Štvorročné dievča nevie poriadne rozprávať

11. máj 2020

Ahojte ja by som len chcela vedieť váš názor na to keď kamarátkina dcérka ktorá má 4 roky ešte poriadne nevie rozprávať... bola aj na vyšetreniach ale malá je zdravá a lekárka jej povedala aby s nou viac rozprávala a to iste som jej povedala ja ale kamarátka si stojí za tym že dietatu má prísť reč prirodzene a že ona sa nebude rozprávať s malou ked jej nevie odpovedať. Keď som ju na to upozornila že to nie je v poriadku tak na mna vyletela že mám pockať na svoje dieťa a vychovávať si to. Ja som to myslela v dobrom kvoli malej lebo viem že sa jej nevenuje, rieši iba peniaze A seba.. S ex partnerom s ktorym ma tu malú sa nestretávajú on si malu zoberie možno 2x do mesiaca na nejaky vylet a to je celé. Kamoška je na to strasne hakliva keď ju niekto upozorni že mala je už velka na to aby vedela rozpravať, hned sa ohradí že ona jej dáva všetko a že jej nemame kazať vo vychove a podobne.. inak je to fajn baba ale toto jej nejde.. ďakujem za vaše reakcie

sissy27
11. máj 2020

Môj názor je, že sa staraj o seba a svoje deti. Chcela si pomôcť, skúsila si, a stačilo. Myslím, že si na najlepšej ceste byť bývalou kamoškou...

klarka56
11. máj 2020

Netvrdím, že kamarátka robí všetko správne, ale pravda je, že je to jej vec. Upozornila si, ok a už by som to nechala tak. Vieš, nevyžiadané rady každá mama priam miluje... A čo ty vieš, možno to aj rieši, ale nevešia ti všetko na nos. Nie je to tvoje dieťa, tak by som to nechala tak.

bambula3
11. máj 2020

Pripajam sa k ostatnym. Neboj, to dieta neme neostane. Alebo mozes pomoct tak ze k nim pojdes castejsie a budes sa s malou hrat. Alebo sa castejsie ponukni ju postrazit. Ale nekritizuj. Urcite robi vsetko najlepsie ako vie, a ver mi, ona si to dava za vinu, nemusi to pocuvat aj od teba

alexandraalexandrova
11. máj 2020

Spravne tomu rozumiem, ze ty sama nemas deti, ale kamoske ides robit prednasky o tom ako to svoje nevychovava spravne?Byt na mieste tvojej kamosky ti asi poviem tiez svoje. Ty ju mas ako za nesvojpravnu, ze chces rozhodovat o tom ako by sa mala starat o svoje dieta? Akym pravom sa do toho vlastne staras? To ze chces pomoct, je pekne, ale ak o tvoju pomoc nikto nestoji, tak je nacase si uvedomit ze stacilo. Inak toto ma doslova dvihlo zo stolicky. Mam doma dieta s autizmom, tiez velmi vela veci v tom veku nevedel...a tiez som asi bola v ociach ostatnych ludi uplne neschopna matka co si nevie rady s vlastnym dietatom, lebo nikto netusil ako som ho hodiny! ucila ako uchopit do ruk topanku a obut si ju, ako pozdravit ked niekam prideme, ako robit veci ktore ostatne deti robia uplne automaticky bez pomoci rodicov...ale vies co, tak ako oni, ani ty nemozes mat ani sajnu co kamoska preziva, ako sa citi, ako sa snazi a co vsetko robi...a verim ze robi maximum ako vladze, lebo mat dieta ktore sa nevyvija uplne standardne je vacsinou velmi narocne. A potom pride osoba ako ty a este jej prilozi tym ze ju kritizuje...vrrr

mogaa
11. máj 2020

Ak bola s malou po vyšetreniach a nič jej nezistili - treba len počkať....ak chodí do škôlky tam sa rozbehne....určite to nie je tým že s ňu nerozpráva - otázne je ako s ňou rozpráva - to už potom zhodnotí logopedička ktorá ju navedie ako s dieťaťom pracovať....ale pokiaľ chodí do škôlky a nerozpráva - tam treba naozaj počkať až sa dieťa rozbehne....kamarátka mala pravdu v tom že ťažko jej môžeš radiť ty keď nemáš vlastné dieťa, to by si vedela že určite sa s dieťaťom rozpráva...dieťa jej rozumie len vďaka tomu že mu veci vysvetluje...takže ak rozumie ale nerozpráva - problém môže byť len to že s ním treba rozprávať jednoduchšie(nie v zložitých vetách) a aby dieťa odpovedalo jednoslovne...ale vo väčšine prípadov treba naozaj len čakať až sa dieťa rozbehne....naša má skoro 2,5roka tiež "nerozpráva" teda rozpráva svojou hatlaninkou ti bude vysvetlovať čo chce, základné slová vie (mama, baba, ham,čau, ahoj, havo, nejde, nechce...občas ak chce niečo zopakuje, ak nechce nezopakuje....a na takejto úrovni je už asi rok, ale proste nejde rozprávanie - treba počkať alebo riešiť logopéda - ten povie ako s dieťaťom pracovať

klarka56
11. máj 2020
gladys_07
11. máj 2020

Boh ma ochranuj od takychto kamaratiek

ledgerka
11. máj 2020

u nas v rodine je chlapec co ma 4 roky. Tiez nerozprava, cely den je iba na telefone a jeho strava su sladkosti. Je trochu zaostaly co je podla mojho nazoru vychovou, lebo od kedy vedel drzat telefon tak sa ho rodicia takto zbavili. Nevie co je normalne jedlo, davaju mu len sladkosti lebo ved ine nechce a nezje. Ja nic nehovorim lebo to nema zmysel, moj muz (kedze je to z jeho strany) povie co si mysli ale to je vsetko. Viac sa neda spravit ked rodicia nevidia problem. Myslim ze aj ty si spravila co si mohla a uz viac by si sa do toho nemala miesat.

zuzitko74
11. máj 2020

Môj názor je, že by si nemala zverejňovať takéto veci na internete. Je to v podstate ohováranie.

hederamonstera
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daganov
11. máj 2020

ak by sa tu pýtala matka dieťaťa, poradím, ale teba skutočne po tom nič nie je

eliska13
11. máj 2020

Možno si to myslela dobre, ale zle to vyznelo.Zalezi kedy bola u lekarky pred rokom?u pediatricky?veľa x to pediatrická zhodnotí, že to je normálne a dieťa sa rozrozprava a k ďalším lekárom či na logopediu sa už ani nedostanú.
To, že s malou nerozpráva je obrovská chyba deti to potrebujú počuť od malička veď to by potom mamy mohli mlčať aj pri polročnom bábätku načo by s ním rozpravali, keď neodpovedá?
Nechaj to tak je to jej zodpovednost.To je podobne ako, keď moja suseda povedala, že je introvert a jej sa nežiada s deťmi rozprávať a unavuje ju to.Aj to je názor

miriam11
11. máj 2020

Ja si myslím to isté, čo Ty. Máš pravdu, mala by sa dieťaťu viac venovať. Ale je to jej dieťa, nestaraj sa do toho. Povedala si jej svoj názor, ako s ním ona naloží je čisto na nej. Asi je to nad jej sily, nič s tým nespravíš. Mala sa rozrozprava...

marvin1234
11. máj 2020

A ty s nimi bývaš, že vieš koľko sa dieťaťu venuje? U nás v rodine je podobné dieťa, ktorému sa mama venuje maximálne a aj tsk toho veľa nepovie, lebo má dysfáziu. Vyhladali kadejakých odborníkov a pracujú s ňou už dlho, ale zatiaľ posun pomalý. Nestaraj sa do ľudí, o ktorých nemáš šajnu čo naozaj robia a čo nie, len preto, že tebe o tom nepodajú správu

0kristina0
11. máj 2020

Chodi to dievcatko do skolky? Mojej dcere sa rozviazal jazyk az v skolke.

gir
11. máj 2020

Ja ti napíšem za seba. Môj starší syn má 4 a len prednedávnom začal rozprávať. Logopédiu riešime od dvoch rokov a 8 mesiacov. Mladší mal pred mesiacom tri a rozpráva ako spravodajská služba. Takže rovnaká výchova, rovnaké podnety na rozprávanie a každé je iné. Učím v škole a už som počula že ako je možné že učím v škôlke a dieťa mi nerozpráva! Takže nevyžiadanej rade sa každý teší 🤐

daganov
11. máj 2020

@gir a najmä od bezdetných, keď ti dávajú rozumy, ako by to oni robili alebo od ľudí, ktorí s tým nemajú absolútne žiadne skúsenosti. Inak sa tu smejem tomu, že spravodajská služba 🙂 Ja som zažila dokonca dvojčatá, jedno veľké problémy s rečou, druhé žiadne, dnes rozdiel nespoznáš, obaja rozprávajú plynule dvomi jazykmi a učia sa ďalšie dva.

gir
11. máj 2020

@daganov vážne spravodajská služba, dokáže fakt komentovať všetko, ticho je len keď spí. Mne sa tiež jazyk nezastaví, takže viem po kom je. Mohla som rozprávať, mám pocit, že potreboval dozrieť a verím, že všetko dobehne.

autor
11. máj 2020

@sissy27 😂😂😂

autor
11. máj 2020

@klarka56 Práveže sme velmi dobré kamaratky ja som sa iba chcela spýtat na názory ci je taký pristup podľa vás normalny... ale vidím že som to asi napísala zle keď tu panuje take rozhorčenie

autor
11. máj 2020

@eliska13 Áno myslela som to dobre iba som chcela vedieť názory inych mamičiek či to je v poriadku povedať taku vec že načo sa bude s malou rozprávať ked je to jednostranna komunikacia, že ju to nebaví.. prave preto sa pýtam lebo ja dieťa ešte nemam ale deti milujem preto som chcela vedieť či len prehanam alebo je to fakt zanedbanie

autor
11. máj 2020

@0kristina0 áno, chodi do normalnej školky medzi deti, pani učitelky sa tiež vraj stažovali že mala nevie odpovedať aj ked sa snažia s ňou nejak nadviazať.. to mi vravela minule a jej vyrok k tomu bol že ona si mysli že mala je uplne v pohode a že je v poriadku že nerozprava, lebo lekarka povedala že je v pohode tak že ona si rady od nejakych p** vyprosí...

eliska13
11. máj 2020

Tak mňa tá veta šokovala mamy sa rozprávajú s deťmi celé dni od útleho veku.Mozno ju tá kritika zasiahla a povedala to, čo povedala.Ak nie je autistka, alebo iná odchýlka má v poriadku sluch, alebo neprekonala nejaky sok sa mi zdá, že dievčatko vo veku 4 r by už malo aspoň ako tak rozprávať.Chlapci v tomto nie sú tak vyspeli aj môj začal v 2,5 r. a poznám aj 3 r čo ledva pár slov povedia .Aspon tu logopediu by mala zvážiť či iné vysetrenia.Vies to možno povedala pediatricka v 3r - 3,5 r, že má čas mala by aj sama vyvinúť nejakú aktivitu.

0kristina0
11. máj 2020

Tak to ma velmi cudnu doktorku, minimalne mala riesit logopedicku, ta by jej povedala ci je mala len leniva rozpravat ale je tam iny problem

seahorse27
11. máj 2020

Uz davno mala navstevovat logopeda, pediatri vedia prd o poruchach reci. Nerozpravanie v 4 rokoch nie je ok a nie je na co cakat. To je moj nazor na vec. Druha strana je, ze ty si jej naznacila, ze sa ti mala nezda v poriadku a dostala si odpoved, aku si dostala. My vsetky tu mozeme mat svoj nazor na vychovu a pristup tvojej kamosky...ale co tym vyriesime? Je to jej dieta, ona rozhoduje, ci mu pomoze alebo nie. Ked odmieta prijat aj signaly od uciteliek v skolke, tak asi je kazda dalsia rada zbytocna. Iba si s nou pokazis kamaratsky vztah.

katulienkax
11. máj 2020

inac teraz si predstav ze ta kamoska najde tu na MK ze ju ohovaras, nech to myslis skokolvek dobre. Myslis si ze to je tazke najst na MK temy ktore sa tykaju dotycnej osoby?

amelie2017
11. máj 2020

Citala som len par prvych prispevkov a uprimne ja som ta prva, ktora neznasa rady od najmudrejsich bezdetnych "matiek:, ale to, ze jej vravi, aby sa s malou co najviac rozpravala je ta najlepsia cesta. Vsak od koho sa ma to dieta naucit rozpravat, ak sa s nou mama nerozprava a povie, ze na co, ked jej neodpoveda. Ja som dcerke od babatka spievala, rozpraval riekanky, komentovala vsetko okolo nas. Pozri, toto je plaz, tam je piesok, ked svieti slnko je horuci a ked prsi mokry. Za plazou je more, to je voda, vela vody, je mokra a su v nej ryby. A to je je vtacik..atd atd..proste som okomentovala kazdy strom, kazdu sprostost a dieta ma 2r5m a hovori zrozumitelne 3 jazykmi. Este teraz sa prechadzame a dcera chce, aby som jej spievala. Tak ideme po ulici a ja spievam pod horou pod horou, cierne psica brese....tancuj tancuj vykrucaj...a je mi jedno, ze sa ludia pozeraju. Lebo o 15 min sme doma, 2 rocne dieta sa hra a spieva a nemusim riesit problemy ( je mi jasne, ze nie vzdy to tal funguje, co dieta, to iny pripad, ale co mozem ovplyvnit, to ovplyvnim)

sense
12. máj 2020

Ak si taka dobra kamaratka a navstevujete sa vypravaj sa s malou ty....

karolinakr
12. máj 2020

Pi....y tu riešite, ego kamošky, "ohovaranie", zle kamaratske vzťahy, ale že s malou niečo je, to je úplne nepodstatne podĺa váš
Ak taketo nazory ma polka Slovenska, sa nečudujem, že male deti su tyrane, bite znasilňovane, lebo každy rieši ego, nestaraj sa, čo ta nepáli
Hoci ide o male dieťa, nakoniec človek, co sa snaži pomocť, dostane nakladačku
A top perlička- je to jej dieťa, móže si s ňou robiť, čo chce...
Skutočne?
Ani by som nepovedala

natalala
Autor odpoveď zmazal
Zobraz