Vianoce s parnerovmi rodičmi, s mojou mamou verzus sami

dasenka352014
11. okt 2014

Ahojte, mam taky problem...uz mi dlhsi cas beha po rozume. Sme manzelia pol roka, cakame babo a byvame zatial v 1-izb. byte (v jari ideme do väcsieho). Moja mamka je rozvedena a je teda teraz uplne sama. Manzel ma este oboch rodicov. Tak som rozmyslala, ze s kym mame byt na Vianoce....byt sami dvaja ale teda nechat samu aj moju mamku? Svokra uz mala akesi reci- ze ale ved budete s nami na Vianoce.... mam dilemu! nechcem aby bola moja mamka sama na Vianoce, ale zas nechcem aby si svokrovci mysleli ze neviem co..... Prosim poradte, mate s niecim takym skusenosti? Alebo nejake rady? Aby koza zostala cela a vlk syty.... :/

sonetta
11. okt 2014

@dasenka352014 ja, keby som na tvojom mieste, by som to riesila tak, ze mama by bola s nami 24, a 25. by sme isli k svokrovcom, alebo by prisli k nam.
Kedze sa s mm rodicmi nerozpravam a nenastevujem od svadby, byvali sme ako bezdetni 24. u nasich. odkedy mame malu, byvame doma. nasi si pridu vecer pre darceky. a my si k nim zasa ideme 25. pre darceky. my oslavujeme uz 4 ci 5 rokov Vianoce 2X. sestra vzdy zaciatkom decembra odchadza za pracou naspat do zahranicia. tak mavame komplet vianocnu veceru, stromcek, darceky proste vsetko uz na konci novembra. 😉

jana_eyre
11. okt 2014

@dasenka352014 ja som vzdy mala doma stromcek aj ked som travila vianoce u svokrovcov.. hoci svokra sa vzdy cudovala, ze preco, ale mne to pride normalne.. stromceky su takmer vsade uz od oktobra a ja ho nemozem mat doma preto, lebo sa najem v jeden vecer u nej? 😀

aj som si navarila doma vsetko tak, ako som bola zvyknuta.. lebo u svokrovcov som travila iba jeden vecer, oni si doma navarili /svokra by aj tak nezjedla to co ja urobim/, pohostili nas a ked sme prisli domov, mali sme plnu chladnicku..

ked som potom bola so sestrami tak sme si to prvy rok rozdelili - nieco robila jedna sestra, nieco ja.. /druha sestra nerada vari/ druhy rok robila uz len sestra vsetko, lebo ona to zboznuje a ja som jej ustupila.. ja som toho mala aj tak dost okolo maleho 10mesacneho drobca..

ja som clovek, co vianoce berie ako krasny den, nestresujem sa, nemam ocakavania, ze to bude ako za detstva a tak su kazde vianoce trocha ine, ale vzdy carovne - dokonca mam doma aj bordel a neumyte okna 😅 ..

puffu
11. okt 2014

@dasenka352014 ak mamka nema ku komu ist a mala by ostat sama tak urcite by som bola cez vianoce s nou.. My aj ked sme neboli manzelmi tak sme vianoce travili vyhradne spolu, bud u nasich alebo jeho rodicov, castejsie u nich ale vela krat sme po vecere isli k nasim.. Alebo co tak navrhnut/ vysvetlit svokre ze tvoja mamka je sama a ze by si uprednostlila byt s nou, pripadne si urobte vianocnu veceru s oboma rodicmi

jasminet
11. okt 2014

necitala sm prispevky, ale co tak vsetci ? vy, mama, svokrovci 😉

dasenka352014
autor
11. okt 2014

zatial sa mi to najviac pozadava tak,ako niektore z vas pisu.. 24. my a moja mamka a bud este v ten vecer neskor zajdeme ku svokrovcom alebo az 25.

nikawero12
11. okt 2014

@dasenka352014 ale ved ty si môžeš doma zaviesť svoje vianočné zvyky, pokiaľ sa bude oslavovať v tvojej domácnosti. Ty si hostiteľka a ostatní budú hostia,tak by sa mali prispôsobiť.
My s manželom sme v našej domácnosti tiež zamladi zaviedli svoje zvyky, svokrovcov aj našich stále pozývame na štedrý večer k nám, oni chodia a naše zvyky rešpektujú.....My napríklad nevaríme kapustnicu, ale hríbovú polievku. Svokrovci si zvykli a kapustnicu si varia doma....Nehovoriac o tom, že po rokoch si každý z nás uvedomuje, že nie je dôležité jedlo na štedrovečernom stole ale to, že živí, zdraví a spokojní sa môžeme zísť pri stole a to štyri celé generácie - to je pre mňa to najdôležitejšie!

esterba
11. okt 2014

@dasenka352014 My máme tiež malý byt, ale aj keď sme nemali dieťa, vždy sme chceli byť v prvom rade doma u nás a sami, akurát niektoré roky to dopadlo tak, že sa mi nechcelo chystať, tak sme nakoniec išli k niektorým rodičom aj na Štedrý večer. Inak vždy objazdíme počas sviatkov obe rodiny, na 1 noc k svokrovcom, na 3-4 k našim (lebo bývajú ďalej). Ak by mala byť moja mama sama, boli by sme s ňou a ak by svokra frflala, smola, jedine, že by svokrovci aj mama chceli byť všetci spolu. Ale to skutočne len ak by chceli, lebo ak je na Vianoce niekto nespokojný so zložením hostí, to by nemuselo dobre dopadnúť 😖 Prvé Vianoce sme boli sami práve aj preto, aby sa niektorí neurazili 😉 Ale tak obaja sme mali ešte súrodencov, čo boli s rodičmi.

sjuzi
12. okt 2014

Ja byt tebou, volim u vas a nech pride mamka ku vam. Ale zas neviem, ako to mate s priestorom, ci ma kde prespat a tak. A na druhy den k svokrovcom a ak vsetci vychadzate, by som vzala aj mamku k nim. My sme minuly rok mali svokricku u nas, lebo je uz 3 roky sama, ale necitila sa u nas dobre, bolo vidno, ze nie je vo svojej kozi. Jedine na polnocnu sa tesila. Tento rok sa rozhodla, ze uz bude doma. Ma este 3 dcery, ale tak tie vztahy su zlozite... 😔 Tak sa treba podla toho riadit a zas nasilu nenutit. Ale zastavam nazor, ze uz budete rodinka, tak uz si vytvarajte svoje zvyky a ritualy. 😉

dollynkaa
12. okt 2014

@dasenka352014 urcite by som ostala so svojou mamou!je to predsta tvoja mama.a pritom svokrovci su dvaja

miskamaj
12. okt 2014

tak za seba mozem povedat, ze nas s manzelom vobec,ale absolutne vobec nebavilo to cestovanie medzi rodinami, neustaly zhon a stres, tak asi pred 5 rokmi sme sa dohodli, ze cely stedry den budeme vsetci spolu. Ja s rodinkou, moji rodicia, manzelovi rodicia, sestra s rodinkou, brat s partnerkou, svagor s partnerkou, babka. Jeden rok sme u jednych, druhy rok u druhych. Vyzera to u nas ako v tych americkych filmoch na den vdakyvzdania 😀 veeela ludi. Ale zasa musim povedat, ze odvtedy su vianoce bez zhonu, sme vsetci spolu, nikto nepinda, ze nejdeme tam a a tam. Skutocne sme vsetci spokojni a nesmierna sranda je ten den a taka ta prava vianocna atmosfera. I napriek tomu, ze si so svokrou moc nerozumiem, tu si nevadime a je nam dobre 😀

ajana1
12. okt 2014

@dasenka352014 zoberte mamku ku svokrovcom a problem vyrieseny 🙂

zuzkalujza
12. okt 2014

My sme vždy na vianoce všetci spolu. Naša rodinka + svokra + moji rodičia a je to super 🙂

danielahamar
12. okt 2014

moja mamina od kedy sa rozviedla, tak chodí raz tam a raz onam na vianoce, snažíme sa každý rok to striedať 🙂 teda ak je ku komu

sunshineka
12. okt 2014

Zavisi od toho,ake mate vztahy.Ak chcu svokrovci,aby ste sviatkovali s nimi,tak im navrhnite,ci moze prist aj tvoja mama.v kazdej normalnej rodine je to samozrejme a pochopitelne.Moja svokra takto travi stedry vecer so svojou svatkou.kedze svagrina byva so svokrovcami a svarinej mama je uz davnejsie vdova,vzdy ju pozyvaju k nim.navrhla to svokra.ak nie takto,tak potom by bud vy pojdete k mame alebo mama pride k vam domov.urcite by som na stedry den nenechala niekoho sameho a je jedno,ci by to bola mama,otec,brat,sestra,kamaratka.na vianoce nemaju byt ludia sami !

sunshineka
12. okt 2014

@miskamaj to je kraaasne,musi to byt uzasna atmosfera