Svadba v kostole len so svedkami a rodičmi

23. máj 2022

Ahojte, mal niekto svadbu takto? Že len so svedkami a rodičmi? Ako to prebieha? My sme už zobratí na úrade 5 rokov, ale ja som veriaca a veľmi sa mi to žiada. Farár nemal najmenší problém s tým, že môj manžel neverí ( dokonca sa s humorom spýtal, či verí svojej žene, tak že je veriaci 🙂 ) Neviem, či aj vtedy hrá organista atď. Že či je to nejaké skrátené, alebo nie. A ešte, ak náhodou, šaty aké? Aj ak ste nemali takto, dali by ste si nejaké biele obyčajné šaty, alebo skôr nejakej inej farby? 🙂 Ďakujem za odpoveď 🙂

guiseppinka
23. máj 2022

Je to na tebe ako sa rozhodnes. Dokonca takyto sobas vies mat aj cez tyzden niekedy po omsi vecer... To je otazka 10 min. Alebo vies mat aj normalne s omsou a vsetkym co k tomu patri tak na cca 25 30 min

autor
23. máj 2022

@guiseppinka áno, no vychádza zrovna sobota na deň, keď sme mali civilný sobáš a teda som tak symbolicky chcela tiež v ten deň 🙂

kacena4
23. máj 2022

datum musite najprv dohodnut s fararom ci v ten den bude sobasit vtedy je dohodnuty aj organista.... ak v iny treba o to poziadat. skrstena verzia nie je je obrad sobasa tak ci onak.

guiseppinka
23. máj 2022

@kacena4 je kratka - zakladny obrad a dlha, ktora moze byt az po omsu... Ale zaklad musi byt vzdy

panelacikova
23. máj 2022

a na čo je to dobré? obzvlášť, ak manžel je neveriaci? a má sviatosti? lebo ak nie, je to vôbec možné?

karelova
23. máj 2022

@panelacikova ja neviem ale hlavné odpovede na tvoje otázky vidim v autorkinom texte... 🙂 Co tak si ho prečítať? 🙂

nevenka
23. máj 2022

@panelacikova ked je ona veriaca, tak pre nu je to dolezite. Aby mohla pristupovat k sviatostiam, teda ist na svatu spoved a prijimat Eucharistiu. A manzel by mal slubit, ze nebude prekazat vo vychove deti v katolickej viere, ba sa tomu tam bude zavazovat. To maju mat oni 2 vyriesene. Asi maju teda, ked to chcu. Ak som teda spravne pochopila, ze ide o katolicku vieru.

panelacikova
23. máj 2022

@karelova nič v zlom, zaujímalo ma, či je možné byť sobášený v kostole, ak dotyčný nemá sviatosti, lebo je neveriaci...

panelacikova
23. máj 2022

@nevenka aha, ďakujem. ja som bola presvedčená, že obaja musia mať sviatosti....

autor
23. máj 2022

@panelacikova manžel je pokrstený, tým to končí. Farár pozná aj jeho a nemal najmenší problém. Aj dcéru máme pokrstenú a normálne sa so mnou modlí. Farár vie, že je to skvelý človek aj bez toho, aby veril..

panelacikova
23. máj 2022

autorka - veď určite je skvelý človek. aj bez toho, aby bol sobášený v kostole. zrejme je to dôležité pre teba, preňho nie.

autor
23. máj 2022

@panelacikova áno, práve ako písala vyššie nevenka, kvôli spovedi a eucharistii 🙂

panelacikova
23. máj 2022

chápem. ostatné je teda na dohode teba a muža, myslím si. čiže aj tie šaty, ale skúsenosť nemám. no a že tam budú len rodičia a svedkovia, veď to je úplne super. praktické a účel to splní 🙂

nevenka
24. máj 2022

@autorka, ja by som si asi obliekla biele, nie uz asi take obrovske, klasicke, ale take pekne dlhe biele saty - z pohladu viery sa sobasite prakticky v tom kostole prvy raz. Skusila by som poprosit miestny zbor mladych, ci by neprisli zaspievat, dat im nejaku vysluzku potom. Ja by som to chcela so svatou omsou a normalne so svatym prijimanim. A niekoho by som poprosila, aby to natocil aspon na mobil, taku spomienku.

autor
24. máj 2022

@nevenka áno, šaty s ľudovým vzorom chcem.. dlhé.. ako sa patria do kostola a biele. Spievať bude sestra, je operná speváčka 🙈 áno, ja by som aj s omšou avšak môj muž neprijme eucharistiu určite a toto musím nejak vyriešiť s farárom. Či bude musieť, alebo nie.. keď bude v podstate podpisovať papier..

guiseppinka
24. máj 2022

Ako moze ist na prijimanie, ak na prijimani nebol? On nemoze a ani nesmie ist. Prijimanie dostanes len ty... Absolutne sa neboj, je to uplne standardne... Je vela ludi takych, ktori sa beru a jeden z nich je bez vyznania alebo inoverec... Prijimanie absolvuje len katolicky partner...

autor
24. máj 2022

@guiseppinka o tak to sa teším, to teda je potom v poriadku. Ďakujem ❤️

michellemary
27. máj 2022

@panelacikova Pre sobáš v kostole stačí, ak má sviatosti jeden zo snúbencov.

pe_mi
28. feb 2024

@panelacikova záleží na farárovi,nemám žiadne sviatosti, ani krst.svadba bola v kostole.prisposobila som sa manželovi a som rada ,že som mala svadbu v kostole .je to predsa iné,než svadba civilná.take mi to príde ozajskejšie 😁
deti vedieme k viere , teda skôr manžel , keďže ja o tom nič neviem.obaja sú pokrsteni, starší má aj prijímanie. Občas zájdeme do kostola.