Je krajšie meno Fatimka alebo Noemi?
Cakam dievcatko a mam posledny mesiac na rozhodnutie ktore z tychto dvoch mien vyberiem a cim viac blizi porod tym som viac zmetena . Pomozte mi prosim 🙂 Dakujem za kazdy nazor
Stručné zhrnutie
- Noemi je biblické/hebrejské meno s významom spojeným s príjemnosťou alebo rozkošnosťou a je bežnejšie v Maďarsku a na južnom Slovensku; Fatima je arabské/egyptské meno historicky spojené s moslimským prostredím (menom dcéry proroka Mohameda).
- Diskusia zdôrazňuje praktické kritériá pri výbere mena: hodiť sa k priezvisku (príklady v diskusii: Noemi Fazuľková, Fatima Halušková), zohľadniť prostredie dieťaťa a riziko posmechu či nevhodných zdrobnenín (Fatimka, Noemka).
- Ako riešenia boli navrhnuté: zvážiť alternatívne slovenské mená z kalendára (Katarína, Anna, Lucia, Laura), overiť výslovnosť a písanú podobu na matrike a prípadne skontrolovať numerológiu alebo význam mena pred konečným rozhodnutím.
Q: Aký je pôvod a význam mien Noemi a Fatima?
A: V diskusii uviedli, že Noemi má hebrejský/biblický pôvod a významy ako „príjemný, rozkošný“ či súvislosť s menom Noémi/Naomi, a že Fatima má arabský/egyptský pôvod s významom spomínaným ako „od pŕs odlúčená“ a je historicky spojená s dcérou proroka Mohameda.
Q: Ako zohľadniť priezvisko pri výbere mena?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali otestovať meno v kombinácii s priezviskom (konkrétne príklady v diskusii: „Noemi Fazuľková“, „Fatima Halušková“) a vyhnúť sa kombináciám, ktoré podľa nich znejú komicky alebo nelogicky.
Q: Môže exotické meno viesť k posmechu v škole alebo v práci?
A: Mnohé príspevky varovali, že „exotické“ mená môžu vyvolať posmech v školskom prostredí a komplikácie v dospelosti; zároveň viacerí účastníci pripomenuli, že Noemi je v praxi bežné meno a s ním problémy často nenastávajú.
Q: Ako sa vyhnúť nevhodným zdrobneninám a prezývkam?
A: Diskusia uvádzala konkrétne zdrobneniny, ktoré ľuďom vadili („Fatimka“, „Noemka“), a odporúčala zvážiť, či chcete, aby okolie bežne používalo zdrobnenú formu, prípadne zvážiť alternatívy alebo iné meno.
Q: Sú tieto mená bežné na Slovensku a v okolitých krajinách?
A: V diskusii viacerí uviedli, že Noemi je bežnejšie v Maďarsku a južnom Slovensku a že v Česku sú údajne len desiatky žien s menom Noemi; Fatima je podľa diskusie bežná v moslimských krajinách a je podľa niektorých príspevkov častejšia aj v rómskych komunitách (tento názor bol v diskusii sporný).
Q: Aké alternatívy mien odporučili diskutujúci namiesto Noemi alebo Fatima?
A: Diskutujúci navrhovali slovenské a medzinárodné alternatívy vrátane: Katarína, Anna, Mariana, Adela, Elena, Laura, Lili, Lucia, Bianka, Nikoleta, Dorota, Tamara, Diana, Agáta, Gabriela, Zoja, Linda, Terezka, Vanessa, Charlotte.
Zhoda
- V diskusii prevažoval názor, že z týchto dvoch mien je krajšia Noemi.
- V diskusii prevažne zaznievalo odporúčanie vybrať meno, ktoré sa hodí k priezvisku a prostrediu dieťaťa.
- V diskusii sa opakovane uvádzalo riziko posmechu a problémy so zdrobneninami pri mene, ktorý je „exotický“ v lokálnom kontexte.
Sporné názory
- Niektorí v diskusii tvrdili, že Fatima je typické arabské alebo rómske meno a preto nevhodné; iní apelovali, že Fatima je historické meno (dcéra proroka Mohameda) a môže byť úplne kultúrne vhodné pre nerómske rodiny.
- Niektorí diskutujúci presadzovali výhradne „slovenské“ mená, zatiaľ čo iní obhajovali právo dávať zahraničné mená bez obmedzenia podľa priezviska.
Otvorené otázky
- Ako sa bude meno Fatima v budúcnosti vyvíjať v európskom prostredí a či sa časom stane bežnejším?
- Ako presne zmerať, či konkrétne meno bude v danom regióne viesť k posmechu alebo diskriminácii?
- Ktoré zdrojové štatistiky (matrika, register) presne ukazujú frekvenciu mien Noemi a Fatima na Slovensku?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, ved.sk, Špeciálna ZŠ, matrika, úrad práce, Lunik 9
Spomenuté produkty a metódy
numerológia, vibrácia mena, zdrobneniny, meniny
Miesta a osoby
Slovensko, Maďarsko, Česko, Švédsko, Viedeň, Nemecko, Taliansko, Lunik 9, Petr Muk, prorok Mohamed, Panna Mária
noeminka28,
máte veľavravný nick, ako keby ste boli rozhodnutá skôr pre toto krstné meno. 😉 Je to určite vec názoru a vkusu. Preboha, ale my sme Slováci, dúfam, že Vy ste tiež Slovenka, tak radšej vyberajte so srdcom zo slovenských mien a určite tým nič nepokazíte. 😉
Tak ked uz treba vybrat tak urcite nie fatimka preboha...tak noemi....ale oritom je tolko krasnych slovenskych mien 🙂
fatima sa mi vobec nepáči,,,pôsobí na mna tak tvrdo 😒 ..Noemi je krásne,,,len moj by nesuhlasil pretože sa mu nepáčia take moc zahraničné,,,ale mne sa páči 😉
Ja nechápem ako môžte byť poniektoré také odporné a doslova vysmiať mamičku ktorá sa nevie rozhodnúť.... Každý máme iný vkus každému sa páči niečo iné tak prečo hneď výsmech a urážky??? smutné ...
Podľa mňa Noemi 😉
Fatima je oblubene meno v Afrike..na slovenske pomery to nejde vobec.Noemi--ako to budes vyslovovat-ma sa to vyslovovat naomi,ale bude to niekto tak vyslovovat? takisto Chloe- na ihrisiku som minule pocula mamku kricat na svoju malu "Chloeee", a nie kloui..ani jedno ani druhe..
baby ste normalne? ja netvrdim, ze tie mena su pekne, ale nechutny vysmech? @zuzkamacken Si totalne trapna, mozno mas 50 likov od tebe podobnych...........
To Vam fakt nestaci napisat ani jedno, musite mat debilne poznamky? Osoba, ktora kladie otazku je navyse v 2. stave
Ide aj o formu, ako komunikujem svoj nazor
Ani jedno sa mi nejako zvlast nepaci, ale Noemi je krajsie, Fatima je typicke arabske a k slov. priezvisku no neviem
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 si robíš prdel 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 čistá katastrofa toto - jedna väčšia ako druhá 😅 😅
moja známa teraz dala dcere meno Miriam Noemi pre inspir... ale ja by som nevybrala ani ani, no je to kazdeho osobna volba 🙂 Mame Nelku tiez sa moze niekomu pacit a niekomu nie, ked som vyberala naokolo som o ziadnej nevedela a teraz je ich tisic 🙂 no a co...aj Zuziek bolo niekedy milion a tu sme 🙂
prosím ťa, premysli si ešte výber mena ... ešte máš čas a verím, že sa ti podarí nájsť aj iné krásne dievčenské meno 🙂
obe mená sú síce celkovo pekné - ale nie v našich zemepisných šírkach...
navyše, vyznejú fakt čudne, v prípade, že máte typické slovenské priezvisko koncovkou - ová a nepatríte k našej "menšine"
držím palce a prajem pokojné dotehuľkovanie 🙂
kinna ja mam Fatimu a co je na tom zle mne sa to strasne pacilo je to krasne meno
Ahoj kašli na sliepky. Noemi je pekne meno používané najmä v Maďarsku. Ja volim to. Ja mam Nina a Maxim 😀
nahodou Noemi je na sk pomerne caste meno... poznam ich zopar aj z detstva a nikto sa im v skole nevysmieval, vsetci to brali normalne, ucitelia aj rodicia ich volali Noemkami a nikto neriesil ci sa to komu paci alebo nie... a inak tu komentare podaktore, no fakt usta otvaram... blahozelam vam matky, vyrasta super generacia! 😨
No, myslím si že meno je niečo čo dáva človeku jedinečnosť a vlastnú identitu. Rozhodnutia o výbere mena dieťaťa sú ovplyvnené národnosťou, etnikom, kultúrou rodiča, jeho minulými skúsenosťami s istými menami (napr. sa nám páčia mená ľudí, ktorých chceme napodobňovať alebo ich obdivujeme a nepáčia mená ľudí s ktorými máme zlé skúsenosti), ďalej jeho vkusom, vekom, dobou, módou, náboženstvom a životným názorom...Takže to aké mená dáte svojim deťom, veľa to vypovedá o vás samotných ako rodičoch a ľuďoch.
Je teda len na vás akú informáciu chcete do okolia vysielať po veľmi dlllllllhhhhhhhhýýýýýýý čas. Držím palce aby ste si vybrali čo najlepšie.
Ja osobne inklinujem ku pôvodným slovenským 😉
No baby vzhledem k tomu, že otázka zní které jméno z těchto dvou je hezčí a 90% z vás neodpovídá na otázku, nechápu proč tu vůbec vypisujete ????
@noeminka28 líbí se mi Noemi, to je velmi pěkné jméno a v pohodě se hodí i do SR.. jen dost zvaž či nebude vypadat srandovně s příjmením 🙂 ta Fatima je mi až velmi televizní... 🙂
mne sa pacia obe, ale viac asi Noemi. to sa mi paci uz dlhsie, viem, ze Petr Muk ma najmladsiu dceru Noemi. Fatima je vo svete pouzivane. zijeme v modernej dobe, tak preco by si si nemohla dat aj Fatimu? je to tvoje rozhodnutie, tvoje dieta. a tie mamicky, co ti tu pisali ustipacne komenty si absolutne nevsimaj. lebo to je take konikovske dobre niekoho zvozit pod ciernu zem a reagovat na nieco uplne ine. mne sa napr. nepacia mena typu Pavol, Peter, Jan, Eva, Anna atd a nedavam to nikomu pocitit. mozno o 20 rokov, bude Noemi alebo Fatima popularne meno.
Nasa dcera ma tiez meno, kt. doteraz nebolo v kalendari a co akoze? v kazdom pripade ti prajem vsetko dobre.

Fatima - zenske meno semitskeho povodu, znamena prisposobujuca sa alebo tavie mlada. Noemi - hebrejsky povod a znamena radost, povab. Podla vyznamu by som si vybrala to druhe Noemi, prajem vsetko dobre aj vam a dcerke. 😉