Vzťah mama - syn

16. máj 2022

Som okolo 40 tky a mám brata.Ked sa pozriem spätne vždy bol brat viac lubeny matkou, platila sa mu škola, vodičák, varilo podľa chuti.Chodila s ním vyberať oblečenie, aj prispela na bývanie.Este nemá deti, ale je ženatý.Ja mám jedno dieťa.teraz cez víkend to bolo okate, až som sa hanbila.Mama nie je žiadna dedinská žena, ktorá má muža na piedstaly práveže otec je dobrák všetko pre rodinu, ale pre ňu existuje len brat.Div si nohy nedolamala, aby mu naložila jesť, zákusok podľa toho čo má rád🙂vždy boli oni dvaja.Ano žiarlim myslela som si, že tým, že nebol ženatý tak ho mala za dieťa...je ženatý 3 roky má 36 r.Vie mi niekto psychologicky vysvetliť prečo je syn pre mamu tak dôležitý?
90% rozhovor s mamou sa točí okolo brata.

zuzana9393
16. máj 2022

Ja si myslim, ze vela mam toto robi. Dceru chce vychovat sposobom aby sa vedela postarat sama o seba, rodinu, deti, domacnost... A syna si hyckaju max tak nato aby si nasiel zenu, ktora im bude skakat okolo zadku rovnako ako mama. Je vela mamickarov, je tu o nich aj dost diskusii. Ale myslim, ze zien mamickarok je podstatne menej.

autor
16. máj 2022

Keď som jej pár krát so smiechom povedala, že prečo robí rozdiely či sa zblaznime, že má prísť...tak isto nebyvame s nimi hoci sa všetci často stretávame a, že by mala radšej vnučke upiecť obľúbený koláč povedala, že ona nerobí žiadne rozdiely.Otec povedal, keď sme boli sami vieš pre ňu to bol vždy jej Tomáško.Preco prečo?
Darí sa nám obom cca rovnako, nie je úspešnejší ani výrazne slabší, ani nebol ako dieťa chorlavy, že by viac k nemu prilipla.Rano som pozerala teleráno a tam Modrovsky varil s mamou, Miro Jaroš vodi mamu na dovolenky, môj kaderník známe meno nebudem pisat neprimerane nalipnuty na mamu a tiež je ženaty.Da sa to nejako vysvetliť?

lucyluska
16. máj 2022

Ahoj, to mi je ľúto.
Svokra mala bližšie k manželovi vždy, dcéra k otcovi (sa mu vedela líškať a spracovať) manžel zase taký nieje. Svokra ale ľúbi obidve deti.
Brat je starší, mamka ho má rada ako mňa. Nerobí medzi nami rozdiely.
Tomuto nechápem, jak toto môžu robiť.
Asi s tým neurobíš nič, dohovory nepomôžu. Skús to tak nebrať a sústreď sa na svoju rodinu.

ckocka
16. máj 2022

Ty máš tiež rozdielny vzťah k mame a otcovi, aj k roznym ďalším luďom. Pretože to sú rozdielny ludia. Ale rodič by mal vedieť svoje správanie k ďeťom korigovať, aby ich to nezasiahlo.

beronsche
16. máj 2022

mama bude zrejme nezrela osobnost..
Aky ma vztah s manzelom? Z akej rodiny sama pochadza?
To ti mozno napovie nieco o tom chorobnom lipnuti na synovi.. Normalne to rozhodne nie je, lebo hoci moze rodic viac inklinovat k jednemu dietatu, ak je to zrela osoba, urobi vsetko preto, aby to surodenci nepocitili..

.. v takej atmosfere sa ti asi tazko vyrastalo. Nuz, nespravis s tym nic, kedze to vlastne s tebou ani nic spolocne nema.. Toto je o matke, kt. zlyhala.

basska_b
16. máj 2022

Ja som pocula take Freudovske vysvetlenie, ze dcera podvedome superi s matkou a otec so synom, snazia sa voci nim vymedzit, robit si veci po svojom. V extremnych pripadoch to moze viest az k priam erotickej pritazlivosti medzi otcom a dcerou a matkou a synom.

bosorka2302
16. máj 2022

My sme dve sestry a mama toto robi so sestrou. Este aj ked som sama na navsteve nic len o sestre hovori. Tiez uplne okate ale nejako neriesim

alexka89
16. máj 2022

Môže byť aj to len konštatujem že si možno ako dieťa nebola dobrá mala stenou ťažkosti nepočúval si bola si zlá drzá a ťažko si sa niečo nové učila a brat bol možno dobre milé poslusne dieťa tak to u matky zafixovali chovanie k deťom.....potom druhý prípad môže byť ako môjho brata frajerka tiež 2deti dcéra syn ...syn bol miláčik všetko okolo riťky a dcéra musela makať a žiadne city od matky ....potom keď bola v nemocnici a prišla len dcéra postoj zmenila....potom sa dcéra od matky dozvedela že ona chcela samých chlapcov tak preto ako keby na to dievča zanevrela

anig
16. máj 2022

Ja som takéhoto mamickara mala za manžela...poviem ti teda pohľad manželky tvojho brata-vies aké je to ťažké pre ňu?Že je síce jeho žena,matka jeho detí,ale pre neho je aj tak najdôležitejšia vaša mama?Myslíš si,že je pre ňu ľahké žiť s tvojim bratom?Chápem ťa,že ťa to mrzí,ale ver mi,že ty si na tom oveľa lepšie,šťastnejšie ako on...inak,je až hrozivé koľko matiek si takto nevedomky vychovávajú"mamickarov",ktorí teda naozaj nie sú schopní žiť v spokojnom a šťastnom zväzku a čo je ešte horšie,drvivá väčšina týchto mužov to prenasa ďalej-moj exmanžel takto učí jednu našu dcéru a mne ako jej matke sa na to veľmi zle díva,žiaľ,nech ja ju síce inak vychovávam, akonáhle ju má on,tak čistá hrôza 😔 ja sa vôbec nečudujem,že toľko dospelých ľudí vôbec nie sú schopní udržať stabilný šťastný vzťah....

autor
16. máj 2022

@basska_b toto poznám, ale to sa deje v puberte nie?Vyhranovanie názorov, hranice.

@alexka89 vždy hovorila, že sme boli obaja dobre deti.Mna to určite trápi veď v tom žijem celý život, ale včera ma to už úplne položilo.Este prídem do práce a kolegyňa pred 60 tkou mi začne rozprávať aký mali krásny víkend bola u nich dcéra a syn a robila synovi obľúbené palacinky😭pýtam sa a dcéra?čo má rada?no ona je fajnová vieš len raw u nás to nikto nechce a pol hodinový monológ kam ide syn na dovolenku, ako jej vyčistil bazén.
Tak ma to už dostalo k napísaniu príspevku, lebo chcem vedieť kľúč prečo je syn preferovaný a hyckany

autor
16. máj 2022

@anig môj brat nelipne na mame to nikde nepíšem.Mama je z neho celá chorá nikto neexistuje, keď sme cez víkend tam len on.Este včera mu hovorí, že otec ide pre slnečník, lebo sa spali🙂ozaj budem chodiť v iný deň už nemám chuť sa na to pozerať a pocuvat

ckocka
16. máj 2022

Ty vychádzaš z nejakého predpokladu že rodič je dokonalý. Nie je.

autor
16. máj 2022

@ckocka myslíš, že si to vôbec neuvedomuje?Ja už neviem...

ckocka
16. máj 2022

V podstate je jedno či si to neuvedomuje alebo uvedomuje a nič s tým nechce robiť. Najpravdepodobnejšie to dobre vie ale sama pre seba si to nejako ospravedlňuje - že je to potrebné.

diamond007
16. máj 2022

Vraj žena vníma ako syna ochrancu.
Mám takú sesterku, s mužom si doslova podelili deti a ona sa stará o syna a on o dcéru, síce sú ešte malé ale príde mi to dosť divné. Aj prizná že k dcére má chladný vzťah a mala k nej. Kupodivu bola rovnako vychovávaná ale deťom robí okato to isté.
Keď budeš mať syna, možno pochopíš/me😀 ja to tiež nejako nechápem

beronsche
16. máj 2022

@alexka89 toto jednoducho nie je dostatocny dovod.. aj keby bolo dieta neviem ake hrozne, nesmie sa citit odstrkovane..
autorka - ber to tak, ze tvoja matka zlyhala v zakladnych veciach - bezpodmienecne prijatie vsetkych deti, neporovnavanie, nezvyhodnovanie jedneho..
Kolegyna na to moze mat jeden dovod, tvaja matka uplne iny... Nie je to take jednoduche a ani jednoznacne.. A nie vzdy je uprednostnovany chlapec...
to o com pise @basska_b sa prave deje u malinkych deti, taky predskolsky vek.

danica2711
16. máj 2022

toto fakt nechápem, my sme boli dvaja s bratom, mama nerobila absolútne žiadne rozdiely. Ja mám syna a dcéru, takisto nerobím žiadne rozdiely. Je to ozaj nespravodlivé, tiež by som to na tvojom mieste ťažko znášala, ale čo už? Mamu neprerobíš, musíš sa len naučiť s tým žiť

beronsche
16. máj 2022

@diamond007 takto vnima zena syna iba ak zotrvava v toxickom, nefunkcnom partnerskom vztahu.
Rovnako to moze robit aj s dcerou, ze si z nej urobi spojenkynu.. Pre deti to nie je dobre...

Sesternica to zrejme robi preto, ze je to pre nu norma z vlastnej rodiny. Niekedy je tazke vymanit sa zo zauzivanych vzorcov spravania, co ju ale nijako neospravedlnuje. Dieta, co toto citi, trpi.. Nie je naplnena jeho zakladna potreba blizkosti, bezpecia a stability..
Take smutne.. 😐

basska_b
16. máj 2022

Vidis, ono sa tieto Freudovske čudnosti mozu objavit v predskolskom veku, urcite v puberte (vtedy ale dieta moze rebelovat proti obom rodicom naraz) a uuuplne pokojne to moze v par extremnych pripadoch pokracovat do dospelosti...

Este prezrad autorka, aky ma alebo mala tvoja mamina vztah so svojim otcom. Stratila ho v rannom veku? Alebo od nich odisiel? Mali problematicky vztah?

U nas v rodine tiez mam nejake take priklady, vacsinou sice boli rodiny uniformne - len dcery alebo len synovia. Ale co viem, tak matka s dcerou konfliktuje a syn je hrdost rodiny, pokracovatel rodu, najuzasnejsi na svete... aj u mojich rodicov, vraj ma moj tatko strasne zbožšťoval a zas mne sa zda, ze moja mama je skor na strane brata a mna vnima ako dakoho, kto si proste v zivote poradi a nestrati sa

linki90
16. máj 2022

ahoj u nás je to rovnako presne moja mama uprednostnuje mladšieho brata Tomáša tiež od mala ,on mal vždy všetko po čom tužil ja nie ,vždy bolo tak ako on chcel a čo chcel sa robilo .Dokonca aj teraz ked sme dospeli mame deti rodiny ,ja byvam bližšie pri rodicoh on v cz a jeho navštevuju častejšie ako mna.Dokonca som sa dozvedela že jemu mama posiela kazdy mesiac dake peniaze čo ho vzdy vychvaluje ako dobre zaraba a vie sa postarat o rodinu,pritom my sme natom ovela horsie financne no niesme z tych co sa stazuju .Raz dokonca keď som jej povedala že si to proste nemozem dovolit tak ona ze keby mi vedela pomoct financne pomoze ale ze oni su na tom tiez zle ale bratovi popritom zlom pomohat vie.Mne nejde o prachy ale o ten princip že preco je to tak je mi z toho smutno

autor
16. máj 2022

@basska_b mamin otec ešte zije normálne klasické manželstvo po 45 r🙂neviem či si chlapi vtedy nejako extra všímali deti.Tam nevidieť rozdiely medzi mamou a surodencami

bordor
16. máj 2022

Ahoj chcela som Ti rozpísať, čo si o tom myslím, ale bolo by to dlhé, tak Ti len napíšem, že vzťah Tvojej mamy k bratovi je chorý, prečítaj si niečo o tzv. Oidipovskom komplexe. Plus zrejme nefunguje partnerský vzťah medzi Tvojimi rodičmi, mama má ako náhradného partnera Tvojho brata.A naozaj Tvoja švagriná je v ťažkej situácii, ona s Tvojím bratom už majú tvoriť novú rodinu, ale stále je tam niekto tretí, je to doslova milostný trojuholník, ale bez milenky...s mamičkou.

katarinka89
16. máj 2022

Ach ľutujem tu tvoju švagriná....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beronsche
16. máj 2022

@bordor suhlasim..

nikdenikto
16. máj 2022

Ja som niekde čítala, že v psychológii nie je zadefinované silnejšie puto ako mama+syn. Ja mam 4r syna ktorého milujem tak že neviem, či sa dá ešte viac a zachvilku mám porodiť dievčatko a dúfam, že nikdy nebude musieť o mne písať takéto veci na MK 😊

Inak, babka má 2 dcéry a syna. A nech ten chrapun urobil hocičo - prizivovoval sa u nej, kradol jej peniaze, susedia nás upozornili že si myslia že ju aj bije - vždy to bol jej Romanko. Mama si sestrou sa mohli aj potrhať aby ho vyhodila, ani za svet, však on je vlastne anjelik 🙈

autor
16. máj 2022

@bordor aj my sa o mamu zaujímame, ale to kde nasadí zeleninu či či majú postaviť altánok sa pýta brata.Pritom on býva v bytovke a s mojím mužom sa o tom neporozprava.Otec je vykonávateľ on už vie, že mama zaveli a jeho slovo je nula.Nemam už po rokoch na to náladu.Mama si snáď celý deň nesadla Tomikovi slnečník, Tomikovi koláč aj kávičku?znie to škaredo a závistlivo, ale už nevládzem.A v práci všetko staršie ženy rovnaké diagnózy.

autor
16. máj 2022

@nikdenikto nie, moj brat žije normálny usporiadaný život.Ale kde prídem, tam sa okolo chlapov, mužov lieta ako okolo anjelikov.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianarem
16. máj 2022

Tak podla mna u kazdeho rodica je to taky boj medzi tym, ze chce, aby bolo dietatu dobre, ale zaroven citi, ze ho musi pripravit na realny zivot, ku ktoremu patri aj nepohoda, povinnosti a frustracie. Tvoja mama ale moze mat zo svojej rodiny skusenost, ze chlapi to maju lahsie a az tak ich pripravovat netreba. Dalsia moznost je, ze v jej rodine boli chlapi povazovani za cennejsich a vrylo sa to do nej. No a napokon nemusi byt az taka spokojna v manzelstve, mozno nenaplna jej citove potreby, vela zien sa potom emocne upne na syna.
Treba vsak povedat, ze pri takejto mame strada nielen ta prehliadana dcera, ale aj ten zboznovany syn. Dcera strada emocne a zo syna s najvacsou pravdepodobnostou vyrastie nesamostatne velke dieta bez poriadneho sebavedomia - kto nema prilezitost si v zivote nieco vybojovat sam, uvidiet na vlastne oci svoje schopnosti, tak tomu chyba jeden velmi dolezity pilier sebadovery. Ak mu nahodou nieci zavidis, tak naozaj nie je co.