Krst dieťaťa

27. feb 2024

Ahojte. Aký máte názor na krstenie dieťaťa keď ja ani manžel do kostola nechodíme? Pokrstení obidvaja sme, ale ja deti krstiť nechcem…nebudem ich viesť k nejakej viere greko,rimo atď…manžel ich pokrstiť chce aby keď budú staršie sa mohli vydávať v kostole…🤦🏼‍♀️ len kvôli tomuto…svokra to isté…stále len hučí nech si ideme dieťa pokrstiť… A taktiež nechcem chodiť na žiadnu “náuku” pred krstením…mali ste podobný “problém” ?

jamimo
27. feb 2024

určite by som nekrstila... U nás doma to isté... My ako deti ten istý scénar, všetci krstení, súrodenci majú prijímanie aj birmovku. Ja som sa úspešne z toho "vyzula" Mama sa oháňala dedinskými argumentami, že : Však sa nám to zíde, keď sa budete vydávať, ženiť... Určitééé😄😄😄 Nikdy sme nechodili do kostola, ani rodičia. Mama však mala potrebu uspokojiť babky a dedinské dristy, any sme boli na očiach, že máme 🤦‍♀️ Bojovala som s tým celé detstvo, nerozumela som prečo sa máme modliť na vianoce, atď... Keby nebol taký problém vystúpiť z RKC, už tam niesom aj s bratom určite. Keď sa mi bude chcieť podstúpiť tie nezmyselné obštrukcie, tak vystúpim.
Môj osobný názor je ten, že potomok keď chce, nech sa dá pokrstiť v dospelosti, a nech sa rozhodne sám pre hocijakú vieru. 🤷‍♀️ Ja deti nemám, ale práve z tohto dôvodu a vlastnej skúsenosti by som nekrstila 🤔

maja22
27. feb 2024

autorka, nie, ty na to stale pozeras tak, ze Boh si k sebe niekoho vybera, ze Boh urcuje, kto s nim bude v nebi, ze Boh niekoho zavrhne a do neba ho nepusti... toto je uplny omyl, v ktorom mnohi ziju... Boh by chcel mat pri sebe vsetkych. Preto stvoril cloveka na svoj obraz, lebo ma v sebe lasku, s ktorou sa chce delit. Ale clovek sam si urcuje, ci chce byt s Bohom alebo nie. Je to na mne, je to na tebe, je to na kazdom jednom z nas, co povieme Bohu. Ci mu povieme - Boze, tiez ta mam rada, tiez ta milujem a chcem zit s tebou uz tu na zemi a potom aj v nebi, alebo mu povieme - Boze, verim sice, ze si, ale daj mi pokoj, nic odo mna nechci, chcem si zit zivot bez teba, tu na zemi a potom tiez... Krst nikomu nezaruci spasu, ak clovek ten krst neprijme ako milost, ktora mu bola dana, aby sa viac priputal k Bohu. Takze clovek, ktory je pokrsteny a cely zivot zije tak, ako keby Boh pre neho neexistoval, aj po smrti pokracuje v "nastupenom trende"... sam Boha odmietne... nikdy ho za zivota nemiloval, nikdy sa pred nim nepokoril, neuznal ho za svojho Otca a ani po smrti ho neuzna. Dusa, ktora nepatri Bohu, patri jeho protivnikovi a ten si ju k sebe priputa naveky. Deti su v nebi, lebo este Bohu nestihli povedat nie, nestihli zhresit osobnym hriechom, ich dusa je slobodna a odpoveda na Bozie volanie, chcu byt s nim.

lulu1812
27. feb 2024

Tak nech skusi ist na nauku alebo nejake predkrstove stretnutie a uvidi. Je to podla mna hlupost riesit to ked to berie len takto.

domkakvet
27. feb 2024

Ked tvoj manzel chce pokrstit, tak daj pokrstit, aj tak ta to nic nebude stat a ano dieta si moze dorobit krst aj v dospelosti, ale uz to nebude mat za jeden den ako dieta, ale kazdu nedelu do kostola, prikazane sviatky atd.

alka97
27. feb 2024

A nieje to nahodou tak, že manžel chce pokrstiť dieťa hlavne kvôli jeho mame, aby mal pokoj ? Môj manžel do kostola nevkročí ako je rok dlhý, keď býval s rodičmi tak musel chodiť do kostola každú nedeľu. Svadbu sme v kostole mali, som neveriaca, niesom ani pokrstená, s tým som súhlasila, lebo manžel sa nechcel ženiť na úrade ale zároveň som aj jeho aj celú jeho rodinu upozornila, že tam to u mňa čo sa týka kostola končí. Som tehotná a verte, čím ďalej sa mi blíži termín pôrodu, tým viac sa tohoto obávam. Manžel najprv nemal nič proti, keď som mu povedala, že ja svoje dieťa krstiť nechcem ale poslednou dobou sa jeho postoj zmenil, začal ma obviňovať že robím naprieky a dobre viem, aké peklo bude svokra robiť. Ja by som nemala problém spraviť krst, keby môj manžel chodil z vlažného presvedčenia aspoň raz za mesiac. Nenechajte si niekým ovládať život.

jamimo
27. feb 2024

@alka97 tvoja posledná veta presne vystihuje podstatu: Nenechajte si niekým ovládať život. 👍
Tebe držím palce tiež! Povedz svokre,alebo manželovi, celej rodine, že máš xy rokov, si svojprávna, máš občiansky preukaz, dokázala si dieťa vynosiť a porodiť, tak nech do toho nepchajú nos 😄😄😄

sardinka32
27. feb 2024

Ty nechces, otec chce...dieťa dajte pokrstiť, raz za to budeš mať dobré body...uvidíš, aj keď Ti je teraz viera na smiech a nerozumieš jej. Dieťaťu to neublíži, práve naopak. Nebude mať nikde vypálený znak, že je pokrstené. Alebo choď s mužom za kňazom a povedzte mu, ako sa veci majú a on nech Vás nasmeruje. Nejakej náuky sa nemusíš báť a robiť z nej strašiaka.

autor
27. feb 2024

@sardinka32 mne viera na smiech nie je 😃 mám dlhoročných priateľov s ktorými som sa stále bavila o Bohu atd…mne ide o to, že nemá pre mňa zmysel dieťa krstiť a sľubovať Bohu v kostole a farárovi, ktorý bude krstiť, že dieťa budem v tej viere učiť a viesť atd… taktiež nebude mať nikde “vypálený znak” že pokrstené nie je ☺️

sardinka32
27. feb 2024

Zmysel to bude mať pre Tvoje dieťa, dostane dary Ducha Svätého a svojho anjela strážneho pri krste. Ty ako matka budeš na druhom svete posúdená aj za to, že si si dieťa pokrstiť nedala, hoci máš vedomosť o sviatosti krstu a katolíckej viere ako takej. Problém, ako to nazývaš, to nie je...je To Vaše dieťa, nedáš, nebude pokrstené. Svokra to možno časom prijme ako fakt a keď aj nie, je to dôsledok Vášho rozhodnutia, tak ako ona Teba nedonúti pokrstiť jej vnúča, tak Ty ju nedonútiš, aby bola rada, že je nepokrstené. Buď ustúpiš alebo budeš trvať na svojom. Toť vsio.

zuzuliennka1
28. feb 2024

vezme. deti ktore po par hodinach zomru, su pokrstene tzv. krstom tuzby

poisonblu
28. feb 2024

syn je pokrsteny, my s muzom mame vsetky sviatosti...do kostola nechodime, ale syn ma 1.sv.prijimanie, o birmovke pouvazujeme, ked to bude aktualne...svokra je kostolnicka, takze asi pojde aj na birmovku, nech je pokoj v rodine....

eva233
7. mar 2024

Náuka nie nie nič zložité je to väčšinou 1 rozhovor. Ale pokiaľ neveríte v Boha načo krstiť? Neveríte v Jahveveho dávate mu robiť obriezku? Nie. Pripadne iné sviatosti z iných náboženstiev? Nie. Lebo ho nejdete viesť ku žiadnej viere. Keď sa bude chcieť ženiť v kostole môže sa kedykoľvek pre krst alebo iné sviatosti rozhodnúť sám.

lucia245
7. mar 2024

Nekrstite. Nechajte deti sa slobodne rozhodnúť v dospelosti. Ako toto diktovanie viery od plienok je choré... ceremónia uvítanie do života je krasna nahrada. A v kostole moze byt už aj civilný obrad po dohode, ak tak veľmi svadba v kostole, cirkev ani nemusí byť prítomná.

17alexis
7. mar 2024

S mužom máme všetky sviatosti, dieťa je krstené, do kostola nechodíme. Krst som chcela, mužovi to bolo jedno. Otázka 1.sv prijímania je však otázna - to nechám na rozhodnutí dieťaťa, či chce alebo nie.

fatinn
7. mar 2024

Nečítala som všetky odpovede ale napíšem svoj názor keďže u nás to bolo veľmi podobné.. My obaja sme z veriacich rodín a obaja mame všetky sviatosti.. Do kostola nechodíme vobec, v Boha veríme obaja.. Ale na cirkev ako takú knazov a celú tú pre mňa sektu mam svoj názor.. Ale verím ze niečo vyššie existuje.. Len ľudia to zhovadzuju svojimi "cirkvami" a nemienim sa na tom zúčastňovať v kostole.. Mame syna.. krst sme robili.. Dôvod úprimne? Kvôli babkam 😄nechcelo sa mi hádať.. Oni sú iná generácia, berú to veľmi vážne a považujú to za dôležité, ja svoju babku aj mamu ľúbim a nechcelo sa mi robiť im v tomto napriek.. A úplne som sa nad to povzniesla a zbuchali sme teda rýchli krst v kostole... A potom veľmi príjemnú oslavu v restike s rodinou, ktorá bola super 🙂 mňa na tej celej ceremónii úplne najviac sralo jediné.. A to..... ze muž dal farárovi 50 eur do obalky "lebo podľa svokry toľko sa patrí" 🤦‍♀️ to ma vytocilo... Krásne si na tom zarábajú fararikovia... Keby som o tom vedela ja by som dala simbolický 10eur... Nejde o výšku sumy.. Ale o princíp.. A perlička na záver.... Verte mi to alebo neverte.. Keď som bola ten krst vybavovať u farára, sama.. Lebo muž vonku kočíkoval malého tak ten farár somnou bez hanby flirtoval a mal nevhodné narážky.... A toto nieje moja jediná skúsenosť s fararmi a silne veriacimi ľudmi....vacsina z týchto fanatikov sediacich každý týždeň v kostole sú zlí, neprajní, nešťastní, zakomplexovani, manipulátori a puritani.... Ale dieťa som nedávala krstiť kvôli nim.. Ale kvôli tomu ze verím vo vyššiu moc.. A preto ze ľúbime naše babky a boli by smutne... 🙂 a tiež som sa nad to úúplne povzniesla, ze proste nejde o život, tak pokrstíme no.. 😄😄😄🤷‍♀️ A čo bude môj syn robiť s tým ďalej keď bude starší, tak to už nechám naňho.. Keď sa bude chcieť zenit v kostole nech si ostatné sviatosti urobí... Podľa mňa neurobí ;)

17alexis
7. mar 2024

@fatinn my sme tiež dali fararovi 50€ do obálky. Šla som mu to zaniesť po krste a on to v žiadnom prípade nechcel vziať, že za sviatosti sa neplatí. Ako kňaz je fajn v tom, že robí pre deti rôzne akcie, aby ich prilákal do kostola, ale za Matovičovej vlády stále vypisoval somariny do oznamov, štval ľudí, aby velebili Fica, nedávali sa očkovať, atď...

elenka.k
7. mar 2024

Ja na tvojom mieste ich pokrstiť dám, veď nájdi im krstných rodičov, čo sú pokrstení ..., ak nechceš chodiť na náuku.
A potom sa oni rozhodnú, či budú chcieť ma 1 sv.
Ale je to na tebe a tak ako ty môžeš ale nemusíš rešpektovať manželove rozhodnutie, mal by aj on tvoje. Ale, manžel nechce zlé pre svoje deti, na krste nie je nič zlé - iné by bolo keby ste boli obaja ateisti.

fatinn
7. mar 2024

@17alexis ja viem, ze je pravda ze "tak sa dava".. Ale podľa mňa je to blbý zvyk 🙂 ma sa dat symbolicky a toľko koľko každý chce... A určite súhlasím aj s tým ze sú aj dobri kňazi... Žiaľ viac je tých nie dobrých 🙂 preto do kostola nechodím ani nebudem k tomu viesť moje deti

17alexis
7. mar 2024

@fatinn vidím to veľmi podobne ako ty.

palculienka40
7. mar 2024

Nie rodicia nie. Len vacsie deti musia chodit na nauku aj dospeli a to dva roky. Krstni rodicia musia mat sviatosti.

bororka
7. mar 2024

Mne preplo z hormónov a dala som pokrstiť, nech ju chránia silnejší. Inak muž je plne bez viery a ja som nasilu vedená.
Ale zas ja verím v zlo, viem, že je a jeho formy vedia byť hnusné. Teda ak je možnosť, žeby ju niečo ochránilo, idem do toho. Toľko moje pseudo racio 😉
Žiadna príprava nebola, došli sme, pokrstil, vyplatili sa a išli domov.
Ďalej sa rozhodne ona v živote, tak ako som dostala priestor ja, rozhodnúť sa. Mala som 2 svadby a žiadnu v kostole.

alexandra_saska
7. mar 2024

Dala by som pokrstit,nic tym nestrati,ako uz bolo spomenute,nie je to ziadna peciatka a dalej sa v zivote rozhodne,neskor,ak by sa rozhodla pre krst,je to ovela zdlhavejsi proces a viac priprav. Cele to trva max 15 min. Ano,mozno nebude vychovavana v tej viere,co teraz dopredu nevies,nevies,ci nebude chciet chodit na nabozenstvo,atd....nauky staci absolvovat jeden rodic,nemusi ani krstny,pri druhom dietati uz nie su.
Ako bolo spomenute,zlo existuje a toto je prva ochrana, velmi povrchne povedane,viem,ze ako nepraktizujuca to tazko pochopis a ani nebudem dalej zbytocne rozmazavat,Boh miluke vsetkych,ale preco neurobit ustretovy krok k Bohu a byt k nemu blizsie. 😇na skodu to nikdy nebude

zuzubb007
7. mar 2024

Nedala som lebo ja si idem svoje, mohol mi hovoriť kto chce čo chce, ja som pokrstená a keby si mám sama vybrať nepokrstim sa v zivote a čo z toho? Nechodim do kostola mám na to svoj názor, ktorý by nechcel nikdo počuť 😂 takže si sprav po svojom

zuzubb007
7. mar 2024

@poisonblu tak kvôli svokre by som teda toto nerobila, mohla by si aj na hlavu postavit, keď veri tak nech veri a nepcha svoje múdrosti ostatným

evaachesa
7. mar 2024

Povedz svokre a mužovi že ok, ale keď sa farár opýta či ho budeš vychovávať vo viere, tak povieš pravdu - NEBUDEM...lebo klamať nevieš. Že či im to stojí za tu hanbu v kostole. 😁

alexandra_saska
7. mar 2024

Este vies co,kedysi som aj ja zastavala nazor,ze ak niekto nepraktizuje vieru,naco zbytocne krstit,aj tak tym nebude zit,ale casom som si uvedomila,ze treba,je to velka milost do buducna,aj ked sa to nezda a v dnesnom svete je to len oliatie poharom vody. Niekto dava ako ochranu cervenu snurku,tak preco nie krst.

avene55
7. mar 2024

Ahoj, rozmýšľaš o tom správne, klamala by si a načo je to dobre. Myslím ze vela ludi najma v katilickej cirkvi nerozumie o com krst je, pretoze nepoznaju Bibliu. Krst ma nasledovat po tom, co clovek vo svojom srdci uveri a ustami vyzna Ježiša ako svojho Pána a Spasiteľa, oľutuje svoje hriechy a čini pokanie, nasledne na znak toho sa da pokrstit ponorenim do vody, ziadne pokvapkanie ,,svatenou,, vodou. Ale krst ako taky nie je nevyhnutny pre spasu cloveka. Dolezite je ze vo svojom srdci skutocne uveris. Tohto malé dieťa absolutne nie je schopné.

vierka1603
7. mar 2024

@maja22 krásne si to napísala, ak už toto ľudia nevedia pochopiť, je to smutné ☹

jaroe
7. mar 2024

Ja som na nauke bola sama, ako matka krstného dieťaťa.

janulik2008
7. mar 2024

Nedávno tu bola diskusia kde bolo dieťa ktoré nechcelo ísť na prijímanie a väčšina by dieťa dala aj nasilu lebo keď je pokrstené tak nech ide, to že tam autorka písala že si môže PSP spraviť potom nejako nedočítali 🫣😁😁 videli len to že nechce ísť.
Ja mám aj birmovku, mám aj krsňa ale do kostola nechodím.
Keď manžel chce tak daj, a dieťa nech sa ďalej rozhodne či bude chcieť ísť. ;)