Starostlivosť o starého človeka

izabela333
6. sep 2015

Ahojte mamičky, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor a rady, nakoľko situácia v ktorej sa nachádzame v rodine je pre nás všetkých nová. Máme v rodine dedka, ktorý má 85 rokov. Tri mesiace späť sa staral sám o domácnosť, avšak zo dňa deň podstúpil operáciu žlčníka a žalúdka, po ktorej neboli žiadne komplikácie. Po prepustení domov veľmi zoslabol a odmieta stravu - ani tekutú, mixovanú, ani normálnu a z jedla ho napína na zvracanie, párkrát aj zvracal. Všetky vyšetrenia, krv aj histologiu má v poriadku. Do nemocnice ísť nechce, ani infúzie, odmieta spolupracovať a chudne. Sme z toho veľmi smutní, každý si uvedomuje jeho vek, ale do operácie bol bezproblémový, čiperný a veľmi aktívny. Je toto príznak prirodzeného umierania alebo telo ešte potrebuje čas na zotavenie sa po operácii? Dá sa ešte niečo urobiť? Akú stravu mu máme podávať, resp.aké máme možnosti ešte v pomoci? Občas vypije nutridrink ale čo sa týka jedla - to, čo zje sa dá počítať na kávové lyžičky ☹ Ďakujem za Vaše skúsenosti a rady.

timea7
6. sep 2015

@izabela333 myslím, že potrebuje ešte čas, mám uja, približne v tom istom veku, mal nádor na žalúdku a tiež odmietal potravu, nikdy nebol silný, vždy bol štíhly, tak si dokážeš predstaviť, ako vyzeral pár mesiacov po tej operácii. Postupne sa to začalo zlepšovať, jesť mu dávali naozaj miniporcie, možno menšie, ako ročným deťom, aj šesť, sedem krát denne, aj keď len tretinu banánu. A stále to bolo lepšie a lepšie a teraz je už OK. držím palce, aby sa to postupne zlepšovalo aj u vás.

izabela333
autor
6. sep 2015

@timea7 si veľmi zlatá za povdzbudivé slová, dobre mi padli 🙂 ano, viem si predstaviť, u nás je to také isté. nikdy nebol mohotný ale teraz je to kosť a koža ☹

marika3678
6. sep 2015

My máme starkú 90-ročnú, operácia žlčníka začiqtkom roka, prognózy veľmi zlè, hrozila infekcia do brušnej dutiny. Tiež jej nechutilo jesť, ale sama si uvedomovala, že musí a aj jedla. Zo začiatku po veľmi malých porciách. Tri týždne po prepustení z nemocnice po operácii dostala vyskè horúčky, okamžite ju sanitka brala do nemocnice, na nešťastie na interne oddelenie. Diagnóza silný zápal močovèho mechúra, ktorý bol ako príčina zavedenia katètra po operácii. Ako by to nestačilo, dostala v nemocnici od spoluležiacej obojstranný silný zápal priedušiek. Ale čo bolo ešte horšie začala to vzdávať psychicky. Striedali sme sa pri nej celá rodina, každý deň sme tam boli niekto od rána do večera a suplovali robotu sestričiek, ktorè nestíhali. Už sme boli pripravení na najhiršie a videli sme, že to v tej nemocnici neznáša dobre hlavne psychicky. Vybavili sme teda hospic, kde bola so svojou dcèrou asi dva týždne s tým, že sme jej povedali, že je na takom malom doliečovacom "výlete". Hospic sme jej nespomenuli. V polke marca sa vrátila domov q pomaličky sa začala zotavovať. Ale pravdupovediac neverili sme v nejakè zlepšenie a boli sme pripravení na všetko. No a dnes sme ju boli pozrieť, čiperná a plná života, i keď u menej vládze, ale ten optimizmus a humor ju neopustil! A my ďakujeme Bohu, že nám ju tu ešte nechal 🙂

baklik
6. sep 2015

@marika3678 a kto sa o nu stara?

marika3678
6. sep 2015

Stará sa o ňu moja teta, jej dcéra. Bola s ňou aj v hospici. Ale baby, má môj veľký obdiv. Moje baby sa chceli s ňou odfotiť, no najprv sa musela upraviť a až potom mohli fotiť. A to celý život prežila na dedine. Maskaru a šminky v živote nemala! A tie jej reči, asi budem mať zajtra svalovku na bruchu, čo sme sa nasmiali. A taký ťažký život preźila: 5 detí má, muž jej zomrel keď mala 34 rokov, najstarši syn mal 12 a najmladší mal 2 roky, rozostavaný dom, .... A všetko zvládla a slušných ľudí vychovala. Moja milovaná starká ♥

kikuska_wedge
6. sep 2015

@izabela333 je mi to luto. Starali sme sa takto o dedka dva roky. Je to nesmierne tazke, najma po psychickej stranke, ked vidis niekoho milovaneho ako sa ti straca pred ocami. Tiez odmietal jest a aj pit. Spociatku to bolo dost zle, ale zlom nastal ked mu mudr. dovolila vypit nealko pivo. Vratila sa mu chut do jedla. Varili sme mu z pociatku najma polievky, ale snazili sme sa aj druhe. Najma jeho oblubene jedla. Treba ho stale nukat. On akoby nepocitoval hlad. Ale ked sme ho presviedcali zjedol aspon zopar lyziciek. Ak to nepojde, treba ho odpravit do nemocnice. Aj nasilu. Infuzie mu mozno pomozu pozviechat sa. Som z BA a pravdu poviem, boli tu problemy dostat ho do nemocnice. Ked ho prijali do Ruzinova, za dva dni ho prepustili domov, pomaly v horsom stave ako tam isiel. Ale na geriatrii v Biskupiciach sa o neho pekne starali a niekolko krat ho vytiahli hrobarovi z lopaty. Hlavne aby vela pil a neprestal sa hybat. Akonahle strati svalstvo je to zaciatok konca. Je dobre s nim cvicit ked lezi. Ak sa nebude hybat, pridu problemy so stolicou. A neskor mozu prist aj prelezaniny. Akonahle bude mat menej pohybu, treba mu dat predpisat antidekubitny matrac, velmi uzitocne je aj mobilne wc. Moj dedusko vydrzal v takomto stave rok, zomrel v july. Velmi mi chyba, ale po tom co si prezil, som rada, ze uz netrpi. Odisiel za mojou maminou a ja verim, ze sa este stretneme. Keby si cokolvek potrebovala, ci uz sa len vyrozpravat, alebo sa poradit, kludne napis.

tova
7. sep 2015

@izabela333 v takom veku sa treba vyhybat nemociniciam uplne, a ist tam na minimum, da sa tam nachytat vela infekcii a pre starsieho cloveka je to smrt a zomrie na iny problem ako s ktorym prisiel. 85r. clovek nebude mat vsetko v poriadku ako tvrdia lekari. Nebola operacia zbabrana? koli comu mu vobec operovali zaludok??? zjavne mozno tam ma este ranu a zaludok mu nefunguje akoby mal. to uz potom jedine infuzie alebo sondu. Ked odmieta tekute tak hrozi dehydracia co v tom veku do par dni konci zle.

janickacrazy
7. sep 2015

@izabela333 naša babka tiež po operácii odmietala jesť a piť a skončilo to zle, o pár týždnov zomrela, ale nakoniec sme zistili, že operáciu pobabrali v nemocnici, mala totiž krvácanie do brušnej dutiny a kým na to v nemocnici prišli, už bolo neskoro, kludne ju prepustili domov s tým, že vobec nechcela prijímať potravu, no otras 😠

erickatt
7. sep 2015

@izabela333 mna napadol presne ten nutridrink. A aspon pije?

womankc
7. sep 2015

vybavte mu cez obvodného nutridrink, moja kamarátka takto veľmi veľmi predĺžili existenciu a zotavenie svojej staručkej a ťažko chorej babky. Pri takomto by na to mal mať nárok bezplatne , inak sa dajú samozrejme aj kúpiť .......

rokka
7. sep 2015

inak presne toto iste mala kamoskina mama...ona po tej operacii dostala vysku cukrovku a este mala nejako zbabranu operaciu... tiez mala taketo prejavy ako ty pises...okamzite ju brali do nemocnice a operovali nanovo. Teta sa z toho dostala...cukrovku uz bude mat nadobro, picha si inzulin. Ale u vas by som tiez necakala...