Stěhujeme se do Čech. Co musíme vybavit?

terezkazv
21. feb 2013

Ahojte všechny. Vím, že i tu na MK je mnoho češek, které se tu stejně jako já přistěhovaly. Já jsem tu přes 3 roky, mám tu TP, kartu cizence, jsem tu vdaná za slováku, se kterým máme teď 9 měsíčního syna. Miluji to tu nadevše. No bohužel, asi jako každý se musíme stěhovat kvuli práci. Manžel tu sice práci má, ale na úkor toho že v ní 14-15 hod denně, ale finančně se délka pracovní doby v platu nějako nepromítne. Proto jsme se rozhodli, že si rodinku přestěhuji do mého rodného města v ČR, kde já práci mám a manžel by si postupem času nějakou našel. Jenže to, co jsem si vše vybavovala, abych mohla žít na Slovensku mě asi čeká znovu a a navíc nevím, jak je to s manželem a synem. Já pobírám RP ze sociálky na slovensku, jelikož jsem tu i pracovala. Nevím jak je to se sociálkou, co je vše třeba odhlásit a nahlásit. Dál jak je to se zdravotní ? A navíc malý nemá ještě vyřízené dvojité občanství, jelikož jsme se v čr velmi nezdržovali a dělali nám s tím jen problémy, tak co je třeba zařídit, aby jsem ho nějako mohla přihlásit na zdr. v ČR a to samé je , co se týče manžela. Umíte mi poradit, jinak se z toho asi zblázním ☹ děkuji

jfd
21. feb 2013

.... SE MI SMAZAL strašně dlouhej příspěvek!!! Tak znova... Já balim kufry z NR do OL. Zatim tu nic rušit nebudu, budu pobírat rodičovskou na SK účet a budu dál v SK pojišťovně. Po konci mateřské mám rok a něco k získání občanství, čili i proto. Musim malýmu vybavit druhý občanství. A jelikož jsme v ČR vrátila občanku, pujdu zjisitit, jaký mám možnosti. Mám SK kartičku a CZ pas, čili nemám dva doklady totožnosti.
No, jen co zabalim tenhle bordel a posunu ho o 350 km dál, budu řešit další věci. Tu už "jen" podat daňový, nechat děcko naočkovat + se domluvit s doktorkou že odcházíme.
Mám plán poslat první dodávku domů a potom další a další a nakonec já + děcko + jeho věci + postylka... Jebne mi, beze srandy. Ale asi napřed to tu vypraceme - do konca marca - a pak budu řešit další. Je otho po KKT a hlava mi asi vybouchne!!!!
Jináč super, že jsi sem napsala, můžeme se navzájem inspirovat. A odkud kam ty jedeš?

jfd
21. feb 2013

@terezkazv pokud má tvuj malej českej rodnej list, můžeš ho nahlásit normálně jako státního pojištěnce ale myslim, že pokud jsi v čr neodrobila 270 dní, nebudeš mít nárok na nic. Já budu brát to co mám z SK, trvalý bydliště mu rušit nebudu. To bych se z toho už rovnou opupinkovala. Pořešim nejnutnější a pak možná časem ale teď už i tak toho mám ažaž

terezkazv
autor
21. feb 2013

@jfd no náš malý ještě český rodný list nemá, zatím jen slovenský, protože češi mi ho nechtéli dát, že dvojité občanství mu nedovolí, ale zjistila jsem, že má na dvojité nárok, takže to budu muset řešit až tam pŕijedem, ale nevíc co všechno mám pořešit ještě tu. Hlásíš něco na sociálku. Je mi jasné, že češi mi nic nedají, ale rodičovský má tu nárok, i když budu v čr, ne ? nevím či tu mám néco hlásit jak na sociálce tak zdravotní. Nevíš jak to je ? A co s manželem a malým, taky jsem ještě dál neřešila, mám na to měsíc, snad z toho nezešedivým 😀

terezkazv
autor
21. feb 2013

@terezkazv já bydlím v BB a stěhuju se OPA , v OL jsem studovala VŠ, taky jsme o tom uvažolai, že bychom šli, ale jelikož mám rodiče v OP , tak mi aspoň pomužou se strážením malého, kdyby se nám s mnaželem překrývaly směny. JE to mazec. No já naštěstí mám občanku českou, nevracela jsem ji, nakolik ještě nemám nárok na slovenské občanství a tudíž jsem se neodhlásila z TP v ČR a tak mám dva, jeden tam a druhý tu. No před rokem jsem tu všechno dořešila, co se týče mě a dokladu a radovala se, že už NIKDY a čeká mě to znovu a rovnou 3x za celou rodinu. Mužeme být v kontaktu a dávat si rady. Ani já tu neruším účet a rodičovský mi tím pádem bude chodit normálné, když jsem tu pracovala a mám na to nárok. Češi, ty potvory by nám nedali ani přídavky!!!

jfd
21. feb 2013

@terezkazv jak že nemá nárok na dvojitý občanství? Co je to za blbost? No, proto já se tu nebudu odhlašovat, bo nevim, esi by mi to třebas nevzali. Co já vim. neřešim... No, šak to, babičky, ségra, kamošky... Zvykla jsme si tu, je to tu hezký ale už chci zpátky do civilizace 😎

terezkazv
autor
22. feb 2013

No tak mě se velmi nechce, vlastně mi to i vyhovuje, že jsem daleko jak od jedné tak od druhé rodiny. Myslím si, že tu je 100x lépe než v česku, to jde do kytek. A civilizace, nevím proč má skoro každý čech pocit, že civilizace se nachází jen v ČR a v místě hranic se Slovenskem už civilizace upadá. Je tu daleko lepší systém snad ve všem, je tu krásná příroda, daleko milejší lidé a všechno je tu fájn. Moji rodiče se tu chystají i na duchod, v čr se jim nelíbí. Když jsem se já stěhovala na Slovensko, tak mi lidé říkali, že stěhování na Slovensko je krok zpět. No myslím si, že nevím nic. A do dneška, když tak přijedu, tak mému synovi říkají čoboláček a když jsem se jich zepatala, či ví, co a kdo je to čobol, tak neví ani jeden. Takže kdybych nemusela, tak tam ani patu nestrčím ,ale musím. Mám tam práci, ale po mateřské utíkáme zpět tu. Nechápu tu hrdost čechu a povyšování se nad Slovákama. I já jsem češka, ale tyto připomínky nesnáším.

jfd
7. mar 2013

@terezkazv jé já to vidim až teď! Jsi mě neoznačila, tak jsem myslela, že už jsi se na to vykašlala... Jo, ano, je tu krásná příroda a všecko, vo tom ani potom. Ale kurnik, když o tu svou samostatnost tak strašně po staletí bojovali, proč se k té zemi chovají jako k použitýmu toaleťáku??? Všude bordel, jezděj a aparkujou na trávniku před barákama, všude papirky, bordel strašnej. Vymluvaj se na cigoše ale u nás na sídlišti neni ani jeden a vypadá to tu jak v Chánově
A co, jak jsi pokročila?

terezkazv
autor
8. mar 2013

@jfd no v něčem máš pravdu, já jsem proti své rodné zemi zaujatá, jelikož mi tam lidé hodně ublížili a tu mám milujícího muže, krásného syna a skvělou rodinu. Asi pro to, ale jak čtu co mi na jiných diskuzích píšou tyto ženy, mám pocit, že jsou tu jak muj manžel a to je slovák říká ,, Každý slovák je min. rozhodce a trenér fotbalu a hokeje a každá slovena nejlepší profesionální matka na světě´´ což mi leze trošku na nervy. No máš nějaké novinky ? My se stěhujeme před velikonoceme, ale asi tu zatím všechno odhlašovat nebudu, manžel tu jede ještě v dubnu, tak pozjišťuju v čr a potom uvidím. Co nesmím odhlásit, abych nepřišla o rodičovský ?

jfd
8. mar 2013

@terezkazv s zim rodičákem nevim. Já nebudu pro jistotu taky zatim odhlašovat nic.
Kdyby jenom profesionální matky... Nevim jak to máš ty ale mě se i dost zajídá to pambičkářství a na jednu stranu ano, jsou tu ty lidi míň nas.aní ale proč jako mám stát ve frontě a čekat, až se teta za pokladnou vykecá, žeja... A taky mi dost vhybí tramvaje 😎 Tu v NR skoro nic neni. Jógu co jsem našla tak začiná 1830 což je blbý, vzhledem k tomu, že o 19 koupu děcko a tak vůbec. Ani zázamí tu nemám. Našeho tatina rodiče bydlej jinde, tak co tu budu sama s kočíkem bloumat po ulicích A co je horší, 3+1 v paneláku jedna tu stojí co rodinej domek v Olomouci. Drahý všecko, strašně.
Taky jsem v čechách pár mostů spálila a když některý lidi do smrti nepotkám, vůbec mě to nebude vadit ale doma je doma. Tu jsem za exota. Dědina, díra strašná!!! Předevčirem jsem před obchodem telefonovala s mámou a ženská se srazila s chlapem, jak po mě čuměli, že mluvim česky. Jako ne-e§ Dík. Do tater kdykoli ráda ale už mi chybí civilizace ☹
Pro mě naši přijedou snad už tenhle weekend.

terezkazv
autor
8. mar 2013

@jfd víš co mě jen napadlo ? Jak to uděláš se zdravotkou ? já když jsem se tu pŕihlašovala , potrebovala jsem odhlášku z čr. Nevím či to není třeba i naopak. Jestli se nebudeme muset odtud odhlásit a nebude problém ? Manžel si vyřizujeme nějaký protokol E121 , to znamená, že je pojištěný na slovensku, ale češi ho musí přihlásit i na normální všeobecnou starostlivost a slováci to za něj čechum proplatí. On je rentier, ale možná by to šlo i za nás, jelikož my jme také zahlášené v soc. systému tu. Jak to řešíš ty ?

jfd
8. mar 2013

jo, jenže on jde makat a ty si budeš dál válet šunky na mateřské, ne? Já si udělám normální cestovní pojištění asi od Allianz. Jenom se stěhuju, beru to tak. Mám ještě 2 roky a zatim nevidim důvod tu něco rušit

czechzuzanaba
8. mar 2013

@terezkazv ten rodny list ti pro maleho ti vyridi na ambasade v BA, nevim, jestli to jde i postou, zavolej tam a zjisti si to. Byt tebou, necham vsechno jak je, pobiram vsechno ze SVK a jedu do CR jako na "delsi dovolenou". Vzdyt nevis, jak se tam uchytite, mozna se za chvilku budete vracet 😉

czechzuzanaba
8. mar 2013

@terezkazv jinac s tim zdravotnim - nevim jak to je, ale napr. me v Cechach na dovolene chytl zanet prsa, sla jsem na pohotovost, osetrili me a nikdo nic neresil, Teda mela jsem karticku ze SVK.

uhnakova
8. mar 2013

My sme sa s muzom stahovali z CR na Slovensko , ked som zostala tehotna, lebo muz tu zohnal lepsiu pracu. Rodicovsky pripevok sa vyplaca podla miesta trvaleho pobytu matky a dietata (resp. otca a dietata), netreba obcianstvo. Pokial zrusis TP tu na Slovensku a nahlasis sa v Cesku Ty aj dieta (resp. ak si sa v CR neodhlasovala z TP, potom nemusis nic nahlasovat), tak si normalne podas ziadost o rodicak v CR na urade prace. Samozrejme asi budu chciet vysvetlit situaciu, preco ziadas o rodicak tak neskoro vzhladom na vek dietata. Co sa tyka zdravotneho poistenia, za zeny (alebo muzov) na rodicaku a ich deti ho plati ten stat, kde poberaju rodicak. Treba sa nahlasit do poistovne v CR a odhlasit tu v SR, oni ti uz v konkretnej poistovni povedia, co presne mas robit, ale necakaj, ze budu nadseni, skor budu robit obstrukcie. Vela veci sa da ale vybavit pisomne. Ak sa zamestnas ty alebo muz v CR, bude zdravotne poistenie platit zamestnavatel, treba mu len povedat, ze ta musi prihlasit do poistovne a udat, v akej poistovni chces byt. Aj v tomto pripade sa treba odhlasit z poistenia tu na Slovensku. Kazdu zmenu treba zdravotnej poistovni hlasit do 8 dni (v SR a myslim, ze aj v CR).

terezkazv
autor
8. mar 2013

@jfd no určitě si do čr nejdu válet šunky a nikdy jsem si ani neválela. myslím, že to s malým ani nejde. Jdu tam pracovat a tudíž tam musím mít i zdravotní pojištění a tak isto i malý, aby se náhodou něco nestalo a navíc musím s ním chodit na poradnu a očkování, tak jak pojištění jako na dovolenou. To je volovina.

terezkazv
autor
8. mar 2013

@uhnakova díky, jen mi v čr nevzniká nárok na rodičovský, jelikož jdu do práce a tam si při rodičáku nemužeš chodit do práce, tak nevím, či mi vzniká nárok tu ? Mám trvalý pobyt tu ma Slovensku, nebudu ho asi rušit a mám i v čr, ale ten tammám jen kvuli toho, že kdybych ho zrušila vezmou mi občanku a neměla bych občanství. Tak co teď ?

uhnakova
9. mar 2013

@terezkazv zatial si nechaj rodicovsky na Slovensku, na urade prace nic nenahlasuj, je pravdepodobne, ze nepridu na to, ze zijes v zahranici. V CR je ale rodicak o dost vyssi nez na Slovensku, cize ak by sa zmenila situacia, tvoj muz zohnal nejaku dobru pracu a ty by si zostala doma s dietatom, oplati sa ti vybavit rodicak v CR. Tvoj muz asi nema TP v CR, ze? Myslim, ze ho automaticky ziskava po dvoch rokoch manzelstva s tebou (kedze ty mas v CR trvaly pobyt), nemusi dokazovat, kde zil. Mozno by sa vam vyplatilo vybavit mu trvaly pobyt v CR a kym nenajde pracu, moze poberat rodicak v CR on.

jfd
9. mar 2013

@terezkazv jo sri, já myslela, že budeš dál na mateřské když bereš rodičák... Jako asi ale nejdeš na HPP když máš rodičák, či? Normálně na dohodu, ne? Tak to fakt nevim. Do těhle Euro papírů ani vidět nechci, bych se musela zbláznit... 😖 No tak potom kde je problém? Se odhlas tu ze zp a nahlaš se v čechách. Malýho vemou, až bude mít českej RL

jfd
9. mar 2013

@uhnakova TP vybaví pokud sežene někho, ke komu si ho bude moct nahlásit. Je to stejný jako tady. Ty ale asi spíš myslíš občanství. Tady mám i jako češka nárok po 7 letech TRVALéHO POBYTU, svatba nesvatda. Proto nic rušit nebudu, po skončení rodičáku to mám za dva roky. Zaměstnaná tu jsem, je blbost cokokli rušit. Prostě se jen stěhuju o 3
50 kiláků jinam, shodou okolností hza hraniční čáru. Ale pokud jsme v schengenu, tak bych to zas tak nedramatizovala. Akorát so hlidám daňový přiznání a aby mi seděly dny na ZP, aby na mě nemohli vytáhnout nějkaý penále kvůli 2 dnům a je to.
Na preventivky chodí moje dítě jednou za 2 měsíce, co se dá vyřešit fakultativnim výletem a mám bonus, že mama je doktorka, čili mě bohatě stačí úrazový zahraniční pojištění a malej, jakmile bude mít RL bude státní pojištěnec, čili pohodka
@terezkazv

jfd
9. mar 2013

@uhnakova a nemyslim, že by měla nárok na rodičák, pokud nemá odrobeno... Je to stejný jako tu

jfd
9. mar 2013

@terezkazv BLBOST s tou občankou!!! Já ji vrátila. Mám status občana České republiky s trvalym pobytem na slovensku. Pas mi nikdo nesebral a ani nikdo nedal, čili tak. Odhlásila jsem se, páč by mi mohlo dokazovat nějaké soudružce přes popelnice, že jsem neplatila, bo jsem byla v zahraničí a to samo s daňovou povinností v místě trvalého bydliště.

jfd
9. mar 2013

@terezkazv akorát volit nemůžu ale to mi žíly netrhá 😀

jfd
9. mar 2013

@jfd zbytek problémů budu řešit až nastanou 😅

uhnakova
9. mar 2013

@jfd rodicak predsa nie je podmieneny odpracovanim nejakej doby, narozdiel od materskej, kvoli tej musi zena odrobit 270 dni za posledne 2 roky. Rodicak vyplaca Urad prace, je to socialna davka a ma na nu narok kazda zena s dietatom do troch rokov v SR, v CR sa da poberanie rodicaku rozlozit na dva, tri alebo az 4 roky.

jfd
9. mar 2013

@uhnakova
Já teda k žádosti o rodičák musela doložit papír ze socky, že jsem pobírala mateřskou, čili bych to tak tipla, že to spolu úzce souvisí.
A upřímně teda, hamba by mi liskala, jít na socku o něco žádat s tim, že už v čechách sice 4 roky nežiju ale ať sypou... by mě poslali k šípku, nehledě na to, že kdyby to tak fungovalo, nepochybuju o tom, že by to už dávno nezjistili cigoši 😉

uhnakova
9. mar 2013

@jfd Papier zo socky o poberani materskej sa dokladuje Uradu prace kvoli presnému datumu konca materskej. Aby urad prace nedajboze nevyplatil rodicak na mesiac navyse ;). No s tym vybavovanim na uradoch by to ale bola urcite katastrofa, ja som si uzila svoje.

terezkazv
autor
11. mar 2013

@jfd
@uhnakova Tak jsem zjistila, že mám nárok i když budu pracovat na rodičák i v ČR. TP dostane manžel až do 2 letech přechodného pobytu v ČR , nezáleží to na tom, či je ženatý za češku nebo ne. Občanství ani nemuluvím, ale tam už je zkrácená doba pokud je rod. příslušník občana ČR. Co se týče RP , má na něj nárok každý, kdo má TP v ČR a musí mít TP i dítě v ČR. Co se týče odpracovaných dní, to se týká jen mateřské a to že po tobě chtěli papír ze sociálky, to jen proto, aby věděli, že mateřská ti už končí a doložila si přesné datum od kdy chceš pobírat RP. POkud si vrátila občansku a nedali ti ani ten náhradní zelený lístek za ni, pak nejsi občanskou ČR. Pas ti asi nějakou chybou nechali. Já se na to ptala a mě občanku nechali, jinak kdybych ji vrátila a měla Tp jen tu na Slovensku ztratila bych české občanství a tudíž bych byla bez. Co se týče popelnic, to pry dáš jen čestné vyhlášení o tom, že ses nezržovala na území ČR a bude to ok. Toto bych velmi nepokoušela, jak to řešíš ty ,,jfd´´ pokud slovensko zjistí, že se nezdržuješ tu (víc jak 3 měsíce), což si povinna do 8 dní hlásit na cizinecké policii. POkud to zjistí, mužou ti zakázat vstup do Republiky a požadovat si náhradu RP , který ti posílali a ty si na n%ej již neměla nárok. POkud jsme češky a zdržujeme se v česku, ať už pracuješ nebo ne, máš nárok na jedinný RP a to z ČR. Slovensko už není povinné ti to platit. Já to zatím nechávám takto, musím vyřídit malému český RL, TP a pak se jdeme zahlásit o RP v ČR a tu se odhlašuju. Raději takto, než mít oplétačky. Jen nevím jak to bude semnou. Kdy si mám odhlásit zdravotní, když 29.03.2013 nastupuju v Čr do práce a tu mi bude trvat asi ještě víc jak měsíc vyřizování papíru na RP do ČR? Mužu být tu odhlášená ze zdravotky a pobírat RP? Či mám pracovat měsíc v ČR a mít zdravotku ještě na SK? Ale zaměstnavatel mě tam musí zahlásit, no nevím, poraďte?

jfd
11. mar 2013

@terezkazv
Ježíš, takovej elaborát!!! 😀
Jako co by chtělo SK zjišťovat? Jsem na dlouhodobé návštěvě u příbuznejch, po tom je každýmu putýnka! Tuhle paranoiu nemám. To by mě musel někdo udat. Myslim, že SK má úpe jiný problémy, než řešit muj rodičák 😀
Jináč, přijde na to, kde a koho jsi se ptala, bo já mám infošku z české matriky i slovenské cizinecké o tom, že jsem občan ČR s TP na SK. Pak nikdo nikomu brát nemůže, pasů můžeš mít kolik chceš a bydlet kde chceš. Jináč na cizinecké jsem se i ptala na to, jestli je problém že se nezdržuju na adrese uvedené v žádosti a prej vubec. JSME V SCHENGENU BOHA!!!. 😠 To jsou kraviny.

Hele, schválně...

Podmienky nároku
...
• trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky. BODKA!
Zákon č. 571/2009 Z.z o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Čili v okamžiku, kdy tu zrušíš Tp ti zaniká nárok na rodičák

Čéče zákaz vstupu do republiky... To jsi kde nabrala tuhle koninu? Na Koňovi, né? 😀

jfd
11. mar 2013

@jfd
a nic bych nerušila, pokud to z čech nebudeš mít jistý. nevim, jak dlouho tam nejsi ale já už 4 roky a fakt bych se divila, kdyby mi stát něco platil, když ode mě korunu neviděl

A fakt bych byla bejt tebou opatrnější, páč i ta destinace do které směřujete... já bych si to s tou prací ani pro mě ani pro chlapa vůbec tak růžově nelakovala...