Zmena priezviska a preberanie výživného

terka258
3. mar 2018

ahojte kocky prosim vas ako to je ked mam syna z prveho manzelstva a teraz sa idem vydavat za ineho muza aked si zmenim priezvisko nebude problem pri preberani vyzivneho? ci si mam nehat aj to stare priezvisko , casom ideme riesit osvojenie len sa to neda naraz

veronikastrickova
4. mar 2018

@terka258 ty si mozes kludne priezvisko zmenit, ale dietatu len tak nemozes. To je uplne ina vec.

samanta44
4. mar 2018

@klaudia_kaja nehnevaj sa ale asi píšeš len čo si myslíš ale s pravdou to nemá nič zbytočne ju moces

dominika7990
4. mar 2018

@terka258 ja mám iné priezvisko ako dcérka a pri preberaní peňazí z pošty na mení dietata potrebuješ vždy rodný list inak ti peniaze nedajú

ebi88
4. mar 2018

@klaudia_kaja boze netaraj ked nevies

bonnie2
4. mar 2018

Zena si podla mojich info zmenit priezvisko moze po rozvode, mne na sude vraveli do dvocj mesiacov ak sa to nemenilo. Priezvisko dietata ostava po otcovi. Zmenit sa moze len so suhlasom otca a druha moznost je ak by sa zena vydala a chcela by dat meno po novom manzelovi a byvaly nesuhlasi, tak jedine dat ziadost na sud kde uvedies ze si si zalozila novu rodinu, planujete surodenca atd.a tym padom ziadas pre dieta nove priezvisko aby "netrpelo" tym ze on sa vola inak ako zvysok novej rodiny. A sud moze tym padom povolit zmenu bez biolog.otca. ci sa mylim? Len neviem ci tu zmenu sud vzdy povoli v takomto pripade (ked sa zena vyda) alebo to niekedy sud aj zamietne...vie mi niekto povedat?

zuzkanagka
4. mar 2018

@bonnie2 presne tak to je. Máš pravdu.

bonnie2
4. mar 2018

@zuzkanagka prosim ta a nevies ci v pripade ze sa zena vyda sud vzdy povoli zmenu priezviska dietata? Lebo toto by ma celkom zaujimalo. Ak sa este niekedy v zivote nahodou vydam

kokorunecka
4. mar 2018

@bonnie2 Ahoj. Podľa mojich info nemusí súd vždy zmenu priezviska maloletého dieťaťa povoliť. Záleží na vážnosti dôvodov,ktoré boli uvedené.
Lebo je to považované za vážny zásah do práv dieťaťa či ako.
Necelý mesiac dozadu som na súde skrz zmenu priezviska mojej dcérky bola.
Moja právnička mi to takto vysvetľovala.

fokuska
4. mar 2018

@bonnie2 Sud bude urcite prihliadat na to ci sa biologicky otec o dieta zaujima, ci s nim travi cas, aky ma s dietatom vztah a pod.

bonnie2
4. mar 2018

@kokorunecka
@fokuska tak podla mna je dost vazny dovod ked sa zena vyda a ma priezvisko po novom manzelovi prip.chcu lebo maju dalsie dieta a to jedno na ine priezvisko. Ci sudu sa to nezda dostacujuci dovod? Mna sa to zatial netyka ale dost ma to zaujima...

fokuska
4. mar 2018

@bonnie2 Neviem ci to je pre sud dostatocny dovod.
Moj nazor je taky, ze ak sa otec o dieta zaujima, plati nacas vyzivne, stretava sa s dietatom a ma s nim dobry vztah, tak preco by sa muselo volat priezviskom "noveho otca"? Aj s nim moze mat skvely vztah samozrejme.
Ale dieta nemoze za to ze jeho biologicki rodicia spolu nie su, nebrala by som mu "pravo" na meno po biologickom otcovi.

Ina je situacia ak sa otec nezaujima a pod. a aj kazdy pripad je iny. Tiez dieta od urciteho veku vie aj samo povedat aky ma s otcom vztah a by si prislo mat ine meno.

bonnie2
4. mar 2018

@fokuska jasne k sa zaujima maju dobry vztah je to bezdovodne.. No napr.ak bejavi zaujem o dieta aj ked plati vyzivne tak o e podla mna ine...co v takom pripade urobi sud?

fokuska
4. mar 2018

@bonnie2 To ti nikto nepovie vopred naisto co urobi sud. Kazdy pripad je iny. Ak sa ale otec nezaujima, s dietatom sa nestretava a nemaju spolu vztah, pripadne ho dieta ani nepozna, tak to hra v prospech matky a jej ziadosti.

bonnie2
4. mar 2018

@fokuska oki, dakujem🙂 to ja len sa zaujimam 🙂

kokorunecka
5. mar 2018

@bonnie2 Je to tak. Samotný vydaj matky nestačí ako dôvod na zmenu priezviska.

terka258
autor
5. mar 2018

dakujem kocky moc ste mi pomohli 🙂

klaudia_kaja
13. mar 2018

@fokuska ale ma moja zlata .. jednemu znamemi to povedali na sude, ak jeho ex zmeni priezvisko ich spolocnemu dietatu nemisi mu posielat vyzivne ale zaroven nebude mat naň narok. Ked si ho chce osvojit novy manzel nechcsa aj stara.
Ale podla mna je hlupost to ako chce matka zmenit priezvisko dietatu a odoberat ho od otca teda ak plati vyzivne neustale a ak sa zaujima o dieta.

fokuska
13. mar 2018

@klaudia_kaja Je rozdiel osvojit (a tym padom logicky aj zmenit meno) a iba zmenit meno ale ponechat biologickeho otca.
Precitaj si to este raz co sme pisali lebo zas pleties dve rozne veci

kokorunecka
13. mar 2018

@klaudia_kaja Pletieš si 2 rozdielne veci.

simca06022011
13. mar 2018

@bonnie2 nie je to postacujuci dovod, to dieta ma ineho otca, on ma tiez prava... to ze si zena zalozi "novu rodinu", nemusi zakonite znamenat ze dieta bude trpiet tym ze sa mama vola inak.

klaudia_kaja
13. mar 2018

@ebi88 sa nestaraj laskavo .. viem mam skusenosť

ebi88
13. mar 2018

@klaudia_kaja hej? Ja mam ma to skolu, tak sa budem starat, ked laik trepe

fokuska
13. mar 2018

@klaudia_kaja To ze tu budes drza nicomu nepomoze. Pleties dokopy dve rozne veci.
Priezvisko sa dietatu moze zmenit z roznych dovodov. Jednym z nich je osvojenie - to znamena ze povodnemu otcovi zanikaju vsetky rodicovske prava a povinnosti, pravne akoby ziadne dieta vobec nemal. Tieto rodicovske prava aj povinnosti prechadzaju na osvojitela.

Matka ale moze zmenit priezvisko dietata (so suhlasom otca), cize neprebehne osvojenie. Biologicky otec ostava otcom so svojimi pravami a povinnostami, len sa dieta nevola tak ako on.

Toto su fakty, skusenost nemozes mat inu, len mas ten pocit, lebo si nieco zle pochopila.