Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Žiarlim na mamu. Je to normálne?

pena33
21. mar 2013

Ahojte mamičky,
je mi trochu trápne začať túto tému, pretože nejde o skutočný problém, ale možno niektorá z vás mala podobné pocity a pochopí ma. Mám 7 mesačného synčeka a moja mama ku mne chodieva raz za mesiac na týždeň, aby sa s malým potešila a zároveň mi s ním pomohla. Spočiatku som jej bola vďačná, lebo som si mohla porobiť veci, ktoré bežne nestíham, ale pri poslednej návšteve sa u mňa objavili nové pocity. Všimla som si, že malý sa ku nej "má" viac ako ku mne, naťahuje k nej ručičky, vyškiera sa na ňu od ucha k uchu a ja som pre neho vzduch. Keďže som chcela umyť okná a stihnúť ostatné veci súvisiace s jarným upratovaním, nemala som čas venovať sa mu ako zvyčajne a on začal inklinovať k osobe ktorá sa mu venovala na 100%, a to k mojej mame. Trochu ma zarazilo, že k takej zmene došlo relatívne rýchlo, po 4-5 dňoch, ale čo ma zaskočilo ešte viac sú pocity, ktoré to u mňa vyvolalo. Uvedomila som si, že na vlastnú mamu žiarlim (normálne s ňou mám dobrý vzťah). Hnevá ma, alebo skôr, je mi ľúto, že malý jej prejavuje väčšiu priazeň ako mne. Že sa dokonca odo mňa odťahuje a chce ísť k nej, keď ho mám na rukách.. Stretli ste sa s podobným správaním vášho dieťaťka.., je to normálne, alebo kde robím chybu? Môj partner tvrdí, že je to normálne, že je to tým, že babka ho zahŕňa láskou a pozornosťou, je s ním trpezlivá a užíva si na 100% čas strávený s ním,ale že to neznamená, že mňa už nemá rád, som jeho mama a teda v istom zmysle vždy budem na 1. mieste.. Na druhej strane som rada, že moje dieťa neplače hneď ako od neho urobím krok..., ale aj tak mi je ľúto, že dokáže tak rýchlo priľnúť k niekomu inémi, hoci je to moja mama.

kaktusik007
21. mar 2013

@pena33 ak ta navstevuje raz mesacne na tyzden, tak to je v pohode.. horsie by bolo, ak by ta navstevovala kazdy druhy - treti den a maly by toto robil, ak by to prekrocilo isttu mieru tvojej tolerancie, bolo by vhodne obmedzit vztah - stretavanie sa s matkou...

avsak toto, co pises --- hold, nase deti maju radi aj inych ludi, nie iba svoje matky 😝 a my by sme mali byt v podstate rady--... obzvlast, ked si takyto vztah buduje k tvojej matke, a nie k matke svojho otca 😅

neries... ty si matka, ak to tvoja mama niekedy prezenie, trosku obmedzis stretavanie, a opat to budes mat pod kontrolou... vlastna skusenost 🙂

diusik
21. mar 2013

ale to je uplne normalne,nic si z toho nerob,aj u nas je nieco podobne,ine by bolo keby s vami mama byvala a furt by sa s malym takto mazlila,to je jasne zeby vysel na nej.
Ty si prenho proste automatika,si s nim hodin,si prenho nieco absolutne prirodzene, a teraz je babka novinka 😉 dieta dokaze milovat viac ludi naraz 😉 absolutne nic si z toho nerob

lia09
21. mar 2013

@pena33 tak toto mi privolala usmev na tvar 🙂 .Najprv som si myslela ze citam svoj prispevok spred dvoch rokov.Riesila som totiz uplne toto iste a citila som sa tak isto,ako teraz ty takze viem uplne,ako ti je.Tiez bola moja mala taka,ze akonahle uvidela mamu,ja som sa nanu nemohla ani len pozriet.Len moja mama vtedy prenu existovala.Bolo to neskutocne tazke a mala som sto chuti jej zakazat navstevy.No nezakazala som jej,lebo si to nezasluzila.Teraz ma mala tri roky a je to uplne v pohode.No trvalo to strasne strasne dlho,ale preslo to.Teraz uz chape,ze ja som jej mama a babka je len babka.Tak drzim palce a hlavne ti prajem pevne nervy a ver mi ze to co citis,je normalne

ingmiriama
21. mar 2013

@pena33 môj malý robí to isté ale k mojej svokre....som rada...ale viacej by som bola rada keby to bolo ako u teba lenže moja mamička už nežije malý mal 10 mesiacov keď zomrela...počas mojej mamy hospitalizácie a až do 1.3 (8mesiacov) bola svokra skoro každý deň s malým....a aj jaj som to zo začiatku tak brala ako ty ....aj som plakala keď svokra odchádzala a malý ani za pána ku mne ...ale časom sa to zmenilo....myslím si že to prejde aj u vás

zuzka1.
21. mar 2013

ja som chodiloa na VS počas MD, maly mal vtedy 3 mesiačiky- moju mamku ma strasne strasne rad, to je jeho miláčik od narodenia snád. veľmi sa ľubia a mna pohlad na nich tesi.
ked je babka Lubka, tak nepotrebuje nikoho. je to tak a mna to tesi.

sasrnka
21. mar 2013

Bud rada, ze tvoj syncek ma vela lasky aj od dalsich ludi 🙂 A vies, ze ak by sa nieco stalo a ty budes musiet napr. do nemocnice, alebo budes potrebovat nieco vybavit...tak je tu niekto, pri kom sa bude citit maly dobre.
Tvoje "ziarlenie" je normalny jav, hlavne u prvorodiciek 😉 Nestresuj sa, nepozoruj...ak ti to nezacne prerastat cez hlavu.
Ja som stastna, ked vidim, ze moje deti miluju svojich starych rodicov. A ked sa odo mna pyta ten syn k babke, tak vidim, ze to je nieco krasne, ako sa maju radi 🙂 Ja si to proste uzivam 😉 🙂
A este jedno mozes urobit, objimajte sa vsetci spolu. Moja dcerka vzdy povie "mamiiii, babiiii, tatiiii....., podme sa lubit " 😀 A obcas to skonci tak, ze sme na kope cela rodina, teda aj dedkovci a aj moj brat so svagrinkou 🙂 🙂

mamulienka77
21. mar 2013

@sasrnka Strašne pekne si to povedala. Prepáčte, že sa miešam do vašej komunikácie, ale nedalo mi nezareagovať. @sasrnka to tak pekne povedala že sa mi vtlačili slzy do očí. Áno užívaj si to a buď šťastná.
A rob to tak ako to napísala sasrnka.objímajte sa spolu.

hradnapani
21. mar 2013

@pena33 musim sa usmievat, lebo toto som riesila pred casom aj ja , hoci s inou osobou. A povazovala som to za seriozny problem, tak som vyhladala serioznu pomoc a odpoved od odbornika, psychologa bola: budte rada, vase dieta si je iste vasou laskou, to znamena, ze mate vyborny vzajomny vztah 🙂 Moze byt este nejaka krajsia odpoved? hm?

irriss
21. mar 2013

@hradnapani
budu hadat..jedna se o tchyni?? 😉 😎 🤐

hradnapani
21. mar 2013

@irriss ee, manzel 😎

irriss
21. mar 2013

@hradnapani
mela jsi me nechat hadat, mela jsem ho v zaloze 😀 😀 😀

hradnapani
21. mar 2013

@irriss 😀 😀

irriss
21. mar 2013

@hradnapani
ja jsem toto mela u jedne z dvojcat..odmitala mne a trvalo to asi rok ...sla ke kazdemu, ale ke mne ne.. ☹ Jen s revem...
Nakonec to bylo podle lekaru (psych.) tim, ze prisla jeste v brisku o sourozence..zrejme o jeji identicke dvojce..ale reknu Ti,ze obcas toto obdobi prijde a je to priiiiserne.. 😎 ☹ 😒
Tim chci rict..ze problemem muze byt i prenatalni obdobi...

hradnapani
21. mar 2013

@irriss uff, to chce asi velmi vela trpezlivosti a pochopenia, vsak? ☹

simca06022011
21. mar 2013

@pena33 nevidim dovod obmedzovat vztah ani to nejak riesit.. proste s tebou je maly stale, ty mu nie si vzacna ako starka... tesi sa na nu, tak preto sa na nu vyskiera... moja mala sa cely tyzden tesi na starkych a to vsetkych... v kuse rapoce len okolo deda a Beji a o ome a papovi pocujem nonstop... ked pridu tak je v siedmom nebi... no ako mozem ziarlit na to ze to dieta ich proste ma rado a oni ju tiez.. mna ma tiez rada, vystiska ma... ale netesi tak ked pridem domov ani nic, ja som mama - staram sa, krmim ju, obliekam, nakricim na nu... ostatni sa s nou iba zabavaju 🙂... takychto vztahov bude mat este vela a s vela ludmi, to by si ho musela zatvorit doma...

juliana77
21. mar 2013

@simca06022011 moje slová. Žiarliť môžeš, je to normálne, ale úplne zbytočné.

vejula
21. mar 2013

@pena33 to su obdobia. Môj maly to mal tak isto ked mal rok aj čosi. Tiež som bola z toho trochu smutna. Ale mna to držalo asi len par dni, potom som si povedala, že nebudem jak puberťačka a brala som to ako to išlo. Teraz je zas maly uplne na mna, a je mi zas pre zmenu luto maminy alebo manžela, ked vrieska, ked sa s nim chcu baviť, a on len mama mama. Momenbtalne ešte začal aj pluť ked sa mu niečo nepači, tak to je uplne hrozne, ked pluje ked sa s nim chce hrať manžel alebo mamina. Uplne že mi je to luto, že sa takto ku nim správa.

irriss
21. mar 2013

@hradnapani
no asi takto: cekat,..az to odezni..Lasku si nemuzes vymahat ..myslim tim"kontakt"..nejde o to, ze by na nas byla zla..zije si ve svem prostoru..a nikoho do nej v urcite obdobi nepousti..:jakoby si pvidala sama se sebou..-(a navic je to silnejsi nez ona..je jako v transu v techto obdobich..nekomunikuje s nikym, ted jako starsi..doufam, ze jedou z ni psych. dostane vic.. 😉 nebo nejaka hypnosa,,

hradnapani
21. mar 2013

@irriss alebo by mohol pomoct kineziolog... to je vraj velmi dobre na taketo stavy a "bezpecnejsie" ako hypnoza. Drzim palce! velmi!

mirkave
21. mar 2013

Toto neries.je normalne,ze babky sa mozu zblaznit za vnucatkami a vnucatka sa idu zblaznit za babickami 🙂 aj moja dcera aj syn sa od malinka pytaju k mojej mamine hopinky.take male deti vycitia,kto ich miluje a tymto sa im odvdacuju 🙂 neries to.bud rada,ze maju taky pekny vztah 🙂

ava11
21. mar 2013

Moja mamina k nám chodí raz za týždeň na pár hodín a väčšinou každý druhý víkend sme spolu na chalupe. Keď sme s ňou, o malého sa stará prevažne mama a malý na nej úplne visí. Ja som vtedy vzduch 😀 A poviem úprimne, absolútne si to užívam, že mám pokoj pre seba a ani mi nenapadne na ňu žiarliť. Ako to už napísal niekto predo mnou, teší ma, že malinkého miluje viac ľudí a môžem sa na nich spoľahnúť v prípade, že by sa mne niečo stalo. Paradoxne druhá babka - moja svokra, ktorá sa malému tiež veľmi venuje a má k nemu krásny vzťah, s nami býva, čiže je s malým denne , ale k nej sa vôbec nechová ako k mojej mame. Má ju rád, ale uprednostní vždy mňa alebo ocka.

bubelko
21. mar 2013

@pena33 kazda "ina" osoba, ktora s detmi travi cas inak ako mama, je od urciteho veku zaujimavejsia - venuje sa inak, ma na dieta "viac" casu, a hlavne po urcitom case ide prec. takze neboj sa, vsetko je v najlepsom poriadku 🙂 je to uplne normalne. k nam chodi babka vzdy na 3 tyzdne. ten prvy tyzden - to mozem ist z domu a ani si nevsimnu. druhy je este ok, a treti uz sa babka tesi domov, co ich ma "plne zuby", ze su na nej zaveseni 😀 😀 😀
a to iste je s muzom. ked travime prazdniny - tak deti su 90% casu s tatikom a ja si mozem vylozit nohy a uzivat si volna. najvacsiu traumu z toho ma vzdy moj muz. posledne prazdniny mi vycital, ze citam uz 2.knihu a on sa k svojej este nedostal 😀

mahmulienka
21. mar 2013

@pena33 hehe, to je ako u nas s mojou babkou, ktora mi pomahala s babami. pre decka sme 'nudne', ked sme s nimi 24/7, ale neboj, vzdy to budu nase sukne, pod ktore sa pojdu schovat, ked im bude horiet za patami a vzdy to bude len nasa naruc, ktora ich upokoji, ked im bude najhorsie 😉

pena33
autor
21. mar 2013

Dievčatá ďakujem, pomohli mi vaše reakcie aj poznanie, že to takto nie je iba v mojom prípade. Máte pravdu, môžem byť rada, že okolo môjho synčeka je viac ľudí, ktorí ho ľúbia a on ich, sama vidím, že to prospieva jeho rozvoju. Netreba sa namotávať na negatívne myšlienky. Ešte raz ďakujem za príspevky.

jabadaba
21. mar 2013

@pena33 ano je to uplne normalne a niet sa cim trapit. 😉 Tiez moje dieta miluje moju mamu, dokonca jej lichoti inak ako mne. Mohla by som ziarlit ako pes. Ale zakazdym take myslienky zavrhnem ako nepatricne a som velmi rada, ze dieta ma k babke taky skvely vztah. Tak sa prestan trapit, vychutnaj si spokojnost svojho dietatka v pritomnosti tvojej mamy, ved je skvele ak si mozes bez stresu porobit to co treba a bez obav ako sa tvoj chrobacik asi ma. 🙂 😉

kikaba44
25. mar 2013

@pena33 tiež občas vravievam môjmu synovi "synak pozdrav každého uja, lebo nevieš, ktorý raz môže byť tvojim otcom" 😀 😀 😀

meminka
27. sep 2013

neviem, či to tu ešte niekto číta, ale mám podobný problém...môj syn bude mať 2 roky a stále uprednostňuje moju mamu predo mnou.bývame v jednom dome, sme všetci "nahromádke" dennodenne...tiež veľmi žiarlim, ale aj sa veľmi hnevám na moju maminu, pretože mám pocit, že prebará moju úlohu, a to úlohu matky...dáva mu jesť bez môjho vedomia, stále sa stará či má navarené alebo nie...či je dosť oblečený...cítim sa ako neschopná matka...veď predsa viem svoje dieťa obliecť, nakŕmiť, navariť mu...ale najhoršie je, že sa jej veľmi často stáva, že samú seba nazve jeho maminkou...napr. povie: maminka ti donesie čajík a ide poň, alebo maminka ide s tebou von a pritom ide ona...a môj synček je z toho asi dosť zmätený, lebo často sa pomýli a povie jej maminka a mne babinka...som z toho na nervy... ☹

hradnapani
27. sep 2013

@meminka a s mamou si sa o tom otvorene porozpravala? ako reagovala? musis stanovit jasne pravidla, inak to nejde. A to oslovovanie musite mat jednoznacne vykomunikovane, ze maminka si iba ty... Otvorene povedz mame, ze ta znemoznuje ta ako matku, ze ta to trapi, ze si jej vdacna za pomoc, ale niektore veci ti ublizuju atd,... tak ako si napisala sem, tak jej to aj povedz... nic nie je lepsie ako uprimnost v takomto pripade...

kaktusik007
28. sep 2013

@meminka uff, tak toto je silna kava... .jednoznacne sa s matkou porozpravat, ak to nepochopi, pripadne sa urazi - obmedzit jej styk - aj ked zase ak byvate spolu tak to bude sakra tazke....
ako toto si tvoja matka nesmie dovolovat a robit toto moja matka, nech si aj poplace, nech ma aj citovo vydiera, nepovolim, aj za cenu fakt totalne dusnej atmosfery v rodine... Je to pre dobro tvojho syna - musis sa zatat a byt ako levica, aj ked verim, ze prvy mesiac bude o hubu..

rob si so synom program, iba ty a syn... dost som nepochopila - ze mu tvoja matka dava jest bez toho, aby si to ty vedela -- to sa ako da??? mas svoj program, ked je syn s tvojou matkou??? preco s nou travieva cas, aj ked zijete v jednom dome??? je to aj jedna domacnost, ci kazdy ma to svoje?????

musis zakrocit - inak o to dieta prides.....

meminka
28. sep 2013

@hradnapani jasné, že už som jej to povedala...urazila sa, že keď niekam potrebujem ísť, vždy mi je pri ňom a pod...ona totiž 2 dni robí a 2 dni je doma...a vyčíta mi, že prečo s ním nemôže byť, keď je doma...môže, ale celý deň?? ona to s tým oslovovaním nerobí naschvál, ale vždy jej to tak nejako vybehne...ale to podľa mňa nie je v poriadku...☹ ona mi povie, že sa mám nad tým pousmiať, no mne to príliš smiešne nie je...☹