Svokra a jej každodenné návštevy u nás doma

lyenocka
18. jan 2015

Ahojte, chcela by som sa opýtať a poprosiť vás o radu. Bývame s manželom a 10 mes. synom vo svojom byte,odkedy sa maly narodil. Moji svokrovci a takisto aj moji rodicia byvaju od nas pomerne blizko na tom istom sidlisku. S mojimi rodicmi sa stretavame cca 1krat az dvakrat za tyzden, co pridu na kavicku alebo ideme my k nim na chvilu. Manželovi rodicia k nam chodia pomerne častejsie, a to je naš problem. Je to skoro každy den, niekedy každy druhý. Zo zaciatku nam to nejak neprekažalo, ale čím dlhsie spolu sami byvame, tym nam to viac začína vadiť.Je tam viac vecí, čo nam vadí, hlavne na strane svokry, ako sa neustale do nas stará, aj ohladom vychovy našho syna a podobne( co uz vsetko moze jest, pavúky, a nam to davala ked sme boli malý a nic nám neni a podobne). Viackrat sme jej naznacili ze chceme mat sukromie a byt viac sami, ale nejak jej to nedochadza, je velmi citliva a ked jej cosi take naznacime, tak hned sme my ti zlí a je schopna sa aj rozplakat.Ona sa vyhovára na vnúča ako jej veľmi chýba, a že ho už dlho nevidela (2dni). Nevieme ako jej to tak jemne vysvetlit aby si to nezobrala osobne, aby konecne pochopila,ze my uz sme rodina a chceme zit podla seba a nie podla toho co nam ona povie.Ďakujeme za Vaše rady.

zabina27
18. jan 2015

my sme to mali tiez take podobne, do toho este aj muz mal problemy, aj s malym bolo treba riesit veci, takze chodila svokra aj pomahat... mne to velmi pomoc nebola, lebo stale som bola len v strehu, kde je zase prach na zemi, co si zase vsimne neupratane, proste som bola ako na ihlach, nieze si porobim, oddychnem, kym sa hrali s malym, len som bola nervozna... u nas navyse furt chodil niekto, raz svokra, potom svokor, potom svagor, potom muzova babka (vsetko na jednom sidlisku byvame 😖 ), samozrejme bez toho, aby vobec zavolali, ci sa to hodi... doobeda jeden, poobede druhy, furt ktosi... no a potom muza vzali do nemocnice a este par dni to takto bolo a potom som vybuchla... bolo aj nacase, oni vsetko videli ako "ved ti musime pomahat", ze nemam ziadne sukromie, len som v strehu, kto zase zazvoni, to nikto nevidel... takze som vybuchla stylom, ze ked aj dusu vyplujem, tak od nich pomoc ziadnu nechcem a hotovo... odvtedy je to lepsie, uz nechodia, teda svokra bola fakt par krat za toho asi polroka, co sa to stalo, ale teda mi to nechyba, svokor je ako tlk, ten asi nepochopil, takze barskedy pride, ale uz som aj neotvorila, alebo ani nezdviham kazdy telefon... samozrejme je to citit v tych vztahoch, odohrali sa tam aj par inych veci, ale je mi to jedno, fakt si vsetko snazim zariadit sama, s muzom, pripadne poprosim maminu, ako by som sa mala im doprosovat a potom sa dopocut, ako mi musia pomahat... tiez som asi tvrdohlava, ale aj na otazku "nepotrebujes pokocikovat maleho?" odpoviem, nie nepotrebujem, keby sa opytali, ci "mozu" ist kocikovat, tak jasne, ale niektore veci zatial neviem prekusnut (trochu vaznejsie, ako sa tu spomina) a kym asi nebudem nieco zivotne potrebovat, tak sa zariadim inak ☹
no a rada? 🙂 nech da jasne muz najavo, co chcete (snad chcete to iste) a ak nepochopia, tak postupne terapia sokom, ako radia baby, raz ist prec, raz neotvorit, raz mat iny program, ale aj nechat, nech navstivia, nech zase to nie je, ze nepustis ich k vnukovi, ale nech vedia, ze si to riadite vy a nie ich nalada a mozno nuda

puklica13
18. jan 2015

@silvikam ntv...toto kebyze mne. spravy tak ju klepnem tlcikom po hlave ze kua zlodej....ja by som toto nezniesla, pekne by som ju niekam poslala, sukromie je pre mna velmi dolezite

kimina7
18. jan 2015

@mikema neodsudzujem, no dufam tie svokry a mamy poslete prec aj vtedy, ked budete chciet ist do prace a oni su tak blizko, ze by vase deti mohli vyzdvihnut, aby ste mohli robit bez platenia dozoru pre deti.....To, ze vam chcu radit, je lebo vam chcu dobre. Ak vam to vadi, nemusite nic tak robit, povies, ze mas iny nazor a hotovo. Ja vychadzam aj so svokrou a bola by som rada ak by mohli chodit tiez castejsie. U nej si robi ona, a umna si robim ako chcem. Praveze skor moja mama frfle, ze co nemam povysavane atd...aj ked som den predtym. Svokra nic nepovie, lebo vie,ze sa nema starat do cudzich veci....Aj ked su hociaky, sa tesim, ze miluju nase deti a chcu im to najlepsie 🙂

mikema
18. jan 2015

@kimina7 Ale aj ja vychadzam so svokrou vyborne a aj s maminou i ked sa tiez rada zastara. Ale mnohe matky si neuvedomuju, ze si syn/dcera zalozili vlastnu rodinu. Vidis to len z tej strany, ze davaju pozor na deti. Ale je to aj naopak- aj ony rady travia cas s vnucatkami. Takze nie je to len o tom, ze beries. No mat doma kazdy druhy den navstevu, to sa nepaci kazdemu. Ja chodim po byte oblecena niekedy ako bezdomovec a necham vsetko lezat a v takej situacii by som do bytu teda ani maminu nechcela pustit. I ked u mna sa to ani neda, kedze byva 400km odomna... No a ze chcu nam dobre? Ano, ale cesta do pekla je vydlazdena dobrymi umyslami 😉 Moze ti to prist nevdacne a aj ta chapem, preco. Najmä ked frfle len tvoja mamina (a kto by to nepoznal, ze!) Ale keby si doma mala stale niekoho, kto ti do vsetkeho keca a stara sa, tiez by ti to niekedy liezlo na nervy a vies preco? Lebo ked ta stale niekto kritizuje, zacnes niekedy tomu verit a citis sa neschopna a pod uroven. A to nie je bohvieco... ☹

kimina7
18. jan 2015

@mikema asi si neviem predstavit, ze by az tak kritizovali vsetko. A mozno som si ja prave od mamy uz na to zvykla a je mi jedno kto co hovori...upratujem kedy sa mi chce, a aj ked poupratujem, tak fest, ze pride navsteva, ked sa mi prave nahodou nechcelo ;)

timea7
19. jan 2015

@zabina27 prečo si nervózna a v kŕči, keď je svokra u vás? Že by zbadala niekde prach, alebo niečo neupratané? No a čo? Ona to nejako komentuje? Alebo len ty máš pocit, že musíš byť pred ňou dokonalá? Veď svokra nie je kontrolný orgán. Tvoj dom (byt) tvoj hrad.
Niekedy mám pocit, že si vedome robia nevesty z rodiny manžela triedneho nepriateľa. Viem, že sú ľudia, je jedno, či svokry, alebo nevesty,s ktorými sa skrátka nedá. Ale zďaleka nie všetky. Prečo mesiace čušať a potom vybuchnúť? V kľude, s úsmevom stanoviť pravidlá hneď od začiatku. A trvať na nich. Len v každej druhej téme čítam - manžel je mamičkin maznáčik, je na ňu naviazaný, častejšie je totiž problém s manželom a nie so svokrou. On robí pštrosiu politiku, chce mať pokoj a zabúda, že sa má jednoznačne postaviť k manželke.

zdena12345
19. jan 2015

@lyenocka nie az takto ale obdoba u nas...nekonecne dohadovanie, hasterky, vysvetlovanie ci uz svokre alebo muzovi a stejnak sa nic nemenilo az kym som obrazne povedane nemala zbalene kufre. vtedy manzel konecne mamicke vysvetlil... a zaviedlo sa co moji rodicia to aj svokrovci, takze 1xtyzdenne 2-3 hod a som stastna🙂

zdena12345
19. jan 2015

@timea7 zazila som a to sa neda. nikdy som nieco take ako nie idealne ale upratane neriesila. lenze gol bolo ze ja umyjem dlazky a svokra mi ide o hodinu zametat, lebo muz tade presiel v topankach... lenze 1000000x mozempovedat ze tadial prejde dnes este x krat ebo nieco robi na povale a musi tade chodit.., proste ja hned nebeham a neupratujem po nom za kazdym prejdenim a nestacim sama, som neschopna a musi ona 😀 nepovie to takto ale citila som to tak. prvy rok som sa tomu len zasmiala, zobrala jej metlu a hotovo... no po 3 rokoch som uz z toho mala depku. len ma prist uz som nervozna , nespim... len aby bol dom dokonale upratany- sice je pred vikendom(manzel bude nieco robit a zaspiny ho nanovo) ale koly svokre ho radsej upracem 2 x tyzdennne nez to jej vecne "pomahanie"

luka2510
19. jan 2015

ja som tiež toho istého názoru ako dievčatá..dohodni sa s manželom, že pozvete k vám svokrovcov a pekne im všetko vysvetlíte...uistite ich , že si vážite ich rady a pomoc..ale vy to potrebujete zvládnuť sami. ak nebudete niečo vedieť alebo nebudete si dať s niečím rady tak im veľmi radi zavoláte a požiadate o rady sami. je veľmi dôležité , že manžel stojí pri tebe a máte na to rovnaký názor.
nevšímaj si keď sa rozplače a bude na Vás nadávať...povedzte, že Vás mrzí,že to takto berie, vy ju máte veľmi radi a potrebujete ju, ale len vtedy ak o to požiadate VY!
ďalej návštevy. len keď ich zavoláte vy..veď určite máte kamarátov, rodinu, tak proste poviete,že musíte dať priestor aj inej rodine a známym...
pripravte sa na zlé obdobie z ich strany ale ver mi, že to prejde...ona si to uvedomí...hlavne držte sa svojho a stojte jeden pri druhom..budete potrebovať jeden druhého, pretože svokra pôjde na Vás z hocijakej strany a citovo vás bude vydierať, ale vydržte...stojí to za to..ver mi 😉

timea7
19. jan 2015

@zdena12345 ak bývate so svokrou, je to ťažké, ja som bývala, ale moja je anjel v ľudskom tele, s takou akou máš ty, by som nebývala a v mojom byte, dome by teda nezametala, maximálne by mohla na tej metle odletieť, keď by som ju vyhodila 😀 😀 😀 😀 😀 .

alaguema
19. jan 2015

@kimina7 nemám poblízku ani svokru, ani mamu, ani inú rodinu a fungujeme s dvomi deťmi. Každopádne, vzťahy, kde je obojstranný rešpekt sa neudržiavajú preto, že raz jeden druhého možno bude potrebovať.

mala_hobitka
19. jan 2015

@zabina27 No huraaa konecne nie som jedina co riesi formulaciu ziadosti a podobnych veci. :D presne toto by aj mne vadilo ze "nepotrebujes xy?" nie...ale "mozem prosim a podobne" tak to je uz iny level slusneho chovania.

Ja som tak riesila minule s kolegynou nieco - ze nahodou ci za ne zostanem dlhsie v robote......nie....nemala by som s tym problem keby formulovala nie ziadost ale prosbu "mohla by si PROSIM zostat dlhsie, lebo xy a ja ti za to odrobim inokedy" tak ano. Ale prosba nie je prosba pokial tam nie je slovo prosim. Myslim ze ked niekto nieco chce tak mu to musi stat za to aby povedal "mohl by som prosim alebo mohla by si ty pre mna prosim urobit toto."

natalym
19. jan 2015

@mala_hobitka Ja sa to snažím vysvetliť môjmu mužovi, že formulácia je dôležitá. Zatiaľ bezvýsledne. 😠

zabina27
19. jan 2015

@timea7 vies, nieze komentuje, ale ma divne poznamky, ako ona co a ako a preco robi, ona ma stale nalesteny byt, pre mna upratovanie nie je naoblubenejsou cinnostou, viem sa zabavit aj inak, ale pre nu je, proste v tomto si nerozumieme a ano, ja mam z toho divny pocit, ked viem, ze na zemi je chumac prachu a ona je v izbe... u nas to neboli mesiace cusania, asi len 4 - 5 tyzdnov, co sa maly narodil, len muz bol na tom zdravotne nie dobre, ona mala pocit, ze stale musi riesit, no a ku koncu mi vykricala aj to, ze od neho chcem, aby spravil malemu mlieko alebo aby vyvesil pradlo (bol doma na PN, ale s psych. diagnozou, cize fyzicky bol ok a nic by sa mu nestalo), proste ze ako sa opovazujem nieco od neho chciet.... potom ho hospitalizovali a oni stale ku nam chodili, lebo "potrebujem pomoct", takze potom som vybuchla, doteraz nechapem, ako mi mohla take veci vycitat (nechcem rozoberat podrobnosti, je to celkom osobne, ale ja som neurobila nic zle), jedine, co ju ja tak ospravedlnujem, ze bola hotova zo svojho syna, ale aj tak, ostala som ako uplna fuchtla, kde chudacik jej syncek musi doma prstikom pohnut.... a kedze som vobec necakala taky utok, vobec som sa nevedela branit... takze ano, ja som zaujata, ja si to priznam a este asi aj budem ☹ a vies, nemam pocit, ze pred nou chcem byt dokonala, ale kontrolny organ celkom je, riesila, co ma jej syncek oblecene, ci je to vyzehlene, ked nie, ako to, ze som nevyzehlila a podobne.... ja som momentalne rada, ze sa nemusim velmi casto stretavat, spravam sa slusne, ale kamosky teda nebudeme. uprimne zavidim ok svokry, s ktorymi sa da ist na kavu

zabina27
19. jan 2015

@mala_hobitka 🙂 ja som to sice nemyslela, ako ze sa musia prosit, ale diky za spolupatricnost 😉 ja som to myslela tak, ze ak chcu ist kocikovat, nech povedia, ze ci mozu, ze by radi a nie ze zase "ci potrebujem" a potom sa dopocut, ako museli ist, lebo ved ja som potrebovala 😒

natalym
19. jan 2015

@zabina27 Všetky svokry sú také, teda skoro. Aj môj muž je chudáčik.

zabina27
19. jan 2015

@natalym vies co, aj s tym jej rozdelenim na "muzske a zenske" prace... doteraz neviem, ako to ma v byte fungovat, aj ked u nich to funguje tak, ze ju muz poslucha a za rohom dudre... ja po rodinnom dome az tak netuzim, muz hej, ale som povedala, ze kludne teda stavajme a potom uvidime, ci tam budes mat menej roboty, kludne si posedim s kavou na terase, kym budes kosit, opravovat fasadu, strechu, plot a podobne 😀

natalym
19. jan 2015

@zabina27 Ja Ti poviem ako to funguje v byte. Žena - varí, upratuje, dáva do práčky, natiera chleby, keď sa niečo pokazí, povie to mužovi, ten jej povie komu má zavolať, ona zavolá, počká, popíše závadu, zaplatí. Ak je niečo nie je dobre vybavené tak muž pindá. Žena nikdy!!!
Všetko toto by sa dá zniesť, ak donesie serióznu výplatu a nie je na ženu a deti lakomý, ale aj také sa stáva, že nedonesie.
Sem tam niečo urobí, no zase aby sme mu nekrivdili. Á o auto sa stará. Ja nechcem ísť preto do domu, lebo neviem ako by to vyzeralo.
Ale nesťažujem sa, aby bolo jasno. 😀

mala_hobitka
19. jan 2015

@natalym Muzske a zenske prace...nic tak neexistuje....vsetci spinia riad, vsetci potrebuju oprat a nikomu ziaden telesny privesok /rozumej ruka noha ci ine :D/ neodpadne ked sa nauci pouzivat pracku ci vysavac. Ja tvrdim ze pokial je chlap dost intelingetny na to aby vychodil povinnu skolsku dochadzku nie je dovod aby nezvladol domace prace ako kazdy iny.
Lenivca by som ucila protestom :D... nechces pomahat, ok, tak nebudes mat oprate (ja ano, ty nie), nechces umyvat riad, dobre kludne nebude navarene par dni....nechces vysavat? dobre, kludne tak ked po 2 tyzdnoch dojde tvoja matka tak jej poviem ze tento mesiac vysavas ty takze je to tvoja vizitka...juuj ze zajtra dojde tvoj kolega so zenou? nuz tak by som si na tvojom mieste pohla s tym vysavanim :D
Nastastie mam doma chlapa co ma podobny nazor ako ja, a cuduj sa svete aj nasi otcovia su na tom rovnako takze urcite je normalne ze chlap pomaha doma.... co som ako zena otrok?

natalym
19. jan 2015

@mala_hobitka Hold moja chyba. Ako som si naučila tak mám.

mala_hobitka
19. jan 2015

@natalym este vzdy ho mozes doucit 🙂

natalym
19. jan 2015

@mala_hobitka Už sa mi nechce. Dám zadarmo.

mala_hobitka
19. jan 2015

@natalym tak ti zelam pevne nervy.... 🙂

natalym
19. jan 2015

@mala_hobitka ďakujem. Snáď sa niekto ulakomí.

timea7
20. jan 2015

@zabina27 no ale v tomto prípade musíte vy dvaja s mužom vystupovať ako tým a rázne tomu urobiť stop.A ty v žiadnom prípade nemaj blbý pocit, keď je niekde niečo neupratané. M.Kopecký povedal že život je príliš krátky na to, aby sme ho preupratovali. A mužské a ženské práce? No to by som si ju podala. Akú mužskú prácu má v januári muž v paneláku? To jej budeš ale zbytočne vysvetľovať, robte si s manželom podľa seba, iba jej povedz, že rešpektuješ, že to ona s manželom mala zariadené ináč, ale vy to máte zariadené takto. Či k tomu bude niečo hovoriť, alebo nie, nezmeníte to, takže sa zbytočne namáha. A čo má syn na sebe si nepraješ komentovať. Bodka. Keby mi takto zasahovala do chodu rodiny, ja by som ju asi fakt vyhodila. Nechápem postoje týchto žien, veď oni nemôžu mať viac ako 55-60 rokov a názory ako spred sto 😝 😝 😝 😝 . O to viac si vážim tú svoju, milú usmievavú, nikdy neriešila čo mám navarené, ako je dieťa oblečené, ako máme zariadený, nedajbože udržiavaný byt. V takom prípade je samozrejmé, že k nám chodila hocikedy a bez ohlásenia, lebo bola vždy vítaná. Lenže ona bola natoľko inteligentná, že prišla raz, dva krát za dva týždne, nevynucovala si návštevu každú nedeľu na obed, preto sme tam aj my radi chodili. Je to obojstranné, pre dobré, priateľské vzťahy musia niečo urobiť obe strany. Moja švagriná bola so svojou svokrou (mojou mamou) aj na dovolenke, dokonca raz bez manžela, ktorý nemohol z práce. Ja som roky rozvedená a na tú kávu chodím so svokrou doteraz, naše vzťahy sa nezmenili. Je to o ľuďoch, pokiaľ je svokra taká, ako opisuješ, treba jej jasne vymedziť hranice. Drž sa.

timea7
20. jan 2015

keď to po sebe čítam...tie chybyyyyyy!!!! 😝 😝 😝 😝 😝 😝 Sorry

@natalym každý to má v partnerstve tak, ako si to zariadi, a keď to obidvom vyhovuje, je to OK.

lyenocka
autor
20. jan 2015

baby problémy s lenivými manželmi riešte v inej diskusii...🙂 otázka bola úplne iného charakteru ...diky 🙂

timea7
20. jan 2015

@lyenocka sorry, len som sa toho dotkla, snažila som sa poradiť všetkým k téme.

4baby
21. jan 2015

@silvikam ha!u nas to iste...jak duch pride..niekolko krat Denne! Ked je vsetko ok d nic nekomentuje tak mi to nevadi,vyuzijem to,dam jej naxvilu drobca a nieco si zatial spravim ale castejsie je ze jej neco vadi..nedajboze aby som sedela pri kave a nic nerobila.to je hned problem a takyx situacii je milion.povedat si neda ,hned sme zli a tak..a odstahovat sa?to nejde radsej sa vyplacem do vankusa

cuncurami
21. jan 2015

Ja som si myslela,ze mne sa take nic nemoze stat :D proti pochopeniu celeho okolia som sa nastahovala k priatelovi.sice do samostatneho domu,ale do jedneho dvora k jeho rodicom..moj postoj bol ten,'vsak domacnost mame kazdy vlastnu a vsetko je len o tolerancii a ucte a pristupe'..a kolko slz som tu uz vyronila :( ... po mesiaci byvania som sa parkrat nadychla a na rovinu svokre povedala 'nech sa o nas od pondelka do soboty nestara,co budeme jest a v nedelu budeme automaticky obedovat spolu u nich' ...zdalo sa mi to prirodzene stanovit si na zaciatku pravidla...napriek tomu bolo dookola 'syncek,co ti uvarim, co by ste jedli',ked sme niekam isli priatel hlasil vraj so slusnosti kam ideme a kopec inych situacii sa dial...potom sa nam narodil syn...ich vytuzene prve vnuca...uz v porodnici ma zabila,ked mi ho tretikrat zobudila,lebo od radosti mu rucicky kukala a nozicky vykrucala,ze ake male a zlate a maleho plac pripisala tomu, 'este si musime s malym na seba zvyknut a musim sa naucit s nim robit', druhy den po prichode z nemocnice ma ustvala za hodinu,ked mi asi po dvadsiatej otazke,ci nieco nepotrebujem a mojej dvadsiatej odpovedi,ze 'nie', isla vliezt do postele s tym,ze mi pomasiruje chrbat.ako som maleho kojila,tak som vybuchla,odtrhla ho od cecku a skoro s krikom jej povedala,ze ak chce maleho nech povie narovinu,ale nech mi uz da pokoj..tak si zobrala maleho a odnasala ho s tym, ze 'pod,mamicka je nervozna,potrebuje si oddychnut'. Potom maly spustil dlheee obdobie placu a svokra stale chodila,ze ,mamicka,preco TI place maly?' ,ked som isla raz k nasim,tak ma zabila zas a znova,ze 'pravdaze MOZES,vsak nech si aj oni NASE zlatko uziju' ... a ked kojim stoji nado mnou a kocha sa a mala-ma vo zvyku malemu bozkavat hlavicku.narovinu som jej povedala,nech to nerobi.aj tak to robila...a ked sme prisli z vonka,tak prve zistovala kolko ludi ho videlo a nech mu ocka pretriem. A ked som povedala,ze ziadne ocka mu pretierat nebudem,tak povedala,ze ona to urobi..A cele to dospelo len k tomu,ze uz nehovorim kedy a kam idem,kde som bola(hoci naznacia otazku,ale proste neodpovedam),ked navari,navarim si aj sama alebo radsej nemam navarene)a z mojho spravania asi aj citi chlad..je to pracovita zena s velkym srdcom,ktorym tak hrozne dusi. Nie som dokonala, ale pochopenie,uctu a tolerovanie si zasluzim.Pisem to na margo toho, ze som rada,ze nie som jedina,co si potrpi na slovickach...nie som na svoje dieta precitlivela,ale prist sa opytat,ci moze ist kocikovat alebo prist a skonstatovat,ze maly pojde k nim,lebo mi treba pomoct su pre mna dve rozne veci..a kolko je tych situacii,o ktorych ani nepisem.