo sa s ním,aj o malého sa postaral a malý rád k nemu chodil aj ho vonku brával...lenže v apríli toho roku prekonal rakovinu a vlastne odvtedy to s ním ide dole vodou..a v poslednej dobe už ani na malého nepozerá,čo je smutné kedže je to jeho jediný vnúčik...no ked prídeme on sa ani neunúva vstať z postele ☹ a malý minule povedal,že sa bojí uja (na svojho deda) zamrzelo nás to ☹ ale vravím so svokrom to ide dole vodou,dal sa na alkohol a už ho nezaujíma ani vlastná rodina ☹ ...

mawka
31. okt 2012

nasi su aktivni, mamka sice par mesiacov na dochodku, ale ma tiez svoje veci, kamosky a tak, nesedi stale doma, tatko robi. ja som s detmi sama, ale kedykolvek potrebujem, su mi k dispozicii, vzdy sa vieme zladit. mamka vola, aj tatko, ked sa tam tyzden neukazeme 🙂 alebo vola v sobotu, nech prideme v nedelu na obed. maly mal teraz kiahne dva tyzdne a nasi sa mu venovali jednak preto, aby nepreniesol na sestricku a aby som mohla pracovat. nebyvame v jednom meste, ale ked treba, postrazia, vyzdvihnu zo skolky, pomozu. mamka kolkokrat donesie aj navarene. prazdniny si delime, lebo deti chcu aj nasi, aj ich otec, aj ja 🙂 spavaju tam normalne, kedy sa im zachce. maly zahlasi, ze ide k babke a dedovi a ide na bus a ide tam. nasi povedia NIE len vo vynimocnych pripadoch, ked maju nieco dolezite. deti tam spavali od babatka, kedze som nebola na materskej a musela som makat a sluzobky a tak. ako nevenuju sa im denno denne, ale som im velmi vdacna, ze su tu pre nas. je to pre mna pomoc ako hrom. a zaujima ich co v skole, podporuju v zalubach, tatko sa nadstandardne venuje detom, proste je to ich najmilovanejsi dedo na svete, vzdy im pripravi nejaky program, aby sa nenudili. uplne ho obdivujem aky je pri nich trpezlivy. myslim si, ze moje deti a moji rodicia maju krasny vztah. my sme mali a mame taky isty so starymi rodicmi. z maminej strany este ziju, aj ked su po 80., su aktivni a energicki stale. deti by som im strazit uz asi nedala, predsa vysoky vek, ale vzdy k nim rada idem aj len tak, podebatit, velmi ich lubim. ako decka sme tam tiez spavali hocikedy a mohli sme prist hocikedy. a moje deti ich tiez lubia, aj ked su to prastari rodicia, tiez su to babka a dedo a maly sa tam tiez zastavi len tak hocikedy. tak to ma byt. aspon v tomto mam vydarene vztahy 🙂

kikushka2386
31. okt 2012

aj ked byvame s mojimi rodicmi nepomahaju vobec s detmi.az moc sa staraju do stravovania kedze sa snazim ze by moja starsia trosku zhodila.okrem tochto uz o nic.do bchodu ich vela razy musime zobrat zo sebou lebo maju stym problem niekedy.co sa tyka strazenia stym je tiez problem.jak sme viac ako 2 hodinky prec uz vyvolavaju otravuju.ani co sa tyka skola,skolka nic.najmensia este do teraz nepojde k dedovi.zda sa to zvlastne kedze byvame spolu ale s detmi sa vydaju tak do tyzdna snim na 5 minut dokopy.uz na zaciatku mi oznamovali ze ked sme my boli ako deti nas nikto nestrazil tak ani oni nebudu.myslim ze takyto vztah s rodicmi nema nikto.zas na druhej strane na svokrovcov nemozem povedat ani kriveho slova.len u nas je problem ze byvaju v zahranici tak sa vidame tak ra za rok aj to vzdy sa popyta na ne.uz neraz sa stalo ze ich postrazila.nebol by problem aj 2 dni.

jara24
autor
31. okt 2012

@mawka napisala si, ze tak to ma byt. suhlasim s tebou. pekne sa to cita, ako si to opisala 😉

u nas to tak celkom nie je, aj ked ani nerozumiem preco a neviem, ci to vobec riesit, alebo nechat tak. stari rodicia maju deti radi. na navstevu k nam chodia vsak len na oslavy, nikdy sa len tak nezastavia. navstevovat ich chodime my cez vikend, raz za tyzden, ked to nevyjde, tak raz za dva tyzdne. obed nehrozi. nechat tam deti a ist prec - len v pripade krajnej nudze 😉 aby tam deti spali - takmer nemozne. s detmi sa zahraju, ked sme tam, urobia vsetko, co si deti zmyslia a deti ich utahaju po 2 hodinach navstevy. nevedia povedat nie, chcu byt vzdy za tych dobrych. neznesu, aby dieta plakalo, ked nieco nedostane, atd...

stari rodicia maju svoj zivot a zrejme trochu strach, ze by prisli o svoj klud. niekedy to trochu zamrzi, ale na druhej strane, maju na to narok. oni tvrdia, ze sa starali o nas (svoje deti) a o nase deti sa mame starat my a nie oni.
nuz, riesit ci nechat tak?

mawka
31. okt 2012

@jara24 mna by to stvalo. ako sa poznam, riesila by som to formou rozhovoru, nenapadne by som zaviedla rec na tuto temu. maju svoj zivot, ale aj vnucata su ich. a aj oni mozu vychovne posobit na deti. a mozu ich vela naucit.

jara24
autor
31. okt 2012

@kikushka2386 ako pises:"ze ked sme my boli ako deti nas nikto nestrazil tak ani oni nebudu"
tento vyrok pocuvam aj ja.

nemozem vsak povedat, ze by sa o deti vobec nezaujimali. len nechcu, aby to presiahlo nejaku hranicu ich sukromia. prist na navstevu, pohrat sa a ist zas prec - to je vyhovujuce.

adrianai
31. okt 2012

u nás je to tak - svokrovci sú už na dôchodku, chodia s malou von raz do týždňa (ale boli by aj chceli viac, ale to zas mám aj ja nejaké plány 😀 ), o malú sa dosť zaujímajú, je ešte malá, ale verím tomu, že ak budú vládať a zdravie dovolí, určite nám pomôžu aj so škôlkou a pod....moji rodičia ešte pracujú a čo sa týka malej, je to o dosť biednejšie, aj ma to niekedy mrzí, čo už....občas sa stavia na návštevu, občas my u nich, občas po telefóne sa popýtajú čo a ako, ale to aj asi tak všetko, ja chápem, že majú toho dosť - prácu, ešte mojich mladších súrodencov, sestra s malou býva tiež u nich, ono to potom aj tak vyzerá...ale nezazlievam im to, beriem to tak ako to je 😉

cecil36
31. okt 2012

@jara24 je to ich pravo, pohrat sa, pomohjat deti a ist domov. Nic s tym nespravis. A ani sa to nijako neda riesit, ani rozhovorom, kedze maju takyto nazor, urcite ho nezmenia po rozhovore. A preco by mali? Je ich slobodna vola, co budu robit vo svojom volnom case. Ja viem, stve to, ale jedine co ti pomoze je akceptovat ich taki aki su. Nam tiez nik nepomaha, na vsetko sme sami (ak neratam jednu dovolenku s dcerou + sporadicky jeden vikend, ale to uz nie je pomoc, lebo dieta je velke, nepotrebuje varovanie). Skus sa na to pozriet aj ich ocami 😉

jara24
autor
31. okt 2012

@cecil36 to je presne ta druha stranka veci. na jednej strane by som z nich chcela mat starych rodicov podla mojich predstav, na druhej strane si uvedomujem, ze maju pravo si zvolit svoj pristup. stve ma to v niektorych situaciach kvoli detom. niekedy si hovorim, ze sa o tom musime porozpravat, ale kym k tomu dojde, tak si to vzdy rozmyslim, lebo by to k nicomu dobremu pravdepodobne neviedlo. asi by nepochopili o co mi vlastne ide, pripadne by sa citili dotknuti...

cecil36
31. okt 2012

@jara24 to poznam. Moja exsvokra nevarovala, nezaujimala sa, nikdy malej nepovedala pekne slovo, robila rozdiely medzi vnucatami (mojej malej na vianoce nic a svagrovej malej drahe dary a moja mala pozerala, ze preco jej u babky jezisko nic nedoniesol, kym sestrenici ano....). No trhalo mi to srdce, ale nespravila som s tym nic, bol to jej zivot, jej rozhodnutie.... Nemozeme niekoho donutit, aby veci robil tak, ako sa to paci nam.

digysa
31. okt 2012

@jara24 Jednoznacne to musis nechat tak.... taketo veci sa nedaju naucit, ani nanutit.

Oni su proste taki...toto je pre nich to prave makove a hlavne stari rodicia v tom nevidia ziadny problem.

Ja to mam z manzelovej strany....ako zaujem by aj bol, ale je dost povrchny...skor sa tesia z uspechov a z radostnych chvil ale v nudzi sa na nich nemozem spolahnut. Teraz uz ani nemozem, lebo jeden je polohluchy a ma nad 87 😀 a druha sa ledva hybe a ma 76. 😝 Ale ja som v tom problem nikdy nevidela...proste kazdy si vytvori k vnucatam taky vztah, aky chce... Do buducna to bude ich strata.... ( ale manzelov otec nas stedro financne podporuje)

Moji rodicia to je uplne ina pesnicka..... Tento rok pojdu k nasim na 5 tyzdnov na prazdniny (samozrejme ja pojdem tiez, ale iba na 3, takze 2 tyzdne budu deti uplne bez mamy a tata)
Na vsetky otazky, ktore si sa pytala odpovedam ANO, ANO, ANO..... PRespanie, dovolenky, aktivity, zaujmy, zavolat, prist na navstevu....vsetko fici....

jara24
autor
31. okt 2012

@digysa vidis, jedna strana ti bohato vynahradi aj tu druhu stranu, ktora nefunguje uplne tip top 😉
nasi druhi stari rodicia byvaju daleko. myslim, ze z ich strany by ten pristup bol iny, keby byvali blizsie a dalo by sa to 😒

dva tyzdne bez deti si neviem ani predstavit. su uz skolaci a za ten cas spali bez nas len jednu noc. niekedy sa mi ziada ist niekam len s manzelom bez deti, aby mohli prespat u starych rodicov. ale z ich strany je to vnimane priam ako trestny cin na detoch 😀

digysa
31. okt 2012

@jara24 Ani ja si to este neviem predstavit, toto bude prvy krat...Urcite to ale bude dobre pre obe strany... trosku samostatnosti detom nezaskodi a ja budem mat volno aj pre seba.

A co sa tyka tej druhej strany...moji rodicia byvaju tiez daleko a stavim sa, ze je to ovela vacsia dialka ako u vas. Ja totiz byvam mimo Europu. Takze nie je vynahradit ako vynahradit... Ale toto su city a vztahy medzi ludmi.... takych starych ludi uz tazko naucis novym zvykom...

anjelicek26
31. okt 2012

@jara24 - nasi o mojich detoch nevedia takmer nic, vidia ich 2x do roka (ked my prijdeme), oni tu za 7 rokov boli presne 2x...o skole, kruzkoch, podla mna ani nevedia, co deti maju a co robia... a asi im to ani nevadi. My bez deti nemozeme nic, vsetko riesime cez kamosky, opatrovatelky, inak sa neda.

katushka16
31. okt 2012

tak u nás to je tak,že bývame s mojou maminou aj keď ona je 2 týždne v robote a 2 doma, ona sa zaujíma o malé,myslím dosť...vie aké sú,aké majú svoje "muchy",čo ich baví,čo nie...pre staršiu chodila do škôlky-tak 2-3krát,čo bola doma_teraz momentálne nechodí lebo začala chodiť aj mladšia a ona je taká moja prísavka,tak sa ponáhľam z roboty pre ňu a tým pádom chodím aj pre staršiu/načo by sme chodili na 2krát/,zobrala staršiu na wellnes,na 2 noci aj keď to bolo pre mňa ťažké... ale dovolila som...zobrala by aj mladšiu ale ako som už písala ona je moja prísavka🙂 ,keď je doma,číta si s nimi,ide s nimi na zmrzlinu...proste vie o nich dosť.bývali sme aj samí a tak isto sa zaujímala,mala snahu...na rozdiel od svokry...ale to je na inú tému...

bubelko
1. nov 2012

@jara24 vzhladom na vzdialenost vidia stari rodicia deti asi 3-4x do roka. raz do roka cestujeme my na svk, zvysok pridu oni k nam. raz manzelova mama, raz moj otec.
s babkou casto skypujeme - pyta sa, co nove. ked pride, je to na take 3 tyzdne. je na dochodku, tak moze. detom sa venuje, postrazi a my s muzom vtedy vypadneme s domu (zadarmo, inak musime platit babysitterku 🙂 ). ale sama vravi, ze prvy tyzden je nadsena, druhy je taky uz ok, treti sa tesi domov, na svoj klud. je to cele take intenzivnejsie. to iste, ked sme my na svk - vari pre nas, berie deti na ihrisko a ja mam trocha kludu. vacsinou sme totiz na prazdninach bez muza, kedze nema tolko dovolenky.
moj otec este robi, takze ak pride, tak na predlzeny vikend. s detmi sa pohra, ide na ihrisko, nie je sice taky aktivny ako svokra, ale snazi sa. dokonca zvladol aj prebalit a ulozit deti spat. ked sme na svk, tam ma pomoc priatelky, to si trufa ich vziat aj na vikend na chatu. pozve nas na obed, vezme deti na zrmzku, zakopat futbal - hoci ma bolave klby. takze ja sa nestazujem.

innaatelier
1. nov 2012

Nasi stari rodicia byvaju v tej istej dedine co i my. Vnucata chodia za nimi a niekedy zostavaju aj na par dni, ked su prazdniny. Kazdy piatok ich svokra berie k sebe a do nedele su u nich. Moja mama byva velmi daleko, tak ze si ich neuzije.

maznacik007
10. feb 2013

obnovujem temu nechce sa mi zakladat novu....
rozmyslam co urobit ci resp. nerobit nic a nechat to plynut tak... mam dceru takmer desatrocnu... a babku a dedka (moji rodicia)cca 16 km od nas, mobilnych maju dve auta, dedko na dochodku, mama pracuje doma a vikendy ma volne.

Problem je ze stratili zaujem o vnucata .. trva to cca rok, babka si nasla partiu priatelov a chodi na rozne akcie (bez otca samozrejme) a slovo babka je asi mimo lebo sa zacala mladistvo obliekat.... a tak.... naposledy u nas boli na konci septembra, nas k sebe nevolaju.... ked tam idem nema cas, alebo je vacsinou niekde prec s tou partiou a doma je len otec... deti si nevezme v podstate nikam ... ani ze na zmrzlinu, kupat sa, zoo proste nikam .... ked ju volam na dcerkine vystupenia, mala hra na klaviri a dost vystupuje tak nepride, ked bolo vysvedcko tak nezavolala my sme jej museli zavolat ze ake ma vysvedcko,same 1, dcera ju prosila aby s nou sla na taku vystavu do incheby, ale nesla lebo sla s tou partiou na nejaku akciu.... mala bola z toho velmi smutna a trapi sa tym... vravi mi ze ona uz k babke nepojde ani na navstevu.... mna to trapi... moja mama sa venuje opatrovaniu deti, prezentuje sa tym ako sa stara o deticky... a tak. Mna to trapi najma kvoli malej... viem ze ak sa to teraz pokazi tak uz len velmi tazko sa to napravi.... mam s tym nieco robit alebo to nechat tak .... a proste nevynucovat kontakt ... a pockat ci sa mozno spamata ...

kolinia
10. feb 2013

@maznacik007 ja mam sice len 15 mes. dceru, no s babkou a dedkom je to bieda (svokrovci), su mladi, nemaju ani 50, byvaju kusok od nas, maju auta, tiez sa stale chodia bavit a alkohol je casto na dennom poriadku, ok pracuju, no kto nie...svokra si malu vezme raz za 3 tyzdne ci mesiac, o svokrovi nie je rec, co sa vnucky tyka....nasi maju cez 60, byvali sme u nich, doteraz sa tam zadarmo mozeme najest, no oni nevozia, nevaruju, ked sme u nich, co je casto, s malou sa hraju, takze fajn. Lenze to je stsle take, ze som tam pri nich, takze mala je aj tak stale pri mne. Ja mam jedine stastie, co sa tyka par hodinkoveho odbremenenia, ze mam moju krstnu, ona je ako dalsia babka, mala miluje celu jej rodinu a oni ju, dokonca tam raz za cas prespava. No u nasich ci svokrovcov nie.

maminuska
10. feb 2013

@maznacik007 tvoja mama chytila druhý dych chce dobehnuť čo pri vás nemohla a ja sa jej ani nečudujem . Ja napríklad od dvaciatky vychovávam deti , v 35 sa mi narodilo tretie , do 50 tky nebudem volná , potom by eventuálne syn mohom mat deti a ja teda nechcem prevziat žiadnu štafetu v opatrovaní . Pomôcť ano , vziat deti na zmrzku , to určite ale určite nie mesiac prázdnin u mna a každý víkend u mňa.
To si ale myslím že neznamená že tvoja mama malu nemá rada, určite keby sa jej niečo stalo , strachom by bola bez seba, len už aj ona chce svoj klud a mať to svoje.
Ja čo si nezabezpečím cez opatrovatelku , jednducho nemám .Moji rodičia raz za dva týždne na pol dňa vezmu deti , daju im jest a nechaju pred telkou .
Svokrovci z prvéh manžestva nula bodov , nikdy , podotýkam nikdy nevzali deti na prázdniny.Terajšia svokra berie malu na 5 dní v mesiaci.
Ale na tvojom mieste by somsa s mamou porozprávala že či by si nemohla na malú urobit jeden , dva dni v mesaici čas.

maznacik007
10. feb 2013

@maminuska ja chapem ze si chce v zivote uzivat ... a tak to ja chapem a som s tym ok, aj s tym ze si uzivat nechce s otcom ale s niekym inym... chapem... mne by uplne postacilo keby si nasla cas raz do mesiaca a stravila s malou pol dna do mesiaca... co si myslim ze neni nejako vela ...
ja neriesim opateru mam okolo seba priatelov, alebo si to viem zabezpecit inak ... ked potrebujem deti postrazit mne ide skor o vztah... a o to ako to riesit s malou...
svokrovci to je ina kapitola tam je to totalne zabetonovane ziaden kontakt uz takmer sedem rokov...

rozhovor som skusala ... urazila sa, cez tyzden cas nema cez vikendy chodi na svoje akcie, detto cez vianoce, silvestra atd... proste je to dolezitejsie ako vnucka...

a bohuzial to ze ak by sa jej nieco stalo tak by bola strachom bez seba tak tomu na zaklade niektorych skusenosti neverim .... resp. asi by jej to bolo luto ale ci by to skoncilo tym ze by bola ochotna za nou prist, a stravit s nou cas mozno obetovat nejaku akciu to asi nie ...

neviem ci mam sa s nou porozpavat este a riskovat konflikt a urazky ze jej nedoprajem a tak neviem to uz asi nie som ochotna prezivat ... tiez som mala vazne zdravotne problemy a stres mi nerobi dobre .... podotykam ze ten nezaujem sa tyka samozrejme aj mna nielen jej ....
asi to necham tak proste plynut.... nevnucovat sa ani nevnucovat vnucence a vystavovat ich odmietaniam...

maminuska
10. feb 2013

@maznacik007 chápem .
Moja starká vždy vravela že každý si zbierame na svoje účty a potm sa nám to vracia. To myslel na vzťhay, Kolko do nich investujeme , tolko sa nám vráti .
A on je to v podstate aj tak . Do augusta minulého roka som mala dve babky , tá jedna v auguste zomrela. Ako deti sme ju mali velmi radi , vždy sme tam trávili jeden až dva týždne prázdnin a raz za mesiac chodili na víkendy. Piekal, varila nám to čo sme mali radi , brala nás na dovolenky . Keď sme vyrástli chodili sme jej pomáhať, na návštevy, nikdy nebola sama, volali sme jej. Druhá babka nás nikdy nevzala nikam , ako chápem mala 10 deti , ale aspon sem tam raz za rok , sme mohli u nej prespat a trávit víkend. Výsledok je taký že ja so surodencami po nej ani neštekneme, máme ju radi , vieme že existuje ale nechodíme tam , jednoducho nie je o čom.
Tvoja mama je svojprávna, skusila si sa s nou o tom porozprávat, ak by chcela mohla niečo zmeniť. Nechce a ty s tým nič nespravíš. ja by som to teda nechala tak a prestala riešiť, lebo ťa to len bude zožierať. Je to jej rozhodnutie ale za to si možno do budúcna ponesie aj následky.

maznacik007
31. aug 2013

@maminuska teraz som objavila tieto prispevky co sme si pisali vo februari, situacia sa vyvinula tak ze potom co mne moja mama dost ublizila {velmi zakerne a nechcem to ani rozoberat| tak sa nam stal v rodine u jedneho z deti vazny uraz, operacia, dala som jej vediet ... a aj tak cez to vsetko si ona odisla na predlzeny vikend na chatu so svojim amantom. Mne pomohli priatelia ... manzel bol pracovne mimo. Proste ona ide na chatu (tohto roku bola na viacerych dovolenkach aj zahranicnych vsade ona s milencom, otec ostaval doma) a napriek tomu nebola schopna ci ochotna teraz ostat doma ... a pomoct mi resp. prist za malym .. dcera mi povedala ze ona ju uz za babku nechce a ze najdeme inu lepsiu ... 😉 takze uz to neriesim, prajem jej v duchu vsetko dobre ale pre mna uz ako babka skoncila ...

maminuska
1. sep 2013

@maznacik007 ja ako človek ti rozumiem, lenže ... to čo ty pociťuješ ako nespravodlivost , tvoja matka berie tak že máš svoj život a máš si ho riešit sama. Ona problém nemá , ale ty ako problém to pociťuješ a jediné komu to ubližuje si ty . Že chodí na dovolenky s milencom a tvoj otec zostáva doma, je zas a zas problém len tvojho otca že jej to toleruje a nie je schopný nič s tým urobiť a že si to riešia cez vás deti ? Veĺmi podobná situácia aj u nás, len u nás su to avantury môjho 67 ročného otca, ktorý si stále asi myslí že má 40 a veselo sa ťahá so 40 tničkami . A že si to riešili medzi nami , no to mi ver že ano , a čo ja s tým mám urobit ? Nezaujíma ma to a ked moja matka nie je schopná sa hnuť z miesta a rozviesť alebo od neho odísť, tak my s tým nič neurobíme.
Ja naozaj chápem že ked sa v rodine niečo vážne stane že sa očakáva , že sa zomkne a pomôže si ale treba si uvedomiť že to je v normálnych rodinách . My , ani ja ani ty normálne rodiny jednoducho nemáme. Tento fakt treba prijať a neriešiť to .

exupery
1. sep 2013

@jara24 pre nasu malu je babka-moja mama,ako druha mama.Chodi tam casto,na vikend,bola tam teraz pomaly cele prazdniny,ked sme chodili s mm do prace,babka ju kupe,oblieka,vari,aj ked som tam s nou-robi jej to radost a aspon ma nejaku pracu tvrdi...mala ju zboznuje,a ked je u starych rodicov ani si na nas nespomenie..Ja neviem,myslim,ze je dolezite,aby si deti budovali vztah so starymi rodicmi,ale zase stari rodicia,by mali respektovat urcite hranice a zasady,ktore sa dodrziavaju doma-nezastavam nazor,ze rodic sa ma starat a dedko s babkou rozmaznavat...Ja sa musim priznat,ze bez tych nasich starchych by sme boli uplne strateni.