Ako vytvoriť vianočnú atmosféru?

andreatytler
2. jan 2021

Ahojte.
Tak uz mame po sviatkoch a mne je trochu smutno. Uz roky sa mi nedari vytvorit vianocnu atmosferu.
Mam vianoce velmi rada a s laskou spominam na prijemnu, velmi specificku atmosferu ktoru sme mali doma kym som zila s rodicmi ako dieta a aj neskor ked som uz bola dospela a zila s mamou. Ked som odisla z domu, zila som nikolko rokov sama a sama som bola aj na vianoce tak mi prislo normalne ze tam nebola atmosfera vianoc ale po tom co som si nasla muza, som cakala ze s nim a jeho rodinou to bude ine, ale nebolo. Myslela som ze je to koli tomu ze muz neznasal vianoce a vzdy ich osomral ale uz par rokov sa kroti a pusti mi aj vianocne pesnicky. Teraz uz druhe vianoce zo synom, a to som si bola ista, ze dieta urobi vianoce carovne ale zase nic. Aj sa na vianoce tesim, ozdobime stromcek, dom, rada peciem vianocne dobroty, kapustnicu, s radostou kupujem a balim darceky ale ta vianocna atmosfera, ktoru som vzdy citila s rodicmi tam vobec neni.
Necakam ze bude ta atmosfera rovnaka... myslim ze na tom treba pracovat, vytvorit si vlastne tradicie ale uz sa snazim 10 rokov a stale rovnake. Velmi by som chcela aby syn zazil taku istu krasnu vianocnu atmosferu ako som mala ja. Ako to mate vy? Co u vas vytvara vianocnu naladu? Prislo to same ked ste odisli z rodicovskeho domu alebo ste to chvilu hladali?

nusyk
2. jan 2021

Ahoj. Ako deti smw zazivali naizaj nadherne a carovne vianoce a to podotykam ze sme nikdy doma nemali penazi nazvys, prave naopak. Nasi boli aj su v tomto neskutocni co všetko dokazu bez koruny👍ked som sa osamostatnila a vy dala to caro tiež zmizlo nevedno kam a pooravde minule vianoce som sa s tym zmierila ze to uz nikdy nebude ako predtým. No tento rok ked ma uz dcera skoro 4 roky sa to zlomilo a tu radost co ona ma to mi vytvara neskutocnu atmosféru, nakoplo ma to tvorit, vymyslat,cely december som sa s nou tešila skoro ako vtedy. 🎄Boli to aj napriek okolnostiam v ktorych žijeme skvele vianoce.takze na seba netlac, vynutit sa to neda ani od seba

matapo
2. jan 2021

...to je vsetko tou uponahlanou dobou, vsetko ide velmi rychlo a clovek si to nestiha ani vychutnat, navyse nas obklopuje velke materialno, vsetkeho je vela, aj tovaru ale aj moznosti ako travit cas, clovek chce vsetko, vsetko stihnut za par dni a ono to potom velmi vsetko rychlo prejde ☹ V mojom detstve to vianocne obdobie trvalo dva tyzdne, 23. 12 sme zdobili stromcek a mali sme ho do troch kralov a bolo po Vianociach ale tie dva tydne tie sviaky bolo ozaj citit. Teraz je doba rychla dva tyzdne prejdu ani clovek nevie ako a aani nevie ako tie Vianoce ujdu ☹ Ja to tera zrobim tak ze som si to vianocne obdobie doslova natiahla na dva mesiace 🙂 Stromcek a vydobu robime uz od zaciatku decembra (zdobim vela, vianocny zavan ide z kazdej miestnosti), mam potom dost casu sa na to vsetko vynadivat, vychutnat, posediet si pri stromceku aj s knihou, pozriet si s detmi v TV aj nejake rozpravky, detske filmy. Mam tri deti, tak aspon 2-3x do tyzdna pozerame podvecer aebo vecer TV spolu, behom roka to nestihame. Aj sa spolu 2-3x do tydna ahrame nejaku dlhsiu spolocensku hru, chodime vela do prirody, ci turistika, lyze, sane,ale aj do mesta, prechadaka osvietenym mestom je vdy prijemna (hlavne ked to spojime s kupu ich oblubenych skoricovych trdenikov 🙂) no a samorejma nevynechame ani kostol, vzdy tam deti radi chodia obzerat betlehem a jaslicky, takze ked ideme okolo vzdy sa zastavime na chvilku 🙂 Uz ja ako dieta som to mala rada obzerat 🙂 Mam tri deti a oni sa uz od konca septembra na tie Vianoce tesia a ocakavaju ich, uz si ich plne uvedomuju, najmensi mal teraz tri a naplno si ich uvedomoval aj on, odratavaju dni, hlavne tie decembrove 🙂 Spolu pecieme, spolu upratujeme, neaciname tyzden pred stedrym vecerom ale uz cely december, aby boli dni kedy mame aj nejaku povinnu spolocnu aktovitu ako je upratovanie, aj to pecenie a dobenie ale aj taku oddychovu ako je hranie, pobyt vonku, pozeranie TV,...pisu listy Jeziskovi 🙂 ropravky menime na vianocne, tych kniziek s vianocnymi pribehmi mame vela citame ich len pocas decembra ajanuara a hoc aj 90 percent tych istych vdy sa na ne tesia, je to zas take ine, citanie mame zavedene pravidelne a aj 10 rocny syn si necha precitat rozpravku, vsetci sa supneme spolu do postele pod perinu kazdy vecer acitam im, niekedy aj na gauci. Syn ma oblubene samozrejma Grazlikov Gabov, a denniky odvaneho bojka, je to knihomol, cita stale, ale pocas tych Vianoc si rad necha precitat vianocne pribehy a rozpravky 🙂 Dcera 8 rokov tiez a najmensi tiez 🙂 Vsetku vydobu aj stromcek nechavam az do konca januara, to je dost dlho aby sa clovek toho vsetkeho naozaj nasytil, oddychol, spomalil, a mohol sa nadychnut pomaly zavanu jary 🙂 moj mu Vianoce nemusi ani to vsetko okolo toho, nenutim ho, atmosferu robim hlavne pre seba a pre deti. Aj ked budem mat 80 rokov, vzdy to budem asi rovnako prezivat 🙂 a tesit sa z Vianoc 🙂 No a samozrejma postretaveme sa s celou rodinou, co je tiez velmi pekne. Stretavema sa sice stale celorocne a dost casto vsetci spolu ale zas pocas tych vianoc to ma taky iny nadych 🙂 A tento cas koronovy nam tie Vianoce ozaj este sprijemnil, vynechali sme vsetky nakupy, darceky boli objednane uz od jesene, bezne potraviny nie je problem kupit v nasich malych potravinach a nic ine nebolo treba. Tym ze deti boli dlhsie doma, tak aj skolske povinnosti sme odlozili uz skor 🙂 a tym ze nam nariadili LD tym sa nam vlastne predlzi take to vianocne spomalenie a ozaj ten cas ide akosi pomalsie 🙂 az na tie navstevy teda ☹ tieto Vianoce jedna mojich sestier bola a este je v karantene ☹ tak sme sa s nou nevideli, este ma u nas pod stromcekom darcek 🙂 a neboli sme ani mi u nej, ale tak este sa navstivime, byvame so vsetkymi surodencami v jednom meste. Ani babku a dedka sme neboli riadne pozriet, spravili sme si len spolocnu prechadzku po lese a chvilu pobudi na terase. Druha babka je nastastie nasa suseda takze patrime akoby do jednej domacnosti s tou sa stretavame stale. A tak. Prajem Ti nech sa ti podari vytvorit vianocnu atmosferu, nech z nej nacerpas radost a pozitivnu energiu. Ono k tomu staci ozaj malo, spomalit a pustit z hlavy nepodstatne veci.

jumama
2. jan 2021

Ja si myslim, ze je to skor o pohlade a prezivami dietata a dospeleho cloveka, zeny, gazdinky. Ja si kolkokrat az teraz uvedomim, ze ta moja maminka z Vianoc asi vela nemala, ze sme sice co to pomohli ako deti piect, ale inak sme sa zasili pri roozpravkach... a hoci varim rada, hoci rada tesim vsetkych darcekmi atd, tak pre zenu je to predovsetkym cas zhanania, zasobovania, varenia, upratovania... Dieta si vsetko len uziva, veri v Jeziska, co prinesie darceky. Casto su to vysnene darceky, lebo sa mama spyta, lebo pozna svoje dieta, jeho tuzby. Vela dospelych sa dohodne co si daju, casto su to dary pre domacnost, alebo ak sa davaju medzi sirsimi pribuznymi, casto len nieco neosobne (aspon u nas, nikdy nic necakam, tak som neni sklamana)... Napriklad moj muz nerad rozmysla nad darcekmi, zazila som par krat sklamanie, ze ja som mu vypiplala a premyslela darceky podla toho, ake ma zaluby, cely rok pocuvala kazde jeho slovo... nie som narocna, stacila by blbostka, ale taka zo srdca, taka s myslienkou. Asi iba raz ma jeho darcek prekvapil a dojal. Proste niektori ludia na to nie su, viem si to racionalizovat, ale preto mi aj zmizlo caro Vianoc. Vytvarane niekym inym pre mna 🙂 Aspon u nas je vsetko poloofrflane, k comu muza volam, aby sa zucastnil, pomohol, on je niekedy ako take velke decko, ktore si tu vianocnu atmosferu tiez chce len uzit, nie ju vytvarat.

hindakus
2. jan 2021

Aj ja si myslím, že bohužiaľ človek, který to všetko má na starosti, z Vianoc moc nemá... ako dieťa sa iba tešíš, ako žena matka máš v hlave x vecí. Ja mám každoročne "to do" listy, stohy papiera popisane tým, aké presne zásoby mám mať, aby pri varení nič nechýbalo, čo komu kúpiť a dokonca aj ktorý deň budem čo robiť (pečenie, upratovanie, výzdoba, balenie darcekov...) . A tiež mavam rozpisane, kedy sa s ktorou kamaratkou stretnem, aby som jej dala darcek a tak. Davam darceky aj vychovavatelkam do skolky. Drobnosti kolegyniam. Tiež niekde robím chybu, pretože mám 35 a už tak 15 rokov mám z Vianoc úplné ale úplné h..

oblecenie99
2. jan 2021

@andreatytler Ahoj. Tuším tvoj aj môj malý sú cca v rovnakom veku 🙂 Tiež som sa nad tým tento rok zamýšľala,že prečo mám pocit,že nám chýba tá Vianočná atmosféra,ale dospela som k tomu,že ta pravá asi príde vtedy,keď už malý bude trošku starší,bude Vianoce prežívať,čakať,tešiť sa.

Ja sa tiež pamätám,že ako dieťa som zbožňovala Vianoce a spomínam si práve na tú vianočnú atmosféru...lenže..ako som rástla,tak nás mama prirodzene postupne zapájala do príprav.A všímala som si aj tú druhú stranu toho celého.Mama bola vecne v strese,uhundrana,ufrflana,unavená..aj keď sem s ňou všetko robili spolu. A podľa mňa bola taká istá ak nie horšia (lebo nemala žiadnu pomoc ešte vtedy) bola,aj keď sme boli so sestrou úplne maličké...len sme to nevideli,nevnímali a iba sme sa tešili z výsledkov jej driny 🙂

Vždy som si hovorievala,že nechápem ako môžu ľudia tráviť takéto dôležité rodinné sviatky napr.v hoteli na dovolenke.Minuly rok som mala termín pôrodu 24.12.,čiže tie Vianoce boli strašne o ničom...a tento rok sme zostali pochopiteľne doma. Čize všetky tie prípravy zostali na mne. Akokolvek som si povedala,že bude pokoj a po mojom,nebudem sa plasit,chcela som vyhovieť aj mužovi,tak na želanie som piekla a varila a pratala...nie mega veľa,ale aj tak sme plno jedál nestihli zjesť 😣 a popri malom to bola teda fuška stihnúť to všetko.Unavena som sa dovalila pod stromček,sviatky prešli a ja som zistila,že tu atmosféru som vôbec nepocítila,únavu však veľmi..a pochopila mamu..a povedala som si,že ak Boh dá a v zdraví prežijeme covid a budúci rok ak by sa už dalo (nemyslím si,že sa bude dať),tak pôjdeme cez sviatky do hôr..do hotela..a budem si užívať Vianoce takto.

Veľa robia ináč aj ostatní rodinní príslušníci...napr.u nás je synček ešte maličký,ale môj muž by sa teda snažiť mohol,čo nerobil nikdy..ani na žiadnej dovolenke či inej oslave..požiadavky na jedlo a sladké mal,ale žeby sa posnazil trošku tváriť sa vianočne,tak to nehrozilo.Proste taká povaha 🤷ale potom ja sa môžem akokoľvek snažiť a roztrhnúť sa,keď iní ani len náznakom sa netvoria ináč,slavnostnejsie...Čiže nabudúce,ak sa bude dať,zakladam si rodinnú tradíciu trávenia sviatkov na dovolenke,aby som si aspoň oddýchla 😃

amelie2017
2. jan 2021

Podla mna to pride o rok, o 2, ked uz tomu bude tvoje dieta chapat. Dcera mala tento rok 3 roky a v skolke uz nacvicovali vyse mesiaca divadielko, bavili sa o Papa Noel (santa) a ona sa uz nevedela dockat. Spolu sme zdobili, pozerali rozpravky s Papa Noel, napisali list. Zakazdym sa tesila z vianocnej vyzdoby v meste. Ukazovala na kazdy stromcek vo vykladoch...tento rok uz zila Vianocami a to nas prenieslo uplne inde. Aj my sme sa na ne neskutocne tesili, len kvoli nej. A to nam chybala babka. Verim, ze tie dalsie uz cela rodina pokope a to este len budu Vianoce 😀

matapo
2. jan 2021

...dievcata ale ved Vianoce nemusia byt len o upratovani a chystani ako o zivot, ano za nasich cias nase mamy to tak robili ze sa gruntoval cely dom a umyvali sa vsetky pohare ktorych bolo v obyvacke neurekom a varilo sa a pieklo a 15 druhov kolacov na stole. A boli nestastne a podrazdene z toho ze nestihaju a mali pocit ze na vsetko su same a my deti samzorejma pri rozpravkach. A robili sa velke nakupy lebo vsak icu sviatky a terba si doperiat viac (je pravda ze ludia po zvysok roka zili skromnejsie tak na Vianoce chcei byt stedrejsi) Ale ved teraz to tak nemusite robit. ja som to vsetko vypustila. upratujem a cisim aj miesta na ktore si za cely rok nenajdem cas to je pravda ale ked neumyjem vsetky policky este aj v pivnici tak svet sa nezruti. Na to uplne kaslem, vsak upratujem cely rok, stale, vianocne upratovanie nevnimam ako nieco extra. Okna umyvam na zaciatku decembra, mame ich 17 takze jedine to, umyvam ich 4x do roka. Co sa varenia a pecenia tyka, tiez nic extra, mame salat, kapustnicu, rybu, oblatky, opekance k tomu tiez nic extra netreba ved obed clovek pripravuje stale, stale varime, preco by to malo byt cez vianoce viac? Ja robim salat a kapustnicu vecer pred stedrou vecerou, lepsie nam chutia take odstate a na 24. len tu rybu upeciem, to nie je ziadna extra robota s pripravou vecere a pecenie sme uz davno zredukovali, uz pecieme len to co mame ozaj extra radi a radsej z troch davok jeden druh po ktorom sa len tak zaprasi lebo ho vsetci zboznuju ako 10 druhov ronych a nakoniec sa vybera aj tak len ten jeden oblubeny. U nas peciem len klasicke linecke ale moooooc lebo zboznujeme vsetci, pernicky tie maju radi deti, kokosove jezky lebo tie ma rad manzel a polku cesta z jezkov zuzitkujem na gulicky riadne rumove a orechove lebo tie mam rada ja 🙂 Nijako vela casu to nezaberie. Nic ine, vsetko ine nam vzdy ostalo, ked som mala len jedno dieta snazila som sa vypekat od vymyslu sveta ale uplne zbytocne strateny cas. Radsej si ozaj vychutnam tie rozpravky, prechadzaky a spolocenske hry s detmi bez stresov a nahanania. Priala by som si aby to tak bolo aj v mojom detstve, ale tiez si pamatam moju mamu len uponahlanu a stale cosi robiacu, a somrujucu co vsetko este musi stihnut spravit. Moj ocino to az tak neriesil, samozrejma pomahal mame v tom co vedel, ale teda na rozdiel od mamy travil aj vela casu so mnou pri rozpravkach a hrach 🙂 a to som mala najradsej, aj mamu by som k nam najradsej posadila, nech uz si da so vsetkym pokoj, aj tak nikoho nezaujima ci uz ma vsetky pohare umyte a navyse za tym sklom aj tak nevidno ziaden rozdiel ci su umyte ci nie 😉 a zbytocne pecie take a take a potom nas s tym stale nuka a vsetci sme toho prejedeni.

eriksonka1234
2. jan 2021

@andreatytler pre tvojho syna môžu byť vaše Vianoce tie najcarovnejsie...nikdy nebudú ako tvoje, lebo ty si tam mala svojich rodičov, ale preňho budú tie vaše naj, lebo tam budete vy... A ako čítam, tak si sa pousilovala, aby čarovné boli.

podmostom
2. jan 2021

Tak rozmýšľam že posledné roky u nás čaro Vianoc vytváral hlavne syn, ktorý od marca písal listy Ježiškovi! Tento rok už prestal, už bude mať 11. Teraz zas vidím na malej ako sa z toho celého magického teší. Tiež ich baví robiť medovníčky, zdobiť stromček. Takže u nás tú atmosféru robia hlavne deti. Také maličké do 2 rokov to ešte tak nechápu, pre ne to nie je nič mimoriadne. Ja si teda myslím že aj u vás sa to čaro objaví. Stačí o rok opäť všetko nachystat a čakať..

kaki3
2. jan 2021

U nas tento rok to bolo take nijake, muzovi pred Vianocami zomrel starky, takze sme mali plnu hlavu toho a neboli sme schopni si to uzivat. Mala sa sice tesila zo stromceka a tak, ale my sme to nejako nedavali. Dufam, ze buduci rok to bude ine. Ono mne sa potvrdilo, ze malickosti robia sviatky krasnymi ;)

mirkava
2. jan 2021

@andreatytler 😊 deti to vnimajú inak 😉 vyrastla si

andreatytler
autor
2. jan 2021

Dakujem vam velmi pekne za postrehy a rady.
@nusyk, Vies co asi mas pravdu. Vianoce pocas komunizmu, to bolo na pridel kilo pomarancov, mandariniek, bananov, sacek burskych orechov, datli a figy a vsetky tieto veci boli neskutocne vzacne lebo boli len na vianoce. Teraz ma clovek vsetko, kedy chce a kolko chce. Stary dobry komunizmus ani nevedel ako a vytvoril nam krasnu vianocnu atmosferu. 😀
Nas syn mal tieto vianoce len 13 mesiacov. A presne ako pisete, este to nechapal, aj ked na svetielka a vianocne ozdoby sa dival s velkym nadsenim. Tiez si myslim, ze ked to zacne vnimat a tesit sa na vianoce, budem sa tesit s nim.
@matapo… moze byt ze aj casy sa zmenili. Ano vsetko ide neskutocne rychlo.☹ Skusim aj ja na rok spomalit a zacat s pripravou uz zaciatkom decembra… len ja sa rychlo veci nabazim a potom ma prestanu bavit… preto aj stromcek ozdobujeme az par dni pred vianocami, lebo prvy den ked je ozdobeny, mam z neho najvacsiu radost. Dakujem za super napad s tymi vianocnimi knihami. ❤Nas syn ma velmi rad ked mu citam aj ked este tomu nerozumie a ja sa z toho tiez velmi tesim. Tiez sa tesim ze budem s nim pozerat rozpravky. Muz neznasa kreslene filmy a tu v Kanade nie su take klasicke filmove rozpravky… len velmi malo… preto syna ucim slovensky, aby to mohol so mnou pozerat.
@jumama Aj moja mama bola neskutocne narocna a muselo sa urobit x veci a ked nestihala, hnevala sa na vsetkych okolo ze jej nepomahaju. Ale napriek tomu mala aj ona velmi rada vianoce. Pozerala s name rozpravky, vzdy mi vravela ako jej staci obielit mandarinku a hned sa vianocne naladi. Ale tiez si myslim ze velmi tvrdo pracovala na tom aby nam vytvorila krasne vianoce. Dufam ze sa to mne podari aspon spolovice pre nasho syna.
A co sa muza tyka… to mas take iste ako ja. Ono je takmer nemozne sa z niecoho tesit, ked nemas s kym, alebo ked ti to muz, doslova ofrfle. Moj si len sadne do kresla a pozera hokej alebo poker v TV… este keby aspon vianocne filmy pozeral. Potom sa najest (najlepsie v tom kresle pred TV aby mu neusiel gol). Aj ked je to vela roboty, slavnostne pripravit stol na veceru so svieckami, trvam na tom, a ta vianocna vecera co sme mali bol veru jedinny okamih ked som sa citila vianocne.
@hindakus Ha, ha. Taky To Do List mam aj ja a tiez ten zoznam ze co peciem, varim, ozdobujem a nakupujem v ktory den a uz ho mam aj odlozeny a len ho na vianoce vytiahem. Ale veru nepomaha mi vyrobit tu sviatocnu atmosferu… mozno by sme ho mali zahodit a robit to viac spontanne… ak mam chut, budem dnes piect a ak nie, ostanem v pizame cely den a budem pozerat rozpravky. (to mi ale nehrozi aspon tak 10 rokov, kedze mame male dieta).
@oblecenie99 Ano mame rovnako stare deturence. Veru ani ja si neviem predstavit vianoce inde ako doma ale mas pravdu ze doma nikto neprispieva k sviatocnej atmosfere. Vela rozmyslam ze dotiahnem muza aj syna na vianoce na Slovensko. Aj ked budeme v hotely, predsa len su tam vianoce krajsie. Jedna z mojoch najkrajsich spomienok je prechadzka ozdobenym vecernym namestim s jarmocnymi stankami a medovinou.
@amelie2017 Ano, urcite bude tej radosti viac, ked syn vyrastie. Tu su vianoce velmi silne zamerane na deti (co ma aj hnevalo kym sme nemohli mat deti) ale teraz si to budem vsetko uzivat. Vsetko od Santovho sprievodu na konci novembra az po pecenie kolacikov pre Santu. Jaaj na to som aj zabudla ako deti pripravuju divadielka v skolke. Na to sa uz teraz tesim.
@matapo Veru tak… ta hora poharov, ktore sa museli umyt aj ked ich nikto poriadne nevidel a uz vobec nepouzival bola aj u nas. Ja som tiez tak zacinala, ze som mala obrovsky zoznam a tyzden pred vianocami som makala 8 hodin ako fretka a na vianoce sa ledva plazila od unavy a tak som to pred 3 rokmi drasticky zredukovala a odychovala ale napriek tomu to caro vianoc neprislo. Aj ked teraz pri malom dietati sa odychovat velmi nedalo.
@eriksonka1234 Ano, tiez si myslim ze syn zazije krasnu atmosferu. Urcite ta spomienka z detstva je najsilnejsia a nic ju v dospelosti nenahradi… ani muzovi sa vianoce tento rok nepacili ale to preto lebo sme nerobili velku rodinnu oslavu u jeho rodicov. Pre neho to bolo nieco nove a nepacilo sa mu. Ja ale dufam ze sa mi podari vytvorit nasu vlastnu atmosferu. Velka hlucna rodina pokope je prijemna ale mna dost vycerpava… ja mam radsej taku pianko pohodicku v malom.
@podmostom. List jeziskovi uz v marci?? No dobre skoro zacal ten tvoj…ale aspon mas dost casu tie veci pozhanat v priebehu roku. Takze myslis ze o rok ked bude mat 2 to uz bude chapat… ak aj nie, urcite sa z toho bude tesit viac ako tento rok.
@kaki3 To mi je velmi luto ze ste stratili starkeho na vianoce. Velmi smutne. Dufam ze tie buduce viance budu krajsie. ❤
@mirkava Tiez ma to napadlo ze som proste len vyrastla ale s mamou som zila az do 30tky a napriek tomu som citila tu specialnu atmosferu. Bude to v niecom inom… Ale je mozne ze som nevyrastla az kym som neodisla z domu. Proste kym clovek zije s rodicmi, je stale len dieta. Asi by som mala prestat hladat stratenu atmosferu vianoc mojho detstva a zacat sa tesit z vianoc ake prave mam.

mily7
2. jan 2021

@andreatytler myslím si,že si to nevieš užiť tu prítomnosť. Vianoce budú presne také aké si ich urobíš. Zas m mozes očakávať super príjemnú atmosféru, keď tvoj muž vysedi dieru v kresle. Áno mama ma prácu pozhanat darčeky, navariť,napiecť. Ale veď to je vždy o tej istej voľbe či je pohár poloprázdny,či poloplny. Darčeky sa dajú riešiť aj od Januára čo preháňam. Niekomu to vyhovuje, nakupuje celý rok, skrýva ich. Môžeš nakúpiť cez internet v septembri, októbri..Kúp jeden základný, jeden menší alebo dva menšie, uži si tajne krásne balenie s čajom,hudbou, zamknutými dverami. Ja rada pozerám koľko druhov majú napečené poniektoré ženy. A s pokojom si poviem prejedať sa nechcem, takže toľko koláčov ani nepotrebujem piecť, neviem ich tak vyzdobiť krásne tak si v pohode tých pár na okrasu kúpim. Normálna pohodaaa. Verím, že sú šikovné kucharky,cukrárky ktoré sa tomu venuju, ja som dobra v niečom inom. Rozprávky sa dajú nahrať, pozrieť cez internet darmo,že máš malé dieťa. Hádam aj niekedy spí nie? Pustis rozprávku a pozrieš si ju. Všetci mali malé deti a jasné,že sme nepozerali televízne noviny pravidelne o 19 ale tak kto chcel možno aj pozeral. Je to o prioritach, čo si ty predstavujes pod pojmom atmosféry dobrej. Môže to byť aj muž v kresle a ty deka,čaj a rozprávka na nete. Ak je to o Tom,zdieľať tu atmosféru spolu,mala by si sa porozprávať s mužom. Nikam sa nenahanat, nepotrebujes milión darov, koláčov...nie. Šálka vianočného čaju,pekná deka,trochu ceciny,pustia koledy a máš krásne Vianoce. Keď je spokojná mama,budú spokojne aj deti. Ak syn uvidí mamu ako pripravuje hra sa s ním s cestom,vykrajuje pernicky, píše list Ježiškovi,on bude nasavat z teba tu atmosféru..Ak bude zažívať uplachtenu, nervóznu,upratujucu mamu,ktorá potrebuje super dom na fotky do katalógu bude nasavat atmosféru takú..Nie je to o vyligotanom dome,sto druhoch dokonalých koláčov. Je to o radosti z príchodu Vianoc, chystani sa, radostnom očakávaní..

ktochytavzite
2. jan 2021

@andreatytler inak ani ja nemam taku atmoaferi vianocnu dom ako a rosicmi,zvkastne ale najkrajsie vianoce au i rodicov,nvm asi tie spomirnky nvm,vaetko aj ta vina ked sa vari je ina ako teraZ a verim Ze kebyze som u rodicov tak tu atmoakubzasa prezijem

andreatytler
autor
2. jan 2021

@mily7 Ale preco si neviem uzit tu pritomnost? Vianocnemu zhonu som dala stopku uz pred 3 rokmi. Najskor som si myslela ze potrebujem, tak ako moja mama, napiect 7 roznych kolacov aby som sa citila vianocne ale akurat som bola do nemoty unavena. Tak uz peciem len 1 sladke a 1 slane, darceky kupujem v priebehu celeho roku a ani ozdobovanie uz neprehanam (aj ked to mi asi doda najviac vianocnej nalady). Napriek tomu ze mam pohodu, nemam vianocnu naladu. Asi to bude v tom ze ju nemam s kym zdielat. S muzom som debatu mala uz davnejsie. Odvtedy prestal frflat ale ked sa raz nema chut usmievat pri vianocnych koledach, tak ho nutit k tomu nemozem. Dufam ze syn sa nepoda na muza a nevyrastie z neho dalsi vianocny ignorant.🙂

andreatytler
autor
2. jan 2021

@ktochytavzite Presne tak. Viem urobit skvelu vianocnu kapustnicu ale nikdy mi jej vona neprivodi caro vianoc tak ako ked ju varila moja mama.... bude to vsetko v spomienkach. Skoda ze mama uz nezije a nemozem jej podakovat za tu krasnu atmosferu ktoru pre nas robila.☹

jana_eyre_2
2. jan 2021

Ale veď deti tú atmosféru zažívajú, len dospelí ju už buď.nepocituju, alebo pociťujú inak.. z pohľadu deti tú atmosféru už nikdy nezažijeme ale to neznamená, že naše deti ju nezazivaju..

silvike
2. jan 2021

@andreatytler Podla mna ta vianocna atmosfera vychadza z ludi samotnych. Ak su obaja rodicia naladeni vianocne a tiez sa tesia hoci aj skrz plno povinnosti tak to skratka je doma citit. Ak ako pisete ze muz vianoce velmi nemusi tak to tiez citit. Cize he to o nastaveni vnutra. Moja mama napr. je taka tip top gazdinka vsetko musi byt hotove vsetko spravene a ani sme jej veru velmi nepomahali v kuchyni ( a to sme 3 dcery-sestry) skor sme upratovalu, robilu ikebanu, zdobilu stromcek a pod. ale ona teda nikdy nejako nehundrala, nefrflala, stale sa snazila byt dobre naladena napriek mnozstvu prace) Ja som zas typ co dost frfle hundre ked nestiham a ked je toho na mna privela, nervozna som, ale napr. ja zas co nestihnem nestihnem, uz z toho merobim vedu a uz som sa prestala nad tym rozculovat. Tieto Vianoce som napr. nestihla zmyt kuchynu pred poobednou omsou (akoze detska polnocna o 16h) ale uz som sa tym nenechaka vytocit. Proste zaklad je mat vianocnu atmosferu v sebe, sam sa uprimne tesit z tych Vianoc resp.z ich posolstva ( my verime ze sa narodil Jezisko a tesime sa z toho). Ak niekto Vianoce nema rad tak asi taka bude aj atmosfera -"nevianocna" Ale hlavne deti to uplne inak vsetko vnimaju ako dospeli. Syncekby povedal mozno ze to bola super vianocna atmosfera. Ale este je malinky. Este to len pride ta detska radost zo vsetkeho. U nas z velkej casti robis tu atmosferu deti. Ja im pustam koledy uz od zaciatku adventu a spievame si a spolu rozmyslame co si upecieme...toho roku sa predvianocna atmozfera u nas niesla v znameni odkryvania pravdy o Jeziskovia darcekoch, takze na Vianoce uz vedeli ze sme to boli my rodicia ;) Kazdy rok je niecim vynimocny. Ja napr. nemam ziadne zoznamy co a kedy presne urobit a tak. Ja zhruba viem anosim v hlave co by som chcela stihnut ale teda nakoniec som rada ze stihnem operativu 🤣 Ani nerobime nejake ojazale nakupy ako pred vojnou a ani nepecieme 20druhov kolackov ktore potom aj tak zozeru sliepky u svokry. Proste s rozumom a s ohladom na casove, financne a dusevne moznosti. Ako sa vravi, na Vianoce predsa chodi Jezisko a nie kontrola z hygieny ;)

andreatytler
autor
2. jan 2021

@jana_eyre_2 Asi tak... len mi je trochu smutno za tym sviatocnym carovnym pocitom ktory vzdy k vianociam patril. Asi to uz len budem vidiet v synovych ociach a cez neho sa tesit.

jana_eyre_2
2. jan 2021

@andreatytler jasne, keď bude starší a bude sa tak "ozajsky" tešiť na Vianoce tak potom znova skrz neho budes pociťovať to čaro.. bude už iné ale bude 🙂

andreatytler
autor
2. jan 2021

@silvike No moj muz nielen ze vianoce nemusi, on ich doslova neznasal a asi aj stale neznasa len sa uz koli mne kroti. Na zaciatku vtahu, ked som piekla a chcela si pustit koledy, tak ze v ziadnom pripade... ze on take blbosti pocuvat nebude. To veru znici celu vianocnu atmosferu. Ale ako som vravela, tento rok mi ich uz aj sam pustil, ked ma videl piect. Takze mozno o par rokov sa aj usmeje.🙂 Zase nechcem ho len hanit... kapustnicu so mnou zje aj ked mu velmi nechuti a aj ju pochvali.
My nie sme veriaci ale mne sa velmi paci ako sa na Slovensku este stale oslavuje pravy vyznam vianoc - Jezisovych narodenin. Aj v neveriacich rodinach ludia zajdu do kostola pozriet betlehem, pozru si film o Jezisovi a aj vela ozdob je s nabozenskou tematikou ako napriklad adventne vence. Tu vsetci len Santa Claus a pred dom si daju svetielkujuce jelene a ti co su veriaci si pred domom okato vystavia betlehem v zivotnej velkosti. Slovenske vianoc mi velmi chybaju.☹

rybkoava
2. jan 2021

Žiaľ Vianoce, ktoré sme zažívali ako deti sa už nevrátia. Môj muž, je tiež Grinč, ale nevadí. Zvykla som si, tým že ja Vianoce milujem, tak mu iné neostáva, iba sa prispôsobiť. Ten rok nám 20.12. navyše skončila karanténa, takže ja a on plus dieťa celé dni doma, max na dvor. 🙂 Nemal na výber, tak aj stromček ozdobil. Bolo mi strašne, keď som musela byť doma zavretá a ešte ani darčeky neboli nakúpené. Všetko nakoniec dobre dopadlo a darčeky som objednala. A najkrajšie na týchto Vianociach bolo to, že sme stihli kúpiť ešte aj živý stromček. Strašne som sa tešila, manžel sa smial, že som ako malé dieťa... A tak máme v dome dva veľké stromčeky. Ten živý stromček, nás vrátil do dectva. Dal Vianociam iný nádych a Ježiškovi sa tiež viac páčil živý, pretože darčeky doniesol pod ten... A tento rok, ako aj minulé si zobral salónky, no keď si ich bral zopár rozsypal pod stromček... 🙂

andreatytler
autor
2. jan 2021

@rybkoava No vidim ze tvoja radost z vianoc dokaze nakazit aj Grinca. To by som aj ja chcela vediet...
Vidim ze na svete je dost vela muzov Grincov... Preco to ti muzi robia? Dufam ze aspon syn prinesie mojmu muzovi viac usmevov na vianoce v buducnosti.
Vonu zivej caciny milujem. Ja kupim do vazi a maly zvazok na stenu ale nevonia to tak silno ako velky stromcek. Mozno skusim na rok aj cely zivy stromcek. Dakujem za radu.

kellypiu
2. jan 2021

@andreatytler aj ten moj taky je, sice tento rok nejako som aj sama bola prekvapena, ze sa dal stromcek ozdobovat, to som len kukala, nemal problem ani s tym, ze chcem zivy, ale ked som si chcela pustit nejake koledy, tak ohen na streche, tak ked ja som si pustala, piekla, tak chodil von na dvor daco robit :D

andreatytler
autor
2. jan 2021

@kellypiu No asi treba len vytrvat a pomalicky na neho ist a mozno o rok ti aj tie koledy pusti bez toho aby musel odist. Drzim palce. 🙂

kellypiu
2. jan 2021

@andreatytler dakujem, no mrzi ma to celkom lebo ja sa vo Vianociach vyzivam, dekoracie, pecenie, varenie, piesne, filmy, rozpravky, to je proste moje, akurat cez sviatky som sa nahnevala, lebo som princeznu ze mlejna chcela pozerat a nie u nas furt musi ist nejaky sport alebo nieco, joj, take malickosti, ale dozralo ma to :/

gazpalm
2. jan 2021

@andreatytler myslim,ze caro Vianoc, je z tvojho dospeleho pohladu( a ty ,ak sama nebudes chciet,si to caro nevytvoris,lebo vela rozmyslas,lebo si dospela 😚)ale tvoje dieta to stopercentne preziva ako ty , ked si bola mala...ja si valim koledy( americke,slovenske..vselijake..uz min cely december a proste ta atmoska a ta radost na mna pride😃nie je to ,ako,ked sme boli mali ,ale tak dost % tej radosti sa tam objavi.. asi o tom menej premyslaj a uzivaj

andreatytler
autor
3. jan 2021

@gazpalm Dakujem. Ano koledy navodia skvelu atmosferu. Mozno ich skusim so sluchatkami, lebo ako som uz vravela muz ch neznasa.

silvike
3. jan 2021

@andreatytler Najlepsie je, ze my vsetci vlastne pocuvame tie klasicke slovenske kostolne koledy celorocne a to v mojom podani lebo ja ich spievam najmladsiemu (1,5r.) syncekovi ked ho uspavam 2x denne 🤣😇🙃😂 Nastastie sa nikto nestazuje ani negula ocami 😉

sidon
9. dec 2022

.