Úprava styku babky a dedka s vnúčaťom. Je možná?

aaangie
21. feb 2008

čaute mám problém, mám kamošku, ktorá chce aby súd upravil styk babky a dedka s jej synom, sú to jej rodičia a babka a dedko malého. Dá sa to? dakujem

alexandra
22. feb 2008

aaangie ano, existuju aj take pripady, no je to pomerne zlozita problematika, treba sa idealne obratit na pravnika.

andrea1158
23. feb 2008

aangie: je to možné, ale sú tam dve podmienky:
1. musí to byť v záujme dieťaťa
2. vyžadujú si to pomery v rodine

Čiže právo dedka a babky sa stýkať s malým, je odvodený od práva ich dieťaťa, ktorý je rodičom malého. Len ak im on alebo ona styk neumožňuje alebo z iných dôvodov nie je možný, len vtedy môžu žiadať o úpravu styky súdom. Inak dedko a babka žiadny právny nárok na stretávanie s vnukom nemajú. Je to smutné, lebo niekedy to dieťa ľúbia viac ako rodičia. Dúfam, že som ti aspoň trochu pomohla.

Drhý prípad, kedy sa to dá, ale ten sa ťa asi netýka, je vtedy, keď rodič dieťaťa zomrel a druhý rodič neumožňuje babke a dedkovi styk s dieťaťom. Príklad, otec dieťaťa zomrel a matka bráni rodičom zomrelého otca, čiže fakticky svokrovcom v styku. Tak vtedy sa to súdom upraviť dá. Inak je to problém, lebo rodičovské práva a povinnosti majú len rodičia. V normálne fungujúcej rodine sa predpokladá,že rodičia umožnia styk babke a dedkovi.

mima3114
16. mar 2008

a dalo by sa zioadat cez sud aby sa otec dietata stretaval s dietatom?proste ako moj pripad.otec sa nezaujima o dietata,neplati vyzivne,nestara sa o maleho ani raz sa nanho nespyta a ci by som si mohla ziadat sudom,ze chcem aby saaj on podielal na vychove dietata aby ho navstevoval a tak.

lienocka235
16. mar 2008

mima.. n oneviem ak on nechce sa stretavatso svojim synom tak je to s prepacenym chudak... dalo by sa aj horsie povedat.. ale podla mna nedonutis nikoho aby sa s niekym stretaval aj ked je to jeho dieta.. samozrejme by mal davat vyzivne..a to si treba vydupat aj ked cez sud... a pod..
moji svokrovci neprejavuju zaujem o ich jedinu vnucku.. nevideli ju uz viac ako rok.. v podtate ju videli len par ktar v zivote.. a to byvame v tom istom meste.. ja som sa snazila ale neviedlo to k nicomu.. stale som bola ta k...a.. s prepacenim co im vzala syna = peniaze od neho... mne to momentalne vyhovuje tak ako to je.. a myslim ze nam vsetkym..
urcite su to vsetko velmi problematicke situacie ked to dojde tak daleko ze treba to upravovat sudom.. mozno by sa naslo aj nejake ine riesenie.. ved podla mna ak matka nechce aby sa spolu stykali tak sa to hadam da nejako zariadit