Krst + svadba

23. aug 2022

cakame babatko a premyslali sme ze nechceme svadbu ze by sme sa zobrali na urade bez svedkov ak by to slo..
a potom ako sa narodi male tak spolu s krstom by sme oficialne v kostole sa vzali len..
a spravili oslavu dokopy,2v1
myslite ze je to v tejto dobe divne?

a ak je to v poriadku ake saty by ste riesili? skor len nejake obycajnejsie spolocenske saty (samozrejme asi biele?)
alebo svadobne?

neukamenujte ma zato len mi pride hlupe minut xy tisic za jednu noc ktora samozrejme je pekna a je naco spominat ale v tejto dobe peniaze asi sa zijdu na ine veci ako na svadbu. a je prednejsia mi teraz rodina kedze aj prerabat doma chceme takze preto sa pytam ci nemate niektora skusenost 🙂

kitycat
23. aug 2022

Rozmyslam o co ti ide?

Svadbu vam musia odsvedcit dvaja svedkovia.
A v rimskokatolickom kostole vam ziaden pan farar nepovoli fingovat svadbu hned po krste.

Mozete sa zobrat na urade s dvomi svedkami, potom spravit krstiny a vsetci pojdete na obed, ktory zaplatite. Odfotite sa navzajom.

viestta
23. aug 2022

@kitycat a kto tu píše o fingovani? Normálne ich kňaz, zosobáši a potom pokrstí dieťa. Je bežné, že ludia zosobaseni civilne sa dodatočne zosobášili v kostole.

kitycat
23. aug 2022

@viestta aa nejako som prehliadla to oficialne v kostole 😅

Tak potom ano da sa aj uradne a aj cirkevne, ale myslim, ze na sobas bude potrebna aj priprava.

Nebola som nikdy na krste, vzdy sa krsti len jedno dieta? Nemoze ich byt viac naraz?

jaskolka
23. aug 2022

Svedkovia byť musia aj na úrade. Bez nich vás nezosobasia.
Oficiálne sa brat v kostole? To je co za termín? Coze predtým sa vezmete "neoficiálne?" Samozrejme ze sobáš v kostole mat môžete, teda skôr je to cirkevné posvätenie manželstva, ale dátum sobáša už bude iba ten, ktorý ste mali na úrade. Teda nie ze oficiálne bude nový dátum svadby..ani sobášny list nebude iný.
A dá sa to spojiť s krstom, najprv dostanete posvätenie vy a potom vám pokrstia dieťa. Ale predchádzajú tomu normálne náuky na fare, alebo kde už sa rozhodnete. To sa dá vopred dohodnúť s farárom.

autor
23. aug 2022

@kitycat ved krstit sa bude len dieta len zaroven by sme to spojili zo zosobasenim.

viestta
23. aug 2022

Na úrade potrebuješ k sobášu 2 svedkov. Ale môže to byť hocikto, hoc aj z ulice nejaký dobrovoľník.
Ako potom vyriešite cirkevný sobáš a krst je už na vás a na dohode s kňazom. A aj co si oblečies je úplne na tebe. Vyber si to co tebe vyhovuje.

guiseppinka
23. aug 2022

Sobas na urade - tam by som si obliekla nieco slavnostnejsie, kedze to budes este tehu. Na sobas v kostole by som si dala nejake (kludne aj) biele saty, ktore ale budu mat lahko vyzliekaci vrch, aby si mohla v pohode nakojit (ak buddes).
Sobas v kostole po sobasi na urade je absolutne bezny, len donesiete sobasny list a do matriky sa zapise, ze ste boli vtedy a vtedy civilne zobrati. Ak splnite podmienky na sobas v kostole - nauka, tak nikto nebude protestovat a ani robit prieky. Praveze aj knazi sa sami potesia, te to chcete dat aj pred bohom na poriadok...

autor
23. aug 2022

@guiseppinka dakujem to som potrebovala asi vysvetlit 😊😅

andrea78
23. aug 2022

Da sa to urobit naraz (v zmysle hned a nasledne po sebe). Najskor je sobas a hned po nom krst. Bola som takto na troch svadbach, takze je to realne mozne.

hylary
23. aug 2022

My sme mali svadbu v kostole plus krst, 2 v 1 a bolo to super. Mala som normálne svadobné šaty biele

didi2102
23. aug 2022

My sme mali svadbu 12dni pred pôrodom o 2svedkoch, po polroku malú svadbu - 30ludi s krstom v kostole , šaty som chcela len krátke spoločenské využiteľné inde,nakoniec som mala dlhé biele ale spoločenské jednoduché čo má stali 100€ a ešte som ich predala za 60€, vrch čipka,spodok saténová sukňa bez kruhu,dala som sa ucesat,namaľovať,baleríny, zviazat 3biele ryže so stuhou a poviem ti že myslím že som vyzerala luxusne , urobila som to len pre potešenie manžela , mali sme svadbu s salóniku s výzdobou čo ponúkal hotel-vyzerala opäť skvelo ani som to nečakala , dali nám aj poťahy na stoličky,stuhy, torta ,3chodovr menu,koláče,pagáče,korbáčiky , o 19 svadba skončila a my sme išli s mužom a malým nečakane na wellnes a ostali tam spat 😄🤭
Svadba s krstom v kostole trvala asi 20min,mali sme skvelého farára, nemali sme svadobný pochod,sedeli sme už na stoličkách pred oltárom keď prišiel , krst prebehol tak že keď skončil svadobný obrad, prišli ku nám z boku krstni rodičia a rýchlovka, dokonca bol malý v kociari a len na konci sme ho vybrali

viestta
23. aug 2022

@kitycat keby si sa zúčastní na takej hromadnej ceremonii jednej rodiny som bola ja, tak by si sa už nicomu nečudovala. Rozvedenej sesternica môjho otca zomrel prvý manžel (citujem: Konečne zomrel), tak spravili si cirkevný sobáš, následne pokrstili jej dcéru z druhého mamzelstva, ta mala hned cirkevný sobáš a dala pokrstiť aj svoje deti. No proste cele divne, zvláštne a len som mala obavy aby to zvládli v správnom poradí.

didi2102
23. aug 2022

@didi2102 a ešte na úrade som vzhľadom na svoj stav mala letné šaty,baleríny, manžel chcel oblek ale mne bolo trápne 😀 že on bude fešák , tak mal čierne fotke a obyčajnú bielu košeľu,ja som si len vyzehlila vlasy a kúsok sa primalovala, tiež som si dala zviazať 3ruze aby to vyzeralo svadobnr, nepreháňam ak poviem že.obrad trval 5min,nechceli sme žiadne ceremónie,rýchlovka
Sobáš musíš mať ohlásený min 7dni na úrade ale opäť sme mali šťastie na super ochotných ľudí a brali sme sa z dna na deň, obrúčky môžeš a nemusíš mať ,my sme šli do izlata a asi 30parov mali skladom vo všetkých veľkostiach

andrea78
23. aug 2022

@viestta ved usetrili, x- udalosti na jeden krat, dary boli a nebolo treba pozyvat viac krat hosti, vybavili to vsetko jednym posedenim😁

didi2102
23. aug 2022

@didi2102 a ešte ma napadlo že na nauke v kostole sme.boli raz asi hodinu ,povedal čo a ako ,pár veci okolo manželstva a dovi

viestta
23. aug 2022

@andrea78 nič nebolo. Po obradoch nás rozpustili, hlavne, že mali plny kostol ľudí.

andrea78
23. aug 2022

@viestta to vazne? Aka mila a taktna rodina😄

viestta
23. aug 2022

@andrea78 hlavne sporovliva. 🙄

dencii
23. aug 2022

My sme tak mali naraz v kostole sobáš, krst trojmesačnej dcéry a po ňom rodinný obed, šaty som mala nie úplne svadobné, ale dlhé biele, skôr také jednoduchšie antického štýlu, civilný sobáš sme predtým vôbec neriešili (načo?). Vyšlo nás to desaťnásobne menej ako co sme vyzbierali na svadobných daroch (u nás v tom nebol ziadny úmysel, ja som o tradičnej svadbe nikdy nesnívala z rôznych osobných dovodov), ale keď autorka píše ze aj peniaze hrajú úlohu, tak toto je naozaj pomerne lacné a jednoduche riešenie (oproti klasickým svadbam)

liloastitch
23. aug 2022

@dencii civilný sobáš je výhodou pred narodením bábätka. Aspoň pre mňa to malo pri a po pôrode len výhody, nemusela som riešiť priznanie otcovstva na matrike , muž mohol po pôrode zostať so mnou na očr, také v podstate "sociálne" výhody.