Po svadbe meno bez -ová v kombinácii s dievčenským menom.

gabibubliakova
6. jan 2020

Ahojte, chcem sa opýtať. V máji sa so snúbencom berieme a po svadbe si beriem jeho meno v skrátenej verzii, t.j. bez -ova + svoje dievčenské pôvodnej verzii. Je s tým problém v tejto dobe? Alebo sa na matrikách bežne s týmto stretávajú? A čo sa týka podpisovania po svadbe. Musím sa podpisovať obomi priezviskami alebo je to na mne?

Ďakujem za každú radu. 🙂

mata1001
6. jan 2020

Na doklady sa musis podpisat obidvomi menami.

c_est_la_vie
6. jan 2020

@gabibubliakova ja som si nechala bez ova. Su dve moznosti ako to urobit- bud vas oddaju s koncovkou ova a hned po svadbe za mensi poplatok poziadat o zmenu mena.
Alebo druha, uviest cudziu narodnost ( stat kde nie je koncovka ova) a bude to vase meno uz od sobasa.

evittam
6. jan 2020

@c_est_la_vie Ako môžeš uviest cudziu národnost ak ju nemas?

saskia_98
6. jan 2020

Ked sa vydas, budes mat este ova ale na matrike ked pojdes po sobasny list podpises nejaky papier (mne ho chystala matrikarka) ze si bez ova. Mala som to bez poplatku, lebo vedela ze chcem bez ova, cize mi vystavila rovno sobasny list bez ova.

layla12
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mondolina
6. jan 2020

Ja to mám tiež tak a nie som cudzej národnosti. Je to už bežné, na matrike ti poradia.

mondolina
6. jan 2020

@saskia_98
Presne tak. Žiadne odrby s národnosťou.

c_est_la_vie
6. jan 2020

Mne to takto poradila matrikarka. Vraj je to najjednoduchcie riesenie a inak by som musela chodit po uradoch po svadbe.

Samozrejme, pri kolonke obcianstvo by sa to uz nedalo 🙂

lucilaines
6. jan 2020

Ja to mam presne tak ako ty, ze mam manzelove bez ova plus svoje dievcenske. S matrikou neporadim, lebo sme sa brali v zahranici. Ale co sa tyka praktickeho zivota, skoro nikde nepouzivam obe prezviska, naozaj len na uradnych dokumentoch a v banke. V beznom zivote pouzivam to, na ktore mam prave naladu. Ked riesim veci tykajuce sa syna, rodiny a pod, pouzivam nase spolocne. Ked mam naladu a objednavam si napriklad kuriera alebo tak, tak niekedy pouzijem svoje dievcenske. Som na materskej, takze este neviem ako to budem pouzivat, ked sa vratim do prace, pravdepodobne vsak tiez len jedno z priezvisk.

haaadanka
6. jan 2020

u nás s tým nebol žiaden problém.. po svadbe som bez -ová, národnosť mám stále slovenskú a neplatila som za to žiaden poplatok.. asi závisí od matriky..

haaadanka
6. jan 2020

keď sme vypisovali na matrike tú žiadosť, tak sa ma matrikárka opýtala ako sa chcem po svadbe volať a bez komentára zapísala mužský ekvivalent

titla
6. jan 2020

Ked sa vydavala moja sesternica, tak si okrem manzelovho nechala aj svoje priezvisko, ale obe priezviska museli mat rovnaky tvar - but s -ova alebo bez. Nemohla mat jedno bez a druhe s koncovkou -ova (tak povodne chcela).
Cize sa nemohla volat napr. Jana Kovac-Kralova, ale but Jana Kovacova Kralova alebo Jana Kovac Kral.
Je to vsak uz skoro 15 rokov, takze situacia sa mohla zmenit.

senticka
6. jan 2020

V aprili sa tak isto vydavam, uz mame podanu ziadost a normalne v nej mam uvedene tak ako chces ty. Prve manzelove priezvisko bez ova a za nim moje rodne s ova a nebol problem

jana_eyre_2
6. jan 2020

@evittam je to len formalita, na matrikach to tak robia lebo je to ľahšie.. nikde sa to už potom neuvádza.. tiež som bez ova..

evittam
7. jan 2020

@jana_eyre_2 Ja som to pochopila. Len nevidim dovod niekde zavádzať. Ked to nie je žiadny problém vybaviť. Ale ved kazdy ako uzna za vhodne.

gabibubliakova
autor
7. jan 2020

Všetkým vám ďakujem. Som zvedavá čo nám u nás povie matrikárka, nakoľko má stále s niečim problém 🤷‍♀️ a zatiaľ nepoznám nikoho od nás, kto by mal s týmto skúsenosť, iba z okolitych dedín a ako vidím, tak čo dedina, tak iný prístup.
A žiadosť sa vypisuje pred matrikárkou alebo v klude domova?

haaadanka
7. jan 2020

@gabibubliakova písala nám to ona, my sme jej dali naše OP a tieto veci ohľadom priezviska sa opýtala. Bez problémov zapísala. A to máme matriku v malom mestečku na východe Slovenska. Čakala som, že práve tam bude problém, no skutočne sa to zaobišlo bez akéhokoľvek komentára. 😊

gabibubliakova
autor
7. jan 2020

@haaadanka Ja žijem v malej dedinke na severe Slovenska, tak uvidíme. S matrikárkou moc kamošky nie sme, nakoľko na náš termín svadby zajednala nami zajednanu sálu ešte jednému paru, potom mala na nás ťažké srdce, nakoľko my sme mali zálohu už zaplatenú, musela si to všetko vyriešiť v jej neprospech. Takže sa mi tam vôbec k nej nechce... 🤷‍♀️

saskia_98
7. jan 2020

@gabibubliakova tak to chapem. Mne nikto nerobil problemy.. Praveze este bol kazdy na mna milý ze jeej jake super ked mate rovnake priezviska s manzelom 😄 a ze malo take zmeny maju 🙂 a vypisovala nam to matrikarka len s nasimi OP. 🙂 Dufam ze ti to prebehne v pohode a nebude robit problemy 🙂

mijo53
7. jan 2020

@saskia_98 mne sa zdá, že na Slovensku je vdšetko možné, keď si na sobáši či cirkevnom alebo úradnom bola s - ová, tak si podpísala aj zápisnicu a ako Ti mohli dať na matrike bez poplatku sobášny list bez ová

saskia_98
7. jan 2020

@mijo53 lebo este pred vydanim sobasneho listu som podpisovala papier kde som sa zriekala ova ci take nieco a teda ked som toto podpisala, matrikarka mi vydala rovno sobasny list bez ova 😉 citaj poriadne co som napisala

zuzzzka18
7. jan 2020

@gabibubliakova ja tak mam uz vyse 5 rokov, manzelove bez -ova a moje s-ova. Aj v beznom zivote pouzivam obe priezviska, ale teda reagujem aj na muzove s ova (napr. v skolke, u lekara) Aspon nikto v okoli nema rovnake inicialky 🙂

jana_eyre_2
7. jan 2020

@evittam neviem či je zavádzanie ak si niekto uľahčí robotu, zrejme s tým majú viac papierovačiek.. ako pani matrikarka povedala, tak sme urobili 🤷

ghostsgirl
7. jan 2020

@gabibubliakova vydávala som sa v lete, mala som nachystanu žiadosť o meno bez ova, matrikarka má však stopla, že nie, že mi napíše cesku národnosť, vraj to je tak jednoduchšie a dostali neoficiálny pokyn z ministerstva, že to tak majú riešiť. Čiže asi tak :D proste Slovensko :D

gladys_07
7. jan 2020

ja som tiez musela vyhlasit ze mam inu narodnost ako slovensku. Aj som ostala nesvoja, pytam sa preco, ved to nie je pravda. Matrikarka povedala, ze to je len "pocitova" narodnost. Kamoska ma muza Anglicana, tiez priezvisko bez ova, ze musela spravit to iste.

senticka
7. jan 2020

Skoda ze mne matrikarka neponukla tu zmenu narodnosti ja by som si s radostou zmenila, uz sa na to par rokov chystam a vzdy to odkladam :D

mijo53
7. jan 2020

@saskia_98 malo to byť za poplatok

saskia_98
7. jan 2020

@mijo53 vidis a nebolo 😉