Svedok krstu

veronika19895
25. apr 2022

Ahojte prosím Vás ako ste riešili situáciu, keď niekto povie, že dieťa nebude mať žiadneho krstného ale iba svedka krstu.

dominikac321
25. apr 2022

@veronika19895 ze sa to neda?

dominikac321
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreakotesova
25. apr 2022

Je to normálne. Kolegynina vnučka ma "krstneho", ktorý bol len svedok krstu. Iného nemá. Jednoducho nesplnal podmienky, tak to majú aspoň takto.

eva233
25. apr 2022

@veronika19895 a ako by sa to malo riešiť je to dnes bežná vec. Katolícka cirkev vyžaduje aby bol krstný rodič človek ktorý žije podľa katolíckej viery tzn. že ma všetky sviatosti od krstu až po birmovku a pokiaľ žije s partnerom v spoločnej domácnosti musí s nim byt aj zosobaseny v katolíckom kostole. Tiež nesmie byť rozvedený. S časti je to úplne normálne, keďže katolíco berú krstného rodiča ako niekoho kto ma dieťa viesť ku katolíckej viere a teda aj podľa nej by mal sám žiť. Dnes však je čoraz menšia šanca nájsť niekoho podľa takýchto kritérií, keďže je veľa rozvodov, ľudia spolu žijú aj bez sobáša alebo nemajú birmovku. (neobhajujem ani jednu stranu, len vravím fakty).... A teda katolícka cirkev prišla s tým, že zavedie tzv. Pojem svedok krstu. Je to človek, ktorý sa zúčastní krstu a dosvedčí, že dieťa bolo pokrstene, akurát nemusí spĺňať všetky tie vyššie spomenuté kritériá. Teda bežne ak rodičia chcú pokrstiť dieťa v katolíckej viere a nemajú vo svojom okolí niekoho kto by sa stal oficiálne krstným rodičom tak si zvolia niekoho kto bude svedkom krstu. A či ho bude dieťa volať ujo, teta, krstný, krstná alebo aj svedok krstu je myslím na rodičoch, svedkovi krstu a dieťati. Úprimne moja krstná mama pred 30r spĺňala všetky kritériá a naposledy som ju videla asi pred 20 rokmi, vôbec ma neviedla ku katolíckej viere a ani sa o mňa nezaujíma/la.... Takže 100x radšej svedok krstu, ktorý bude môjmu dieťaťu "normálnym" krstným rodičom ako niekto kto síce môže byť oficiálne krstným rodičom, ale o moje dieťa ani nezakopne 😉

babalenka
25. apr 2022

My tak máme muzovho brata .Moja sesternica je normálne krstná ale švagor je ako svedok.A vôbec ma to netrápi deti sú pokrstene a volajú ich aj tak po mene .Dokonca s krstnou nie sú v kontakte častejšie sú so švagrom.

veronika19895
autor
25. apr 2022

@babalenka ja by som bola veľmi vďačná aby mohli byť aspoň svedkovia krstu, ale môj partner s tým má problém, že ako to bude vyzerať že svedok krstu

elanor
25. apr 2022

@veronika19895 je uplne jedno v ktorej kolonke na papieri budu zapisany. Je to len papeir a formalita pre cirkev. V ramci rodinnych osloveni ich budete normalne volat krsny a krsna. Hotovo.
Tvoj muz riesi uplnu blbost, jak decko v skolke... Pripomen mu, ze je dospely muz, tak nech sa tak aj zacne spravat.

babalenka
26. apr 2022

@veronika19895 tak partnerovi povedz ,že ako to bude vyzerať ,že nie ste pre bohom svoji ako manželia teda ak nie ste zobrali.

eva233
26. apr 2022

@veronika19895 pochopila by som ak by bol ortodoxný katolík a chcel by aby jeho dieťa viedol ku katolíckej viere jeho krstný rodič a ten krstný rodič by bol naozaj človek - kresťan s veľkým srdcom, ktorý by ho k tej v viere aj viedol. Pokiaľ to tak nie je, nemá manželovi čo vadiť. Svedka krstu môžu deti volať ako chcú hoc aj krstný a naozaj práve ten svedok krstu môže byť lepším človekom ako niekto kto ma síce všetky sviatosti, ale aj tak dobrym človekom a človekom viery nie je.... Alebo sa bojí čo povedia ľudia?.... Čo žijeme v stredoveku aby sme sa na toto pozerali. Kto chce pochopí a kto nie môžeš sa aj na kolomaž rozliať a nebude sa mu niečo páčiť.... Takže urobte si ako to vy cítite a nie podľa toho čo povedia druhý alebo ako to bude vyzerať. Bude to vyzerať úplne normálne 😉

andreakotesova
26. apr 2022

@babalenka podaktorí farári ani nepokrstia dieťa nezosobášeným partnerom. Veď aký vzor dávajú tomu dieťaťu, keď nežijú v súlade s vierou...?

eva233
26. apr 2022

@andreakotesova bohužiaľ nepokrstia, ale môže dieťa za to, že jeho rodičia nie sú zosobášení? Preto cirkev urobila funkciu krstného rodiča, ktorý má dieťa viesť ku viere. V bežnom živote sa, ale chápe krstný rodič ako niekto kto sa má postarať o dieťa keby sa niečo stalo rodičom - čo je však úplný blud. Keďže toto v právnom systéme nemáme vôbec ošetrené.

andreakotesova
26. apr 2022

@eva233 ja toto viem, žiaľ, podaktore matky nevahaju klamať, len aby ich dieťa bolo pokrstene....

babalenka
26. apr 2022

@andreakotesova však práve že nie všetci pokrstia.Nas farár pokrstí ,ale u rodičov na dedine nepokrsti.A preto som sa pýtala autorky ,že prečo jej vadí svedok krstu keď ak nie je vydatá tak žiť nekresťanské jej už nevadí 🤷

veronika19895
autor
28. apr 2022

@babalenka Mne to nevadí aby bol niekto svedok krstu to vadilo môjmu priateľovi. Nie sme zobrati to je pravda. Sme sa zasnúbili a prišiel Covid aj som otehotnela s prvým dieťaťom toto je druhé dieťa. A mne vadí že nie sme na poriadku teda že sme ešte nemali svadbu

loldi2
28. apr 2022

A priateľ svadbu ani neplánuje?

veronika19895
autor
28. apr 2022

@loldi2 zatiaľ nič oficiálne neplánujeme

veronika19895
autor
2. máj 2022

@elanor a ako prebieha obrad krstu so svedkami krstu?

elanor
2. máj 2022

@veronika19895 uplne normalne ako kazdy krst.

babalenka
2. máj 2022

@veronika19895 ako normálny krst len farár do svojich papierov napíše buď krstný rodič alebo svedok krstu.Pritimny ľudia ani nebudú vedieť kto je kto .U mojich detí je mužov brať ako svedok krstu vedený a moja sesternica keďže má všetko čo treba tak je vedená ako krstný rodič .A s prítomných ľudí nemali páru o Tom ,že máme vedeného svedka krstu