Účet v banke, živnosť a manželský problém. Ako to je?

hejlinka
12. apr 2010

Riesime s kamaratkou situaciu co ma v rodine,asi sa budu rozvadzat,jej manzel je zivnostnik,peniaze co on zarobi chodia na jej ucet,kt. mala zalozeny este pred svadbou.On nema k nemu ziaden pristup,ani podpisy nedal do banky.Samozrejme ma bankomatovu kartu,kt. je na jej meno a on ju aj pouziva.Jej vyplata chodi na jej dalsi osobny ucet.Ked jej dochadzali financie,ona si nieco zaplatila cez IB v podstate z manzelovych firemnych financii.Preto sa pytam,spadaju firemne peniaze jej manzela do spolocneho majetku manzelov,alebo nie?Ona s jeho zivnostou nema nic spolocne.On ju chce obvinit,ze mu kradla firemne peniaze,ale z uctu,kt. je na jej meno.Ako to je.Vdaka

andzi
12. apr 2010

Pokiaľ je manžel živnostník (podotýkam nie spoločník obchodnej spoločnosti), tak jeho majetok patrí do BSM a živnostník zodpovedá za dlhy celým svojím majetkom. To znamená, firemné peniaze sú spoločné peniaze a ku žiadnej "krádeži" nemohlo dôjsť. 🙂

hejlinka
autor
12. apr 2010

Vdaka,jej manzel zamestnava jedneho cloveka,ten ma tiez ZL...ten mu len napise fakturu a manzel posle peniaze...a keby mu vzala aj vyplatu pre toho "zamestnanca",da sa to dako napadnut?

vroni
12. apr 2010

Zamestnanec na ZL - to funguje akože ako? Ak má "zamestnanec" ŽL, tak nie je zamestnanec ale obchodný partner a nedostáva žiadnu "výplatu" ale je mu preplatená faktúra. Takže áno, v pohode mu mohla manželka "ukradnúť" aj "výplatu" pre zamestnanca (kde splašila takého nebetyčného vola? 🤐 ) Keď je pán riaditeľom vesmíru, snáď by zvládol aj založiť si vlastný (resp. firemný) účet. Inak systém tvojej kamarátky je jeden z najhlúpejších, aké som mala tú česť vidieť. Jej účet používa manžel ako firemný, ale nemá naň iný prístup než bankomatovú kartu a ona zasa nič netuší o jeho podnikaní. To bude veselé rozvádzanie. Môžu sa doaleluja navzájom obviňovať, kto o čom nevedel a prečo. A môžeš trikrát hádať, kto jej uverí, keď nedaj boh zistí, že manžel má dlhy na dlhy a ona bude tvrdiť, že o tom nevedela (keď sa všetko platilo z JEJ účtu, na ktorý chudák manžel ani len prístup nemal)

hejlinka
autor
12. apr 2010

no ma malu dielnu ,kde nieco vyraba,robi objednavky,zhana material a aby stihal robit len cistu robotu,ma tam jedneho chlapa,nie brigadnika,ani kmenoveho zamestnanca,aby nemal robotu s odvodmi za neho a pod,tak ten chlap ma zivnost na to,ze robi to a to a jeho "zamestnavatel" mu len vyplati odrobene hodiny.

vroni tvojmu prispevku vobec nerozumiem 😕

hlavne tomuto..."Jej účet používa manžel ako firemný, ale nemá naň iný prístup než bankomatovú kartu a ona zasa nič netuší o jeho podnikaní.......neviem,tak asi nepotrebuje chodit do banky,peniaze vybere z bankomatu,nie???

dalej.. a "ona bude tvrdiť, že o tom nevedela (keď sa všetko platilo z JEJ účtu, na ktorý chudák manžel ani len prístup nemal"

tak keby ich preverovali,odkial tie peniaze na ten jej ucet chodili,by urcite zistili,ze faktury vystavil jej muz

inak on mal svoj firemny ucet,ale siel tam dako do minusu tymi debetnymi kartami ,ci ako,ma aj dlhy dake,preto si dal peniaze zasielat na ucet svojej zeny,lebo aby mu nevzali vsetky zarobene peniaze s jeho uctu vraj

vroni
13. apr 2010

Hejlinka, vravím o tom, že sú manželia a peniaze, ktoré sa v manželstve vyskytnú sú ich spoločné. Nedajú sa ukradnúť (jedným z manželov) , takže takéto obvinenie je nekonečne hlúpe. Ale spoločné sú nie len peniaze ale aj (prípadné) dlhy, ktoré si jeden z nich, čoby živnostník, narobí. V prípade, že manžel skutočne podniká sám na vlastné triko, je možné požiadať o rozdelenie majetku (právničky ma určite upresnia 😉 ) - bez rozvodu - a každý sa hrá na svojom piesočku. Ale nebude to fungovať, pokiaľ sa na podnikaní "spolupodieľajú" obidvaja - a to v prípade používania manželkinho účtu je dostatočná "spolupráca"
Nuž a pokiaľ som tú poslednú vetu pochopila správne, tak nech kamoška urýchlene zbehne za právnikom, lebo to, čo si tak nevinne popísala sa inak volá podvod (a prípadne daňový únik) a je to trestný čin.
A k tomu účtu: skúsim to povedať inak. Je úplne fuk, kto vystavil faktúry (ako by si to chcela dokázať? Rukou ich zrejme nevystavuje a počítač vie obsluhovať určite aj ona....) Išli na jej účet , na ktorý muž nemá prístup, čiže s jej súhlasom.
Proste mi z toho vychádza, že kamarátka v dobrej viere spolupracuje s mužom a koleduje si (nechtiac) o kolosálne problémy. Ono ani ten zamestnanec nie je celkom kóšer, ale robí to veľa firiem, ťažko sa to dokazuje a u živnostníka to zrejme ani nikto naháňať nebude. Z toho zvyšku kukajú škaredé problémy.

hejlinka
autor
13. apr 2010

vroni,ale myslis,ze ona len tak vystavi fakturu pre daku firmu a ta firma jej len tak podaruje peniaze?Ved tie peniaze zaraba jej manzel...+ prida razitko,podpis na zaklade objednavky danej firmy,potom su tam dodacie listy..Ona nema nikde zivnost,pracuje ako kmenovy zamestnanec v uplne inom odvetvi.A ani v jeho papieroch nefiguruje jej meno.

vroni
13. apr 2010

Hejlinka, ja ti rozumiem. Lenže tu nejde o to, čo si myslím ja, ale čo si bude myslieť "zákon". A podľa zákona je jeho manželka, užívajú spoločný majetok a faktúry za jeho živnostenskú činnosť sú preplácané na jej účet. Aj keď pracuje v inom odvetví a faktúry si podpisuje manžel - to jednoducho nie je podstatné. Ak má chlapec dlhy (a to píšeš že má) a svoj príjem presúva na manželkin účet (a to robí), tak sa jeho veritelia (nech je to ktokoľvek) nemôžu dostať k svojim peniazom napriek tomu, že ich on má. To je podvod. Bodka. Nakoľko manželka toto konanie podporuje (je to jej účet, odôvodnenie, že "nevedela som, čo robí môj muž s mojím účtom aj keď naň nemá dispozičné právo" je síce možná, ale nikto jej nemá dôvod veriť - aj keď to môže byť pravda), sú v tom obidvaja pekne spoločne. Netuším, koľko a komu onen pán dlží, to je dosť podstatné, ale tvoja kamoška sa nebezpečne hrá s ohňom. A povedz mi, prečo by si ona (tvoja kamarátka) mala nabiť hubu, len preto, lebo jej budúci bývalý je vychcaný (a ešte aj arogantný, lebo nie len že ju môže potopiť, ale ešte si aj hubu chce rozdrapovať!)?

hejlinka
autor
13. apr 2010

vroni vidis,to nas nenapadlo.tak to chce teda dobreho pravnika,kokso to su ine zakony,tak chlap narobi dlhy aj poza jej chrbat a ona chudera o tom ani nemusi vediet a zvezie sa to s nou.Podla mna na kazdu jednu pozicku pocas manzelstva,nech ju bere ktokolvek,ci muz,ci zena,by mal automaticky ist suhlas druhej strany. 😠

hejlinka
autor
13. apr 2010

vroni ..preco nemozu siahnut na jej ucet,-oba,ked je jeho manzelka a su to spolocne peniaze?Aby mali veritelia spat svoje peniaze?Ci koli dispozicnemu pravu??Logika ma nepusti 😒

vroni
13. apr 2010

No, na to mám primálo informácií, aby som ti odpovedala celkom presne. Takže len tak vo všeobecnosti. Keď má živnostník svoj "firemný" účet , je v prvom kole dosť logické, že sa veritelia budú domáhať peňazí z tohto účtu. Keď sa nepodarí, až v ďalších krokoch "zaútočia" na prípadné ďalšie účty alebo majetok. Žiaľ, nie je pravda, že nemôžu siahnuť na jej učet (resp. účty). Je to síce možné až po vydaná exekučného titulu, ale potom môže exekútor siahnuť na všetko - nie len na účet ale aj napríklad na jej plat, byt, zariadenie, čokoľvek. Práve preto, lebo sú manželia. Takže on jednoducho získava čas, tým že si necháva posielať peniaze na manželkin účet, nie záruku, že na peniaze nikto nesiahne. Na logiku zabudni, BSM nie je logické 😠 😠 😠

nazorotca
15. feb 2013

zivnostník - firemné peniaze , byť na jej účte sú peniaze firmy, na tie manželka nemá právo, a dokonca ani majiteľ/živnostník nie, tieto peniaze podliehajú firme a jej riadnemu účtovníctvu , daňový úrad, atd. po uzávierke, a daňovom priznaní firmy ostáva firme po zdanení zisk, ten patrí živnostníkovi, a v bsm polovica manželke, ak si ho živnostník vyberie, ale môže ho investovať opäť do firmy, nákup náradia, auta, atd.
v žiadnom prípade manželka si nemôže ( akým právom ?!), a ani živnostník v priebehu účtovného roku vyberať peniaze z firmy akože zisk, ekonómka bude mať " radosť" ako urobiť závierku 😀
celé je to akosi divné, firemný bank. účet je účet inej právnickej / fyzickej osoby....
manželka nemá právo siahať na financie firmy živnostníka, má právo na polovicu zo zisku, nie na výber peňazí z bežného účtu

anos18
15. feb 2013

@nazorotca Ahoj, nemas pravdu, lebo ide o SZČO, nie o obchodnu spolocnost, a zivnostnik si moze aj v priebehu roka vyberat peniaze, zauctovat sa to da ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane 🙂

nazorotca
15. feb 2013

ahoj anos, dík🙂
no, manželka snáď nie 😉

anos18
15. feb 2013

@nazorotca majetok fyzickej osoby podnikatela patri do BSM, a podnikatel nim ruci za svoje dlhy. Preto sa zvykne v pripade podnikania na ziadost menzela, ktory nepodnika, delit BSM

nazorotca
16. feb 2013

iste, rozvod ešte len bude, a bsm ešte platí, nechápem, prečo dotyčný živnostník má účet firmy na jej účte...
napriek tomu, že má manželka právo na polovicu z titulu BSM nemá právo siahať na financie firmy, nie je na to oprávnená zo zákona, nie je majiteľkou firmy, patrí jej iba polovica , kt. jej manžel po skončení bsm dohodou/súdnym rozhodnutím odovzdá

nazorotca
16. feb 2013

@anos18 v zásade manželka neoprávneným výberom peňazí z účtu firmy ( aj ked je identickým s jej účtom, jednak dala súhlas na to a a tým vedela, že peniaze firmy budú prichádzať na jej účet, v bankovom výpise je jasné a dokázateľné, kto a kedy posiela peniaze na firmu ) porušila zákon, to že jej z titulu BSM patrí polovica zo zisku po zdanení neznamená, že si ho bude sama a poritprávne vyberať - manželka nie je zákonný zástupca firmy, tým je len manžel

anos18
16. feb 2013

@nazorotca Lenze to je jeho problem, kam on posiela peniaze. On by ani nemusel posielat peniaze na ziadny ucet, ale mat peniaze doma v hotovosti, a tie peniaze patria do BSM. A účet firmy nemoze byt na ucte fyzickej osoby. Bud je ucet na fyzicku osobu na r.č., alebo ucet na zivnostnika na ICO, alebo ucet vedeny na obchodnu spolocnost. A to, ze on si neotvoril ucet na ICO, ale posiela to, co zarobi na ucet vedeny na manzelku, je jeho vec.

nazorotca
16. feb 2013

iste, však vravím, celé je to divné s tým účtom firmy na jej účte; peniaze firmy nepatria do BSM, patrí iba zisk po zdanení, ak sa bude deliť bsm, potom je aj firma ohodnotená a to by sa mohlo deliť, ale na bežný účet firmy, jej financovanie dotyčná nemá nárok, nie je právnym zástupcom firmy, teda neoprávnene vybrala peniaze. čo sa týka hotovosti doma podľa nového zákona platiť by mohol v hotovosti iba do výšky 5000 e, a držať všetky peniaze firmy v hotovosti pri sebe je nezmysel, čo mu bráni si otvoriť nový účet fitmy a vlastný?
u dotyčnej a jej účtu: musela o tom vedieť a dať súhlas, aby chodili jeho peniaze an jej účet, je to identifikovateľné, ale v podstate, tento živnostník je idiot
v zásade, ona na účte nemá viac peňazí ako je finančný obrat firmy, takže si mohla kľudne spočítať čo je jej, a rprečerpáva výbery z jej časti ( sumy) na účte, a vlastne neoprávnene sa obohacuje - o peniaze firmy, bsm s tým nemá nič spoločného, dotyčná si nemôže priebežne a neoprávnene vyberať svoju časť bsm z bežného účtu firmy, tváriť sa, že ja neviem, že je to firemné nepochodí, lebo dala súhlas s účtom a mala o tom znalosť, snáď si nemyslela, že jej strýko Sam zasiela darčeky, neznalosť zákona neospravedlňuje; obidvaja su pologramotný, žiaľ

nazorotca
16. feb 2013

ako vzor, dve firemné autá obidva VW Passat stoja v doma v garáži, manželka je vlastníčkou garáže, manželka si jedno auto zoberie a povie to je moje z titulu BSM

vroni
16. feb 2013

@nazorotca, a) nejde o firmu ale o zivnostnika a tam platia ine pravidla
b) za tie tri roky od zalozenia diskusie to uz dotycni zrejme doriesili

aha1
16. feb 2013

Kedže on vedel, že je to účet jeho manželky a posiel naň peniaze ona môže hovoriť, že sí myslela že sú to peniaze na domácnosť ( ináč zákon porušil on, aj keď sa to u SZČO tak neberie) ak používa účet na podnikanie tak určite nie nepodnikateľský a už v žiadnom prípade nie jemu patriaci. Určite tvoju kamaátku nemôžu obviniť z krádeže kedže účet patrí jej.

aduskatt
16. feb 2013

@nazorotca to, co popisujes je sro, v tom pripade mas pravdu, ale SZCO je ine, tam keby to auto vzala, je to z hladiska zakona v pohode🙂 pri SZCO platia ine pravidla ako pri sro. SZCO nema ziadny ucotvny rok, pocas ktoreho nesmie vyberat, vsetko je jeho majetok a nim ruci a kedze nemaju papierovo vysporiadane BSM, tak manzelka ma na to rovnaky narok ako on

nazorotca
17. feb 2013

iste, slabinou je firemný účet identický s jej, obidvaja urobili chybu, ona si dokazateľne nemohla "myslieť" , že sú to peniaze na domácnosť, viď vyššie, potom by mohla vyčistiť v podstate celý účet, a on by nemal na zaplatenie faktúr ddávateľom, dane a td.....bsm s tým nemá nič spoločné, byt v bsm takisto nemôžeš sám predať tú svoju polovicu,v čase platnosti bsm a ani po platnosti iba po dohode, t.j. obidvaja sa musia zúčastniť predaja, ani inú nehnuteľnosť, aj ked ti z titulu bsm polovica pattrí, teda, ona nemá nárok na " výpredaj" firmy , jednak ona nemôže vedieť, kedy je tá suma na účte zisk a kedy daňová povinnosť, príp. pohľadávka dodávateľa u živnostníka, nebola účtovníčkou firmy a neviedla účtovníctvo - oficiálne 🙂

anos18
17. feb 2013

@nazorotca Manzelka nemoze byt vlastnickou garaze, lebo vsetok majetok spada do BSM, iba ak by ju mala uz pred uzavretim manzelstva, alebo nadobudla dedenim alebo darom 🙂

anos18
17. feb 2013

@nazorotca Uz som pisala, ze firemny ucet nemoze byt identicky s jej uctom. Je to jej osobny ucet, vedeny na jej rodne cislo, na ktory on posiela peniaze. Nehnevaj sa, ale evidentne nie si ekonom, ani uctovnik, ani pravnik, tak to neries 🙂

zuzkyna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz