Dodatočné zapísanie krstnej mamy

1. aug 2021

Ako to je? Ked moja neter /6r/ ma len krstneho. A teraz idu krstit dalsie dieta /10m/ a chcu aby som bola krstna ja a aj s tym, co je uz krstny tej 6rocnej. Da sa dodatocne dopisat, ze budem krstna aj mojej netery tej 6rocnej?

unicornlady
1. aug 2021

veď tej prvej si nebola krstnou mamou na krste, takže to už oficiálne nebudeš
ale ak dievča bude chcieť a krstnú mamu nemá, tak neoficiálna krstná môžeš byť. ak bude neterka chcieť, môže ťa tak volať, aj keď to nebude na papieri

autor
1. aug 2021

@unicornlady ano, lenze chcem byt aj na papiery. Preto sa pytam, ze ci sa to da aj dopisat. A viem o jednom pripade kedy krsna bola odcestovana a je krstna normalne zapisana a tiez nebola na krste

lucia147852
1. aug 2021

Nie, toto sa spätne zapísať nedá.

unicornlady
1. aug 2021

Počkaj pár rokov a môžeš sa stať birmovnou mamou. A môže ťa volať krstná, oslovenie birmovná mama, neviem či sa aj zvykne používať. Resp. ja mám krstnú a birmovnú mamu tú istú osobu.

autor
1. aug 2021

@lucia147852
@unicornlady dobre, dakujem dievcata 🙂

pribinak
1. aug 2021

Nemôžeš byt na papiery, keď si nebola na krste.

autor
1. aug 2021

@pribinak no tak evidentne sa to da. Poznam realne osobu, ktora bola odcestovana a nemohla sa zucastnit krstu, tak bol len jej frajer na krste a ona mala "online krst", bola na webkamere a on drzal mobil, aby videla. A je normalne krstna aj na papiery

pribinak
1. aug 2021

Hm, tak potom si to vybav, ked ti na papiery tak zalezi

unicornlady
1. aug 2021

Neviem síce, ako to vybavila (možno v corona dobe sú nejako výnimky?) , ale ono je to troška iný prípad, lebo ona bola vybraná ako krstná mama v tom čase, keď krst aj bol.
Možno to bolo niečo, ako keď je sobáš v zastúpení (na základe splnomocnenia môže zástupca nahradiť podpisom snúbenca)
Ty to chceš zmeniť spätne, kedy krst už dávno prebehol a na krste sa nemôžeš zúčastniť ani online, ani nijako.

lucia147852
1. aug 2021

Toto je iné, ona bola dopredu zamýšľaná a nahlásená ako krstna. Len sa nemohla osobne zúčastniť krstu, tak tam bol niekto v jej zastúpení s tým, že oficiálne je krstna ona.

autor
1. aug 2021

@lucia147852 ano chapem. Len niekto sa tu vyjadril, ze nemoze byt osoba krstnou mamou ak sa nezucastni krstu.
Ale evidentne vynimky existuju.

hipuska
1. aug 2021

To s tou, čo bola odcestovana je rozdiel. Nakoľko v čase krstu už bola "nahlásená" ako krstná mama a teda pri samotnom akte sa dá zastúpiť. Nemôžeš predsa preskočiť tých 6 rokov. To sa nedá

autor
1. aug 2021

@hipuska no myslela som si, ze sa to da nejak dopisat. Ale ked nie, tak sa nic nedeje.

surama
1. aug 2021

Ked ma tvoja neter iba krstneho, tak to mala iba taky ten uradny "krst"? Lebo este som nepocula, aby pri cirkevnom netrebalo krstnu, ale stacil krstny. Moj manzel je tak svojej neterke akoze krstny, ale neslo o cirkevny krst, ale boli len na urade a tam je on zapisany ako clovek, ktory sa o nu postara, ak by k niecomu doslo.

mamamasama
1. aug 2021

@surama ja som krstna neterke a nebola som fyzicky na krste v kostole, moja sestra je krstnou mojim detom a tiez nebola jednemu na krste fyzicky. mozne to je, ale po 6 rokoch sa urcite krstny rodic zmenit neda, takze ak dietatko bolo pred 6 rokmi krstene, uz ma svoju krstnu mamu, aj krstneho otca.

martul
1. aug 2021

To funguje trochu inak. Moja sestra bola v zahraničí, je zapísaná ako krstná ale na krste nebola zastupovala ju moja mama p. farár to normálne zapísal, mala akokeby splnomocnenie od mojej sestry.

biem22
1. aug 2021

@surama je jedno či je krstný alebo krstná, oficiálne je vždy iba jeden krstný/krstná aj keď sú manželia, druhý je len svedok krstu ...

tecko28
1. aug 2021

nejde tak o fyzicke zucasnenie sa krstu, ale o zapis do krstnej matriky. My sme tak krstni rodicia, v den krstu bol manzel sluzobne v zahranici, tak som v kostole bola fyzicky len ja, v matrike sme obaja. Po 6 rokoch nie je dovod ta tam zapisovat. Ako tu pisu dievcata, ak chces byt krstna, tak uz jedine ta birmovna.
@biem22 blbost, obaja su krstni ak su manzelia a riadne zapisany v krstnej matrike. Ako svedok krstu je zapisany len niekto kto nema prijate sviatosti.

biem22
1. aug 2021

@tecko28 teraz sme krstili krstniatko, som vydaná, manžel normálne veriaci , všetky sviatosti a nie je zapísaný ako krstný rodič, ani nemohol pristúpiť k obradu, sedel na lavičke za nami...

lucia147852
1. aug 2021

@biem22 tak asi ho nenahlásili ako krstného 🤷🏽‍♀️ Môže byt buď krstna mama, krstný otec, alebo naraz aj krstna mama aj otec. Je jedno ako si to rodičia zvolia. Musí byt aspoň jeden, ktorý spĺňa podmienky na krstného rodiča

tecko28
1. aug 2021

@biem22 niekde bude hacik, sme krstni rodicia a obaja a tak isto nasim detom su zapisani obaja ako krstni manzelsky par

biem22
1. aug 2021

@lucia147852
@tecko28 no farár, že ok manželia, ale chce iba jedno meno 🤷🏽‍♀️ boli sme všetci prekvapení a neboli sme jediný pár, ktorý to mal takto...

unicornlady
1. aug 2021

Pokiaľ má aj on birmovku, tak neviem, prečo jeho nechceli zapísať. A ak to tak robil aj ostatným, tak to asi on to tak robieva.
Pozerala som na nete a nič také som nenašla. Svedok krstu býva v prípade, ak ten druhý napr. nemá sviatosti, alebo by bol rozvedený či žil v partnerstve bez svadby... čo teda tvoj manžel s tebou zosobášený je

lucia147852
1. aug 2021

@biem22 no je to divne. Tam muselo dojist k nejakému čudnemu nedorozumeniu. Toto fakt počujem prvýkrát.

tecko28
1. aug 2021

@biem22 kodex presne znie: Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
Takze jeden chlap, jedna zena, alebo par... Dieta nemoze mat 2 krstnych otcov, alebo matky, ale krstnu mamu+otca ano

biem22
1. aug 2021

@unicornlady je možné , že to proste ma tak vo zvyku.
@lucia147852 Keď som to zistila dosť nás to zamrzelo, pretože nejde nám iba o to oslovenie, ale už sa nedalo nič robiť ...
@tecko28 áno viem, preto sme boli prekvapení z toho ..

tecko28
1. aug 2021

@biem22 farar sa spolahol na neznalost kanonickeho prava laikmi

biem22
1. aug 2021

@tecko28 no ja som nebola pri vybavovaní, takže neviem presne ako to prebiehalo :/

surama
1. aug 2021

@mamamasama Vdaka za info, to som nevedela, ze sa da aj takto. Bola som len na takych, kde boli pritomni obaja.

surama
1. aug 2021

@biem22 Hmm, no to si nie som ista. Mozno to zalezi od vierovyznania. Ja som krstna a vzdy ked sme krstili, tak sme boli zapisani ja ako krstna mama a bratranec ako krstny otec. Obaja oficialne. Nebolo tam uvedene, ze jeden z nas je len svedok krstu. Obaja rovnocenne.