Vianoce s parnerovmi rodičmi, s mojou mamou verzus sami

dasenka352014
11. okt 2014

Ahojte, mam taky problem...uz mi dlhsi cas beha po rozume. Sme manzelia pol roka, cakame babo a byvame zatial v 1-izb. byte (v jari ideme do väcsieho). Moja mamka je rozvedena a je teda teraz uplne sama. Manzel ma este oboch rodicov. Tak som rozmyslala, ze s kym mame byt na Vianoce....byt sami dvaja ale teda nechat samu aj moju mamku? Svokra uz mala akesi reci- ze ale ved budete s nami na Vianoce.... mam dilemu! nechcem aby bola moja mamka sama na Vianoce, ale zas nechcem aby si svokrovci mysleli ze neviem co..... Prosim poradte, mate s niecim takym skusenosti? Alebo nejake rady? Aby koza zostala cela a vlk syty.... :/

bubelko
11. okt 2014

u nas bol zvyk, ze kedze babka bola vdova, tak bola na vianoce s nami, stari rodicia z maminej strany boli sami, lebo boli dvaja 😉
taktiez je to teraz u nas - moj otec ma priatelku, travi vianoce s nou, svokra travi s nami, kedze je sama 😉 ale mama by mala prist na vianoce k vam, nie vy k nej 😉
uplne idealne riesenie - travit vianoce vsetci spolu 😉

bianca
11. okt 2014

@dasenka352014 pre mna su Vianoce nasa rodina.Ja ,manzel a dcera i ked to malokto chape a divia sa ze neideme na veceru k rodicom,stale i ked ja mam sluzbu 24.12. tak ostavame doma.Tvoja mama je ale sama.Pozvy ju ty ku Vam alebo chodte k nej.Svokrovci nech si myslia co chcu.

sue
11. okt 2014

V normalnej rodine by som si sadla s manzelom a svokrovcami a vysvetlila im,ze by ste radi travili cas ako rodina vsetci 5ti pokope 🙂 museli by byt bez srdca ak by vas troch nepozvali na vianoce a nechali svatku samotnu 🙂 +rozdelte si,kto co prinesie 🙂 nieco tvoja mamka,nieco ty,niecosvokra. Pripravite pre vase babo krasne rodinne vianoce 🙂

eeffka
11. okt 2014

@dasenka352014 vy s tvojou mamou vo vasom byte. mala som uplne rovnaku situaciu, moja svokra tiez nieco hucala tak som jej jasne povedala ze nech setri salatom bo s nami nebudu, 3r vydrzali mnaukat teraz to uz beru ze "vy s nami nechcete byt" akoze vtip, za nas asi svata pravda 😀
mimochodom som vydata uz 10r a pred 2r sme zrusili aj navstevu po stedrej veceri , ideme tam dalsi den a na stedry den chcem mat svaty pokoj

mawka
11. okt 2014

vsetci spolu 😀 ale nie, ja by som svokre povedala narovinu, ze je od nej velmi mile, ze s nami chce travit vianoce, ale oni su so svokrom dvaja, pricom tvoja mamka je sama uplne. zaroven by som sa spytala mamky, ci vobec chce byt s niekym na vianoce, ono nie vzdy clovek s niekym chce byt, ked je sam. a za normalnych okolnosti, tak ako mladi maju od zaciatku byvat sami, tak aj tieto veci si maju riesit ako rodinka. sami. ale ako vravim. mamky sa opytaj co vlastne chce na vianoce, sama ci s vami a svokre povedz tak nejako ako som hore napisala a ak aj mamka bude chciet byt sama, tak naco sa budete trepat k svokre? mate svoju rodinku, svoj byt, svoje vianoce.

moni244
11. okt 2014

my tohto roku ideme k mojim rodičom, tak ako každý rok, raz sme boli sami dvaja, ale nie je to tá správna atmosféra a keďže bývame dosť ďaleko od seba, tak trávime Vianoce u mojich rodičoch a odtiaľ ideme 26.12. k manželovým rodičom, aj to len preto, že máme dcérku a nie sú s ňou často, nech si ju užijú, pokiaľ sa bude dať, stále budeme cestovať za rodinou

evelynm
11. okt 2014

aj ja si myslim, ze by ste mohli stravit vianoce vsetci spolu. Ale u vas. Mate sice maly byt, ako pises, ale da sa to zvladnut. 5ludi sa k jednemu stolu zmesti. Problem trosku moze nastat s tym, co a ako budete jest. Kazda rodina ma svoje zvyky, vravi sa, ze v kazdej domacnosti je ina kapustnica 🙂 . Tak je to aj pre teba prilezitost vytvorit take "tvoje" vianocne menu a pozvat rodicov. Ak donesu nieco upecene, urcite ta potesia 🙂

mawka
11. okt 2014

neznasam travit vianoce s niekym.... proste nie. raz sa stalo ze so svokrou, ale nastastie sa po hodine nechala odviezt domov, tiez ju ten napad nenadchol. nasi su radi, ze maju svoj klud a ja som sama s detmi. minuly rok bol s nimi ex. a ja potom za par dni. aj keby som bola sama, tak by som nechcela tym tuplom byt niekde u niekoho.

sono2
11. okt 2014

S mamou, určite. Potom môžete ist k svokre, ak je svokra ďalej, tak na druhý deň mozete ísť K nej. Veď to neni vôbec podstatne, keď bude bábo, tak budete spolu, a čo všetci to budú musieť akceptovať. AlebO buďte proste všetci spolu a hlavne, nenechaj už svokru od začiatku rozhodovat. Čím skôr ukazeš, veci ako si prajes, tým menej budeš mať takýchto dilem.

jankastubka
11. okt 2014

Suhlasim s navrhmi predo mnou, vsetci 5ti spolu, neskor ked budete mat vacsi byt, mozete ich pozvat k sebe. My mame z oboch stran oboch rodicov, resp. Svokra ma priatela. Kym sme nemali dceru, tiez sme nechceli nikoho urazit a tak sme mali 2 viankcne vecere, najprv u nasich o pol piatej, a neskor u svokrovcov o pol siedmej. Vsetci boli spokojni. Minuly rok sme ale uz mali malu, a tak sme travili vianoce spolu ako rodina my 3. K svokrovcom sme sli 25.12., k nasim 26.12.
Neskor ked uz nebudu tolko vladat ich zrejeme budeme volat k sebe na striedacku, kedze za nas stol sa zial vsetci naraz nezmestime.

bocianka123
11. okt 2014

Môj názor - ide asi o vaše prvé spoločné vianoce, tak asi sami ... viem, že by to bolo voči vašej mame "nefér", ale štedrý večer môžete byť sami a potom na druhý deň a dalšie dni to môžete prestriedať.
Moja mama je tiež sama - teraz prvé vianoce - je vdova, môj ocino zomrel tento rok v lete...

dasenka352014
autor
11. okt 2014

tiez som rozmyslala, ze byt vseetci spolu...ale viete ako to- dva kohuty na jednom dvore....moja mamka a svokra?! skvele spolu vychdzaju ale neviem si to predstavit, kazdy ma ine zvyky, ine vecerne menu....svokra napr. robi uplne inu kapustnicu ako moja mamka...to by asi nebolo dobre....

dufam, ze to bude ok...chcem mat pokojne sviatky...mozno je aj ten problem, ze kym sme s manzelom este len spolu chodili a nemali auto, byt, pracu- boli sme studenti, tak sme obcas chodili so svokrovcami na vylety, na kupalisko a tak....a cakaju asi ze to bude pokracovat...hlavne svokra akosi nechape uz sme MY RODINA! MY DVAJA- COSKORO TRAJA! 🙂

nikawero12
11. okt 2014

@dasenka352014 Vianoce sú rodinné sviatky a nikto by nemal byť sám, takže na tvojom mieste by som pozvala mamku aj svokrovcov k vám domov. A to že máte malý byt nie je nič strašné, ved k stolu sa pomestíte. A ver mi, že najmä starí ľudia sú veľmi osamelí, ak majú tráviť Vianoce bez svojich detí.

eeffka
11. okt 2014

@dasenka352014 ak by si sa aj rozhodla mat vianoce v 5tici tak mysli v prvom rade na to ze ti ma byt uplne jedno aku kapustnicu chce svokra a aku tvoja mama, budu na navsteve u TEBA!!! a aj keby si ju pocukrila, tak ju lignu, pochvalia a podakuju!

jana_eyre
11. okt 2014

@dasenka352014 ak mate kde sa pomestit, tak by som to spravila tak, ze by som vsetkych spojila - svokrovcov, nas a mamu a vianoce by boli spolocne.. ved ste vsetci uz predsa rodina..

mozno sa vam to aj zapaci a bude to rodinna tradicia.. inak surodencov nemas?

eeffka
11. okt 2014

@dasenka352014 a este ma napadlo kedze ja som prakticka zena 😀, ked si ty tehotna hadam sa nebudes natahovat.... mama kapustnicu, svokra ryby ( alebo co jete), ty zrob salat a kolace nech kazdy podonasa 🙂 a mas zabite 3muchy jednou ranou

dasenka352014
autor
11. okt 2014

@jana_eyre mam sestru, ta sa nedavno tiez vydala....sme to vzdy tak vraveli, ze mamka bude travit Vianoce na striedacku- raz u jednej dcery, raz u druhej....

a pät ludi by sa u nas za stol nezmestilo, mala kuchyna, vsetko....a svokra by som na veceru asi nikdy nechcela- je to ten typ co ma vecne problemy s travenim, nie vsetko zje a pod.

martina28p
11. okt 2014

ja by osm sa najprv porozprávala s mužom...ešte bábo nemáte,ver že potom príde čas,ked budeš chccieť byť na vianoce sama so svojou rodinou....ak by muž súhlasil,pozvala by som mamu,svokrovcom by to mal vysvetliť syn,že predsa sú len oni dvaja a tvoja mama sama,rozumný ludia to pochopia....ak nie,je to ich problém,na druhý deň by ste išli na večeru k nim....my to takto robievame,kedže bývame u svokrovcov,tak na štedrý večer sme s nimi a potom ideme k môjmu otcovi...mama je u priatela....

bubelko
11. okt 2014

@dasenka352014 ale vy ste rodina vsetci 5 a potom aj 6 😉

jana_eyre
11. okt 2014

@dasenka352014 teraz citam tvoj prispevok - mozete to spravit tak, ze kazdy si doma navari tu kapustnicu, ktoru ma rad a vsetci trocha donesu.. z kazdej potom ochutnate a aj chody prisposobite tak, ze vyuzijete vsetko na co su vsetci zvyknuti..

U nas, ked sme boli mali sa nas stedrovecerny stol skladal aj z otcovych zvykov, aj z maminych.. mali sme toho vela, ale o tom su vianoce :D z kazdeho sme si dali.. a teraz, ked uz mame deti tiez sme spojili moje zvyky aj zvyky muza..

inak u nas to fungovalo tak, ze kym sme nemali deti, vianoce sme travili so svokrovcami /cize cca 5x/ neskor sme zacali byvat s mojou sestrou a s jej rodinou a tak sme pozvali aj moju druhu sestru s rodinou a este otca.. /brat prist nechcel, ten uprednostnil iba najblizsich/ vsetko to boli krasne vianoce, hoci sa nikdy nevyrovnali tym z detstva..

az minuly rok, ked sme mali uz druhe dieta sme prvy krat zazili vianoce sami s detmi.. tiez boli krasne.. kazde maju co doseba, ale podstatne je, ze sme nikdy neboli osamoteni..

sue
11. okt 2014

My sme mali pred styrmi rokmi take Vianoce,ze my traja,jeden ateista,jeden budhista,jeden moslim,dvaja krestania,jeden mentalne postihnuty a chalan,ktoreu sa na stedry den druhykrat zenil otec a svojho syna na svadbu nepoznal 🙂 jaj a este rusnak...takze na stole sme mali vsetci vsetko,priali sme si vsetci vsetko. StolickY a stol sme si museli podonasat kazdy z domu....bolo to bajecne !!!! Vianoce su o tom!!!! Kde je vola,tam je cesta...aka svokra atravenie ake dva kohuty? Ste jedna rodina... Nas je bezne pri stole 12-14 🙂

bubelko
11. okt 2014

@dasenka352014 a co sa zvykov tyka - muz pozna z detstva ich, ty vase. niekde musite vytvorit spolocne 😉 obcas sa treba prestat bat, co bude, ako bude a nechat to plynut. väcsinou to vzdy potom dopadne lepsie ako ked je to super naplanovane a nieco sa zrazu zacne kazit... 😉

jana_eyre
11. okt 2014

@dasenka352014 a u svokrovcov sa nemozete stretnut, alebo u mamy?

dasenka352014
autor
11. okt 2014

ja by som skor rada zaviedla "nase zvyky"....proste byt doma a varit si to co chcem, mat stromcek tam kde ja chcem, aky chcem..mne sa napr.Vianoce u svokrovcov nie velmi pacia....najedia sa, potom si kazdy ide svojou cestou, svokor pozera telku, svokra umyva riad....o dve hodiny si daju rybu a stromcek maju az hore na poschodi v izbe kde na neho nik nevidi a maju na nom asi 10 ozdo co by som ja vyhodila davno do kosa.... mam ine predstavy o Vianociach..... :/

pianina
11. okt 2014

Ja by som isla ku mamine.Ale my to robime uz dlhe roky.Ze to striedame jeden rok Vianoce u jednych a prvy sviatok vianocny u druhych a druhy rok opacne a fu nguje to zatial.....

mirkava
11. okt 2014

@dasenka352014 viem že bývate v jednoizbovom, ale čo tak urobiť vianoce u vás... určite sa pomestíte a budú tam aj svokrovci aj tvoja mamka (ja by som ju teda nenechala samu na vianoce).... ak každý niečo donesie tak sa ani moc nenatrápiš s prípravou 😉

dasenka352014
autor
11. okt 2014

@mirkava ako som uz pisala vyssie, byt je maly, to by neslo....mozno ze ked budeme mat 3 izb. byt, tak to tak uz budeme riesit ze nech pridu vsetci k nam....neviem....a zas- manzel ma aj inych surodencov a ti ich k sebe na sviatky nevolali nikdy

lilyianka
11. okt 2014

osobne by som na vianoce sla bud k tvojej mame alebo by som ju zavolala k vam .. predsa len svokrovci su dvaja, urazit by sa s nad nemali a nie je pekne, keby ste mamu nechali samu ..k svokrovcom mozete ist na dalsi den.... ja som sa vydala pred mesiacom a u nas to teraz bude tak, ze vianoce budeme u svokry, kedze si robime podkrovie a ma choreho manzela, nechceme ju nechat samu ... ale asi casom zavedieme zvyk, ze jeden rok sa bude u nej dole a druhy zase u nas hore .. a ak budu deti, uvidime 🙂 k nasim pojdeme na druhy den,alebo mozno po veceri, lebo si neviem predstavit, ze by som k nam nesla ...

mirkava
11. okt 2014

@dasenka352014 tak chodte k tovjej mamke a svokrovci nech zavolaju ostatných manželových súrodencov 😉

xevulax
11. okt 2014

Ja by som pozvala mamku na veceru, predsa na Vianoce by nemal byt nikto sam a po veceri mozte ist aj k svokrovcom. Im by som to vysvetlila s tum, ze ako by sa oni citili, keby jeden z nich zostal sam a mal by but sam na Vianoce. Musia to tiez chapat. Alebo sa u len dohodnut ze budete Vianoce travit vsetci spolu a kazdy rok sanprestriedate a vianocnym menu a aj so zvykmi.