Zamilovala som sa do muža, ale jeho otec a moja mama sú rodina

10. dec 2022

Je taka situacia že som sa zamilovala do jedneho muža. Stretávame sa 3 mesiace. Ale moja mama a jeho otec sú sesternica a bratranec. Myslite že by bolo riskantne mat deti?

lenkakravcova
10. dec 2022

Zo zákonného hľadiska: môžete sa vziať.
Z genetického hľadiska: radšej by som šla na genetické testy. Nie je to dnes už tak drahé a budete mať istotu. Môžete mať totálne odlišné gény - a aj úplne odlišní ľudia, ktorí nemajú žiadnu rodinu mizu prenášať obaja geneticky na jednom gene totozne ochorenie.. Takže na istotu sú vždy len testy. 🙂

queen_mary
10. dec 2022

No podla mna je to s prepacenim hlavne dost nechutne. Ved prabratranec je blizka rodina. Vase babky/dedovia su surodenci. Verim tomu ze nie som jedina, komu sa to zda, a kazdy, kto ma.aspon trochu rozumu by z toho cuvol.

joesvk
10. dec 2022

Vycúvala by som z toho.

amiaja
10. dec 2022

Prilis blizka rodina... ked si predstavim ze moj syn by bol so sesternicinou dcerou😵‍💫

mamamasama
10. dec 2022

Osobne jeden taký manželský pár poznám, deti zdravé, ale pre mňa proste nepredstaviteľné. Ako písala @petamich aktívne sa stretávame s bratrancom a jeho rodinou. Ich deti sú pre mna ako netere. Neviem si predstaviť, že by ich moji synovia brali inak ako rodinu.

alanko20
10. dec 2022

Moji rodičia sú cca v takom rodinnom vzťahu. Mám 1 súrodenca,bez genetických poškodení.

krkavcia_mater
10. dec 2022

V minulosti uplne bezne, najma, aby sa poda nedelila 🙂 Rovnako aj v romskych osadach...

cickamon
10. dec 2022

moja sestra je v takom manzelstve ako vy pisete s "bratrancom" nikto neriesil iba sa opytali farara ci je to ok... dlho sme o tom ze sme nejaki pribuzni netusili...moja prababka mala 14 deti a tie dalsie deti a uz o nej pisali este 5 rokov pred mojim nardenim clanok ze uz vtedy mala cez 100 pravnucat, pricom svagor, sestra, ja , moja spoluziacka a jej surodenci a xy predpokladam dalsich vtom case este nemala....netusim kolko nas dohromady teda pravnucat je ale 120-150 tipujem ze to bude ...fakt o sebe v rodine nemame ani tusenia a ked moj oco vzdy vravel ze to bratranec s x kolena som sa len pousmiala ze polka 20 000-coveho nasho mesta je rodina z xy-teho kolena ....sestra s manzelom su spolu 20 rokov a maju 2 krasne zdrave deti.... ak vam to vyhovuje neriesila by som

oli18
10. dec 2022

@martinkatinka urcite to nie je vzdialena rodina. Su sesternica s bratrancom z druheho kolena. Ich stari rodicia boli surodenci.

queen_mary
10. dec 2022

@cickamon moja babka je tiez z 12 deti, vsetci z jednej dediny. Kazdy z nich ma 2-3 deti a z nich kazde dalsie minimalne 1-2 deti. Vsetci babkini surodenci este ziju, vsetci sa pozname, boli to obrovske svadby, ked sa mamine sesternice a bratranci zenili. A stale je to mega blizka rodina a nemala by sa parit medzi sebou. ☝️

kleopatra114
10. dec 2022

V našej rodine sa takto zobrali . Deti sú uplne zdrave

queen_mary
10. dec 2022

@cickamon a nie je to bratranec z neviem akeho kolena, ale prabratranec. Rodicia su bratranci a babky su surodenci.

monalisa1111
10. dec 2022

Podľa mňa príliš blízka rodina, Vaše deti by to možno nemuselo postihnúť ale treba myslieť aj na vnúčence..

oli18
10. dec 2022

@queen_mary moze sa hovorit aj z 1, 2, 3 kolena. Je to skrateny vyraz od slova "pokolenie". Pra je novsi vyraz, pred mnohymi rokmi ho nepoznali, tak pouzivali "pokolenie".

luthine
10. dec 2022

Z genetickeho hladiska tam moze byt problem a nemusi. Na Netflixe je teraz dokument o pakistanskej komunite v UK. Tam riesia podobnu situaciu, lebo pakistanska tradicia je uzatvarat manzelstva v ramci rodiny - typicky bratranci a sesternice. Problem to tam je, lebo vraj kazde 3. dieta s mentalnym/fyzickym postihom v Britanii aktualne pochadza s tejto pakistanskej komunity. Cast je zdrava, samozrejme a tito ani za svet nechcu pocut o tom, ze by s tymi manzelstvami prestali (ved ich rodicia boli bratranci a rodicia ich rodicov tiez a rodicia rodicov ich rodicov tiez). Len potm je obcas rodina, kde maju z 5 deti 4 s postihom.
Aj tam vysvetlovali preco, aspon teda pre nas laikov. Mnozstvo poruch sa prenasa na recesivnych genoch, teda takych, ktore sa obvykle neprejavia, lebo dominantny gen od zdraveho rodica ich potlaci. Ked sa stretnu dva taketo recesivne geny u jedneho dietata, choroba sa prejavi. Tito Pakistanci su velmi casto nositelmi aspon jedneho takehoto genu, pretoze kedze uz dlhu dobu nepridavaju do komunity cerstvy genofond, tak sa prenasa na stale viac a viac ludi v dalsej generacii.
Teoreticky by ste taky problem mat nemali, pretoze na SVK je genofond dost roznorody a nie je velka sanca, ze ste obaja nositelmi rovnako poskodeneho genu. Na druhu stranu, ked uz mate v rodine podobne blizky vztah, ktovie... Asi je to hop alebo trop.

martinkatinka
10. dec 2022

@oli18 no nie je to uplne priama rodina

andreafa
10. dec 2022

Pribuzni makke i 🤣🤣

queen_mary
10. dec 2022

@oli18 ano, ale bratranec - 1. Koleno, prabratranec - 2. Koleno, a tak dalej. Cize nech sa na mna nikto nehneva, ale bratranec z druheho kolena je fakt cez.

igiana
10. dec 2022

Keďže to štát dovoľuje, tak si nemyslim, ze je to riziko. Určite by nedovolili, aby sa zbytočne rodili poškodene deti.
Co sa tyka nechutnosti, ako tu niekto spominal, vobec sa nepoznali, stretli sa ako cudzi.
Mne v dnesnej dobe pridu ine vztahy nechutne a zacali sa povazovat za normalne.

cickamon
10. dec 2022

@queen_mary pre teba je to cez, pre štát a cirkev nie, Bali sa že nebudú môcť mať svadbu v kostole a farár sám im povedal že sa za rodinu ráta iba priamy bratranec, že ich už ako príbuzných cirkev neberie a nebude žiaden problém ani s deťmi a veru nebol....to že ty osobné berieš za rodinu aj syna otcovho bratranca je tvoja vec...ja nepoznám ani otcove a mamine sesternice a bratrancov, nie to ešte ich deti...

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienka192
10. dec 2022

Ja by som sa poobzerala inde, ved to nie ste vzdialení príbuzní, ale sesternica a bratranec z druhého kolena - za mňa je to ešte dost blízka rodina - vaši starí rodičia boli / sú súrodenci.

miskaska
10. dec 2022

Je to uplne v pohode.

vinkel
10. dec 2022

Viem že až 4. koleno bolo kedy sa nemohli vziať príbuzný. Teraz ako to je neviem..

marca12
10. dec 2022

Aj my mame taky par v rodine. Bratranec a sesternica z druheho kolena. Tiez o tom netusili,az ked doma oznamili,s kym chodia,tak im rodicia povedali,ze su rodina. No uz sa nedalo cuvnut,ked sa lubia. Deti zatial nemaju. Aby si si bola ista,je mozne dat spravit geneticke vysetrenia

marca12
10. dec 2022

@lienka192 volakedy to bolo uplne bezne,ze sa brali bratranec so sesternicou. Cela dedina bola jedna velka rodina. Pre nas je to cudne,ale laske nerozkazes.

igiana
10. dec 2022

Urcite je viac manzelstiev, kde ani netusia, ze su pribuzni. Napr. z mnohodetnych rodin ked sa pozenia povydavaju a maju dalsiu kopu deti, ktori maju dalsie deti a uz nie su v kontakte ani sa nestretavaju sa to lahko stane.

dominikamacakova
10. dec 2022

Toto nie 😐

matkahelka
10. dec 2022

mna by zaujimalo kolko mas rokov, ked po 3 mesiacoch stretavania sa vies, ze je to ten pravy a riesis s nim deti? toto mi pride uplne nezodpovedne ohliadnut od toho, ze je chore vobec randit s bratrancom z druheho kolena. ved mate rovnakych prastarych rodicov. bleee.

jamidea
10. dec 2022

Moj znamy si vzal sesternicu, ich mamy su si sestry. To bol uz pomaly incest podla mna. Mali 2 deti, jedno malo problemy s klbami, nohy v sadre do roka remene. Vy ste uz ale ovela vzdialenejsi pribuzni, takze nic nezakonne ani odsudeniahodne ;). Ohladom genetiky sa nerad tu, ale u lekara.