Zvyky počas Štedrého dňa

obcanka123
15. dec 2020

Ahojte. Prvýkrát budeme s priateľom na Vianoce sami. Zaujímali by má vaše zvyky a tradície počas štedrého dňa. Určite budeme mať zemiakový šalát a rybu. Ale to je zatiaľ tak všetko. Tak šup šup, hádžte Vaše zvyky a tradície aj čo sa jedál týka. Rada by som sa inšpirovala .

Ďakujem 😘

tyrkysova_kobyla
15. dec 2020

@obcanka123 co sa tyka jedla, kapustnica musi byt, hlavne poriadne husta, s hubami, klobasou, udenym masom, slivkami. Potom salat a losos. Tradicie mame, ze si pred vecerou precitame z Biblie, pomodlime sa.

simsalabim
15. dec 2020

@obcanka123 peniazky pod tanier, prestriet stol aj pre”pocestneho”, zacat jedlo s cesnakom a chlebom (aby sme boli cely rok zdravi a mali dostatok chleba=jedla), potom oplatky s medom(aby bol zivot sladky), nevstavat od Vianocneho stola (aby sme sa cez rok ako rodina nerozisli). Stari rodicia ma este ucili na Stedry den nevynasat smeti “aby sme nevyniesli stastie z domu”.

obcanka123
autor
15. dec 2020

@tyrkysova_kobyla paráda,kapustnicu robi aj moja mamina, tú ale nebudeme mať lebo ja nemôžem jesť kyslé 😭

tyrkysova_kobyla
15. dec 2020

@obcanka123 😢 vobec nemozes?

janai1
15. dec 2020

Na štedrý deň by sa nemalo jest mäso 🤔 preto sa robí ryba k šalátu 💁‍♀️

pribinak
15. dec 2020

Nemusí byt kapustnica, niekde sa je šošovica - sosovicka ako peniažky taka symbolika

tyrkysova_kobyla
15. dec 2020

@janai1 prisny post plati len na Popolcovu stredu a Velky piatok 😉 To, ze ho niekto neje, je len tradicia

obcanka123
autor
15. dec 2020

@tyrkysova_kobyla vôbec a pritom kým som mohla som ju milovala 😭

obcanka123
autor
15. dec 2020

@pribinak áno to som počula tiež, asi to skúsim 👍

dominushka23
15. dec 2020

my sme si do manzelstva priniesli kazde "svoje" zvyky a nejako sme si to zosuladili aby to vyhovovalo obom...takze my ako prve sa pomodlime,dame si oplatku s cesnakom medom, rozkrojime jablcko (ak je v strede krasna hviezdica budeme cely rok zdravy- a zatial to veru vychadzalo) ,kedysi sme si davali aj z kazdeho ovocia kusok ale to sme vyskrtli 😀 potom si dáme hríbovu polievku a zemiakovy salat s lososom, nakoniec si pripijeme,..... a to zo smetami ,ze si clovek vynesie stastie z domu sa u nas hovori na novy rok nie na stedry den

obcanka123
autor
15. dec 2020

@simsalabim to s tými smetami je zaujímavé, to som nevedela 👍

janai1
15. dec 2020

@tyrkysova_kobyla katolíci nikdy mäso nejedli 🤷‍♀️

simsalabim
15. dec 2020

@dominushka23 no to s tymi smetami mi starki hovorili 2 dni v roku - Stedry den a Novy rok. A este vtedy platilo aj to, ze zeny nemali chodit v ten z domu na navstevu, aby nepriniesli navsteve do domu nestastie 🤦‍♀️ Toto sme neprevzali 😅 Ale brali to velmi vazne, spominam si, ze otec musel vzdy zaniest veci k nim, nie mama ci my dievcata. Stary otec bol rocnik 1903.... a ano, aj jablcko prekrajujeme, na to som zabudla. Polievku starki jedavali hubovu alebo sosovicovu, bez masa. Boli evanjelici.

tyrkysova_kobyla
15. dec 2020

@janai1 zrejme kedysi to tak bolo a dnes je to len tradicia, ze sa maso neje. Teraz post v tieto dni neplati 🙂

janai1
15. dec 2020

@tyrkysova_kobyla no ale je to zvyk a tradícia 😂 a na to sa slečna pýtala 💁‍♀️

ekafajn
15. dec 2020

Ach, veeeeeela povier 😕u
Ale stale ma udivuje, ze si niektori ludia myslia, ze ryba nie je maso 😂
Nase zvyky: bohosluzby v kostole, byt spolu, darceky,...

simsalabim
15. dec 2020

@ekafajn ano, su to vlastne povery... ale ja ich vnimam ako starodavne zvyky. Robia Vianoce este carovnejsimi, spajaju nas s predkami, umocnuju pocit tradicie, ze to robime tak, ako oni kedysi davno, je to akoby ich duchovne posolstvo. Tie zvyky, co sa mi pacili, som si nechala, tie, co nie, som pustila k vode. Aj u nas su vsak Vianoce aj o rodine a viere.

simca06022011
15. dec 2020

@pribinak šošovica ako peniažky sa jedáva na nový rok 😁

adula12
15. dec 2020

@tyrkysova_kobyla a toto nepochopim... precitate si pred vecerou z biblie a modlite sa, ale do kapustnice si slahnete klobasu, udene a podobne veci 😀 toto je trosku v rozpore...

felycity
15. dec 2020

@adula12 kedysi bolo zvykom v katolíckych rodinách mäso jesť až po polnoci, v evanjelických zas sa dávala klobása a udené bravčové mäso do kapustnice takže je Možne, že sa takto prenášali zvyky, takisto kedysi bolo, že pôst sa držal do vyjdenia prvej hviezdy...

pribinak
15. dec 2020

@simca06022011 ako kde

adula12
15. dec 2020

@felycity ved toto. ale ked niekto si cita z biblie, tak mi pride divne, ze si da maso do kapustnice lebo to funguje takto davno pradavno, je to oslava pred narodenim Jezisa, preto je post (dokonca vela rodin nejedlo cely den absolutne nic) a presne ako pises, po polnoci sa jedlo az maso.

simca06022011
15. dec 2020

No k povera a tradíciám.... Veľa tu je takých ktoré sa robia a platia na novy rok, pokiaľ viem. Na Vianoce sa 24teho chystalo na večeru, zdobí sa strom, vari sa, v podstate to býval pracovný deň... atď. Nemalo by sa jesť, aby sme večer videli zlaté prasiatka (?). K tradičným slovenským jedlám patrí kapustnica a vyprážaný kapor (naschvál píšem že nie ryba, lebo kapor-podkovicky je tradícia), oblátky s medom a cesnakom, niekde opekance s tvarohom... O šaláte zemiakovou som ešte nič nestudovala predpokladám, ze kedysi sa ani nerobil... Hneď si to pozriem. Medovníky. K takým rituálom patrí krájanie jablka. Ú nás napr si každý dával svoju oblatku, polovička mala v rodine zvyk, že každý namacal trubicku do medu a dával odhryznut každému pri stole. Ú nás sa takto podávalo jablko, teda len hlava rodiny ponúkala ďalej...
Všetky tieto vianočné rituály si každá rodina prispôsobila, robila po svojom, podľa regiónu sa aj základy menia... Niekde je kapustnica bohatá s mäsom, klobásou. Inde v podstate iba kyslá vodova bez mäsa (dá to logiku, keďže by sa mäso nemalo jest)... Polovička mi napr spomínala ze napr v Hu je vianočné menu halaszle a plnená kapusta 😁
aj tak najviac spraví atmosféra...treba si spraviť veget a pokoj doma 😊 Známi mali minulý rok chleba 😂 neviem ci sa im nechcelo variť, alebo ako to ponali...
A zvykne sa dávať peniaz pod neviem ktory roh obrusa, aj supina z kapra do peňaženky 😁

vroni
15. dec 2020

My si dávame prípitok, oblátky s medom, šošovicovu polievku, šalát, lososa a ryzu a potom zákusky. Pod obrus dávame drobaky, aby sa peniaze držali doma a na stole musí byť chlieb a soľ. Nie sme veriaci, takže sa nemodlime ani nerobíme kriziky.

tyrkysova_kobyla
15. dec 2020

@adula12 v rozpore s cim? Prisny post plati pre katolikov len na Popolcovu stredu a Velky piatok 😉

vroni
15. dec 2020

@ekafajn, ryba síce je mäso, ale považuje sa za pôstne jedlo. Zrejme to zľahka súvisí s tým.

andreakotesova
15. dec 2020

@ekafajn Nemajú sa jesť len „pozemské zvieratá“. Pravidlo zdržiavania sa mäsa sa teda týka hydiny, hovädziny, baraniny či bravčoviny, čiže pozemských zvierat. Ryby sa zaraďuju do inej kategórie. Preto sa môžu konzumovať sladkovodné aj morské ryby, obojživelníky a plazy (studenokrvné zvieratá) či kôrovce.

deti95060810
15. dec 2020

@tyrkysova_kobyla pôst neplatí? ako kde...😉

evelin2daniels
15. dec 2020

@obcanka123 u nás doma to bolo vždy takto: na sviatočný stôl pod obrus sa dali peniaze, aby boli aj v ďalšom roku 😁 ďalej sme tam mali jačmeň a šupiny z kapra. Večera začínala oblatkou s medom a cesnakom, ešte sme predtým dostali medom krížik na čelo. Nasledovala pôstna kapustnica, fazuľová kaša ( pre mňa top jedlo môjho detstva 😁) niekde ju nazývajú Ježiškova kaša, a nakoniec ryba a šalát. Odkedy mi zomreli rodičia sme vždy na Vianoce s mužovou rodinou a teda prevládajú ich zvyky ( napríklad oni maju rezeň a kapustnicu s klobásou 🤷🏻‍♀️) kaša sa u nich tiež nevarí čo mne veľmi chýba ale na čo by som ju varila sama pre seba... tiež by som chcela aby sme si s mužom raz vytvorili vlastné spoločne tradície 😊

tyrkysova_kobyla
15. dec 2020

@deti95060810 len vravim, ze krestanstvo kaze dodrziavat prisny post len tieto dva dni, to, ze ho niekto dodrzava aj na Stedry den je len na nom