Dá sa do krstného listu dopísať ďalší krstný rodič?

katka123456
21. júl 2013

so sestrou sme nikdy nevychadzali moc dobre. naivne som si myslela, ze ked ju dam za krstnu mamu mojej dcerke, ze sa nas vztah zlepsi a zacneme si byt blizsie. bohuzial, opak je pravdou. nase vztahy sa nezmenili a ku dcerke si nevytvorila ziaden vztah. uplne ignoruje jej sviatky, neposle ani len sms. nikdy sa nezaujimala ako sa dcerka ma. teraz cakam druhu dceru a za krstnu mamu chcem dat muzovu sestru. tak sme to mali s muzom v plane, ze jednemu dietatu bude krstna moja sestra, druhemu zasa jeho. muzova sestra je velmi zlata. o nasu prvorodenu mala vzdy velky zaujem. mala ju zboznuje. bojim sa, aby mi niekedy nevycitala, ze preco aj ona nema taku fajn krstnu mamu ako jej mladsia sestricka. a preto ma napadlo, nemozeme manzelovu sestru dodatocne dopisat do krstneho listu ako jej druhu krstnu mamu? neviete, ci sa to vobec da? dakujem za odpovede.

drobcek26l
21. júl 2013

@katka123456 Môj brat je tak náhradný krstný tato. jeho kamarát si synovi pozval za krstného otca najlepšieho priateľa, no po roku sa nejako pohádali a ten jeho kamarát tiež prestal javiť o malého úplne záujem. Boli za farárom, a myslím že ten im po jednej krstnej náuke krstných rodičov prepísal. takže určite sa to dá.

monhla
21. júl 2013

A je také dôležité, kto je tam napísaný? Ja som svoj krstný list nikdy nevidela. Napr. manželove neterky majú napísaného len jeho a mne hovoria v pohode krstná a moja neterka má napísanú len mňa, ale môj manžel je pre ňu najlepší krstný na svete. Ide o vzťah, nie o meno na papiery. "Vyhlás" švagrinu za krstnú pre obe deti a bude to o.k. Pozvi ju na 1. sv. prijímanie, na birmovku, na svadbu ... ako krstnú.
Moje malá majú zapísaného môjho brata ako krstného otca a manželovu sestru ako krstné mamu , ale aj švagor je krstný. A malá to berie v pohode, že má 2 krstných otcov.

katka123456
autor
21. júl 2013

@monhla ja by som to mala aj na papieri. viem, znie to mozno cudne, ani neviem vysvetlit preco je to pre mna dolezite. proste asi preto, aby to bol "fakt", ze aj svagrina je jej krstna a aby to tak brala aj okolita rodina. aby nepovedali, ze je to len nas vymysel. za par mesiacov ma druha dcerka krstiny, tak sme to chceli akoze spojit, ze budu mat obe tu istu krstnu mamu. viem, ze dcerku nebudu krstit uz druhy krat, to mi je jasne. ale proste, ze v ten den by aj prva dcerka "ziskala" novu krstnu mamu. neviem, ci sa nevyjadruhem ako hotentot, ale dnes mi to nejako nemysli 😀

katka123456
autor
21. júl 2013

@drobcek26l jeminky, tak to si ma moc potesila. zajtra sa chceme opytat na to naseho farara. kiez by to slo. velky bremeno by zo mna spadlo, lebo si to stale vycitam, ze som urobila chybu. muz ma vtedy velmi odhovaral, nech dame jeho sestru, ale ja som si postavila hlavu. dnes to strasne lutujem.

monhla
21. júl 2013

@katka123456 Chápem, že to môže byť pre Teba dôležité. A ten nápad spojiť to "získanie" krstnej s krstom mladšej je fajn. No treba mať stále na pamäti, že ide o ten vzťah, nie o "počet a poradie" písmen na krstnom liste 🙂
Prajem pekné krstiny.

katka123456
autor
21. júl 2013

@monhla dakujem 🙂 .

henika26
25. sep 2014

@katka123456 ahojky.tak ako ste dopadli? 🙂

heluska0601
6. júl 2015

Ahojte kocky, znovu chcem otvorit temu....no my mame taku situaciu ze za krstneho otca sme vybrali na 100% bratranca, mam s nim vztah ako by mi bol brat, nakolko ja surodencov nemam a manzel ma nie najvhodnejsieho adepta (brata). No o to nejde, .....bratranec je este slobodny, no ma dlhorocny vztah s priatelkou. A teraz moja otazka: Dalo by sa casom dopisat, do krstneho listu tato jeho priatelka ked sa zoberu??? Ci mame ju dat uz teraz ako krstnu??? Co ked sa medzi nimi nieco stane??? Prosim poradte ako by ste to riesili vy. Dakujem

lienka737
6. júl 2015

@heluska0601 Ja by som dala len krstného s tým, že keď sa zoberu, tak bude aj ona krstná. Nemusí byť nutne na papieri. Nikdy som sa nestretla s dopisovaním/prepisovaním krstného listu. Tu to čítam prvý raz a moc sa mi to nezdá.

sampo
6. júl 2015

@heluska0601 ja som mala presne tento problem, farar ju tam zapisat nechcel, ked nie su zobrati (lebo zase mal pravdu, co keby sa rozisli? 😕 ) Ja som to brala tak, ze bude akoby krstna ta, ktoru si zoberie, nakoniec je to teda ta ista.. uz je to oficialne moja svagrina a krstna druhemu dietatu, ale akosi mi to stale nevie zabudnut, ze pri tom prvom nie je uvedena 😅 pritom to nebola moja vina a ozaj mali burlive obdobie vo vztahu. Krstny list by som prepisat nedala, ved je to nakoniec aj tak uplne jedno 😔

zkad
6. júl 2015

baby, pred rokom sme krstili našu dcéru a nedostali sme od farára žiadny krstný list ani nič, že nejaký doklad o krste. Pred 11r. ked sme krstili syna sme dostali. Tak neviem či sa to už nedáva alebo dává? poradíte?

gianna
6. júl 2015

@zkad Pokial viem, nedava sa nic, en sa zapise do knihy krsotv. V pripade, ze by dcerka potrebovala dokad o krste, treba zajst na farsky urad, kde bola pokrstena a krstny list vam vydaju.

marcah
6. júl 2015

@heluska0601 a bratranec moze ist za krstneho? Nas farar by to nedovolil pokial ma dlhorocny vztah a nie su sobaseni tak neziju ako krestania takze tym padom by nemal ist za krstneho.

zkad
6. júl 2015

@gianna dakujem, len som myslela že by sme mali na pamiatku.

gabrielaslivkova
6. júl 2015

@heluska0601 my sme to tak mali - pri prvej mojej neterke som bola len ja pri krste (teda, priateľ sedel vedľa mňa, ale len ja som písaná ako krstná mama), aj keď sme už plánovali svadbu. a druhá neterka sa narodila po našej svadbe a už sme krstnými rodičmi obaja. nijako to neriešime, obe ľúbime rovnako, nerobíme medzi nimi rozdiely a dokonca sa pred nimi ani neoslovujeme krstná/krstný - teda mladšia ešte nerozpráva, ale staršia nás oslovuje Gabika a Aďko.

heluska0601
6. júl 2015

@marcah prepac to co je za otazku......🙂 ja som s mojim muzom zila 7 rokov pred sobasom v jednej domacnosti a zosobasili nas a dokonca budeme coskoro aj rodicia 🙂

heluska0601
6. júl 2015

@lienka737
@gabrielaslivkova
@sampo Kocky dakujem ze ste si nasli chvilku aby ste mi napisali🙂 aj som si tak myslela, len som sa chcela uistit 🙂 dakujem pekny den

gabrielaslivkova
6. júl 2015

@heluska0601 myslím, že @marcah to myslela inak - ak bratranec žije s priateľkou v jednej domácnosti, žijú v podstate v permanentnom hriechu a teda by nemal byť krstným - niektorí farári to dovolia, niektorí nie... tu sa nejedná o vás ako rodičov, ale o bratranca ako krstného rodiča. 😉

marcah
6. júl 2015

@heluska0601 jasne ze vas zosobasia. Aj deti pokrstia rodicom bez sobasa ale krstny rodic sa u nas berie dost prisne, kedze ten sa tym krstom stava zodpovedny za krestansku vychovu. My tiez nie sme s manzelom sobaseni v kostole, deti mame pokrstene . . . (A skoro sme mali problem v dnesnej dobe najst krstnych ktori by splnali vsetky podmienky 🙂 )

marcah
6. júl 2015

@gabrielaslivkova dakujem. Ano presne tak som to myslela 🙂

heluska0601
6. júl 2015

@gabrielaslivkova ale ved farar ktory bude krstit moju drceru nepozna nasho nastavajuceho krstneho..... a co sa tyka hriechov 🙂 ukazte mi postivych 🙂 a inak neziju v spolocnej domacnosti......kazdy byva doma u svojich rodicov 🙂 tak to je v obcianskom.......a na nas ako rodicov som poukzala len ako priklad ze dnes sa moze vsetko....len niekto mi tu odpovedal na nieco co som sa ani nepytala......

heluska0601
6. júl 2015

@marcah my sme sa pytali ci moze byt jeden krstny rodic, a nikto nic nehovoril iba farar sa pytal ci krstny je pokrsteny,sv. primanie,birmovku ci ma.

marcah
6. júl 2015

@heluska0601 prepac ze som neodpovedala, ale s dopisovanim do krstneho listu skusenost nemam, ani ma to nikdy nenapadlo, preto som si precitala temu lebo ma to zaujalo ci je to mozne...... a po precitani tvojej otazky ma ozaj zaujimalo ci to vobec ide aby bratranec siel za krstneho, lebo z vlastnej skusenosti viem ze u nas to neslo
Mojmu prvemu bola sestra za krstnu, mala dlhorocneho partnera, ale krstili sme v Rakusku, tam to neriesili.
Druheho sme krstili na Slovensku, to uz sestra sobasena bola a tak sli obaja za krstneho.
A ano, v dnesnej dobe je to uz bezne ze ludia ziju vselijako, neznamena to ze su zli ludia ale z pohladu cirkvi je to stale hriech ... ale to je na dlhsiu debatu 🙂

heluska0601
6. júl 2015

@marcah vsetko zalezi od farara , ...... my sme sa dokonca pre sobadom na spovedi priznali aj predmanzelskym tuli tuli 🙂

gabrielaslivkova
6. júl 2015

@heluska0601 to áno, nepozná ho, ale napr. ja som žila s manželom v jednej domácnosti aj pred svadbou (aj keď sme mali rozdielny trvalý pobyt). ako krstná mama som "musela" ísť na spoveď. a v rámci spovede prišlo aj na otázku, ako spolu funguje, či spolu žijeme - pri spovedi som nechcela klamať a tak som povedala, že spolu žijeme v našom byte 200 km od rodičov, ale že ja v tom hriech nevidím (mali sme spolu taký otvorený rozhovor), tak sa ma farár opýtal, či som sa už niekedy na túto tému s nejakým farárom rozprávala - no, nerozprávala. tak mi vysvetlil ako to funguje a dal mi rozhrešenie (aj preto, že sme už mali pred svadbou), ale upozornil ma na to, že nie vždy to tak môže byť a môže sa nájsť farár, ktorý by rozhrešenie nedal.

Takže odpoveď na tvoju otázku - neviem, boli sme v podobnej situácii, ale neriešili sme a ani v mojom okolí nikoho nepoznám, kto by to riešil. A len dobrá rada (ako to skôr myslela @marcah ), aby ste počítali aj s tým, že môže nastať situácia, kedy nedovolia bratrancovi ísť za krstného. Ale ako sama píšeš, záleží od farára, aký má k tomu všetkému prístup. 😉

liligreg
6. júl 2015

@heluska0601 ja som krstná (na papieri) dvom detickam, jednému od 18r a druhému od 22r., takze v tom čase som mala len priateľa, aj ked dlhodobo. Dnes uz je priateľ manželom a decká mu hovoria krstny alebo teda rodičia ich tak učia hovoriť, staršia ma 5,5r., ta to chápe a nezapodieva sa tym, koho ma a nema v krstnom liste zapísaného. A maly ma 2r, este hovorí malinko, ale tiez vždy hovoria daj krstnemu pusu atd. Mm je krstným (papierovo) sestrinej dcere 3r., no ona nevolá ho krstny, lebo ju učia oslovovať meno. Druhé dieťa krstili pár mesiacov pred našou svadbou, tiez zavolali za krstného len manžela... Ale myslím si, ze oni ho nikdy Krstny volať nebudú. Oslovujú nas oboch menom, jedine tak mm tato hovori malým, ze chod krstnemu a krstnej.

heluska0601
6. júl 2015

@liligreg dakujem velmi pekne, ono mi nejde ani tak o malu ci bude mat jedneho alebo dvoch na papieri......skor zo strany krstnej, aby sa necitila dotknuta, snad to pochopi 🙂

anna1991
21. apr 2016

Baby ja mám taky problém prvý syn má skoro 3roky bol pokrsteny v rimo ale krstný rodičia nejavia zaujem druhy bude mať rok ešte len bude pokrsteni v grego bude mať iných krstnych môžu ísť na 1.sv. prijímanie tomu prvemu

marcah
21. apr 2016

@anna1991 a naco potrebujes k 1.sv prijimaniu krstnych rodicov? teda neviem ako je to v greko, ale v rimsko=kat myslim ze netreba

anna1991
21. apr 2016

neviem či treba ako je teraz