Krst dieťaťa

27. feb 2024

Ahojte. Aký máte názor na krstenie dieťaťa keď ja ani manžel do kostola nechodíme? Pokrstení obidvaja sme, ale ja deti krstiť nechcem…nebudem ich viesť k nejakej viere greko,rimo atď…manžel ich pokrstiť chce aby keď budú staršie sa mohli vydávať v kostole…🤦🏼‍♀️ len kvôli tomuto…svokra to isté…stále len hučí nech si ideme dieťa pokrstiť… A taktiež nechcem chodiť na žiadnu “náuku” pred krstením…mali ste podobný “problém” ?

anjelicek26
27. feb 2024

Ked ich k viere nehodlate viest, sami mate len krst (nerozhodli ste sa pre to vedome), tak je to uplne zbytocne... dieta (ak sa bude chciet vydavat v kostole) si vie sviatosti neskor dorobit... ale tento "trend" uplne upada uz... pochybujem, ze co i len tretina nasich deti sa bude vydavat v kostole (alebo vobec vydavat...)

zuzuliennka1
27. feb 2024

nedajte ich pokrstit, naco. krst si neskor vedia dorobit aj same.
a svokru do toho nic

autor
27. feb 2024

Takto to presne vidím aj ja…ak sa budú chcieť v kostole vydávať tak si to potom dorobia…my sme sa taktiež v kostole nebrali aj keď sme mohli…proste do kostola nechodíme a deti učiť na toto tiež nebudeme… neviem prečo si ľudia ešte stále v dnešnej dobe myslia, že sa deti MUSIA krstiť….😏

zuzuliennka1
27. feb 2024

nemusia a nemyslia 🙂 prave naopak. ak vierou nezijete, je v poriadku a vlastne priam ukazkove, ze sa teraz nebudete hrat na neviemco, dieta pokrstite, “aby bolo” a k viere ho nijak viest nebudete. to je pokrytecke a horsie, ako nepokrstene dieta

autor
27. feb 2024

A ešte ženy poraďte…čítala som, že na tú náuku pred krstom musia ísť rodičia aj krstní rodičia… ak by som tam ja ani z mojej strany krstná mama nešla…len manžel a krstný otec tak tie deti vlastne pokrstiť farár nemôže? Keď je ta náuka taká “dôležitá”

januska12323
27. feb 2024

Nekrstite, načo. Na svadbu v kostole stačí keď bude jeden z páru krstený.

zuzuliennka1
27. feb 2024

a preco by si tam nesla? ked uz by si krstit isla, tak snad so vsetkymi povinnostami a nalezitostami

anjelicek26
27. feb 2024

Sestra robila "uvitanie do zivota" v restike pre deti s sirokou rodinou, vsetci krasne obleceny, spolocne jedlo, torta... proste su neveriaci, hotovka... proste s rodinou oslavit prichod dietata... navrhnite svokre nieco takehoto...

autor
27. feb 2024

@zuzuliennka1 no preto sa pýtam..manžel deti proste pokrstiť strašne chce len kvôli tej svadbe….neda si povedať vôbec…aj keď mu poviem, že si to pred svadbou mohli dorobiť.. nedohodneme sa…on chce ja nie… tak povedal, že on na tú náuku pôjde sám…preto sa pýtam ci by to bolo takto možné 😃

autor
27. feb 2024

@anjelicek26 svokra je až veľmi veriaca 😃😃😃 pre ňu je kostol a Boh všetko… takže jej sa nič takéto navrhnúť nedá 😃

zuzuliennka1
27. feb 2024

krst len kvoli buducej svadbe?? to je nezmysel. fakt vazne.
a ked sa budu zenit/vydavat raz na urade?
tak budu pokrsteni, cely zivot s vierou nebudu mat nic.
tak naco. krst zas nie je ani divadielko ale ani zivotne nevyhnutny a rodic my mal dieta krstit z padnych dovodov, a tym “buduca svadba” nie je

mimikarol
27. feb 2024

Ja som dala dcéru krstiť presne pre to aby bol pokoj v rodine. Starká by sa asi zbláznila, rodičom to bolo jedno. Na náuku chodil len manžel, bývalo to večer, mne už bábätko v tej hodine spalo, nemala som ju s kým doma nechať a krstný rodičia bývali ďaleko.
Keby mám ešte jedno dieťa už ho nedám krstiť. Úplne zbytočná vec keďže my rodičia sme neveriaci.

autor
27. feb 2024

@zuzuliennka1 toto je presne môj názor…nedá si povedať…

zuzuliennka1
27. feb 2024

a to ma svokra az take vazne slovo v rodine? 😉 to hadam nie.
svokru do toho fakt nic

autor
27. feb 2024

@zuzuliennka1 no…bohužiaľ mám ten typ svokry, ktorá sa stará úplne do všetkého…do mojej výchovy, do mňa a aj do toho ako sa starám o jej syna 😃 keď jej poviem, že deti krstiť nechcem tak budem asi za diabla 😃

rebeka7501
27. feb 2024

Dcéra bola pokrstená v 8 mesiacoch pre pokoj v rodine (moja babka a svokra). Svokre som povedala, keď chce nech to vybaví ale pod podmienkou, že nebudem chodiť na ponaučenia a pod. Vybavila. O cca 12 rokov bol ten farár obvinený zo sexuálneho obťažovania (samozrejme iného dieťaťa) 🤔

domka222
27. feb 2024

My sme mali tento istý prípad. Deti nakoniec pokrstené sú. No tatko čo tak strašne na tom trval,nebol samozrejme ešte ani raz s nimi v kostole a ani nevedia,čo to kostol je 🤦‍♀️Čo sa týka náuky, nič hrozné sa tam nedeje.

0silvia0
27. feb 2024

povedz že nechceš pred kňazom klamať, lebo pri krste sľubuješ, že dieťa budeš vychovávať ku viere:

Kňaz potom osloví rodičov takto (alebo podobne):

Milí rodičia, žiadate krst pre svoje dieťa. Tým beriete na seba povinnosť vychovávať ho vo viere, aby potom zachovávalo Božie prikázania a milovalo Pána Boha a svojho blížneho, ako nás o tom poučil Kristus. Ste si vedomí tejto povinnosti?

Rodičia: Áno.

Kňaz sa obráti ku krstným rodičom a pýta sa ich takto (alebo podobne):

A vy, krstní rodičia, máte pomáhať rodičom plniť túto povinnosť. Ste ochotní im v tom pomáhať?

Krstní rodičia: Áno.

Kňaz potom pokračuje:

M. (Milé dieťa), svätá matka Cirkev ťa prijíma s veľkou radosťou. V jej mene ta poznačujem znakom k

zorkahorka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zorkahorka
27. feb 2024

Nie kazdy farar na nauke trva. Nasa fararka na tom netrvala. Tiez nechodime do kostola, ale starsi syn napriklad chodi na nabozenstvo a budeme radi, ak si urobi i konfirmaciu
To, ze dieta pokrstis, neznamena, ze musis chodit do kostola. Nikto ta k tomu nebude nutit
Dnes je to uz len taky ukon - krst

maajak
27. feb 2024

@zorkahorka veľmi smutné-tá posledná veta.

lucia147852
27. feb 2024

Ako praktizujúca veriaca ta podporujem v rozhodnutí nekrstit. Načo keď vieru nepraktizujete. Budete pri krste klamať? Budú sa pýtať, či chcete dieťa vychovávať v katolíckej viere.

autor
27. feb 2024

Ja v Boha verím, ale nie som takto veriaca, žeby som chodila stále do kostola…aj kvôli tým kňazom, ktorí sú potom obvinení zo znásilnenia detí…aj to, že pýtajú peniaze stále…na opravu kostola a podobné veci a žiadne opravy sa nekonajú. Ak by kostoly a farari boli naozaj takí akí majú byť tak by som nemala problém… veľakrát som sa stretla s tým ako aj na náboženstve (nechodila som, ale spolužiaci hocikedy hovorili cez prestávku) aké úplne somariny ich tam učili a hovorili im…nemám rada kostoly, ani farárov… dcéru k žiadnej viere viesť nebudem… ak sa ako staršia rozhodne, že chce chodiť na náboženstvo tak nech ide…ale tlačiť ju do ničoho nebudem a je mi naozaj HLÚPE a úplne proti mne…tvrdiť v kostole farárovi, že ju budem vychovávať v tej určitej viere…proste nebudem, ale nechcem v kostole “pred Bohom” klamať, že ano

autor
27. feb 2024

A ďalšia vec…😃 potom ma len každý naokolo straší, že keď nebude pokrstená tak po smeti nebude s Bohom a nebude vzkriesená a takéto somariny, pretože neprijala Ježíša…😃

maja22
27. feb 2024

autorka, odporucam ti, aby si si najprv ty ujasnila, co je podstatou tvojej viery. V co ty veris, ake je tvoje presvedcenie v tom, co treba na to, aby po smrti clovek mohol zit vecny zivot v nebi, aby mohol byt v Bozej blizkosti. Ked v tom budes mat jasno, lahsie sa rozhodnes, co chces pre svoje dieta/deti. Lebo kazdy normalny rodic chce pre svoje dieta to najlepsie. Ten, ktory je presvedceny, ze krst je pre spasu dolezity (a vacsinou je to len zaciatok zivota s Bohom a v Bohu), ten pokrstit deti da. Kto je presvedceny, ze krst ako vstupenku do neba nepotrebuje, lebo..., ten pokrstit deti neda. Na deti mame dosah len prvych par rokov, je na nas, co im odovzdame, potom si uz ziju vlastny zivot a nasa zodpovednost konci.

lulu1812
27. feb 2024

Krst nema byt o tom, ze sa moze dieta potom vydavat v kostole🙈🙈 ma to byt o tom, ze bude vedene v krestanskej viere a vedene k bohu nie len aby bolo🙄 je to o tom v co verite vy dvaja.. ale to by ste si mali vyriesit najprv vy dvaja osobne by som taketo nieco nechcela riesit ked by mal muz a ja iny nazor minimalne v tomto ...

autor
27. feb 2024

@maja22 ano, ale potom tu sú ľudia, farari, ktorí hovoria, že Boh miluje každého…takže naozaj by niekto s Bohom nemohol žiť po smrti vecne len preto, že nie je pokrstený?… alebo deti, ktoré sa narodia a po pár hodinách bohužiaľ zomrú…tie taktiež Boh nevezme k sebe, pretože neboli pokrstené?… stále je tu veľa otázok no…

autor
27. feb 2024

@lulu1812 ja viem…to len muž nechápe…aj keby 100 ľudí mu povedalo, že krst NIEJE o tom tak on itak chce pokrstiť len kvôli tomu 😃 to, že deti nebudeme učiť žiť vo viere tak to mu je jedno..

maja22
27. feb 2024

autorka, ti farari hovoria pravdu, Boh naozaj miluje kazdeho. Jeho laska spociva aj v tom, ze kazdemu nechava slobodnu volu, ci na Jeho lasku tiez odpovie laskou. Laska je totiz vztah, aj v beznom zivote lasku zijeme vo vztahoch. To, ci naozaj milujeme a ako hlboko, ukazu prevazne az krizy, v ktorych sa ocitneme. Takze Boh sice miluje kazdeho, ale nie kazdy miluje Jeho. A nebo je pre tych, ktori tam chcu ist, slobodne a dobrovolne a s laskou, lebo Boh je pre nich milujuci Otec. Deti, ktore este nemaju sancu svojim rozumcekom a srdcom vyznat, ze chcu Boha milovat, za tych to robia rodicia, lebo su za ne zodpovedni. A co sa tyka smrti malickych deti, tych je plne nebo, Boh miluje malickych, maju u neho miesto.

autor
27. feb 2024

@maja22 takže keď by som ja napr. pokrstená nebola, ale chodila by som do kostola a modlila sa atď a Boha milovala tak by som sa itak k nemu nedostala, pretože ma farár nepokvapkal v mladom veku vodou? 😅 vidíte…presne to nechápem… Boh miluje každého, aké nevezme si každého k sebe…a potom malé deti ani lebo ich miluje…veď to sú úplne somariny…
A ďalšia otázka…ak niekto je pokrstený, ale je celý život zlý človek tak Boh si radsej toho človeka vyberie k sebe ako nepokrsteneho, ktorý bol celý život dobry? 😁