Svokra ma chce odlučovať od syna

andy55
1. máj 2014

Ahojte,
chcela by som vás poprosiť o vaše názory. Mám problém so svokrou. Je totiž veľmi panovačná a každý v rodine sa jej stále podriaďoval. S manželom máme ročného syna a stále nám vykrikuje, že ho ku nim nenosíme. Na návštevy sme chodili 1x do týždňa od narodenia malého a stále mala tú tendenciu, že si malého zobrala a išla s ním do inej miestnosti. Robí to stále a stále má výhovorku, že malý v tej izbe nechce byť. Mne to dosť prekážalo až som tam prestala s malým chodiť. Povedala som si, že keď chce vidieť malého tak môže prísť ku nám. Teraz stále vymýšla také situácie aby tam manžel išiel so synom sám bez o mňa, no ja ho nepúšťam hlavne kvôli tomu, aby nebolo po svokrinej vôli. Denne prejde 2x okolo nášho domu a nikdy sa nezastaví. Jej správanie a slovné prejavy mi niekedy pripadajú ako keby jej vadilo, že môj syn si vyžaduje moju prítomnosť. No keď aj pred tým prišli na návštevu jej správanie k môjmu synovi bolo úplne iné, vôbec s ním neutekala do žiadnej izby a len sa mu prihovárala. Môj manžel na svoju rodinu nedá dopustiť a môj problém sme doteraz neriešili, pretože by to určite vyvolalo hádku, tak radšej tomu predchádzam. Chcela by som vedieť váš názor, ako by ste to vy riešili?

lilitela
2. máj 2014

@elina25 Ja som myslela ze vsetky babky su take 🙂

stoke
2. máj 2014

@elina25 nerobi to zena ktora ma porodila ale moja svokra.to je rozdiel

mareli
2. máj 2014

@andy55 tiez si myslim, ze chce aby sa maly sustredil na nu, co sa neda dosiahnut v pritomnosti matky. moja svokra tiez zvykla odist niekam, ked deti boli babätka ci batolata, akoze ukazat nieco v inej casti domu a nikdy som sa nad tym nezamyslala. ja len tolko k tejto teme, ze netreba zabudat, ze napr. ked bude mat dieta 9mes ci rok a bude robit prve krocky, tak budes rada, ze ti s nim niekto iny poprechadza "povaruje", a to nehovorim, ze v 2 rokoch budes aj rada, ak si svokra vezme maleho na pol dna k sebe a popripade ho da na obed aj spat 🙂 takze skus to brat aj takto. a k tomu, ze sa svokra nezastavi, ked ide okolo. mozno caka, aby si jej povedala, ze videla som vas minule okolo, nabuduce sa kludne zastavte nas pozriet, ked budete nablizku 🙂 aby vedela, ze je vitana...

elina25
2. máj 2014

@stoke to svokry su také moja sa vie nahnevať za totálne maličkosti....

andy55
autor
2. máj 2014

Ďakujem vám za vaše názory, už som si niekedy pripadala, že to len ja mám také maniere 🙂 Ja ani nemám pochybnosti o tom, že by nejak ubližovala môjmu synovi, len sa mi vyslovene nepáči to jej dvojtvárne správanie a že sa nás snaží zmanipulovať. Ona totiž vychovávala aj švagrinej deti, nakoľko moja švagriná nie je nejaká sebestačná a neskutočne to vidno na tých deťoch. Sú strašne rozmaznané, a už som bola aj svedkom keď deti začali kopať a byť svojich starých rodičov aj rodičov. Práve toho sa obávam aj ja. Ona im všetko dovolí a rozkazujú deti a dovolovať začína aj môjmu malému. Ja som zásadne proti, pretože sú veci ktoré sa deťom nedovoľujú. A tiež som bola raz svedkom, že švagrinej syn si poranil nohu a ona mu hneď podávala paralen aby ho to nebolelo a pritom tam jeho mama ani nebola. Tak to bol pre mňa dosť veľký šok. Ona je totiž taká, že ak by si ona niečo zaumienila, nezaujímalo by ju to či ja alebo manžel s tým súhlasíme, ale potajomky by to aj tak urobila. Niekedy by som najradšej bývala min. 1000 km od nej aby som ju nemusela riešiť. Svojim správaním vo mne vyvoláva určitú nedôveru a práve preto jej malého nechcem dávať. Viem že by mu zniesla aj modré z neba ale často krát aj to škodí. A tie jej reči, vo všetkom stále vidí len zlo. Malý si zoberie do ruky púpavu, ale to nesmie lebo bude mať alergiu, zašpiní si ruky už ich treba umyť, lebo niečo pochytá, je nachladení už treba antibiotiká, no proste horor! Ak by sa správala normálne nemám nič proti tomu aby s ním bola aj odizolovaná nejakú chvíľku ale robí to zakaždým. Ona vie, že je u nás vítaná, nikdy sme neboli proti tomu a nevadilo by mi vôbec keby chodila sem každý deň a hrala sa s malým ale jej to už vadí, lebo som tu ja. Okolo toho samé výhovorky, že sa bojí našich psov a pod. Sú to jej špekulácie. Doteraz sme mali dobré vzťahy, neboli síce veľmi blízke ale ako vidím, nejak sa to stupňuje a dosť ma to trápi hlavne kvôli manželovi. Ale ako aj vy píšete prvoradá je naša rodina a som rozhodnutá, že si do nej nedám zasahovať. Buď bude rešpektovať naše pravidlá alebo nech doma vyplakáva ako spomína, že jej nedám dieťa, pritom som jej ho z rúk nikdy netrhala.

bubelko
2. máj 2014

@sunshineka ako otazne je, co znamena "nechciet pustit" 😉 ale neviem si predstavit, ze by sa zamkla s dietatom v izbe.
ale inak hej, svokra je teraz u nas a uplne v pohode si vezme obe deti do izby kde spi, a zavru sa a su tam. alebo do detskej izby a su za zavretymi dverami. a ked prideme my k nej, tiez sa zavru v izbe, alebo ich vezme na prechadzku a my s muzom sedime v obyvke...
ale mozno tym, ze my mame svokru u nas 3x do roka a to vzdy na minimalne 2tyzdne, plus chodi s nami na dovolenky, tak to asi vnimam trocha s nadhladom 🙂
a ono, mozno sa svokra zaviera aby nebola po drobnohladom nevesty, to totiz tiez vie liezt na nervy 😉

simca06022011
2. máj 2014

Podla mna ti baby radia super, ze si mas robit ako to citis ty.. mne toto robili svokrovci a mohla som sa hadat, plakat, zduvat sa, nadavat... dokonca orbili horsie... dovolila som napr. "jasne vezmite malu do zahrady na chvilku" (svokre som hovorila) o chvilu vidim ako svokor dobreze neskace z okna vyobliekany a uz som ich iba videla ako trielia s nasou malou k znamym cez celu dedinu a ani sa NEOPYTALI! Prisli o 2 hodiny... Pritom vedeli, ze som to vyslovene zakazala. Prestala som to riesit, prestala som tam chodit a mam klud. Robim sa proste slepa/hlucha voci nim. Teraz pytali malu na 3 dni 500km chcu s nou cestovat (svokor chory taha na 60tku, svokra nevie soferovat 60+r a malu NIKDY nemali osamote ani jednu noc a ani u nich doma, nie to este niekde mimo...), povedala som nie... sice zjednavaju sa a tvaria sa, ze "oni si ju vezmu a hotovo" ale nebude to tak. Nevezmu si ju a hotovo ;)

andy55
autor
2. máj 2014

tak také plány, že s ním budú chodiť na výlety si robili aj oni a už ho aj chceli zobrať, ale rýchlo som im to vyvrátila. Nepochopím niekedy ich zmýšlanie a to hlavne keď vôbec neberú ohľad na to dieťa. Keď si raz vyžaduje prítomnosť matky tak nepochopím ako mu v tom môžu brániť. Niekedy mi to pripadá aj tak, ako keby žiarlila, že malý chce byť som mnou a nie s ňou. Koľko krát prišla ku nám stále sa obvešala všeliakými retiazkami aby privábila malého. Pripadá mi to na hlavu spadnuté. Keby si s ním chcela vytvoriť pekný vzťah kľudne by za ním mohla zájsť hoci kedy a pohrať sa s ním, ale to zas nerobí. Ako náhle sa objavíme u nich už mi ho berie a uteká s ním preč. Minule sme išli gratulovať prastarkej a tak mi ho zchňapla, že celý čas ho tam ani nedoniesla a keď sa objavila vravela som jej nech ho nechá s nami, predsa sme nešli ku nim ale ku prastarkým a oni si ho vôbec ani neužili. Od vtedy som tam ani nevstúpila. Bola to drzosť a ešte ona sa cíti urazená. Pritom malého brala s tím že mu ide ukázať sliepočky, ktoré ani nevidel ale išla s ním rovno na ulicu aby videli susedia že je s ňou. Čím ďalej sa snaží získať jeho pozornosť tým viac robí takéto veci a mne to už neskutočne začína prekážať. Bojím sa, že keď to začnem riešiť, vypuknú hádky a to by som zas nechcela. Beriem ohľad na manžela ale neviem do kedy ☹ Nikto iný sa tak v našom okolí nespráva, dokonca ani moja mama, ktorej plne dôverujem. Raz ho tak svokra tiež smachtla keď sme tam došli a malý sa tak zlakol, že plakal ako len vedel a ona nie že by s ním išla ku mne ale utekala ďalej aby ma nevidel, vraj nech si zvyká. Vtedy som jej vynadala, ale nejak to nezabralo ☹

guinevre
2. máj 2014

Mne sa zda, ze trosku prehanas. Nechapem matky co si myslia, ze den noc musia mat ocny kontakt so svojim deckom. To decko by si malo zvykat na ludi, a neverim ani ze by babky chceli ublizovat vnucatam, tak vacsina nie 🙂 Urcite babka ma respektovat pravidla, co sa tyka stravy, sladkosti, casu a podobne.

mokuska
2. máj 2014

Treba urobit podla seba,cim viac budes ustupovat a prisposobnovat sa tymto bude horsie,musi si zvyknut ze nie si na spagate a sidospelaosobaktorou nebude manipulovat.mala som moznost zazit nieco podobne a cim bol clovek viac ticho tym horsie to bolo,povedz si svoje nech vie na com je a ak nepochopi,no co uz,zivot ide dalej.

stoke
2. máj 2014

@elina25 to aj moja 🙂

kkristin
2. máj 2014

@guinevre to nepochopi kto nezazil svokru co musi mat vzdy po svojom....a ak vnimas dieta ako decko to vravi za vsetko...
Nieje to o tom mat ako ty vravis s "deckom" ocny kontakt ale ja zas nechapem potrebu dieta stale niekomu vesat na nos a to mam 2 tocbe aktivne dieta ale tiez nemam rada ked ho niekto ma neustale potrebu niekam brat bezo mna. Som mama a zodpovednost je na mne...ked sa nieco stane a niekto nerespektuje moje vnimanie a pocity nemam o com.

elina25
2. máj 2014

@stoke moja je generál šrejk 😀

keiperka
2. máj 2014

roztrhlo by ma od zlosti...svokra si asi neuvedomuje, že matka nie je ona, ale ty...u nás nerešpektovala svokra moje pravidlá, hold, dokočíkovala

lesanka845
2. máj 2014

Neda mi, aby som nezareagovala. Ja uz som babka,mam dvojrocnu vnucku, od roka sa o nu staram,pretoze dcera samusela vratit do prace. Mam ju nadovsetko rada a nesuhlasim, ze by som bola menej opatrna,ako pri vlastnych detoch,skor naopak. Som stastna, ze mi dcera doveuje a neboji sa mi malicku zverit aj bezjej dohladu. A tonielen doma, v pohode spolu cestujeme, dokonca aj do zahranicia. Myslim, si, zevsetko je to o dovere. Mozno som uz stara, ale nejako neviem pochopit tie nazory,ze najlepsie riesenie je prerusit kontakty a pripravit dieta o starych rodicov.Skuste tobrat tak, ze aj vy raz budete svokry aurcite vas budeboliet, ked vam vase nevesty nedovolia, aby ste si uzivali vnucatka.

kkristin
3. máj 2014

@lesanka845 suhlasim ale vy ste asi dobra babka....nasa babka sa nezaujma....lebo u nej je vsetko bud alebo...takze kedze dieta mohla kedykolvek vidiet samozrejme v mojej pritomnosti kedze spm.kojila a bolo uplne malicke zvolila cestu nezaujem o dieta a prerusila kontakty ona.....druha babka pomaha a miluje maleho a aj jej ho dam...ale nie kazdy den /ma aj svoj zivot a potrebu odychnut si / ale nemam rada ked niekto pride a kradne dieta z ruky nasilu...babka si vytvorila krasny vztah s malym a do druhej izby ho brat nikdy nemusela....a to je pointa....

lilysk
3. máj 2014

@andy55 Hlavne pocuvaj svoj instinkt a doveruj mu .Uplne s tym suhlasim co si napisala .Ty ked mas taky pocit tak nechod proti sebe len aby si niekomu vyhovela . A tiez sa netrap kvoli manzelovi - chlapi vacsinou take veci naozaj vnutorne neriesia - hlavne chcu mat doma vysmiatu zenusku v dobrej nalade 🙂)

lilysk
3. máj 2014

@lesanka845 Ano suhlasim ,ale nie vsetky babky uvazuju tak ako ty .Napr moja mama je taka ,ze jej deti kedykolvek necham a mam 100% doveru pritom jedna je bezlepkova a ta starsia ma alergiu na kravske mlieko a ani na sekundu ma nenapadne ani sa nestalo ,ze by nieco nebolo tak ako ma byt .Deti vedie k tomu aby boli cistotne aby po sebe upratali hracky a podobne .A ked ju o nieco poprosim v suvislosti s detmi tak mi vychadza v ustrety .
Moja svokra 1 co pride k nam hned vsetko kontroluje a kritizuje .Asi 20 krat som pocula ,ze mala ma celiakiu kvoli mne ,lebo som zanedbala jej stravu 🙂))))))))) Dobre vie ,ze je to blbost ale prost si potrebuje kopnut .Minule sme boli na predlzenim vikende v Tatrach so svokrovcami tak sme im s manzelom nechali deti na 30 min kym sme si dole v bare dali kavu - ona sa ponukla ,ze nam ich postrazi ....o 10 min ju vidim vonku s tou mladsou cez okno tak utekam za nou ,ze kde je ta starsia dcera miochodom 5 rocna - tak mi povedala ,ze je na izbe ,lebo ona nechcela ist s nmi von !!!!!!!!Ona nechala 5 rocne dieta same na hotelovej izbe ....tak som letela pre tu starsiu ...mala som 100 chuti ju poslat niekam a ked som jej povedala ,ze to je vrcholne nezodpovedne tak sa urazila ...este stastie ,ze sa nic nestalo ...ved ktokolvek mohol tam prist na tu izbu ,jej ublizit ,ju zobrat ...mohlo zacat hriet ...mohla otvorit okno a vypadnut ...cokolvek !!! Takze nie je babka ako babka a tiez som vrcholne nervozna z nej a nemam dobry pocit ak by bola sama s detmi ...ani v tom jej neodverujem ,ze by nedala mlieko ,alebo lepkove veci detom ....proste mam pocit ,ze nie a toho sa drzim 🙂))

guinevre
3. máj 2014

@kkristin Zle si ma pochopila, "decko" som nemyslela v zlom zmysle, ale v zmysle "dieta", ja som 20 rokov zivota zila mimo Slovenska, takze mozno sa nevyjadrujem uplne bez chyby. A ani som nepovedala ze furt vesat dieta niekomu na krk, ci co, ale obcas dieta nechat u svojej mamy, svokry, sestry, alebo kto koho uz ma... Neviem, aspon mne to znie celkom ok vec.

moncsi1208
15. máj 2014

@andy55 necitala som vase prispevky,prepacte.moja situacia je podobna ako vasa a preto ti radim,aby ste to riesili najprv s manzelom.tvoj manzel je uz dospely clovek,ma svoju rodinu a nemal by poskakovat tak,ako ta draha chce.tvoja svokra mala svoj cas,ked vychovala svoje deti,nech sa uz nestara do veci druhej rodiny-ved napriek tomu,ze jeho syn je stale jej syn,teraz je dospely.vysvetli manzelovi,co citis,kludne,to sa musi ist von,lebo to moze byt aj horsie.to by bolo idealne,keby ste mohli ist byvat dalej od svokry-napriek tomu,ze rodicia si maju vazit,nie je riesenim vsetko im dovolit.ked vztah mate v poriadku,tak ja si myslim,ze ta dvoj manzel pochopi a viete si najst riesenie na tento problem SPOLOCNE

gabko26
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sheila72
15. máj 2014

@andy55 podľa mňa je to dosť blbý dôvod, prečo svokre upierať vnuka a ani ťa nechápem, veď si môžeš aspoň na chvíľu oddýchnuť a nemusí furt na tebe visieť dieťa. A aj si jej to povedala priamo, že ti to vadí?

silvinuska6
15. máj 2014

@alien2603 máš pravdu na jednej strane ale zasa musim povedať že mne to tiež vadí u nas to je tiež tak že svokra len by sa schovavať chcela či s malym alebo so svojim synom alebo najlepšie ked idu všetci traja niekde len 😀 no a nerozčuluj sa potom ked 100 x jej človek povie a ona to spravy aj 101 aj 110 aj 150 x 😀 ale v zásade mas pravdu

jalito
1. jún 2014

Zakladateľka, tak na to si dávaj dobrý pozor, ako sa svokra snaží manipulovať, pretože malý bude vačší a vačší a bude to horšie, viem, o čom píšem, mne toto síce nerobí svokra, ale jden tiež veľmi blízky člen rodiny. Snažia sa mi nahovoriť, že som zlá ma tka a snažia sa malého manipulovať. Dávaj si na to pozor a utni to. Ja to mám jednoduchšie, žijem 500 km od rodičovského domu, ale keď zájdem domov, tak to pociťujem.

vierka311
2. jún 2014

čitala som celu diskusiu a musim povedať, že nad tymto sa zamyšľam aj ja. V septembri porodim naše prve dieťa (svokrine prve vnuča) a bojim sa toho, čo pride z jej strany. Ma totiž nesmierny talent-moralizovať, kritizovať, davať nevyžiadane rady všetkym okolo. Už teraz si viem predstaviť, čo ma čaka. A suhlasim s tym, že @andy55 si to musi zariadiť podľa seba a nie podľa niekoho ineho (je jedno,či je to svokra, matka, švagor, ...).
Na upresnenie poviem len v skratke, že moja svokra sama dieťa nevychovala žiadne, tzn. nema skusenosti (napr.neterkinmu 4m. (!!) synovi poslala čokoladu a ine sladkosti), nevidim u nej žiaden pekny vzťah k jej neteriam a synovcom (ani k tym malym -cca 4,5 rokov, ani k tym už dospelym). Uprimne-budem rada, ak sa bude o vnučata zaujimať, ale ak by som ju nechala s malym nejaky čas samu, tak by som si určite neoddychla, len by som trpla, či to zvladne.
Ako napr. @guinevre "nechapala", prečo nechce niekto dať "decko" ku starkym na isty čas, a musi ho mať stale na očiach a pod. - na to môže byť rôzny dôvod, ak raz niekto niekomu nedôveruje (je jedno z akeho dôvodu), dieťa mu nezveri. A určite by si každa z nas rada aspoň na chviľu vyložila nohy a nemusela sa starať....
My s mm určime pravidla, a ak bude robiť hocikto niečo napriek, čo je zakazane, nevhodne a pod. - ma smolu. A zamerne zatvaranie sa v inej izbe mi tiež nepride normalne...

andy55
autor
2. jún 2014

ešte raz vám ďakujem za vaše názory, ako vidím nie som jediná ktorá rieši tento problém. Musím vám však ale napísať, že sa to u nás z časti vyriešilo. Bolo to dosť zložité ale už som to v sebe nedokázala utláčať a začala som to riešiť. Všetko čo ma trápilo som povedala manželovi a vznikla z toho veľká výmena názorov ale bola som odhodlaná, že buď to príjme alebo nie. Nad moje očakávania môj manžel si uvedomil, že na prvom mieste je naša rodina a k celej veci sa postavil pozitívne. Vydiskutovali sme si všetko, určili pravidlá a začali sa podľa toho riadiť. Zo svokrou sme nič konkrétne neriešili aby sme nevyvovali ďalšie hádky. Nad naše očakávania sa asi aj svokra nad sebou zamyslela a vo svojom správaní začala byť opatrnejšie. Teraz to u nás funguje asi tak, že keď príde ku nám alebo má nejaké požiadavky manžel ju hneď odstaví a na rovinu jej povie čo sa nám nepáči. Veľmi sa jej to nepáči ale začala to rešpektovať. Ešte sme u nich návštevu neabsolvovali ale blížia sa jej narodeniny tak jej pôjdeme gratulovať a uvidíme čo bude. Ale ak mi malého znovu zoberie a zavrie sa s ním niekde manžel určite hneď zakročí. Ja len dúfam, že postupom času si uvedomí, že musí rešpektovať naše pravidlá a nie mi jej. Nebránim jej aby si vybudovala vzťah s našim malým a v našej prítomnosti som jej ho za ten mesiac dopriala dosť veľa. Navštívila ho asi len 3x ale mohla si ho naplno užiť. Dokonca mala pre mňa veľmi pozitívne pripomienky na malého, že je veľmi dobrý, počúva a že netrucuje. To ma ubezpečilo v tom, že jej ostatné vnúčatá také neboli a doteraz ani nie sú pretože tam veľmi zasahuje do výchovy a že taká 1-2 hodinová návšteva raz do týždňa úplne postačí aj malému aj jej. Už asi mesiac to tak funguje. Tak len dúfam, že všetko bude OK hlavne bez hádok. Tiež som zástancom toho, že nepotrebujem malého nikomu vešať na krk. Má predsa rodičov a keď si od neho potrebujem trošku oddýchnuť je tu jeho otec a opačne.

guinevre
3. jún 2014

@vierka311 Este raz, "decko" som myslela v zmysle "dieta", neodrastla som na Slovensku, ale som sem dosla az ked som mala vyse 20 rokov, takze, nemusite to furt tu opakovat, ze "decko". Podla mna je normalne, ze dieta ma kontakt aj s ostatnymi clenmi rodiny. Ja som vedela zostat dva dni u strinky, spolu s bratom a sesternicou, mali sme party, a nikomu nic nechybalo. U babky tiez OBCAS som prespala, takze, neviem v com je problem... Aky vzath budes mat so svokrou zavisi od teba, svokry a tvojho muza. Ked dieta u svokr nechces nechavat, je to zase tvoj problem (Alebo mozno ani nie, ak svokra nie je rozumna zena). Ja len hovorim, ze zeny casto vedia prehanat o tom ake zle su ich svokry, a neberu do uvahy, ze aj same mozno raz budu svokry.

vierka311
3. jún 2014

@guinevre hej, ja viem, že si to "decko" myslela normalne 🙂 A ano, tiež som zastanca toho, že deti maju byť v kontakte s inymi a budem strašne rada, keď budeme môcť nechať deti u rodičov alebo u švagriny a isť hoci len niekam na večeru alebo do kina s mužom. Mne išlo len o to, že nevidime do vzťahov hlbšie, takže ja nesudim inych, to som sa naučila, že netreba robiť ;)

sellycka13
22. apr 2019

@andy55 vyhýbať sa, vyhýbať sa, vyhýbať sa.......

luliu
22. apr 2019

@sellycka13 vyhýbať sa 5 rokov starým témam 😉