Aké máte zvyky po narodení dieťatka?

konra6
28. okt 2019

Ahojte
aké máte zvyky sa vo vašej rodine/okolí po narodení dieťaťa? Vraj je taký zvyk, volá sa "radostník", kedy otecko "roznáša" rodine správu o narodení dieťatka, plus nejakú flašu prípadne niečo iné (?). Poznáte tento zvyk, dodržiava sa u vás, prípadne máte iné zvyky?

matya12
28. okt 2019

@konra6 u nás už dávno babo nebolo, ale pamätám si že novopečení ockovia obiehali rodinu s fľaškou, niektorí aj so zakuskami. V práci je tento zvyk ešte stále, samozrejme bez alkoholu 😂 Ja plánujem tiež niečo vymyslieť, no ešte neviem čo presne a ako to bude vyzerať.

dskjhfdlkdjhl
28. okt 2019

@konra6 U nas ziadne taketo zvyky (nastastie) nie su a veru si na nic take nepamatam ani z detstva. Tak nejako neviem, k comu je to dobre a asi by som to aj zatrhla, keby take nieco manzel chcel robit.

tosomja
28. okt 2019

Viem, ze muzi v robote zapijali . ale verim, ze ziadne take traposiny u nas nikto robit nebude.

joysi
28. okt 2019

@konra6 aj u nás to bolo...ale iba v ramci rodiny sa obišli s fľašou a koláčikmi

sara07
28. okt 2019

u nás sa len oznámi , zavola povie ale rozhodne sa flaša nevytahuje ani sa nebehá ,

deti95060810
28. okt 2019

u nás v rodine sa ide pozrieť maminka a bábo -ale to už keď sú z nemocnice doma a samozrejme s darčekom...Darček môže byť rôzny od oblečenia pre bábo, až po tortu, zákusky, kvety pre maminku, štangľu salámy .... každý kto čo uzná za vhodné....Chodí sa tak cca 3-4 týždne po príchode z nemocnice...
ocinko oznámi len narodenie dieťaťa - nebehá s fľašou....možno kedysi.
Ja som priamo z pôrodnice zo sály písala smsky že sa narodilo bábo...

hettinka
28. okt 2019

@konra6 nie nepoznám. Popravde, pride mi to ako zvyk, aby sa mohlo príbuzenstvo zadarmo opiť.

Ja som rozposlala SMS a radostnú novinu vedeli všetci naraz. A žiadne fľaše kadekomu sme nenosili.

lucyluv
28. okt 2019

Novodobý zvyk, dat info na Facebook :D

veronika271215
29. okt 2019

@konra6 Ano, u nas je taky zvyk. Manzel chodil pri prvom, pri druhom uz nie 😉 a nemyslim si, ze je to kvoli tomu, aby sa pribuzenstvo mohlo zadarmo opit 😉 my sme davali sampus, a tym sa tazko niekto opije, ak je v rodine viac clenov 😀 je to len na pripitie na zdravie babatka 😉

iffushka
29. okt 2019

@konra6 u nás sa to riešilo normálne tak, že sused nás pozval na guláš, samozrejme sa aj co to popilo a my sme malému aj mamicke doniesli pár drobnosti

katulienkax
30. okt 2019

Mne sa celkovo nepáči ani zvyk ked sa chlapi ozeru pri narodení dietata, chlap ma stat pri žene a nie sa ozrat