Vysvetliť 5 ročnému, že má priezvisko iné ako ja s terajším manželom, alebo to nechať tak?

nelliephilipmarco
18. mar 2019

Ahojte , obraciam sa na vás ktoré ste si prešli niečím podobným , ako je mať dieťa z predošlého vzťahu z ktorého otca vase dieťa ani nepozná a za svojho ocka považuje len terajšieho manžela či je lepšie to deťom nejako vysvetliť teraz kým sú malé alebo z tým počkať neskôr ... My sme na tom takto akurát že má synček iné meno ako mám už ja s mužom a dvoma deťmi , sme v štádiu riešenia osvojenia synčeka mojim manželom no neviem či mu to mám vysvetliť teraz alebo až keď vyrastie , po pravde ani si to vysvetľovanie neviem predstaviť keďže má len 5 no má nastúpiť do školy a neviem či sa do vtedy stihne vybaviť osvojenie a aj zmena mena .. priezviska...a keďže sa vždy nájde nejaká dobrá duša ktorá sa pokúsi pomotať hlavičku synčekovi tak neviem čo robiť ... Synček čo je najpodstatnejšie si myslí že sa volá rovnako ako my ostatní keďže si to spojil z predstavovania niekde inde a tak si myslí že sa samozrejme volá rovnako ...o ničom inom ani netuší no bojím sa že sa ako v škôlke aj keď sme situáciu vysvetlili učiteľkám že nech ho zo zatiaľ pravým priezviskom nevolajú ak môžu pretože sa tak synček nepovažuje ale to riešime a dúfam čo najskôr to bude za nami no jedna učiteľka nám robí napriek a syncekaa presviedčala že sa volá starým priezviskom a drobec sa s ňou hádal že to nieje pravda on sa volá inak .hoc nám sľubovala že to neurobí ...len sa mi drobec sťažoval že mu učiteľka vravela inak než sa volá ..... Tak sa bojím aby to tak nebolo aj v škole

olessia
18. mar 2019

@nelliephilipmarco Najprv mu daj zmenit priezvisko. To nebude az taky problem, ako to osvojovanie, co potrva mozno aj roky. Ale potom uz budes moct byt relativne kludna a moze sa to vliect bez nejakeho casoveho stresu z nastupu do skoly.

pribinak
18. mar 2019

Ked uz je takáto situacia a chlapec to riesi, tak mu to treba vysvetlit. Lebo “dobrí ludia sa vzdy nájdu
A kludne nech vie ako sa veci maju, deti du šikovnejšie a vnímavejšie ako si my dospeli myslíme

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@olessia no len my sme už podali na osvojenie a tak môžme aj rovnako podať na zmenu priezviska ?

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@pribinak keď ja si to neviem predstaviť ... Ako mu to vysvetliť ... A či to nezoberie zle ...

luccki
18. mar 2019

Ja sice s tym skusenoat nemam, ale myslim si, ze by bolo najlepsie mu tu situaciu vysvetlit presne tak ako je. Vobec nechapem, preco to stale nevie, ze sa vola inak. Moji rodicia boli rozvedeni od mojivh 2 rokov a co ma v detstve najviac stvalo bolo to, ze casto so mnou jednali stylom- mala=nepochopi. Najma teda mama a rodina z jej strany, nakolkp sme so sestrou ostali u mamy a otca sme nevideli skoro vobec. Vela veci sme sa dozvedeli az v dospelosti aj to len preto ze som sa neustale vypytovala. Jasne, 5 rocne dieta sa zda byt male, ale stale vie pochopit uz toho vela a ked sa mu yo dostatocne zrozumitelne podá, mi to pride ako ovela lepsie riesenie ako to odkladat. Podla mna to uz mal vediet. Navyse, u mna mama za tieto "ochranne" klamstva uplne stratila doveru. Mame velmi dobry vztah, ale nedoverujem jej.

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@luccki Dakujem za odpoveď ... Asi máš pravdu ... Aj mne to tak príde lepšie no neviem si predstaviť ako mu to citlivo povedať ... 😕nebude sa cítiť niekým iným ?

luccki
18. mar 2019

@nelliephilipmarco tazko povedat akondieta zareaguje a ja určite niesom spôsobila davat rady tymto smerom, ale urcite si myslim, ze je dolezite povedat pravdu aj v nizsom veku. Jasne ze 2 rocne dieta nepochopi, ale 5 rovnemu sa uz da vysvetlit. Ako? To uz necham na inych nech poradia, alebonsa mozes nejakej detskej psychologicky spytat.

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@luccki tak to vidím aj ja zháňam už aj kontakt na nejakú ktorá má dobré názory ...

luccki
18. mar 2019

@nelliephilipmarco a hlavnr, my ti tu tazko budeme davat rady ze ako to povedať, ked o tebe a bio otcovi a vasej situacii nic nevieme. Nech sa stalo čokoľvek, treba povedat to. Očividne sa onho nezaujima, ked ho nepozná, tak mu to citlivo povedat, ako aj to, ze "novy" tatinko ho lubi ako svojho a najma ze ho berie za svojho, chce aby sa volal ako on atd

meluela
18. mar 2019

@nelliephilipmarco aj adoptovanym detickam sa odporuca to hovorit hned od zaciatku nejakou peknou detskou formou ktoru pochopia, aj u vas by bolo dobre cim skor, lebo cim neskor sa to dozvie a najhorsie ak od cudzieho, tym vacsi sok to bude .. ta psychologicka je urcite dobry napad, poradi vam ako na to ist co najsetrnnejsie a ci aj potom mladsim to hovorit neskor

sintra
18. mar 2019

5 rocnemu sa uz da take nieco vysvetlit. Primerane veku. Z vlastnej skusenosti ti radim ries to uz teraz, ja som nieco podobne odkladala, nakoniec sa maly pravdu dozvedel, ked mal 8 a lutovala som, ze nie skor.

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@luccki veď to že najlepší človek to nieje ... A ani ja už o bio neviem nič ... A som aj rada ... Najradšej by som bola ho už ani nevidieť nikdy ...

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@meluela to áno máte pravdu ... Vždy som nad tým uvažovala no ak prišla tá situácia so skolkou ... Nedá sa to tajiť stále ...

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@sintra tak to ďakujem , skúsim s tou psychologičkou aby to bolo povedané tak najlepšie pre malého ...

pribinak
18. mar 2019

@nelliephilipmarco vsak sa vhod poradiť k psychologicke, tam si to rozoberies z rôznych uhlov
Preco by mal to zobrať v zlom? Ved sa s novým ocinom ľúbia. Zle by to mohol zobrať o par rokov. Teraz mas ideálnu prilezitost

lilke
18. mar 2019

Priezvisko sa dá zmeniť na matrike bez osvojenia. Platí sa poplatok. Ale to pri zmene vždy. Môj žiak mal 2x zmenené priezvisko, vždy keď sa mama vydala, nikdy nebol osvojeny. 2.x to bolo do 2 mesiacov od svadby.

luccki
18. mar 2019

@nelliephilipmarco ale to nieje o tajeni. Ci na to nahodou pride niekedy. Ved to dieta ma narok na to, aby poznalo pravdu. Si to predstav z jeho strany, ze tebe by napr niekto povedal, ze tvoj otec je uplne niekto iny. A nepovedali ti to preto, lebo, ved na co...

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@lilke ale k tomu je potrebný súhlas biológ.otca pokiaľ viem 😕

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@luccki dávam ti za pravdu ... Ja som sa len bála aby sa necítil niečo menej ako jeho dvaja súrodenci ktorých máme s manželom ...

lilke
18. mar 2019

@nelliephilipmarco na osvojenie tiež. 😉 Ale ide to podstatne rychlejsie ako osvojenie.

loliki
18. mar 2019

@nelliephilipmarco pravdupovediac nevyznam sa v tejto problematike, ale nemoze mat chlapec aj dve priezviska? Co keby ste si popozerali nejake fotky, kde je aj jeho otec. Vzdy je lepsie, ked sa celu pravdu o sebe dozvie od teba. Svet ho setrit nebude. A o otcovi mu povedz nieco dobré, aj ked sa ty nanho mozno hnevas.

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@loliki ja s ním nemám žiadnu fotku ... A už vôbec nie takú kde je s ním drobec ... Nejde o hnev skôr o strach
...

luccki
18. mar 2019

@nelliephilipmarco mozno bude mat chvilku take obdobie, ja neviem, ale ak mu to nikto nebude davat najavo, myslim, ze pochopi, aj keby nie hned ale casom, ze je uplne rovnaky clen rodiny ako ostatne deti. Som si vsak na 100perc ista, ze keby mu zmenis meno, zatajis to a potom sa to nejakym sposobom dozvie, ta bude neznasat za taketo klamstvo. Ja by som. Ja som mala dost ze som sa stale musela doprosovat odpovedi a stale mi len bolo omielane- ked budes vacsia, teraz nepochopis 😤

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@luccki tak to áno len čo ak sa s ním bude chcieť vidieť .... A to zrealizovať neviem a aj by som sa bála s ním stretnúť .... Ja som od bývalého doslova spakovala veci a odišla čo najrýchlejšie ... Sú podávané aj trestné oznámenia atď....

lindusss2016
18. mar 2019

@nelliephilipmarco podla mna to uz davno mal vediet, uz to urcite viac neodkladaj, chod za psychologickou a nejak primerane mu to vysvetli. Moj manzel bol vychovavany inym chlapom, cize v situacii tvojho syna, mama mu to tajila, proste neriesa, odkladala a povedala mu to az ako 13 rocnemu a moj muz ma doteraz z toho dost velke psychicke problemy 😕 je citliva povaha a on to proste doteraz neprekusol, uz to bude 20 rokov, co to vie a cele zle

luccki
18. mar 2019

@nelliephilipmarco no to su uz veci, co poradi ta psychologicka ako riešiť. Drzim palce ☺️

nelliephilipmarco
autor
18. mar 2019

@lindusss2016 tak to ďakujem za radu a zvážim ju určite ...aj môj synček je citlivá povaha práve preto som sa toho bála či a ako povedať ....

lindusss2016
18. mar 2019

@nelliephilipmarco urcite povedat, adoptovane deti to tiez maju vediet od zacistku.

tova
19. mar 2019

povedat ale nie ze ma ineho "otca." Pozerala by som si s nim fotky a prisla by tema kto sa na koho podoba. Potom by som nasla nejaky rozdiel farby vlasov medzi synom a muzom a vravela by som mu, ze nemas rovnaku farbu vlasov ako tvoj ocko lebo ked si sa na narodil este sme sa nepoznali. Kamaratila som sa s inym ujom ale uz sa nekamaratime. Aj priezvysko som ti dala rovnake ako mal ujo ale teraz sme uz velka rodina my tak sa volame vsetci rovnako. (ten prepis rodneho listu by som mu nevysvetlovala)

majcika
19. mar 2019

@nelliephilipmarco syncek ma meno po bio otcovi ci po tebe?