Je možná svadba v kostole v nedeľu?

diiidi
18. apr 2020

Zdravím, kvôli situácii s tým “čínskym vírusom” budeme nútení sa zobrať teraz len na úrade ale o rok by sme chceli mat sobáš v kostole. No nechceme meniť dátum svadby iba rok. Náš svadobný deň tak pripadne na nedeľu. Je možné sa v kostole zosobášiť aj v nedeľu? Máte s tým nejaká skúsenosti?
Ďakujem

cacianka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
18. apr 2020

@cacianka Preco by nemohli mat? Pred cirkvou su aj po uzavreti civilneho manzelstva stale dvaja slobodni ludia.

Bola som na takych sobasoch a v kostole mali uplne normalny obrad, ktory sa vobec nicim nelisil od tych, ktori nemali vopred uzavrete civilne manzelstvo.
Ziadne pozehnanie civilneho manzelstva, ale svadobny obrad - uzavretie cirkevneho manzelstva.

deti95060810
18. apr 2020

môj brat mal sobáš v nedeľu v kostole...

manushka
18. apr 2020

@cacianka môžu mať v kostole, moja sestra sa tak vydávala, najprv mali svadbu uradnu, a potom za par mesiacov aj v kostole...

manushka
18. apr 2020

určite môžete mať aj v nedelu, zavisi to aj od knaza vo farnosti ale vačšina s tým problem nema si myslím...je to iba na vas ako sa s knazom dohodnete...

carmenuska
18. apr 2020

Áno,môžete mať svadbu v kostole a aj v nedeľu.Svadby bývajú aj v piatky teraz,hocikedy. A nebude to žiadne požehnanie manželstva ,ale jeho uzavretie ,nakoľko pred Cirkvou manželia v podstate nebudete. muzova sesternica mala tak svadbu tiež.

evkamotka
18. apr 2020

Suhlasim ako pisu vyssie. Bude to plnohodnotne uzavretie cirkecneho manzelstva.
Samozrejme je termin po dohode, mozte sa brat aj v utorok o 6 rano ak sa tak s knazom dohodnete ;)

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diiidi
autor
18. apr 2020

Ďakujem Vám veľmi pekne dievčatá 🙂 Viem že to nieje najvhodnejšie v nedeľu ale bohužiaľ zálohu za sálu nám nechcú vratit jedine presunúť. A tam sa termíny rezervujú minimálne rok a pól do predu. Preto tá nedeľa. Niesom ochotná obetovať ešte aj Máj kvôli vírusu

evkamotka
19. apr 2020

@diiidi nedela vobec nie je zly termín z náboženského pohladu. Prave naopak, aj sobotné omse su uz z nedele, lebo nedela ako sviatok je najprihodnejsim dnom slavenia (napr sobasa). Z praktických svetskych dovodov sa vysluhuje v sobotu to ale neznamena ze sa inokedy nesmie

nafka0483
19. apr 2020

@diiidi Co sa tyka sobasa, tak ziadny problem.
Co sa tyka svadobnej hostiny, tak je to trosku nepohodlne pre hosti - bud budu na hostine len kratko aby v pondelok vstali do prace, alebo si budu musiet vziat dovolenku - co nie je u kazdeho take jednoduche.

Ja som minuly rok bola asi na 5 svadbach, ktore boli v piatok a kazdy si povedal, ze ved to je len jeden den, ale u mna -5 dni dovolenky z 20 urobilo dost skrt cez rozpocet :D

evkamotka
19. apr 2020

@nafka0483 brat mal v nedelu a hej, okrem rodicov si nikto nebol ochotny vziat dovolenku. Okolo 1 sa vacsina spakovala prec, aby na druhy den fungovali. Bol este problém ze kadernicky v nedelu nerobia. Nevesta mala dohodnute ale hostia mali problem.
Vsetko sa ale da nejako ozeliet a prizmurit oci.

guiseppinka
19. apr 2020

Kedysi dokonca boli svadby iba v nedelu. V sobotu sa nerobili, lebo potom bolo na omsi malo ludi... Absolutne ziadny problem s tym nebude... Kedysi som pomahala kamoske pisat matriky sobasne a ludia mali aj v strede tyzdna napr. vecer po omsi o 2 svedkoch... Dokonca poznam 3 ludi, co mali svadbu v stredu (v polsku)...

nafka0483
19. apr 2020

@evkamotka Ano, pre hosti je taky termin nepohodlny, ale zas zalezi na tom aka hostina sa planuje - ci velka oslava do rana, ci nieco mensie komornejsie, kratsie.
A ak s tym snubenci rataju, ze hostia sa nezdrzia az do rana, tak v pohode 🙂

Ale uz som pocula aj to, ze nevesta sa rozculovala, ze je to JEJ den a vsetci sa maju prisposobit a vziat si volno lebo ona chce zabavu az do rana a kazdy jej musi vyhoviet...

batmanka
19. apr 2020

@diiidi ahoj ako píšu dievčatá po dohode s kňazom sa všetko dá.My sme sa osobne brali,podotýkam brali ,opäť v kostole po 10rokoch od civilného sobáša.S tým ,že kňaz nemal žiadny problém nás zosobášiť hociktorý deň.Prajem veľa šťastia na spoločnej ceste životom❤

diiidi
autor
19. apr 2020

Ďakujem Vám ešte raz. Ste úžasne 🙂 zajtra telefonujem na faru a dohodnem to 👰🏽

diiidi
autor
22. apr 2020

Baby, taká som napálená 😡 Volala som na matrikou kvôli tomu že chceme mat civilný sobáš a o rok v kostole. Tá krava mi arogantne vraví, že sobáše sú zrovnoprávnené a platí len jeden, že oni nás nebudú sobášiť civilne len kvôli tomu aby sme o rok mohli mat svadbu so všetkou parádou. Tak ale veď je výnimočná situácia, je normál Že ľudia nechcú rušiť pôvodný termín a vezmú sa najprv civilne až potom v kostole a mat svoju vystavovanu svadbu. Povedala mi že sa mame potom zobrať u farára o 4 ľudí. Arogantná krava, keby som to vybavovala osobne tak by som jej nabryzgam ako svini do valova. Teraz som jej len položila. Volala som ešte farárovi a ten má ubezpečil že je to úplne OKA. NAJPRV CIVILNÝ POTOM V KOSTOLE

guiseppinka
22. apr 2020

@diiidi samozrejme, ze je to ok. Inak naco vesias zenskej z matriky kolko sobasov a kde chces mat? Vzdy mozes mat civilny sobas a za nim cirkevny. Akurat nemozes mat najskor cirkevny a potom civilny... Takze jej nabuduce zavolaj, dohodnintermin a nehovor jej co chces do buducna... Jej to moze byt tiez u riti

nafka0483
22. apr 2020

@diiidi Presne ako pise @guiseppinka - zavolaj si este raz, dohodni si civilny sobas a o cirkevnom vobec nic nehovor. Keby si nahodou pamatala a pytala sa ta, tak povedz ze ste si teda vybrali civilny a ten teda s nou riesis.
Neboj sa, potom budes moct mat cirkevny, ale to teraz vobec nema co matrika riesit.

diiidi
autor
22. apr 2020

@guiseppinka áno ja viem. Potom som si už tiež povedala že načo som jej to vravela. No nepredpokladala som žeby mi niečo take mohla povedať keď som mala tu informáciu overenú. Jedine mi tak dvihla tlak- však nevadí aj tak ho mám nízky a pomyslela som si o nej svoje :D

diiidi
autor
22. apr 2020

@nafka0483 áno. Presne toto som aj mala v pláne takto to spraviť 🙂 . Zajtra tam idem. No aj keby si pamätala, je mi to jedno. Na fare som dohodnutá a tie jej drzé poznámky viem z časti ignorovať- kým má fakt nevytoči :D nie som ten typ čo by si nechal po hlave skákať.

lenka2710
22. apr 2020

@diiidi a ved kedysi to bolo normálne, aj naši mali najprv civilný sobáš a potom v kostole! Áno a v kostole ide o uzavretie manželstva a nie o požehnanie, pretože pred Bohom ste ako keby stále dvaja slobodní! Švagor mal tiež svadbu na úrade a keď zas potom chceli sviatosť krstu, tak mali problém, lebo im kňaz povedal, že pred Bohom sú stále slobodní! Teraz sú svadby normálne aj v tyzdni, prečo nie v nedeľu?? 😉 A druhýkrát babe nevesaj na nos, čo plánuješ, je ju do toho trt makový, prajem veľa šťastia 😇

diiidi
autor
23. apr 2020

@lenka2710 ďakujem 🙂 áno na další rok mám vybavený termín v nedeľu. Nakoľko sobotne už boli obsadené.

veronice
23. apr 2020

Brat sa zenil v nedelu o 12.00 5 rokov dozadu ;) v sobotu to nedali preto lebo nebola volna restika ktoru chceli takze sobas bol v nedelu 😉

evkamotka
23. apr 2020

@diiidi ta pani z matriky je este k tomu aj uplne mimo. Po civilnom mozes mat cirkevny. Preco sa do teba chce starat a organizovat ti svadbu, ach