Kto neoslavuje Vianoce?

27. dec 2023

Ahojte su medzi vami aj také žienky u ktorych sa vianoce neoslavuju?.ze to beriete ako bezne dni..?

zmrzlinka2021
27. dec 2023

Možno ťa maminka moslimkaa tiež zidovky

lenkakravcova
27. dec 2023

Konečne téma kde sa môžem prihlásiť 😃😃😃 ja, ja, jaaaá. A všetci ďalší muslimovia, židia, iné vierovyznania a určite sa nájde aj pár ateistov, ktorí to berú ako bežné zimné prázdniny so zimnými výpredajmi.

autor
27. dec 2023

teraz nemyslim koli inemu vierovyznaniu, ale z nejakeho ineho dovodu

zuzulka558
27. dec 2023

Náš sused, rozvedený, deti vyrastene 🤷‍♀️ kým sa nenarodila mladšia nezáujem,,, teraz začal lebo berie obe ako svoje vnučky 🙂 dali sme mu asi iný pohľad na sviatky

jaga18
27. dec 2023

Okrem hore spomínaných, vianoce neoslavuju ani Jehovovi svedkovia a aj mnohí kresťania, keďže to nie je biblický, ale pohansky sviatok. Katolícka cirkev si ho prisvojila a spojila s Kristovým narodením a ako vieme, ten sa nenarodil na zimný slnovrat, ale niekedy okolo augusta. A tiež biblia neprikazuje tento sviatok sláviť.
Ja a moja rodina ho ale oslavujeme, nie z kresťanských dôvodov, ale kvôli deťom a rodinnej tradícií.

ivuska027
27. dec 2023

@autor, na Vianoce máme stromček, darčeky, vaňu šalatu a koláče 😁, ale teda "neoslavujeme". Som rada, že k nám príde rodina a vidíme sa.
Ak by si neskôr opakovala otázku na Veľkú noc, to je u nás predĺžený víkend. Úplne. Žiadny šalát, šunka, polievanie, nič. Sú to len 4 dní voľna okolo vopred určeného víkendu.

maca1984
27. dec 2023

Máme stromček, darčeky, šalát a rybu, ale "neoslavujeme". Sme radi za voľno, že sa stretneme rodina, blízki priatelia.

autor
27. dec 2023

myslim ale tak ze ani stromcek, ani salat kapustnica darceky koledy nic..ja mam sesternicu ktora zanevrela takto na vianoce a neoslavuje uz 5 rokov

maca1984
27. dec 2023

Anonym,
poznáme aj takých. Každý rok pred Vianocami odletia niekam preč, teraz sú vo Vietname. U nich žiadny stromček, žiadne darčeky, žiadne "sviatočné jedlo", proste zmiznú na tento čas preč z domu.

autor
27. dec 2023

boli sme vcera u nej na navsteve po prvykrat a pytam sa jej ze kde maju stromcek ze ci nebodaj ho uz zbalili a ona na mna vybehla ze ona neoslavuje vianoce vobec uz niekolko rokov ze u nich stromcek darceky nic take nehorzi..ze bezny den..na stedry den sa boli len trochu sankovat potom sa prejst a doma si spravili lahky obed na vecer pukance a pozerali filmy..ze ona odmieta absolvovat kazdy rok tento humbuk a ze proste aj deti si zvykli uz ze vianoce u nich nebudu..

h2
27. dec 2023

@lenkakravcova Hneď som si na teba spomenula, aj som ťa chcela označiť, že "Sem môžeš písať". 😃 Ale vidím, že už si to našla.

13uzivatelka11
27. dec 2023

@ivuska027 ale už len tým že postavíte stromček a kupujete darčeky tak to istou formou oslavujete.. Myslím si že takto to ma väčšina z nás.. Autorka sa pýtala práve na to, kto nerobí ani toto

h2
27. dec 2023

@maca1984
@ivuska027 Keď máte stromček, darčeky, šalát, rybu a koláčiky, tak Vianoce oslavujete. Či myslíš, že my ostatní robíme ešte niečo špeciálne?

autor
27. dec 2023

zle som to asi napisala 🙂 ja som myslela tie z vas ktore bojkotuju vianoce v tom zmysle ze ani stromcek ani darceky, ziadne koledy, stedrovecerna vecera ani nic, proste den ako kazdy iny..🙂

maca1984
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
27. dec 2023

Autorka a tebe vadi ze sesternica neoslavuje?
Ja vianoce nemam rada, veriaca nie som a v detstve sa rodicia vzdy pohadali ale stretli sme sa cela rodina tak sme sa vzdy museli tvarit ze vsetko ok, silene usmevy... brala som to kazdy rok ako nutnu povinnost a doteraz si 27meho vzdy vydychnem ze uz je po tom...

maca1984
27. dec 2023

@h2 Mnohí ten deň/večer berú inak ako my. Omše, rôzne zvyky, pôst- to u nás nie je.

autor
27. dec 2023

@nafka0483 nikde som nenapisala ze mi to vadi..len sa informujem

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. dec 2023

mam napriklad znamu ktora Vianoce bojkotuje lebo vsetko zle sa jej v zivote stalo cez vianoce-- opustil ju manzel, zomrela jej mama, vyhodili ju z prace, ..a proste sa rozhodla ze vianoce oslavovat nebude lebo sa jej vtedy deju zle veci..tak to aspon ona odôvodnuje

nafka0483
27. dec 2023

Ved ja som sa len opytala ci ti to vadi.

Keby som nemala manzela a dceru, tak by som tiez neoslavovala, nemala stromcek ano nic.

autor
27. dec 2023

@nafka0483 mne to nevadí, vadí to len jej detom

madeincssr
27. dec 2023

@lenkakravcova nie je "muslimovia" po Česky? A po Slovensky "moslimovia"?

freepalestine
27. dec 2023

@jaga18 klobuk dole. Malokto sa odvazi tuto pravdu verejne povedat- ze Vianoce su pohansky sviatok. Ja som hlupo na navsteve spomenula, ze v Biblii sa pise o tom ako sa nemaju stromceky zdobit.. a vedla mna bol ozdobeny stromcek 🙊 som si mohla do jazyka kusnut..
Ked toto teda vies.., oslavujes, ci nie, ci ako?

ivuska027
27. dec 2023

@h2 ja ti neviem. Vlaňajšie vianoce sme mali stromček postaveny do konca marca tohto roku. Tieto sme ho mali už v novembri. Teda máme ho preto, lebo sa mi to páči. Kľudne by som ho mala aj celorocne, len v dome na neho nemám celý rok miesto 😅 Zatiaľ 😁

h2
27. dec 2023

@ivuska027 No vidíš, stromček máš od novembra do marca, tak jasné, že Vianoce oslavuješ. 🙂

ivuska027
27. dec 2023

@h2 keď by som ho mala celoročne, oslavuje celý rok Vianoce? 😅

stanulienkat
27. dec 2023

@freepalestine 99% kresťanov netuší, že drvivá väčšina kresťanských sviatkov sú prevzaté z pohanských. A keď toto spomeniem, tak sa na mňa vyvalí spŕška kritiky.😁

merlinja
27. dec 2023

@freepalestine a to je kde v Biblii napísané, že sa stromčeky nemajú zdobiť? Prvý krát to počujem.
@stanulienkat toto by ti pravdepodobne ľudia venujúci sa štúdiu Biblie asi vyvrátili, čo neznamená, že čiastočne je to pravda. To "drvivá" by som si tvrdiť nedovolila.

h2
27. dec 2023

@ivuska027 No jedine, že by ste každý deň mali darčeky, kapra, šalát a koláče. 😁
Ja neviem, čo si ľudia, čo napíšu, že majú stromček, darčeky atď., ale neoslavujú Vianoce, myslia, že robia tí ostatní, ktorí ich oslavujú. My tiež netancujeme okolo stromčeka rituálne oslavné tance. Neprekrajovali sme ani jabĺčko, nedávali kaprie šupiny pod obrus, nehádzali orechy po miestnosti, ani nerobili nič zo všetkých takýchto podobných vecí. Ale tak keď máme stromček, dávame si darčeky, jeme slávnostnú večeru... tak nenapíšem, že neoslavujem, nie?