Svadba v kostole

livocka21
18. apr 2013

caute baby...chcem sa opytat, co vsetko treba fararovi pri svadbe...a ako dlho trva nauka...lebo niekto hovori ze dva mesiace a niekto ze pol roka...viete mi povedat o tom nieco??? mame neprijemneho farara, tak chcem vediet co mam od neho cakat 🙂 dakujem za odpovede 🙂 drzte sa 🙂

terezka1947
25. apr 2013

@livocka21 aaaale co si,ty potrebujes na svadbu potvrdenie o krste,prip.birmovke(ale tu mat nutne nemusis)...a pokial si bola krstena doma-tam,kde je fararom on,potvrdenie ti vystavit musi-to je tiez uradny postup
a pokial si bola krstena inde,potvrdenei musis mat odtial...teda vas farar je z toho mimo...ist za nim vobec nemusis.

tortelinka
25. apr 2013

@livocka21 inak, preco chces mat svadbu v kostole? nerozumiem, ked ti vsetko vadi, preco nejdes na urad..a po nom tusim treba termin pol roka do predu

livocka21
autor
25. apr 2013

hmmm ahah dakujem 🙂 hadam to zvladnem 🙂

tortelinka
25. apr 2013

@livocka21 chcela som napisat po novom..

livocka21
autor
25. apr 2013

@tortelinka mozno keby si citala co som pred tym pisala tak by si vedela...ja som veriaca a preto chcem mat svadbu v kostole a mne nauky ani nic okolo toho nevadi.... jediny problem, ktory mam je nas farar.... tak preco by som mala ist na urad???

tortelinka
25. apr 2013

@livocka21 tak uz ti asi pisali, ze mozes mat ineho, aj my sme mali

livocka21
autor
25. apr 2013

@tortelinka ano a asi to tak aj urobim 🙂

tortelinka
25. apr 2013

@livocka21 len si over este tu lehotu, aby si nebola prekvapena

livocka21
autor
25. apr 2013

@tortelinka aaa to sa neda skratit??? 🙂

tortelinka
25. apr 2013

@livocka21 nie som si ista, to si over u knaza, ktory bude sobasit, lebo ak je to stanovene v cirkevnom zakone, nemusi knaz suhlasit so skratenim lehoty

livocka21
autor
25. apr 2013

@tortelinka aha ano...a vlastne to je dovod, preco nechcem ist za nasim fararom... hmmm no musim najst nejakeho privetivejsieho... 🙂

monikahan77
25. apr 2013

@livocka21 kvôli tomu som ja šla radšej len na úrad, tiež sme mali svadbu po 10-tich rokoch čo sme spolu, aj kvôli bábu čo čakám, minulý mesiac 🙂 hoci som katolíčka, mne sa tie ich názory hnusia

bublinka711
25. apr 2013

@livocka21 ahoj, my sme mali svadbu pred dvoma rokmi a mali sme to celé také komplikované 🙂. Sobášili sme sa v inom kostolíku, ako je náš farský a ešte sme aj mali svojho kňaza (teda náš vybraný kňaz v inej farnosti). Predmanželskú prípravu sme absolvovali ešte rok pred tým v rámci domanzelstva.sk, boli sme na víkendovke a bolo to skvelé (inak je to na uvážení kňaza - oni majú body, ktoré s vami musia prejsť, ako rýchlo a akým spôsobom to urobí je iba na ňom). Nám víkendovú prípravu uznali, napriek tomu, že to bolo už aj s dosť veľkým odstupom. Pred sobášom sme prišli na spoveď, nič iné od nás nechceli 🙂. Krstné listy a potrebné záznamy si vymenili kňazi medzi sebou, my sme nerobili nič, hoci zo slušnosti sme to boli nášmu kňazovi oznámiť (ale nie je to nutné, ak nechceš). So skúsenosti ti môžem poradiť, že ak ti váš kňaz nesadol, hľadaj takého, ktorý ťa dokáže pochopiť. Na základe kánona nemusí mnohé veci odobriť ani s nimi súhlasiť, ale je dôležité, aby ťa chápal a aby ste si ako ľudia vzájomne sadli, veď vstupujete do mnželstva a aj po rokoch je fajn mať v myšlienkach pilier, o ktorý sa viete oprieť, možno aj kňaza, za ktorým aj potom môžeš zájsť a posťažovať sa, či len tak porozprávať 🙂. Nenechaj sa odradiť. Veď hľadáme a vyberáme si lekárov, učiteľov, bankárov a neviem koho ešte, pohľadaj aj kňaza, popýtaj sa, možno si nechaj odporučiť. Veľa šťastia 🙂

livocka21
autor
25. apr 2013

@monikahan77 priznavam ze som zvazovala tu moznost... len potom nam farar nebude chciet pokrstit dieta co bude dalsi problem :(

terezka1947
25. apr 2013

@livocka21 a napoznas nejakych v KE?alebo v nejakom vacsom meste-su aj mladsi farari,resp.taki,kt.su mladi duchom a bavia sa s mladymi "normalnejsie"...opytaj sa znamych...atd...mozno ti ich skusenost pomoze...

jadodka
25. apr 2013

Ahoj, tak na toto ti poviem hneď všetko 🙂 , lebo po 9tich rokoch manželstva.. civilný sobáš, sa budeme brať 11.5. v kostole, takže teraz absolvujeme náuky, my máme 4 s farárom a dve stretnutia s manželmi, na tie my už ísť nemusíme, náuka u nás trvá približne hodinu, rozpráva farár a niekedy sa niekto pripojí aj do diskusie, ak ste neboli krstený vo vašej farnosti, musíte si priniesť krstné listy z farnosti v ktorej ste boli krstený, ak máte aj birmovku mimo vašej farnosti, treba aj tie listy priniesť, ak máte už uzatvorený sobáš na úrade, treba aj sobášny list, na svadbu nám treba priniesť... okrem ženícha, aj kríž. inak svadba sa má na fare nahlásiť aspoň 3 mesiace vopred, ale my sme išli minulý mesiac, tento mesiac začali náuky, všetko v pohode stihneme... ako tu už kočky píšu, všetko záleží od farára, tento náš vyzerá total prísny, ale na náukach sme zistili že je to super pohodák!!!!

livocka21
autor
25. apr 2013

@bublinka711 dakujem 🙂 velmi krasna a uzitocna odpoved a konecne sa uz citim ako clovek 🙂 myslim ze ta vikendovka by bola optimalna 🙂 ale musim si najst knaza...to hadam zvladnem... velmi pekne dakujem 🙂

bublinka711
25. apr 2013

@livocka21 nie je za čo, veď na ten deň budeš spomínať po zvyšok života, tak nemá zmysel už ho začínať s pokazenou náladou 😉 . Budete predsa stáť pred tvárou Boha a do rúk kňaza vkladať svoju prísahu o láske a vernosti. Aj pre mňa bolo dôležité, aby to bol kňaz, ktorému verím a je mi sympatický. Na tom nie je nič zlé 🙂. Držím palce pri hľadaní. Ak si veriaca a modlíš sa, tak si sem tam večer spomeň a popros Boha, aby vám niekoho takého poslal, možno budeš prekvapená ako rýchlo sa to všetko vyrieši 🙂. Ešte k tej víkendovke, ona je super aj preto, že sa tam pozoznamujete viaceré páry, možno si nájdete nových priateľov, budete mať spomienky. Nemusíš brať na 100% všetko, čo ti povedia, ale pre mňa bolo dôležité, že to viedli manželia, teda ľudia "z praxe", ktorým to čo hovoria, skrátka funguje. Mne to dalo veľa. 🙂 Tak nech vám to dobre dopadne a nech máte krásnu svadbu a ešte krajší spoločný život 🙂

livocka21
autor
25. apr 2013

@bublinka711 dakujem velmi pekne 🙂 potom dam vediet 🙂

livocka21
autor
25. apr 2013

@jadodka dakujem za odpoved 🙂 drzim ti palce...uvidim ako sa to vyvinie u mna 🙂

janickaaaaaaa
25. apr 2013

No odmietnut by ta urcite nemal,mi sme sa boli zapisat pol roka do predu on vypisal s nami co potreboval,potrebovali sme rodne listy,a potvrdenie z matriky,na matrike nam bolo treba rodne listy,obcianske preukazy,a rodne cisla a mena nasich svedkov,a nauky sme mali tri v tyzden nasej svadby,ale to ani neboli nauky ale rozhoor s ńasim fararom super aj sme sa zasmiali

latvia
26. apr 2013

@livocka21 opytaj sa na www.mojasvadba.sk kde sa riesi vsetko ohladne svadby. login aj heslo ti plati rovnako ako na modrom koniku