Oslava Mikuláša

bambuliena
8. feb 2013

Ahojte. Zaujimal by ma vas nazor. Je to trochu mimo, lebo Mikulasa uz bolo, ale nejako som sa k tomu skor nedostala. Ked som bola este dieta, balicek od Mikulasa sme dostavali takym sposobom, ze bud sme si ho rano plny ocakavania a radosti nasli vo svojej cizmicke na okne, alebo sa niekto prezliekol za Mikulasa a dostali sme balicek priamo do ruky za basnicku vyvalujuc oci od prekvapenia, ze prisiel osobne. Malo to pre nas caro, velmi sme sa tesili.

Dnes moje deti dostanu do cizmicky balicek, starsia pride do skoly, kde opät dostane balicek (ktory sme aj tak my zaplatili), dostanu balicek od starkej, od krstnej, dalsi Mikulas sa organizuje na obecnom urade. Vidim, ze uz to nie je to co byvalo, ked sme my boli deti. Myslim si, ze sa to v dnesnej dobe pokazilo. A stve ma, ze keby som napr. v skole povedala, ze toho Mikulasa skolskeho nechcem, tak na mna hladia ako na mimozemstana, ze co to idem sposobit za traumu mojmu dietatu. Zda sa mi to na hlavu, ale pripadam si, ze som asi sama, co sa jej to zda cudne, lebo nikto sa proti tomu neozyva.

materina_duska
8. feb 2013

@bambuliena Áno, je to tak.. a už aj v obchodoch dostať banány a rifle 😀 ..dobu proste nezastavíš a nič s tým neurobíš 😉

gubcikova
8. feb 2013

@bambuliena mne sa napr.nepáčilo že mikuláša mali v škôlke 4.12,od babky dostala 5.12 a od nás 6.12.tak kedy teda chodí

bambuliena
autor
8. feb 2013

@materina_duska 😀 to je pravda ze dostat, ale myslis ze je to dobou - pokrok vpred? Dalo by sa s tym nieco urobit, keby sa ludia nebali proti tomu ozvat.
@gubcikova no presne, aj mna ide z toho porazit, ja som zazila mikulasa aj tyzden pred Vianocami 😝 😀

maruska24
8. feb 2013

bohužial žijeme v konzumnom svete a takýto svet dokáže veľmi rýchlo pokaziť detskú ilúziu mikuláša, vianoc a pod.

bambuliena
autor
8. feb 2013

@maruska24 ale svet tvorime my ludia, svet nie je niekto, kto nas ovlada, ovsem ak sa sami nedame, nie?

bambuliena
autor
8. feb 2013

Nabrali by ste odvahu napr. odmietnut v skole pre svoje dieta Mikulasa? (Mikulas chodi po triedach a roznasa balicky)

sissy27
8. feb 2013

@bambuliena tak v rodine sa snáď viete dohodnúť, že dieťa napr. dostane len jeden balíček doma a ostatní naň prispejú, v škole / škôlke môže byť ešte jeden teda, s tým nič nenarobíš a na obecný úrad a podobné atrakcie ťa predsa nikto nenúti chodiť, či?
ja som ako dieťa dostávala tiež mikuláša aj doma aj u obidvoch starých rodičov, aj v škôlke a dokonca aj od rodinných známych, ktorí vlastné deti nikdy nemali a nikdy mi to neprišlo nejak čudné, akurát som sa tešila, že kooooooľko veľa 😀
a to veru dávno nemám 18 rokov...
prečo by som odmietala školského mikuláša? keď ti tak záleží na tom, aby dostal len 1x mikuláša, tak mu nedaj doma a nedovoľ ani rodine...

bambuliena
autor
8. feb 2013

to s tou rodinou by sa dalo poriesit, ale svokra by neprezila, keby deti nedostali balicek priamo od nej a z ruk jej ho nemozem vytrhnut 😒 . Na obecnom urade su vsetky deti z dediny a nasej by sa kazdy rok vypytovali, preco nebola a mamicky mna.
Mozno si sa tesila z mnozstva, ale nezazila si to caro, vedela si, ze je to od kadekoho len nie od Mikulasa.
Ale Mikulas v skole sa neda porovnat s tym doma, ked sa rano zobudia a bezia ku balickom v cizmicke... nechcem ich kvoli skolskym vymyslom pripravit o Mikulasa v rodine.

sissy27
8. feb 2013

@bambuliena kým som na mikuláša verila, tak som verila aj tomu, čo povedali - že to u nich nechal mikuláš pre mňa a do škôlky prišiel "osobne" , takže zažila som aj to čaro 😉
no a neviem, aké veľké deti máš, ale donekonečna veriť nebudú...

bambuliena
autor
8. feb 2013

@sissy27 neprislo ti cudne, ze Mikulas ti doniesol balicek aj domov a potom aj po rodine? 🙂
Alebo ze bol u vas doma a potom ti este raz dal v skolke osobne? Toto mi na tom pride take uletene.
Ked uz nebudu verit, tak to bude pre nich mile potesenie doma. To divadlo co sa robi navyse je uz len dosledok konzumu 😝

sissy27
8. feb 2013

@bambuliena nebolo mi to čudné a ani neviem o žiadnom inom dieťati, ktorému by to čudné bolo... neviem, koľko máš ty rokov, ale to naozaj nie je výmysel posledných 5tich rokov, takže podľa mňa zbytočne analyzuješ, jednoducho keď sa ti nepáči, že tvoj syn dostáva toľko balíčkov, koľko dostáva, tak mu nedávaj ty ani nikto z rodiny, zo škôlky ho tiež nechaj ten mikulášsky týždeň doma a dostane len od svokry, keďže s ňou sa dohodnúť nedá a hotovo...
ja neviem, ale ty si ako dieťa naozaj dostávala mikuláša len a výlučne doma?

jasminet
8. feb 2013

osobne si pamatam, ze u nas sme dostavali mikulasov niekolko - doma, v skolke (prisiel osobne), v kostole (znovu prisiel osobne, inak obleceny), u babky...a divne mi to neprislo nikdy. a na mikulasa som verila este pred r. 89 😀 😀 😀

reanda
8. feb 2013

my sme tiez dostavali aj od rodiny, aj v kostole mikulas rozdaval, ale ten jediny "pravy" 😀 bol ten, co nosil v noci do cizmy .. caro to pre mna malo aj tak, dieta si v tom nejake caro najde vzdy 🙂 .. ale tiez sa mi nepaci, ze dnes je toho uz az prilis moc, obrovske balicky vselicoho, aj vianoce su len o hromadach drahych darcekov, deti sa uz z nich ani nevedia tesit, su tym zavalene doslova..

maruska24
8. feb 2013

ale veď nevravím, asi ťažko by si dieťaťu vysvetlila prečo práve ono nedostalo balíček na mikuláša v škôlke a odôvodnila to že mikuláš chodí až večer a ten v škôlke bol falošný 😉 rovnako ako nezabrániš vianočným reklamám v oktobri alebo vianočným darčekom pod stromčekom u krstnej, tety, starých rodičov a pod. A tiež nie ani tomu ako sa deti o darčekoch a balíčkoch v škôlke rozprávajú. Celý svet by sa musel zmeniť aby všetky tieto nástrahy nevalcovali všetko v predstihu a ľudia tomu nepodliehali.

bets
8. feb 2013

@bambuliena
to dnes dostanu v skolke mikulasske balicky, ci si len mala tento prispevok pripraveny od 6.12.?

estrella5
8. feb 2013

ja si myslím, že ideš na to príliš logicky a dospelo 🙂 ako dieťa som tiež dostávala balíčky všelikde... doma.. u babičiek.. v škôlke, neskôr v škole... rodičia mali z roboty mikulášsku akciu, tak aj tam......... a neprišlo mi to vôbec zvláštne..... čaro to malo, nech si hovoríš čo chceš 🙂 taký ozajstný mikuláš (vždy v čase kedy naozaj chodí) chodil len k nám domov... tiež som ho s nadšením čakala, s otvorenými ústami pozerala von oknom či ho náhodou neuvidím a tešila sa z toho, že mi niečo doniesol do čižmy... 🙂 a inde? buď sa povedalo, že to mi tam mikuláš nechal alebo som sa nad tým ani nezamýšľala.... neviem ako staré máš deti, ale detská fantázia je neskutočná a tak ako nato ty ideš logicky a zdá sa ti to uletené.. tak oni na to idú úúúplne inak.... skutočne si nemyslím, že sú kvázi viacerými mikulášmi o niečo deti ukrátené 😵