Staviame dom a už nevládzeme

gastankaa
1. jún 2020

Ahojte, viem, ze toto je skor tema na susednu stranku Modrej strechy,ale kedze stavba domu zasahuje do celeho diania v rodine, chcela by som otvorit temu tu u nas "doma"na MK🙂Vyzalujem sa ako prva,ze staviame rok,firma+ svojpomocne, ale je to zlozite.Nechapem,preco nic nejde tak ako ma,stale dake problemy,vkuse sa nieco opravuje.Dlho to trva a sme uz vycerpani.Ako to bolo u vas?Prezili ste to?

gastankaa
autor
1. jún 2020

Aby som este ozrejmila,nemali sme ruzove okuliare...ale asi mame fakt smolu na majstrov a firmy,vkuse sa nieco urobi a daky problem vyvstane,ked si uz myslim,ze sme za tym,pride nieco dalsie.Sme unaveni,frustrovani,snazime sa ist dalej,ale asi sme v nejakej slepej ulicke.Snazim sa byt pre muza oporou,ale chvilami je aj mne do placu z nervov

livka_
1. jún 2020

@gastankaa my sme sa rozhodli prerobit zabradlie na balkone, vymalovat dve izby a dat spravit zaluzie.. realita? Zabradlie:Dve spolocnosti po telef.odkonzultovani a zaslati poziadavky na email ani na ten email nereagovali..tretia poslala ponuku presne vypocitanu, odsuhlasili sme ju, ziadali termin a uz sa neozvali.. Zaluzie? Dvoch zaluziarov sme volali, jedneho pana na fusku, druhu firmu.. osrali nas obaja. Ani bu ci be. Malovanie? Pan ktory nam pred rokmi maloval a boli sme s nim dohodnuti neprisiel, neozval sa ani na treti krat po zavolani.. jeden najster prisiel k nam, nauctoval nam 400€, tak muz od rana bohacuje, maluje si to sam.. proste, dnes sa nechce uz nikomu...

solange7
1. jún 2020

@gastankaa nas zivot v kocke, stale nieco 😀 nic nejde hladko, my sa s manzelom vzdy smejeme ked nieco riesime a "nastane problem". Proste uz vieme, ze je to nasa rodinna tradicia. Aspon si budete po tom vsetkom moct na terase povedat, ze ste to zvladli 🙂

jaass
1. jún 2020

@gastankaa musite to nejako zvládnuť keď ste sa na to dali. Celkovo stavať dom je samo o sebe ťažké. A v tejto dobe - starať sa o domácnosť,deti, práca no ťažko. Povzbudzujte sa tym, že dostavate a budete mat navzdy pokoj 🙂

gastankaa
autor
1. jún 2020

firmy sa vyhovaraju jedna na druhu,muz opravuje po nich a platime,alebo sa nejdeme dohadat,aby to napravili.Cas ide....a staci,ze prva firma spravila chybu,uz sa to vlecie Dnes prisiel chlap,co sklada kuchynu na to,ze tam nic nesedi.Polovuca sa preraba,co mala byt jednoducha sektorova kuchyna je zrazu dielo ako namieru 🤦

ayanamirei
1. jún 2020

@gastankaa kuchyna je peklo... my mame mensiu kuchynu a robila sa nam 5 mesiacov, skoro ma vyrutilo od nervov. A to podotykam nieje ziaden atyp

gastankaa
autor
1. jún 2020

ja mam teraz,kde byvame decodom,s ktorou som 10 rokov spokojna.Vravim si,ze nejdem v novom dome riskovat ziadneho neznameho stolara,dam si Decodom...cena ok,dodavka ok,vsetci maximalne ochotni.Ale nasi murari mi posunuli okno o 5 cm a je z toho brutal problem!

hopsadobrandejsa
1. jún 2020

Ja som prerabal byt minuly rok. Koncom oktobra som da sa povedat bural skoro 2 tyzdne vkuse a chystal vsetko pre majstrov aby fakticky prisli robit hotovu robotu a aby sa nieco usetrilo. Material do interieru povynasany ( keramika, podlahy, vana, komplet sanita ) aby toho mali menej.

Ja tym, ze som v zahranici tak na stavbu dohliadali rodicia a firma bola u nas dokopy do konca januara ( 3 mesiace ) a to sa najprv rozpravalo, ze do konca novembra budu hotovi a potom, ze do Vianoc a to sa firma riesila po znamosti. Rodicia uz boli miestami na nervy a to si nechcem predstavit ako dlho by to trvalo keby este aj buracie prace mali na starosti.

Radsej nehovorim o tom, ze niektore roboty boli tak trocha odflaknute pretoze slaba kontrola a niektore roboty dokonca robene az 2x a 2x samozrejme zaplatene cize to je uz naozaj, ze skoda reci. Byt mam sice pekne zrobeny, ale chlapci dostali aj pekne zaplatene.

V kazdom pripade ta uplne chapem a to, ze sa malokomu chce rozumiem az velmi dobre. My sme termin stavby riesili rok dopredu pretoze chlapci mali terminy komplet nasekane.

U nas je zas dobre, ze ja, otec aj brat nemame uplne lave ruky a vieme si vela veci zrobit aj sami ci uz omietky, stierky, vymalovat a pod. cize kopec penazi sa da aj usetrit.

Ja ak prerabam tak si volam majstrov naozaj len na nevyhnutne prace ako voda, elektrina, plyn a zvysok si robim viacmenej sam. Kolkokrat ti ludia odflaknu robotu a este si za tu fuserinu nechaju zaplatit, to uz naozaj radsej urobit s kamaratmi. Jak sa vravi, na vlastnom sa snazis ovela viac nez na cudziom.

gastankaa
autor
1. jún 2020

@hopsadobrandejsa veru,aj moj muz je sikovny,a nejde toto prezit,ze fuserina a mas ju platit Na vsetko striehnut,tolko veci daval prerabat! Ale zas vsetko robit nemoze sam,lebi ma pracu a mame male deti ...
Ani sa neda nad vsetkym mavnut rukou,lebo my musime zarobit,aby smevto cele platili.Potom je ozaj clovek z tohi v koncich,ked nic nejde poriadne,co cudzi robia

hopsadobrandejsa
1. jún 2020

@gastankaa To ti verim.....ja napr prerabky a taku stavbarinu mam rad lebo sa mozem realizovat cize my chodime pomahat aj kamaratom sem tam ak je treba, ale prerabat byt ci stavat dom cez firmu, to si uz naozaj 2x dobre rozmyslim ci ano alebo nie.

Naozaj to clovek vidi, ze dobrych firiem je ako safranu a maloktori si nechaju zalezat. U nas majster ktory nam robil kupelnu, dlazbu do chodby aj obklad v kuchyni mal naozaj krasnu robotu. Na toto som sa aj najviac tesil z celej prerabky pretoze vhodnu keramiku som hladal doslova mesiace :D cize som rad, ze aspon on mal naozaj cistu pracu.

Nemaj boja, raz sa to skonci a potom uz naozaj budes 2x premyslat ci nieco budes burat alebo nie :D

gastankaa
autor
1. jún 2020

ja len nechapem, ze ci my mame smolu,alebo je ti takto vsade

nikyball
1. jún 2020

@gastankaa nemáte len vy smolu toto je to slovenské podnikanie, už dlho som nepočula dobrú recenziu na firmu,ktorá by niečo spravila na 100%. Každý chce veľké peniaze ale za čo?! Na to aby im človek všetko predpripravil,stal nad nimi a potom po nich opravoval? Prípadne sľúbia týždeň roboty / dodania , čo sa samozrejme nepodarí nikdy dodržať ...

janickacrazy
1. jún 2020

@gastankaa No bohužiaľ na SK je obrovský problém zohnať normálnych majstrov na čokoľvek, my sme tiež stavali dom a mohla by som aj román napísať, toľko nervov, čo sme zažili, mnohí nasľubujú a neprídu, z mojho pohľadu je najlepšie zavolať niekoho overeného, o kom vieš, že robí dobre od známych, najlepšie si aj pozrieť ako robia. Všetko dať na papier, žiadne také, že bez papiera, lebo potom nemožeš nič reklamovať, ved nemáš papier nato. Čo ste schopní urobiť si sami, to si urobte, ušetríte nervy aj peniaze. My sme si dali robiť kuchyňu na mieru, bola síce drahá ako šľak, manžela skoro porazilo, ked videl tú cenu, ale je krásna a všetko tip-top sedí, vobec neľutujem tých peňazí.

gastankaa
autor
1. jún 2020

@nikyball presne si vystihla,ako to u nas ide

marca12
1. jún 2020

@gastankaa U nas takisto,nic ale ze vobec nic sa nedarilo. Vacsinu sme robili svojpomocne a to,co bolo dohodnute s firmou,bud neprisli aj mesiac,nedodali,zle dodali. Nam dom zobral tolko rokov zivota,sme smoliari,nam sa celkovo v zivote nedari,vsetko si musime vydriet. Esteze sme optimisti a neskladame sa. Ale poviem ti,ze boli chvile,kedy sme boli na pokraji sil fyzickych aj psychickych. Vydrz a neber si nic k srdcu. Ked si prvu noc posedis v dome,zabudnes na vsetko zle a ten pocit stoji za to.

jvlo
1. jún 2020

Asi to ma kazdy tak. Ja som bola spokojna s murarmi, co nam robili hrubu stavbu....potom sme chceli usetrit a co sme dali lacno aj tak vyzeralo. Byvame 6 rokov a doteraz tvrdim, ze neprajem stavat dom ani nejvacsiemu nepriatelovi.
Len tak na zasmiatie: Dali sme jednemu zivnostnikovi zaizolovat kupelnu, mal ju natriet tekutym asfaltom.....robota, ktoru zvladne aj IQ 5, ale kdeeee.... mlady vzal tepenku v kotuci, horak a roztavil nam vsetky vodovodne trubky v kupelni..... Teraz sa uz len smejeme, ale vtedy mi bolo do placu. Raz ked deti odrastu, dame si postavit niekde uplne na samote nový dom na kluc, v zaruke aspon 2 roky. Budem si len chodit vyberat zo vzoriek podlah.....uz nikdy by som nekoordinovala stavbu

gastankaa
autor
1. jún 2020

@marca12 vies co,ja to az tak neprezivam,len sa trapim za manzela,ten je nanervy,snazim sa ho drzat nad vodou,ale uz je asi v tom stadiu,ze by potreboval vidiet,ako to odsypa a ide...
Trapi sa,ze to nejde a este sa to aj navysuhe tymi opravamu,proste vsetko dokopy,tato koronka nam velmi tiez asi nepridala na psychike...no
uf,predychat uz asi len a ist dalej

marca12
1. jún 2020

@gastankaa presne taketo detaily narobia problemy. My mame vsetko dorabane,lebo nic nesedelo. Ani v kupelni ani v kuchyni. Podlahy krive,obklad sparovacka dopraskana ach nejdem ani spominat,lebo sa mi tlak zdvihne. Ale kaslat na to. Nam prisli este aj choroby do toho vsetkeho a vtedy som si uvedomila,nech mi tie obkladacky aj odpadnu,ale zdravie najdolezitejsie.

gastankaa
autor
1. jún 2020

@jvlo toto bol nas plan,dom na kluc,lebo sme prerabali starsi dom, a povedali sme si,ze si postavime novucickyyy....A pozri,kde sme,aj tak sme tam vkuse museli byt a co sme neodsledovali,to je zle

gastankaa
autor
1. jún 2020

najhorsie je,ze ani sa nemam komu pozalovat lebo kto nestaval dom,toto ani nepochopiiiii 🤦

danusa63
1. jún 2020

@gastankaa my sme niečo prerábali aj tri krát a vždy sa nám tiež niečo pokazilo. Postupne vylepšujeme. 🙂

danusa63
1. jún 2020

@gastankaa ja ťa chápem ak ťa to poteší. My sme si už s manželom robili čiarky že čo sa nám môže ešte prihodiť 😀

marca12
1. jún 2020

@gastankaa ja som bola tiez na nervy hlavne kvoli priatelovi,lebo on to extremne prezival,zuril,preniesol to na mna. Ja som zase pedant a fuserska rychla robota mi velmi vadi. Do toho chodit do roboty,do polnoci robit na dome,riesit material,objednavky a vsetko. Nedalo sa to zvladat. A ked sa nieco pokazilo,nenadvazovali na seba roboty,tak este aj mudre reci rodiny a znamych pocuvat,co ako by oni spravili. Och nerada spominam na to obdobie. Mne ani tak nevadilo,ze sa nedari,mne vadilo,ze sa vsetci starali,mudrovali. My sme teda prerabali nakomplet dom,nestavali sme.

marca12
1. jún 2020

@gastankaa a nedostavate rady od takych,co nestavali? Lebo nam pravidelne taki mudrovali

fokuska
1. jún 2020

@gastankaa To co si opisala je dovod preco sme my stavbu zverili firme. Komplet. Ano, firma ma svojich dodavatelov, lebo nema svojich vlastnych ludi na uplne vsetky odborne cinnosti, ale stale prebera za vsetko zodpovednost dana firma.

Mala som hrozu z toho, ze jedn apartia urobi zaklady a pride druha a urobi mury a budu krive a budu hovorit, ze to preto, ze zaklady. Potom polozia strechu a zas bude zle, lebo to mury su zle urobene - bude sa to nabalovat a vzdy sa bude jednapartia vyhovarat na druhu. K tomu este cas a energia na zhananie vzdy dalsej partie zivnostnikov alebo firmy na konkretnu cast stavby, ich casove zladenie, riesenie zmluv a financii s kazdym osobitne. Pripadne do toho cast svojpomocne - a zas kazda volna chvila stravena na stavbe, pripadne vypomoc rodiny a kamaratov, kde kazdy ma nazor ako to robit spravne.

Ked sme si porovnali to, ze firma to na kluc urobi mozno trochu drahsie co sa tyka financii ale usetrime si obrvoske mnozstvo casu, nervov a zachovame pohodu v rodine, tak to bolo jednoznacne rozhodnutie.

Iste, aj s firmou mozu prist (a pridu) nejake problemy, nejaky zadrhel, ale je jednoduchsie riesit to s jenou firmou v ramci jednej zmluvy a jedneho rozpoctu.
A okrem toho - znami stavali svojpomocne a kazdy povedal, ze ked si to finalne spocitali, tak ich to vyslo minimalne tolko, ale viacerych dokonca viac ako keby to dali urobit na kluc jednej firme.
Firma si prihodi marzu aby mala zisk na celu stavbu co v konecnom dolsedku je menej ako ked si kazda partia prihodi na tu cast stavby, ktoru robi. Tiez firma riesi stavebny material cez svojich dodavatel a partnerov, kde nakupuju pravidelne vo velkom, cize maju ovela vacsie zlavy ako keby sme si to riesili sami.

gastankaa
autor
1. jún 2020

@fokuska viem,co myslis.....s tym sme do toho islu,dom na kluc.Ta firma,co to robila,mala dobre recenzie...lenze....zacali sa problemy a v stadiu holodomu sme s nimi prerusili spolupracu,ludia,co tam robili nevedeli zakladne postupy....
Tak sme myslelu,ze to uz dotiahneme sami s tym,ze na obklady a podibne si uz zavolame majstrov.
Ale kto pride,ten doplaca na odvedenu pracu pred nim,cize tej firmy.
Moj muz je pedant,co moze,opravuje.
Tiez bol plan,radsej zarabat a nevenovat sa stavbe,ale rodine,ale to bola len iluzia

@marca12
@danusa63
anoo,vsetci mudruju,co by ako urobili.....alebo su potom extremne ticho a to vieme,ze sa im to tak nepaci 😂

fokuska
1. jún 2020

@gastankaa A inak, taka vec ako posunute okno - to ste zistili az ked vam prisli montovat kuchynu?
My mozno uz mame profesionalnu deformaciu z prace, ale na stavbe sme kazdy den (ked sa stavia) a prejdeme si vsetko co bolo urobene - skontrolujeme, premeriame ci vsetko sedi.
Pri veciach, ktore njdu len tak dodatocne opravit sme pritomni priamo pri tom ako sa to robi - napr ked sa islo betonovat, tak sme skontrolovali ci je vsetko pripravene ako ma byt a az tak sa to zalialo.

A tym, ze mame jednu firmu na vsetko, tak v pripade, ze by nahodou nieco uslo a pride sa na to neskor, tak im to bez mihnutia oka dame prerobit - aj keby to znamenalo burat celu stenu a robit to odznova - samozrejme na ich naklady. Maju projekt a su povinni do bodky ho dodrzat.

Tu prvu firmu co vam robila holodom by som ani nevyplatila, kym by nenapravili co urobili zle. My to mame doteraz tak - zaplati sa zaloha a dalej sa robi "na dlh" - po tom co danu cast dokoncia a skontrolujeme ju, tak sa vyplati zvysok.

extempore
1. jún 2020

Ja teda nechcem strašiť, ale mne sa tri kamarátky rozviedli keď stavali dom. My s mužom sme to radšej neriskovali, keď sme nezohnali už hotový dom podľa našich predstáv tak sme šli radšej bývať do novostavby do bytovky.
Moji rodičia robili len nové kožovanie na rodinnom dome. Môj otec objednal lešenie na 7 dní, objednal "majstrom" aj ubytovanie. Základná chyba bola, že im vyplatil zálohu za prácu. Hneď v prvý večer nakúpili čučo a na druhý deň už neprišli.. Potom prišla druhá partia "majstrov". Tí minuli raz toľko materiálu, ako bolo rozpočtované, ten drahý materiál bol rozťahaný po celom dvore, ešte aj psovi to zaschlo na labkách. Rekonštrukcia sa pretiahla z troch dní na tri týždne. Nakoniec sa otec naštval, šiel za jedným známym - cigáňom a ten zohnal dvoch chlapov, tiež cigáňov, ktorí za dva dni všetko urobili a kráááásne. A za polovičné prachy ako by zobrali "majstri". To nič nemení na tom, že môj otec od nervov schudol počas troch týždňov 10 kg.

gastankaa
autor
1. jún 2020

@fokuska toto okno fakt nechapem,kde sa stala chyba🤦 byvala firma,tam sa natahujeme za doplatky,lebo oni trvali na tom,ze to opravia,ale aj po ich opravach to bolo zle,cize sme chceli vratenie penazi,lebi nie su schopni oprav....

gastankaa
autor
1. jún 2020

@extempore jezisi kriste! to kde zijeme zeny!!!
no,netvrdim,ze nie je u nas nervozitka,ale my to ustojime, robime to pre seba,pre nasu rodinku,deti su tam uz teraz stastne