Rozdiel medzi svadobným oznámením a pozvánkou

11. aug 2020

Ahojte chcela by som sa opýtať či je tu dobrá duša, ktorá mi vysvetlí rozdiel medzi svadobným oznámením a pozvánkou. Ja som totižto z malej rodiny a ani moja mama nebola vydatá. Avšak môj nastávajúci je z dediny, je zo 6tich detí a povedal mi, že musí každému z rodiny minimálne do prvého kolena (bratranci, sesternice, ujovia, tetušky....) poslať svadobné oznámenie a že je to iné ako pozvánka. U nás v rodine svadba nebola ani nepamätám a keď sa ženil bratranec pozval ma osobne.
Prosím vás dámy, ženy, snúbenice je tomu naozaj nerozumiem. Keď ich nejdeme pozývať na svadbu ale pošleme im oznámenie, že svadba bude to nikoho neurazí? A čo sa vlastne píše do takého oznámenia? Na pozvánke viem, že je "pozývame vás k svadobnému stolu" ale tomu oznámeniu moc nerozumiem. Ja budem mať ledva 20 ľudí tak sme sa s drahým rozhodli, že to bude malá svadba max do 100. Lebo keby on mal pozvať každého tak on sám má cez 100..

Zároveň ma zaujíma čo je odobierka a kto všetko pri tom musí byť a čo to obnáša. Keďže nemám otca tak celá tá tradícia o prosení rodičov mi príde zvláštna a ak je tu niektorá, ktorú otec opustil ešte keď bola v brušku ako ja tak sa chcem opýtať kto vedľa vás sedel pri stole. Moja mama má totiž priateľa (sú spolu ale asi iba 3 roky) ale ak on nebude chcieť sedieť miesto otca tak ani mama nebude chcieť a bude sedieť vedľa neho. A ja sa bojím, že tam budem ako sirota 🙄
Ďakujem vopred za pomoc ❤

autor
11. aug 2020

@slecnabe no u nás je ďalší kompromis kostol v meste a sála v dedine. Takže pri kostole bude hostí na hostinu brať autobus čiže tam sa to rýchlo môže pripliesť 😂 takže chápem prečo baby tak písali že sa im tam sem tam dovalil niekto navyše

cacianka
11. aug 2020

A sama geriatria....
Nemyslim to urážlivo, ale to by viac sedeli a kvakali, nespokojni ze reve hudba a rusi ich.skoro kar a to by nalade nepridalo.vy sa mate bavit a oslavit novú rodinu nie sediet ako seniorcentrum.
Ak si teda platíte sami(neviem ake mate platy a kto viac . hm) tak si zenichov počet ľudí dorovnaj svojimi mladymi kolegynami/kamoskami a pozvi ich uz od zaciatku.nech omladia vekovy priemer a rozprudia zabavu.

cacianka
11. aug 2020

Aha.na pozvánky - obálky napiste presne mena pre koho sú.
Teta Maja a ujo Fero.nech nepridu aj so 6 detmi a ich frajermi.
A šoférom...

autor
11. aug 2020

@cacianka keďže drahý dostal limit na ľudí, bude pozývať hlavne "mladých" z najbližšej rodiny takže to bude v poriadku 😊 nechám to v jeho réžii var to dáko zvládne potriediť 😄

ajka0207
11. aug 2020

Môj muž má tiež takú veľkú rodinu, ale teda u nich sa nepozyvaju vsetci. Pozvali sme z jeho strany rodičov, súrodencov s rodinami a krstnych rodicov. A nikto sa neurazil ani nic. Pritom muž bol kadejakej sesternici na svadbe, ale keďže sme nechceli veľkú svadbu, tak to bolo takto.

autor
11. aug 2020

@ajka0207 U nich je to len preto lebo je "prvorodený syn" a všetci čakajú veľkú slávu. A posielanie oznámení má byť taká náhrada za to, že som nechcela veľkú slávu. Preto som chcela len vedieť ako čo s tými oznámeniami aby bolo všetko v norme. 😊

ajka0207
11. aug 2020

Aj môj muž je prvorodený (zo siedmych deti), my sme pôvodne ani svadbu nechceli len obed s rodičmi, ale to teda neprešlo, svokor trval na svojom a spätne priznávam že dobre bolo ako bolo . Oznámení sme dali veľa prevela. V svokrinej rodnej dedine hádam 30. Aj naši dávali susedom a kadekomu. Ale na svadbu nenapadlo prísť nikomu.

cacianka
11. aug 2020

Oznamenia sa bezne rozdavaju skoro kdekomu.teda pokual nie su drahé.ja som vyse 100, vtedy bežne číslo, kamarat vyše 300.spoluziaci na VS aj SS, kamarati susedia kolegovia a pracoval v nejakých OZ.takze mal nielen vela rodiny ale aj znamych.
Takze rozdajte kolko chcete a komu chcete .

evita2222
11. aug 2020

Prečo by nepochopili, veď je to úplne samozrejmá vec. Ak je iba oznámenie - nejdem na svadbu. Musí byť osobitne kartička s pozvaním. U nás je zaužívané aj osobné pozývanie na svadbu a pri tej príležitosti niektorí hneď aj dávajú pozvánku.

evita2222
11. aug 2020

@laurita285 tak asi potajomky ťažko, keď majú mať 100 ľudí na svadbe.

tatiana1329
11. aug 2020

Ahoj. Ked chces mi napis do spravy pomozem ti zo vsetkym. Aj kamoskam tak pomaham 🙂

nika82
11. aug 2020

netreba davat kazdemu karticku ze ich volas na hostinu ak je to napr posles setre ta ma muza a dve deti staci tam jedna pozvanka

radiah
11. aug 2020

@cacianka stratila som sa v tych cislach ale nechces mi svadbu naplanovat? 😄😄😄

miskooo1987
11. aug 2020

Normálne... pochopili... dve kartičky išli.. - oznámenie kto s kým kedy a kde uzavrie sobáš a zvlášť k tomu pre pozvaných aj pozvánka k svadobnemu stolu (s miesto. Konania hostiny s info ohľadom rvsp). Plus najbližší boli pozyvani osobne ...

cacianka
12. aug 2020

@radiah kludne.honorar beriem iba oznamko a 2 rezne.no dobre - aj 4 zakusky.chlast nie!

cacianka
17. sep 2021

@radiah no čo má nevoláš ?🤭

radiah
17. sep 2021

@cacianka veď už po svadbe 🤣

cacianka
17. sep 2021

@radiah fuj.
Veeelice si ma chcela, ja sa teším na rízek a včul glgam sliny .🤤
Aspoň oznámenie si mohla poslať, intenzívne zbieram dlhé roky👰🤵

zafir01
17. sep 2021

No co sa týka o dobierky. Mne na svadbe nebola mama, keďže nás opustila.
Ale o dobierku som maká, aj tak to bolo pekne poďakovanie môjmu otcovi a mužovm rodičom.
Môj otec oartnerku na svadbu nevzal. Nechcel, boli spolu krátko, prišla až po oficiálnom programe. Takže sedel vedľa mňa sám