Získání dvojího občanství

strihalka
18. máj 2012

Ahojte, rada bych vedela, ci nemate zkusenost, jak ziskat dvoji obcanstvi a ci to aj jde......
Ja jsem ceska a muz slovak, narodila se nam dcerka, ktera ziskala automaticky slovenske obcanstvi, ale cetla jsem,z emuze ziskat automaticky aj obcanstvi po matce, teda ceske....
Byli by jsme radi, kdyby mela oboji, jenze na matrice v BA,ze oni to neresi, ze musim na zvlastni matriku v Brne zazadat...ale ze si nejsou jsiti, ci je mozne mit dvoji obcanstvi
Mate s tim nektera zkusenost?Dakujem

ikke
18. máj 2012

@strihalka ceske obcianstvo jej samozrejme musis vybavovat cez ceske organy - bud tu osobitnu matriku, alebo cez cesky konzulat/ambasadu. zo slovenskej strany je mozne mat dve obcianstva ziskane po rodicoch (moj syn ma SK a NL). musis si ale zistit, ci je to mozne aj z ceskej strany.

strihalka
autor
18. máj 2012

Takze staci zajit na ceskou ambasadu tu v BA a zazadat? a nevis ake papiry jsou potreba?
@ikke

ikke
18. máj 2012

@strihalka predpokladam, ze by to mohli robit na ambasade, aspon teda slovenska ambasada v holandsku, resp. konzularne oddelenie to robi 😉 potrebovala som tunajsi rodny list s apostilou a myslim, ze aj moje papiere (pas, rodny list?).
najlepsie, ked si zavolas priamo na ambasadu, oni ti urcite budu vediet povedat, co a ako 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strihalka
autor
18. máj 2012

@fidka79 no ono de oto, ze ci slovensko akceptuje ceske obcasntvi a naopak....nekde jendou probehl zakon, ze se neakceptujou a pak se to nejak menilo....

elephant
18. máj 2012

@strihalka nie, o to nejde. Pokiaľ je to po rodičoch, tak obe krajiny akceptujú obe občianstva. Ja to mám presne opačne ako ty, slovenka vydatá na Slovensku za čecha, trvalý pobyt ale v ČR, deti (3 zo 4) narodené v ČR, majú české občianstvo.

svadba bola v sr, potom sme od zvláštnej matriky v Brne dostali na základe slovenského sobášneho listu český oddací list.. Teraz sa nám posledné dieťa narodilo v zahraničí, ako prvé občianstvo sme mu dali české, ako ostatným, písala som kôli tomu na zvláštnu brnenskú matriku. Ak chceš, môžem to do IP poslať kontakt na pani, čo som si s ňou písala, predpokladám, že v tvojom prípade budete potrebovať možno rodný list dieťaťa (ten slovenský), tvoj rodný list, tvoju občianku a oddací list. A zrejme osobne dôjsť buď na konzulát, alebo na ľubovoľnú českú matriku, oni si to budú medzi sebou preposielať. Terak, keď náš syn dostával po manželovi české občianstvo, tak to naprv museli overiť v Prahe, a až potom sa to posiela do Brna, ale teba to trápiť nemusí, oni si po pošlú sami medzi sebou...

strihalka
autor
18. máj 2012

@elephant jee, tak kdyby si mohla ten kontakt na tu pani, tak by to bylo super.-) a v podstate to muzu podat na velvysl.v BA a oni to preposlou na tu zvl.matriku v brne, ze?
Fuha, asi to bud ebeh na dlouhou trat opet s urady, ale uz jsme si zvykla, kdyz jsem cekala na cesky oddaci lsit.-), abych si mola zmenit obcanku, ridicak apodobne odklady, kedze trvaly pobyt mam stale v cechach a tu mam trvaly na odbu 4let🙂zmatek zmatky...

danteska
18. máj 2012

@strihalka my sme malemu vybavovali tiez-ja som Slovenka,muz CR.. slovenske ziskal automaticky,ceske sa vybavuje v Brne na zvlastnej matrike,je to na Dominikanskej ulici...ale my sme zaniesli papiere a ziadost v CR na matriku normalnu a oni to tam poslali...tak neviem ci tam treba osobne..

elephant
19. máj 2012

@strihalka poslala som ti IP

luciko
22. máj 2012

Ahoj, ja uz jsem to tak trosku resila. pochazim z Moravy, manzel je Slovak. vdala jsem se tu, takze jsem musela na velvyslanectvi do BA, kde jsem odevzdala uredne overenou kopii Sobasneho listu, aby mi v Brne udelali podle nej Oddaci. to bylo vybavovani jen kvuli dokladum. pani v BA mi rekla, ze jak muj syn, tak i ja muzeme mit oboji obcanstvi. musis si zavolat na velvyslanectvi a domluvit si presny termin na den i na hodinu. a do telefonu ti reknou, co si prinest. jinak my jako cizinci v SR bysme meli dostat slovenske obcanstvi tusim po peti letech, ale to datum, kdy na to mas narok, bys mela mit v prukazu Povolenie na pobyt, co nam tu slouzi misto OP. jinak dite ma na obcanstvi narok ihned. drzim pesti a pevne nervy s Ceskou stranou. docela dost se mi to u nich zdrzelo, ale Slovaci byli super 🙂

strihalka
autor
23. máj 2012

@luciko jeee dakujem za super info....ano zvlastni matrika v brne ma cas na vse, jen ne na vyrizovani ceskehho oddaciho.-)to vim z minuleho roku🙂nechapu, oni neorzumi blbci po slovensky a potrebuji ho na uradech mi tprelozeny do cestiny 😀..no bavim se nad tim...sale super je, ze muzem mit dvoji obcasntvi...nevis presne jake doklady jsou potreba?A nahodou to cislo na velvysl.v BA, ze presne ktere to je,vim, ze jsme tam s nejakou pani uz jednala ohledne toho sobase....ael ted nevim kde to cislo mam ...☹

luciko
24. máj 2012

Tusim, ze se volala p.Kramesova. hledala jsem, ale cislo uz nemam ☹ ale zkus pohledat na internetu na strankach velvyslanectvi. tam ti fakt vyridi vse a dokonce mi pak ten oddaci poslala postou domu, ze jsem tam nemusela znovu jet. urcite je lepsi zajet rovnou tam, nez resit vse pres matriku. drzim pesti

luciko
25. máj 2012

jeste me tak napadlo, az ti pani do telefonu povi, ktede dokumenty s sebou, udelej si od vseho uredne overenou kopii a tu ji tam nech. jinak ti vezme originaly a pak si budes muset nechat vystavit duplikaty.

strihalka
autor
25. máj 2012

@luciko ano to vim, lebo uz nam vzali sobasni list a museli jsme si vyzadat novy 🙂ale i tak dekuji

luciko
25. máj 2012

Ano, ano, i my mame uz duplikat, taky nam ho sebrali .-)

smatulka
25. máj 2012

@strihalka ja mam syna narozeneho na svk, jeho otec je slovak a ja mam dvoji obcanstvi (SR+CR), zasla jsem v BA na velvyslanectvi CR, vypsala zadost na vydani osvedceni o statnim obcanstvi CR a na vydani ceskeho rodneho listu pro syna, donesla jsem maleho slovensky rodny list, pak svuj rodny list a taky svuj cesky pas, udelali si ze vseho kopie a originali mi vratili, cca za mesic mi prisel cesky rodny list a osvedceni o statnim obcanstvi CR, chce to jenom si tam zavolat a oni uz ti vse potrebne reknou