Rozdiel medzi svadobným oznámením a pozvánkou

11. aug 2020

Ahojte chcela by som sa opýtať či je tu dobrá duša, ktorá mi vysvetlí rozdiel medzi svadobným oznámením a pozvánkou. Ja som totižto z malej rodiny a ani moja mama nebola vydatá. Avšak môj nastávajúci je z dediny, je zo 6tich detí a povedal mi, že musí každému z rodiny minimálne do prvého kolena (bratranci, sesternice, ujovia, tetušky....) poslať svadobné oznámenie a že je to iné ako pozvánka. U nás v rodine svadba nebola ani nepamätám a keď sa ženil bratranec pozval ma osobne.
Prosím vás dámy, ženy, snúbenice je tomu naozaj nerozumiem. Keď ich nejdeme pozývať na svadbu ale pošleme im oznámenie, že svadba bude to nikoho neurazí? A čo sa vlastne píše do takého oznámenia? Na pozvánke viem, že je "pozývame vás k svadobnému stolu" ale tomu oznámeniu moc nerozumiem. Ja budem mať ledva 20 ľudí tak sme sa s drahým rozhodli, že to bude malá svadba max do 100. Lebo keby on mal pozvať každého tak on sám má cez 100..

Zároveň ma zaujíma čo je odobierka a kto všetko pri tom musí byť a čo to obnáša. Keďže nemám otca tak celá tá tradícia o prosení rodičov mi príde zvláštna a ak je tu niektorá, ktorú otec opustil ešte keď bola v brušku ako ja tak sa chcem opýtať kto vedľa vás sedel pri stole. Moja mama má totiž priateľa (sú spolu ale asi iba 3 roky) ale ak on nebude chcieť sedieť miesto otca tak ani mama nebude chcieť a bude sedieť vedľa neho. A ja sa bojím, že tam budem ako sirota 🙄
Ďakujem vopred za pomoc ❤

1xenia1
11. aug 2020

Keď niekoho pozývaš aj na svadobnú hostinu zvyčajne sa k oznámeniu pribalí aj taká kartička že pozývame vás k svadonemu stolu. Oznámenie môžeš dať aj susede z panelaka ale priamo na hostinu ju už nepoveš

maca1984
11. aug 2020

svadobne oznamenie-oznamujes ze sa ides vydavat-zenit.Pozvankou pozyvas aj na hostinu.Ten kto dostane len oznamenie-nie je pozvany na hostinu.Ak dostane oznamenie s kartickou "pozyvame vas k svadobnemu stolu"-tak ten ide aj na hostinu

sisa_s
11. aug 2020

Predomnou ti to pekne vysvetlili, ale daj si pozor na to, aby to aj spravne ti "nepozvani na oslavu" pochopili 😀 citala som o vela pripadoch, kedy potom niektori dokvitnu ako prekvapenie na oslavu a nevesta musi riesit, ze s nimi neratala 😀

karhu
11. aug 2020
autor
11. aug 2020

Aha áno rozumiem. Čiže oznámenie bude pre všetkých rovnaké ale pre každého hosťa dať len navyše vyrobiť kartičku, ktorú pribalím k oznámeniu.

autor
11. aug 2020

@sisa_s Áno ja sa presne toho bojím, že to nepochopia. A potom vysvetľovať, že prečo sme ich nepozvali a tak.. 🙄

sisa_s
11. aug 2020

Tak im povedat, ze mate obmedzene priestory saly/obmedzene financie a pod a neriesit, ci sa urazia 🙂 stale musi byt niekto specialny, kto bude frflat na nejaku svadbu, ci je pozvany, ci nie, preco modra vyzdoba a ne ruzova, preco obtiahnute saty a ne princeznovske 😀 neries to a uzi si svadbu...

laurita285
11. aug 2020

Oznámenie môžeš poslať aj dodatočne
dňa xy sme si sľúbili večnú lásku a hotovo 😀

autor
11. aug 2020

@sisa_s To áno to sme povedali rovno. Len ak sa mi tam niekto omylom dovalí tak ho asi ťažko budem vyhadzovať, že zle pochopil. 😅😂
@laurita285 to tiež nieje zlý nápad, tým by som mohla predísť tomu, že sa niekto dovalí omylom 🤔😊

jaskolka
11. aug 2020

AKo uz písali kočky vyššie, oznámenie môžeš dat aj 300 ľuďom, ale pozvánku len vybraným hosťom, obvykle inteligentny človek vie, že ak má v obálke len "oznamko" tak príde maximálne ti zagratulovat pred kostol ci úrad, ale vie, že na hostinu nie je prizvany,nebude sa, tam trepať, ani urážať, alebo ti pošle blahoželanie. Co sa týka o dobierky, ja tiež už nemám rodičov, len súrodencov, ale mali sme ju, normálne starejsi to prispôsobil, a bolo to pekne. No a pri svadobnom stole sme mali len svedkov, ostatní blízki príbuzní sedelu hneď pri ďalšom dlhom stole, ale s nami len naši svedkovia

sisa_s
11. aug 2020

Ale ked mate velku rodinu, daju si to vediet medzi sebou nie? 😀 ze niekomu dosla pozvanka a niekomu vobec nic 😀 a potom budu vyvolavat, ci maju chystat saty a obleky, lebo nic im nedoslo 😀

laurita285
11. aug 2020

Tu máš aj pár vzorov 😀
Máme pre Vás novinu, že hoci sme nemali svadobnú hostinu, manželmi sme sa stali a potajomky sa vzali!
Chceme Vám prezradiť tajomstvo… Dňa XX.YY.XXYY sme uzavreli manželstvo.
Máme pre Vás prekvapenie, bola veľká sláva. Jožko sa v júni oženil a Anička vydala.
Milí naši priatelia a rodina, nadišla správna hodina, aby sme Vám prezradili, že sme si prstienky vymenili. Za zlé nám to nemajte, šťastie nám zo srdca želajte.
Chceli by sme Vám oznámiť, že od „dátum“ už spolu nechodíme… vzali sme sa!

bavlnka92
11. aug 2020

ešte tip navyše. aj keď rozdáte oznámenia a vybraným aj pozvanie k stolu, nie je na škodu pri tom stole nechať voľné miesto. pre ten prípad že by dakto nepochopil a prišiel aj na hostinu (čo sa nám stalo)

cacianka
11. aug 2020

Uz ti dibre vysvetlili. Oznamenie posli komu chces dat vedieť, ze je sobáš. Poslať môžeš cca 30 dni pred alebo len 3 dni a uz sa nestihnu "dovalit", max kto chce a stihne pride na miesto sobasa gratulovat a pekne odide.môžeš nemusis pripravit drobne pohostenie, pagaciky, mini kolaciky pripadne naliať prípitok.robilo sa aj tak ze cestou z domu na sobas zeny z rodiny nabalili zaviny a suche typy zakuskov do kosikov a ponukali susedov co vysli k branam a prisli do kostola alebo pred matriku.starsi chlapu zobrali flasky a ponukali za kalistek.
Alebo také iste svad.oznámenia si daj urobit verziu s textom pozyvame vás po obrade na svadobnu hostinu v restauracii Čajka.a tuto verziu poslite alebo dajte do ruk ked pôjdete pozyvat blizku rodinu a naj kamošov. Pozvanie môžeš mat osobitne karticku ako ti ukázala hore.
Odpirucam ti stranku Mojasvadba.sk tam najdes vsetko.
Ale ries s rozvahou, nedaj sa manipulovať ani nútiť do niečoho co nechces, je ti proti srsti.
Musi sa, patri sa je zaklinadlo ktore neplatí. Plati to ktore si poviete vy dvaja.svadbu si urobte podľa seba, nie co povie babka a zaveli svokra, vydiera mama.....a podstatne je kto ju plati, pozor - ten rozkazuje.ale aj nemusí.

slapina
11. aug 2020

Svadobné oznámenie je len oznámenie, že sa ideš vydávať. Ale pozvánka sa dáva ľuďom, ktorých priamo na svadbu aj pozývaš. Väčšinou sa dávajú všetkým svadobné oznámenia a tomu, koho pozývaš tak tomu pribalíš aj malú kartičku s popisom: "pozývame Vás k svadobnému stolu"

autor
11. aug 2020

@cacianka Svadbu si platíme sami takže našťastie to máme vo vlastných rukách. 🙏🏻 Len ako som povedala môj drahý má určité zásady, ktoré chce dodržať tak sa mu snažím vyhovieť keďže to bude "náš deň" nie len môj. Ale je to veru niekedy ťažké 😄 lebo uňho zaklínadlo "musí sa, patrí sa" je sväté takže sa snažím hľadať rozumný kompromis a rada si nechám poradiť od tých čo to už majú úspešne za sebou.

autor
11. aug 2020

@bavlnka92 Určite chcem nechať miesto lebo napríklad aj kolegyne sa ma pýtali, či na večer môžu prísť vypiť, pogratulovať a zabaviť sa. Čo by sa mi napríklad aj páčilo a počula som, že sa to tak aj robí. Že nie sú celú hostinu ale prídu na večer pozrieť.

autor
11. aug 2020

@sisa_s Drahý má veľkú rodinu, obrovskú. Ja ledva 20 ľudí nazbieram aj s kamarátmi. Takže aj na tom asi bude niečo pravdy, že či potom nebudú vyvolávať. Za chvíľu z toho budem mať hlavu ako balón mám taký pocit 😂 alebo jeho rodinu nechám na ňom ako ich chce oboznámiť a ja budem mať svätý pokoj 🙈

jaskolka
11. aug 2020

A snúbenec chce koľko ľudí pozvať? Ako pozvať, nie oznámiť sobáš?Lebo skutočne si neviem predstaviť, že by príbuzní, čo dostanú len oznámenie, boli takí "hlúpi" že by volali, či majú prísť aj na svadbu. Veď to je základná inteligencia, príde mi v obálke oznámenie, bez pozývacej kartičky, rak hádam sa nebudem strapnovat a vyvolávať, že "joj, synovec, bratranec atď, som aj ja pozvaná?" Absolvovala som v živote asi x svadieb aj svadobných oznamiek, ale vždy sme v rodine vedeli, či sme, akebo nie sme pozvaní.

777januska777
11. aug 2020

Ešte taká rada, aspoň u nás to tak fungovalo. My sme tých čo sme chceli mať na hostine išli pozývať osobne a koho sme tam nechceli tomu sme len oznámili a dali kartičku bez obálky. Takže sa nestalo, že to niekto nepochopil. Oznámenie sa nenosí, to len tak medzi rečou sa dá, keď tam napríklad pôjdete na návštevu, tak im len tak dáte oznámenie a bez obálky najlepšie. Aby sa nestalo, že by to zle pochopili.

autor
11. aug 2020

@jaskolka No toto bol hlavný problém, ktorý sme riešili. Tým, že ako som spomínala ja ledva nahrabem 20 ľudí a on by mal vyše 100 keby to bolo podľa tradície, urobili sme kompromis. Našla som sálu kde je limit 100 ľudí a dohodli sme sa, že 50 miest je mojich a 50 jeho. Samozrejme ak by mal aj 60 dohodneme sa. Lebo u nich je to tak, že pokiaľ jeho niekedy niekto pozval na svadbu, musí aj on pozvať ich aj keď ich ja napríklad nepoznám (myslím kamarátov) a z rodiny by mal pozvať do prvého kolena (je prvorodený syn takže "veľká vec"). Lenže tým pádom by som mala na svadbe strašne veľa pre mňa cudzích ľudí a on aj rodinu s ktorou sa v podstate nestretáva. Tak som si trošku dupla a dala limit dúfam, že mi to nikto nebude mať za zlé. 🙊🤞🏻 Len on chce aby sme teda poslali tie oznámenia keď už nič iné preto som chcela vedieť ako sa to robí aby to naozaj neurazilo a bolo v poriadku. Lebo u nás sa k stolu pozýva osobne.

777januska777
11. aug 2020

Ja by som oznámenia neposielala, lebo garantujem ti, že vám tam niekto príde 😀

jaskolka
11. aug 2020

My sme tiez mali tak, že ja len pár ľudí a manžel je z veľkej rodiny, tak sme mali aj veľkú svadbu 🙂. Pozývali sme osobne len tých, ktorí boli z blízkeho okolia, ostatným sa pozvánka poslala poštou, ale zároveň aj telefonicky. Oznámenia sme poslali a dali kamarátom, mojim bývalým kolegyniam a podobne. Prišli zagratulovat, ale na hostinu sa nebrali 🙂🙂

ajka0207
11. aug 2020

@777januska777 to ja som dala 50 oznámení a nikto neprišiel ani len do kostola.

autor
11. aug 2020

@777januska777 Keď ako som povedala "musí sa, patrí sa" je u môjho chlapa sväté a už keď som ho ukecala a zkresala na počte pozvaných tak oznámenia sú uňho konečný kompromis. Tie proste jeho rodina musí dostať do prvého kolena všetci. A ak príde dakto navyše to už nechám na jeho triko. Keďže baby písali, že sa to niektorým stalo. 🤔

cacianka
11. aug 2020

no nemusi pozyvat ludi ktorým bol on ako decko na svadbe, alebo komu boli jeho rodicia a ze teraz musia ucast vratit jemu.
Ani nikomu nemusi 300x vysvetlovat preco pozýva toho a hentoho nie.ak as si platite sami tak uz duplom.patri nepatrí je hnusne klišé a vsetko sa zaň schova.
je ich veľa, ak chcete staci pozvat rodicov,2ks starych rodicov,2+2ks, 5 surodencov s 5 partnermi a detmi.a to uz je minimalne 16ludi.bez vas. Ktomu surodenci rodicov s partnermi neviem kolko ich je .ak len svokra 2+2, svokor 2+2. 25ludi s nim zenichova strana.zo 5 naj kamaratov/kolegov to je hned 30+ludi iba jeho strana.ozaj krsni rodicia.cca 35 +
Tvoja cca 20. 60 tak akurat.v dnesnej dobe.
Ak by chcel pridat a pozvat ďalšie kolo, tak zo 2 susedia, deti svokrovych surodencov s partnermi, deti svokrinych surodencov s partnermi, ak uz maju niektori male deti este ktomu.....to uz moze pozvat aj susedovho koňa brata....😇😵😅
Ok ked mate € nad mieru ale ak nie tak ich radšej investovat do byvania, rezervy a vašich deti.nie pre tebe cudzich ludi alebo ludi ktori su k zenichovi vzdialeni, odtaziti, takmer neznami.
Vy si mate pozvať ludi blízkych, priatelskych, s ktorými sa poznate stretavate a mate dobre vztahy.vzdy sa da povedať a nenapadne rozsirit ze svadba je v úzkom kruhu rodiny aj z kapacitnych dôvodov.
A ano večer cca od 20.00 al.21.00 sa pozyvaju dobri kolegovia, kamarati (tí top su na hlavnej casti) das im klasik oznamko a karticku pozyvame na obcerstvenie o 21.00
Inak mi je divne aby sa kolegyna vtierala ze pride vecer gratulovat(ok) ale aj najest a zabavit....slusni ludia pockaju na pozvanie a upresnenie.

cacianka
11. aug 2020

@777januska777 poslat 3 dni pred .
V piatok pride oznamko v sobotu uz nestihnu doliezt.
Alebo poslat pondelok krasne oznamo " v sobotu sme sa vzali"

autor
11. aug 2020

@cacianka Preto som si dupla na ten limit. Lebo by ma asi porazilo. 😄 Ale musím sa prispôsobiť aj ich rodinným tradíciám ale verím, že tie ich tradície sa dajú do 60 ľudí vtesnať aj s mojimi 20timi aby to bolo okej.
Nemyslela som, že sa kolegyne vtierajú len keď som sa rozprávala s nimi, že drahý tam bude mať oproti mne strašne veľa ľudí tak sa ponúkli, že ma radi prídu pozrieť na večer a zabaviť sa so mnou. Čo mi prišlo veľmi milé pretože ja nemám kamarátky (nie som moc spoločenský typ) a keby prišli na večer veľmi by ma to potešilo. Ani som si nemyslela, že by ma chceli prísť pozrieť takže som aj rada, že sa ponúkli.

autor
11. aug 2020

@cacianka jeho rodičia sú každý zo 6tich súrodencov a sú vo veku mojich starých rodičov, ktorý sú každý zo 7mich súrodencov takže susedovho koňa brat a tak ďalej. A tomu sa chcem vyhnúť lebo by som mala na svadbe pomaly dve celé dediny 😂😂😂

slecnabe
11. aug 2020

My sme mali oznamko, malu karticku na pozvanie k stolu a inu karticku pre tych, ktorych sme pozyvali na vecer na zabavu. Mimochodom na oznameni sa bezne nepise miesto hostiny, takze ti nepozvani ani nemaju odkial vediet kam by sa mohli dovalit :D