Z mesta na dedinu

sofinka333
19. júl 2012

Chcela som sa opytat, ci ma tu niekto skusenost ako ja. 23 rokov som zisla vo velkom meste. No po svadbe sme sa prestahovali s muzom na dedinu. Ja som si vobec neuvedomovala co to vsetko obnasa, nikdy som na dedine nezila, preto som nevedela predvidat, ze idem vlastne ako do vazenia!!! Je mozne, aby si dievca z mesta zvyklo na tolko obmedzeni ako je tu? Ludia, ktori sa narodili a zili na dedine to nedokazu pochopit, nevedia to porovnat. Ale uz len mat postu vo vedlajsej dedine a s obmedzenou prevadzkou ma vytaca do nepricetna!!! Som aktivny clovek, a nedokazem sa v tolkych veciach prisposobovat. Bola som zvyknuta mat vsetko po ruke, vyjst si na cyklistak aj o desiatej v noci, ist do prace pesi ak bolo vonku pekne... ale teraz? stale byt zavisla na muzovom aute, popripade na SAD... mam uz teraz depky ako to bude s detmi ked raz pridu? co mam robit? ja by som chcela v momente zbalit veci a vypadnut naspat do mesta, ale muz o tom nechce ani pocut. Muz je tu spokojny, ved on vlastne ani nema ziadne konicky a ma svoje auto a odvezie sa kde chce a kedy chce ( aj ked uz mne parkrat povedal ze mam mysliet ekonomicky a setrit naftu!!!) Bojim sa, ze ak mu poviem, ze odchadzam ci s nim, alebo bez neho, pojdem sama.... Viem ze som tu velmi nestastna a takmer kazdy den placem, a nemozem si robit co chcem. Aj to cestovanie nie je najlacnejsie... ok 2x do tyzdna sa odveziem do mesta, ale kazdy den to zas financne nie... Inak mame 2 auta, ale ja som prestala soferovat, a urcite nezacnem len kvoli tomu, ze som odpisana na nejakej dedine... mam traumu ktora sa neda prekonat a ani ju prekonavat nechcem a je to pase... a keby to bola aspon vacsia dedina... asle je to jedna ulica v kopci kde ma uz prestali aj bavit prechadzky so psom- hore / dole ... dakujem za kazdu radu ako sa da tato situacia riesit... dakujem

kalifa28
19. júl 2012

@sofinka333 ak máš auto k dispozícii, ale nechceš opät šoferovat, len kvôli tomu, že si ,,odpísaná na nejakej dedine,, tak potom nerozumiem diskusii....

titkovamiriam
19. júl 2012

@sofinka333 Ja som z mesta isla na dedinu,som blavacka a na dedine som už 17 rokov a nemenila by som za nic na svete.Ono zalezi ako si daleko od mesta,ja to mam na skok ak po nom zatužim.Aj pracu som si nasla mimo mesta ,tiež nedaleko bydliska/koly detom/.
Je škoda že si nestastna ☹ ,skus s najst niake kamaratky alebo zistit co sa da u vas robit.A hlavne sa porozpravaj s manželom o tom ako sa citiš a pokuste sa najst niake riesenie.
Pestujeme zeleninku,milujem stebotanie vtacikov o tretej rano a aj na susedovho kohuta som si zvykla 🙂

denduska
19. júl 2012

@sofinka333 u mňa to bolo tak isto...bude ti to znieť neuveriteľne, ale..zvykneš si...akurát ťa asi nepoteším, ja som si zvykala 3 roky, za ten čas pretieklo more sĺz...zavretá najprv sama, potom s jedným dieťaťom, teraz s dvoma. My bývame tak že sa tu muchy otáčajú, bus ide raz za deň a za domom mi vyjú vlci, behajú medvede a cez cestu behajú jelene...je tu jeden pidiobchod, žiadna pošta, ani krčma, ani chodníky 😅 Ale ľudia sú tu iní, lepší, keď chodíme k našim do Košíc, nič v zlom ale je to katastrofa - a až teraz to vidím. Niektoré veci mi vadia doteraz, to je pravda. A organizačne keď už budú obe deti v škôlke, to bude o držku, preto rozmýšľame že pôjdeme naspať do mesta alebo lepšie bližšie k mestu ak sa naskytne vhodná príležitosť. Ale už teraz mi to trhá srdce.

A k autu..my sme mali tiež najprv dve..ale ja jednoducho nedokážem šoférovať, netrúfam si a sama s deťmi už vôbec nie..muž nemá čas mi dávať kondičné jazdy, takže hádam časom...

cicimotinka
19. júl 2012

@sofinka333 tak v tomto ťa plne chápem, my sme kúpili a prerábame domček síce v meste, v ktorom bývame ale na takom okraji, že je to ako dedina... pešo do centra - hodina, mhd tam chodí raz za cca 2 hoďky... a vlastne koniec sveta... po cca 100 m už nič len role... ja som súhlasila s kúpou, pretože manželovi sa to páčilo, malo to dobrú cenu, ale neviem si to zatiaľ predstaviť... mám presne tie pocity, ako ty... takže sa snažím zapojiť do prerábky, aby som si tam vytvorila niečo, čo ma tam bude držať, pre čo tam budem chcieť byť... a ostatné budem riešiť za pochodu... manžel je s autom v podstate celé dni mimo, takže ja si budem musieť poradiť s malým sama a autobusmi... stále verím, že to dajako pôjde... skús si nájsť niečo, čo v meste nemáš - si s manželom, tiché prostredie, večery na terase, ja neviem, čo ešte... proste sa na to pozeraj jeho očami, daj mu šancu, nech ti ukáže, prečo je to preňho také dôležité bývať na dedine... a pokiaľ on chodí do mesta denne, musí byť ochotný pomôcť sa nákupmi, poštou a pod... proste sa zastaví cestou... nevzdávaj to...daj tomu šancu, možno v tom nájdeš dajaké kúzlo... máš tam manžela a toho si si pre niečo vzala...

sofinka333
autor
19. júl 2012

@kalifa28 ak by si skoro zabila svoju najlepsiu kamaratku a o pol roka na to zabila vlastne dieta asi by si tiez nesadla viac za volant

sofinka333
autor
19. júl 2012

@cicimotinka tak ja by som brala take tiche prostredie a vecery na terase asi ako chalupu a raz za cas si tam vyjst... prave to je to na tom ze on mi to ukazat nechce... on pride z roboty unaveny a bud hned ide pomahat k nejakemu susedovi nieco alebo rovno lahne a spi... a sme sa uz o tom 100x bavili :((
@denduska no vidis.. predsa sa neda zvyknut... ale mna ked utisovala suseda a povedala ze : zvyknes si mala som sto chuti sa rozrevat ako male decko.. preco zvyknut si??? zvyknut si na nieco co je horsie ? preco??? preco by som mala svoj zivot takto obetovat a cely moj zivot preplakat a o 50 rokov mu to vyhodit na oci ze som bola nestastna? ja mu asi dam ultimatum... bud pojde so mnou alebo pojdem sama

lussy666
19. júl 2012

@sofinka333 nemala si suhlasit so stahovanim...na dedine sa bez auta nepohnes ak nechces byt obmedzena...a to ze soferovat nechces, nemozes, si vedela aj predtym..aj to, ze posta je za osmym kopcom a do mesta daleko...ak nemas ine vychodisko, budes si musiet zvyknut. mrncat si mala pred stahovanim, nie teraz..ak to nevezmes za opacny koniec a nepokusis sa na svojej situacii najst nieco dobre budes nestastna stale viac. ale zas clovek ma vzdy na vyber..drzim palce

sofinka333
autor
19. júl 2012

@lussy666 az na to auto ( kedze to sa mi stalo az po prestahovani) mi presne to iste hovori moj muz... aj tak dik

mariakajelova
19. júl 2012

Ja som sa tiež presťahovala na dedinu. Je to však veľká dedina a je tu dokonca aj pobočka SP a aj pošta, ordinacie, pizzeria, ... Aj keď obchody sú menej zásobené, dá sa to vydržať. Najhoršia je osamelosť keď nimoho nepoznaš. Som tu už pomaly 2 roky. Celé tehotenstvo som bola doma so svokrou bez toho, že by som tu mala nejaké kamošky. Keď sa nám narodilo bábo, tak som v nemocnici spoznala fajn babu. Odvtedy sa priatelíme a je to tu celkom fajn. Odporúčam ti nájsť si nejaké koníčky alebo niekoho s kým sa dá dať do reči.

denduska
19. júl 2012

@sofinka333 ja si nemyslim, že to bude stále také zlé 😉 skús nájsť veci, ktoré jednoducho v meste robiť nemôžeš, neviem aký máte pozemok a tak ale skús si niečo dopestovať, urobiť peknú záhradku, skalku, uidíš, že časom ťa začnú tešiť také veci, o akých sa ti ani nesnívalo...ja som sa napr. naučila tak sledovať počasie, že si ho viem sama "predpovedať" podľa toho odkiaľ fúka, aké sú mraky...možno blbosť 😀 ale je to zaujímavé..sledovať prírodu...manžel si kúpil minulý rok terénne auto, čistý vrak za pár šupiek, chodíme sa previezť do hory keď príde z práce...to je dobrodrúžo, cez potok, cez bahno, vidieť 5 metrov od auta bežať 40 kusové stádo vysokej zveri...nádhera.. iste dá sa to aj v meste, zaplatiť si to ako adrenalínový darček...ja to mám zadarmo...a o deťoch ani nevravím..sme týždeň v KE a skuvíňajú že chcú ísť domov, kde je trávička 😅

mimkao
19. júl 2012

Tiež nechápem na čo sa sťažuješ, keď nechceš začať opäť šoferovať. Ja som žila od malička v meste 21 rokov. Presťahovali sme sa na dedinu 400 km od Košíc, od rodičov, kamarátiek, všetkého čo som tam od detstva milovala. Musím podotknúť, že to je maďarská dedina a ja si po maďarsky neviem ani prdnúť... 🤐 Ale vodičák bola jedna z prvých vecí ktorej som sa tu začala venovať. Našla som si kamarátky v susednej Slovenskej dedine a teraz by som z tade neodišla ani za nič.
Všetko záleží od teba, aká prispôsobivá si, resp. nie si. a či sa vôbec prispôsobiť chceš. Teraz máš dve možnosti: buď zvesíš hlavu a budeš trucovať, že nechceš, alebo dáš hlavu hore, povieš, si že to zvládneš a prispôsobíš sa životu na dedine. Ak zotrváš nejaký čas a budeš sa aktívne podieľať na tom, aby ti tam bolo dobre, tak zistíš, že život na dedine je na nezaplatenie.

mimkao
19. júl 2012

@denduska naprostý súhlas. 😵

zigzag
19. júl 2012

@sofinka333 ahoj, no ja sa do vazenia chystam, stahujeme sa uz mozno buduci tyzden,,a mame rocne babo, keby nebolo dost ideme do dvojdomu ku svokrovcom, ale este nie samostatny vchod dokonceny,, a mam rovnaky pocit, tu mam vsetko po ruke, dlhe prechadzky do mesta aj 9km prejdeme za den, a tam nic, jednota,,, 😒 juj strasne som smutna z toho, zase budem moct dopestovat vlastnu zeleniku pre maleho bude mat dvor a vlastne ihrisko,, a svokra bude moct postrazit.. takze snazim sa mysliet pozitivne,, ja som mala 30 a som rada, ze sme nemuseli brat hypo a sa zadlzit.... a ako sa vola vasa dedina? ja idem do kamenice n c

malapepka
19. júl 2012

@sofinka333 ahoj.podľa mňa je to preto tak, lebo hľadáš dôvody, prečo je na dedine zle. Ja som sa v 30. rokoch môjho života presťahovala na dedinu, kde nikoho príbuzného ani známeho nemáme. Najbližší sú mi 20 km. Bývala som v centre mesta, pod oknami 2 veľké obchoďáky, vynovené námestie, pošta po ruke, všetky obchodíky a zrazu... nič. Ale teším sa, že žijem v novom domčeku, máme vlastnú záhradu, mám si kam schovať auto... Teším sa, že ako budú naše deti rásť, môžem im dať na dvor bazén, pieskovisko, môže lietať po dvore...
Je pravda, že ak chcem chleba, musím vytiahnuť auto alebo poevdať mužovi, aby cestou z roboty kúpil. No a? Momentálne na bicykel nemôžem, ale viem si aj to predstaviť. 🙂
Raz som bola v aute, keď sme havarovali (vina iného šoféra), mala som zábranu jazdiť, ale sadla som raz, druhý raz za volant a ... ide to. Dokonca milujem šoférovanie.
Keď sa chce, všetko ide. Chceš? Alebo len hľadáš príčiny, prečo nie.
Držím palce, aby si vedela nájsť aj pozitíva.

malapepka
19. júl 2012

@sofinka333 @kalifa28 ak som správne pochopila, šoférka si bola, ale mala si dve nehody, z toho jedna s následkami. Čo je teda dosť bolestivé, najmä ak ide o vlastné dieťa. 😢 Preto mi napadlo, je dobre, že nejazdíš (síce nepoznám okolnosti nehôd). Tak si nájdi alternatívu dopravy, bicykel alebo aj ten bus. Uvidíš, keď budú deti, oceníš ten výbeh pre ne.
Ale viac nechápem, prečo si neprotestovala pred sťahovaním. Vtedy by sa ešte možno dalo niečo urobiť, príp. by ste vybrali inú lokalitu.

sofinka333
autor
19. júl 2012

@malapepka @malapepka ved prave to je ten problem , ze tu sa neda bicyklom dopravovat do mesta... raz som to skusila.. trvalo to hodinu a pol a bolo to o drzku, kamiony ma minali niekedy skoro fakt o par centimetrov.... cesta nema vobec krajnicu, je uzka a je to hlavny tah. Ved bus nie je az taky hrozny, ... da sa to :( nehovorim ze tu uplne kapem... vezmem sa a idem do mesta, ku kamoske... k mamke... k nam chodia tiez, dokonca sme to az museli obmedzit :D ... nevidim to az tak cierne a nie je pravda ze hladam len to zle.. ja vidim to pekne aj to dobre, mame obrovsku zahradu na ktoru som si bola prave odtrhnut jablko 🙂 , ale rozmyslam do buducna, ako potom deti, stale budu zavisle na niekom, na niecom... proste ta ,,sloboda" ... ja sa tu osobne dusim. A ja osobne som vyrastala v bytovke, a pamatam si ze domov som sa chodila len najest a spat. Stale sme hrali nahanacky, skryvacky, preteky.... prave ze to je dalsi dovod ktory ma vyhana naspat do mesta- aspon tu deti skoro vobec nevidno... nemaju kamaratov, je ich tu malo lebo je to mala dedina... ak pocujem ze deti v panelakoch sedia pri pocitaci musim protestovat... ak sa idem obcas prejst po sidlisku kde aj robim, ihriska su preplnene detmi (aj 10r vyssie bez rodicov) , su na bicykloch, kolobezkach.. kde keby asi tu niekote vyslo na kolobezke asi by sa dockalo vysmechu rovesnikov... neviem... proste tu to nevidim... tu sa deti nudia

luciferkax
19. júl 2012

Nechápem vete, že nezačneš šoférovať len kvlôi tomu, že si na dedine. To je dosť blbosť, nemyslíš? Možno by si mala zaačať šoférovať práve preto, aby si sa sama zo sebou vyrovnala, zmierila sa zo životom na dedine. My bývame na dedine a emáme ani auto. žijeme, dýchame.. žijeem zdravšie ako v meste, a až raz prídu deti, nemôžeš im dať lepšie ako život na dedine, na dvore, kde sa enmusíš stresovať, kedy tid ieťa vybehne na štovrprúdovku... nepozeraj sa na to tak kriticky, nájdi si aj pozitíva a život bude krajší :D

miskax2
19. júl 2012

@sofinka333 ja som tiez cely zivot zila v meste nie sice vdakom big city ale mesto to bolo so vsetkou obcianskou vybavenostou a teraz som sa tiez prestahovala na dedinu a ja si to teda neviem vynachvalit prosteje tu taka pohoda klide a tabacek 😎 mame teraz RD proste vlastne sukromie nie ako byt v panelaku kde pocujes aj ked si sused prdne je pravda ze tu mame len predrazenu ´jednotu a dve kvetinarstva takze na vacsie nakupi musime ist do mesta ale inak som spokojna a pre deti je dedina lepsia ako mesto nejazdi tu tolko aut nieje to tolko bezdakov cigosov a inych pochybnych existencii mame vlastnu zahradku kde moze byt mala aj sama ma tam hojdu domcek pieskovisko moze sa vozit na odrazadle ci trojkolke v zahradke si pestujeme vlastne ovocie vies ako dobre mi padlo ked som si mohla nazbierat za misu jahod malin ci ceresni? a nemusela som vyvali 2,50 za maly kosicek nezrelych jahod alebo prezreteho hrozna........ 😔 mame blizko horu kam chodime na prechadzky v zahradke si grilujeme a mame aj bazen co by sme si v panelaku na balkone dovolit nemohli takze asi tak.....hlavu hore dedina je IN ! 😀 😀 😀

renab
19. júl 2012

hlavne sa musíš rozhodnúť ty, či vôbec chceš robiť nejaké kompromisy. už v úvodnom príspevku si totiž naladená tak, že dedina v žiadnom prípade. deti by som neriešila, lebo tie si zvyknú - však tam budú bývať od mala, iné poznať nebudú a nemyslím si, že o niečo prídu. zober papier, napíš všetky plusy, čo ťa napadnú a všetky mínusy (deti do toho nezahŕňaj, sústreď sa len na teba+manžela), potom si sadni s manželom, porozprávajte sa, uprav zoznam a rozhodni sa.
želám dobré rozhodnutie 😉

mimka11111
19. júl 2012

no ja si myslím práve opak, väzením je totižto mesto a nie dedina.... čo je v meste tvoje? len malá kutica zo štyroch stien, vyjdeš von a nič nie je tvoje.....na dedine je klud,pohoda, vyjdem si na dvor,robím si čo chcem,relaxujem na slniečku bez akýchkolvek obáv....a čo je dôležité pre mňa, susedia mi "nečumia" do vlastnej spálne ..... 😠 , všetky potrebné veci nakúpim v nedalekom meste, a čo je na tom, že prejdem pár km autom? pohodička a klídek....jediné čo ma mrzí je to, že poniektorí ludia z mesta si myslia,že sú niečo viac ako ludia z dediny.....na druhej strane úplne chápem, že ak človek celý život prežil v meste,ťažko sa mu prispôsobuje na dedine a samozrejme naopak, čo je aj môj prípad....ja by som v meste žiť nedokázala

henikav
19. júl 2012

@sofinka333 ja som zila 40 rokov vo velkomestach a teraz uz druhy rok na dedine, uprostred prirody. Citim sa tu doma, velmi dobre. Samozrejme nie je zivot na dedine ako zivot na dedine, keby som mala chodit na pole robit alebo o sliepky a prasce sa starat, to by sa mi nepacilo, predsa len na to som nebola naucena, ale my zijeme v peknej vile, s velkou zahradou, po veceroch sedavame pod stromom a pocuvame vtaciky spievat. Aj to ze domov chodim popri poliach a pozeram zdaleka na kravy, alebo kone ma fascinuje, hoci sa takej velkej zveri bojim. Nasi kocuri sa stale flakaju v lese, alebo pri jazere, aj pes zboznuje prechadzky okolo rieky. Hocikedy rano si vybehnem len v nocnej koseli do zahrady, takisto nemusim namahavo hladat miesto na parkovanie, co je vo velkomestach uz takmer nemozne po urcitej hodine vecer. Nepestujeme nic, len kvety, travnik, kriky a stromy, cize minimalna starost. Velmi casto opekame, vsetko co nam pod ruku pride. V lete si mozme uzivat bazen, maly hojdacky, smykacku, pieskovisko, aj kamosov z dediny. V zime si zas nanosime drevo do kozubu a sedime pri nom, vsimla som si aj kazda navsteva sada hned ku kozubu, je to prijemne, toto v panelakoch nemas. Ano ma to nevyhodu, ale len jedinu, treba dochadzat, ci uz do prace, alebo na nakupy, ale nam jazdenie autom nerobi problem, auto je proste sloboda, ides si kam chces kedy chces, idealne, ked ma kazdy svoje. Mozno preto nemam ten pocit ze som priklincovana v nejakej diere, ale fakt po narocnom dni v meste v praci, rusnych nakupoch, kde je hlava na hlave si ja ten klud naozaj uzivam. To je moj nazor na prestahovanie z mesta na dedinu

sofinka333
autor
19. júl 2012

@mimka11111 ja urcite si nemyslim ze ludia z mesta su viac, ale urcite si myslim ze ludia z dediny netusia o co boli ukrateni... a myslim si, ze klidek a pohoda je aj v meste, a to ze obcas pocut susedov aspon viem, ze okolo mna je zivot... ale to uz neriesme, zachadzala by som do prilis hlbokych detailov. Sama neviem ak to cele dopadne. Mozno o 10rokov budem mat uplne opacny nazor a budem stastna ze nie som v meste, alebo mozno uz davno budem niekde vo vyskovom 🙂)

sofinka333
autor
19. júl 2012

@henikav dakujem. Neber to v zlom ale mas 40. Ja 24. Este potrebujem aktivny zivot. Mozno v 40 by som sa uz tiez chcela usadit na kludnejsie miesto. Ja nechodim do mesta len do prace a na nakup. Ja tam proste ,,zijem". Potrebujem po ruke cyklistak na korcule, bicykel, plavarne ... popripade aby som z discoteky nemusela cakat na prvy spoj... cim dalejs tym viac si uvedomujem ze som asi typicky panelakovy typ .. :((

zijekra27
19. júl 2012

@sofinka333 a je neskoro na prestahovanie? ked si panelakovy typ asi by si mala byt v meste ...

mimka11111
19. júl 2012

@sofinka333 je to len o tom,kde si celý život žila a na čo si zvyknutá....myslím si ale,že s dedinou to nie je až také zlé 😅 ....sofinka, ak si nechcela ísť na dedinu, mala si to mužičkovi ráznejšie dať najavo, možno by ste našli nejaký kompromis 🙂 v každom prípade,všetko má svoje klady a zápory, treba len nájsť tú zlatú strednú cestu 😅

henikav
19. júl 2012

@sofinka333 neberiem to zle. Ako si na to prisla, ze my nechodime na korcule, plavat, na diskoteky a do kina??? Mylny nazor mladych, ze stari uz neziju, mozno niektori ano, ale my sme stale aktivny a myslim ze aktivnejsi, odkedy mame aj priestor. Chcela som ti len poukazat co je na dedine dobre a co v meste nemas. Myslim si ze ta brzdi to ze nechces soferovat, ako som napisala, auto je sloboda, mozes si robit co chces kedy chces, ked chces klud, mas klud, ked chces ruch, sadnes do auta a ides a vek s tym nema absolutne nic spolocne, teraz sa neporovnavam s mojimi rovesnikmi, ktori uz cakaju doma len na to kedy budu na penzii, su aj taki

sofinka333
autor
19. júl 2012

@henikav ved nevravim ze 40 je vela, mam susedy v tom veku sktorymi sa pbcas tretavame.. len je to trochu vacsi rozdiel a urcite ine zmyslanie... ale aj tak dakujem... to auto ale tiez nieco stoji.. zivit 2 auta- tankovanie, poistky, stk ... a keby som uz sa aj odvazila soferovat, tak to by som asi premavala tolko ze by sme sa nedoplatlli za tu naftu...

nela82
19. júl 2012

@sofinka333 jedine...odstahuj sa 😉 Pokial nemienis zacat soferovat 😅 kvoli tomu,ze nemas vsetko "po ruke" ako to bolo v meste 😉 Ja som z dedine-prestahovala som sa na dalsiu dedinu a nestazujem si co sa tohto tyka 🙂 No kazdy sme iny-inac zmyslame a inac koname-to chapem.No pokial sa nechces naspät stahovat-tak ten vodicsky trochu oprasit a mas po probleme 😉

m.i.r.i
19. júl 2012

ahoj...ja som zila 31 rokov v mestach...pochadzam z mesta, panelaku, obe babky na sidliskach v tom istom meste...studovala som v inych mestach, potom zila v BA, v zahranici vo velkych metropolach ako Mnichov, Dublin...a teraz som na dedine..nevedela som si predstavit nic lepsie ako toto a hlavne ked sme uz cakali dieta...maly sa narodil v BA a stahovali sme sa ked mal 5 mesiacov..poviem ti, nemohla som sa dockat..v bytovke, kde som pocula kazdeho suseda, vytahy, nemohla som vetrat lebo mi tam tahalo od Slovnaftu alebo aspon sused fajcil na balkone a vsetko nam slo dnu...ked sme boli na prechadzke hukali sanitky( byvali sme v Ruzinove), elektricky, jamy, detske ihriska plne psich a macacich vykalov..ta slast co ma premohla pri prichode na dedinu bola uzasna..jasne, ze tu zas bresu psy a obcas hucia kosacky, ale je to uplne ine..uzasny vzduch, krasna priroda, ticho, zahrada..maly tu ma svoj raj..ja som uplne mestky typ a pritom som tu stastna..mame domcek, pestujeme si stale cosi nove..vytiahneme drobcovi bazen, hojdacku.....polieva stromceky, vozi sa na traktore, vala v sene, trha fazulky a hrasok....ked chce hadzat kamienky do potoka, ma to za rohom..ja tiez..ta mobililta je tiez pre mna jeden zadrhel, ale uz na tom pracujem, dala som si kondicne jazdy, hadam sa rozhybem...lebo tiez vsetko nakupuje manzel...chodi vedla do mesta (maleho) na nakupy autom...ja mam to stastie, ze uz pri prvych prechadzkach s kocikom som si tu nasla mamicky kamaratky, tak uz mame tak rovnako stare deti, stale sme v inom dvore...niekde maju zajaciky, inde kozicky, ovecky...ja byt slobodna, tak urcite chcem byt v meste, predsa to socialne a kulturne vyzitie je ine, moznosti a tak..uz v partnerskom zivote ale aj toho nie je vzdy tak vela, zavisi od toho aki ste aktivini ako par, ale my sme uz aj v meste chodili viacmenej do prace a domov..samozrejme, ze som mohla zasjt do fitka, ku kadernicke, k zubarovi..vsetko za rohom..aj tehotenstvo som si odbila v meste co bolo ovela jednoduchsie...ale s dietatom by som inde ako na dedinu nesla..nam sa ani nechce chodit na dovolenky, lebo maly tu vsetko ma...ludia z mesta idu s detmi na rozne farmy, zoo a k vode..stanovacky..my ideme na vylety len aby mal drobec trosku zmenu a obcas na vylet do mesta k babke a dedkovi (200km). tam ma maly zazitky ako pravy vidiecan- z vozenia na trolejbusoch, na detskych ihriskach, vo velkych supermarketoch🙂
Teraz zial budeme musiet odist asi na 1-2 roky do mesta...kvoli manzelovej praci..ale uz teraz mi je z toho tazko a tesim sa ked sa sem opat vratime...aj na ukor toho, ze maleho budem musiet vozit do skoly autom( uz to hadam potom zvladnem) do mesta a tiez kruzky a ine veci budu tazsie dostupne...ked bude dospely, tak nech sa rozhodne kde chce zit, urcite ako mlady slobodny muz bude mat viac moznosti v meste..ale to detstvo na dedine mu nevezme nik..a ja som tu sla tak pozitivne naladena, ze som si to zamilovala...vobec ma to do mesta netaha...
takze ked si to neriesila uz pred stahovanim, teraz by som na tvojom mieste ozaj sa snazila vidiet tie dobre veci a ked pridu deti, tak aj pre teba bude zivot na dedine jednoduchsi...mozu behat, ucit sa chodit, cikat na zahrade do travy, nevbehnu tak lahko pod auto, buduju si lepsiu imunitu..atd...nemusis sa vsade trepat kocikom...

henikav
19. júl 2012

@sofinka333 pozri, napisala som ti podla mojej vizie vyhody dediny a to bez ohladu na vek, ale samozrejme co vyhovuje mne nemusi kazdemu a suhlasim, je to o peniazoch, kazdy podla svojej situacie a moznosti, ked je problem zivit dve auta, automaticky musis utahovat na niecom inom a to je zabava. Takze ak ti to jednoznacne nevyhovuje, tak sa vrat do mesta. Su len tie dve moznosti, bud auto, alebo stahovanie spat do mesta, inac budes nestastna a nespokojna cely zivot a to neprospeje ani vztahu