Svadobný dar pre priateľovho bývalého spolužiaka

12. aug 2021

Dobrý deň, prosím Vás o radu. S priateľom sme pozvaní na svadbu jeho bývalého spolužiaka, ktorého som ja nikdy nevidela a budúcu nevestu nepoznáme ani jeden. Na svadbe budú mať 60 hostí rodinu, plus my dvaja ako jediní kamaráti. Svadba bude vo forme záhradnej party. S priateľom sme obaja študenti a bývame u rodičov. K pozvánke bol pripojený lístok, že si mladomanželia neželajú žiadne dary, ale hotovosť. Svadbu máme ďaleko od domu, musíme si platiť náklady na cestu tam a naspäť, plus si sami zabezpečiť a zaplatiť ubytovanie. Ako by ste v takomto prípade riešili svadobný dar? Dali by ste im hotovosť a v akej výške alebo predsa len nejaký hmotný dar? (O našej finančnej situácii vedia a nijako sa nevyjadrili, že je to na nás)

sasha10
13. aug 2021

No keď píšeš že je to len také posedenie vo forme grilovačky na záhrade tak by som fakt priniesla len takto doma zhotovenú krabičku maličkostí, ja som napísala príklad darov za svadbu kde bolo 3x jedlo, koláče, torta, candy bar, alkohol, čapované pivo, hudobná skupina, darčeky na stole pri menovke ako privítanie, darčeky po redovom, snažila som sa dať najviac ako som mohla, aby si to ľudia užili, niečo aj dostali a nie aby oni investovali do nás a do našej svadby. Takže ak je to len také posedenie ja by som ani nepremýšľala, poprípade by som ani nešla 🙂

mistymay33
13. aug 2021

Autorka… 1. ak vas pozvali, tak chodte. 2. Ak vas pozvali, tak vas tam chcu mat. 3. ak vas pozvali, tak pocitaju s výdavkami na vas.
Nikde zdôrazňujem nikde nie je napisane, ze musite dat dar v nejakej konkrétnejšie hodnote a uz vobec nie v takej, v akej su výdavky mladomanželov na pozvaného. Dajte taku vysku daru, aka vas nezruinuje. Ak je to 20 eur, tak im dajte 20 eur. to ze si mladomanželia praju namiesto darov hotovosť je len ich volba, kazdeho je do toho nic preco si to vybrali. My sme to mali tak isto, mali sme zariadenu domacnost a nechceli sme nejake dalsie haraburdy. Ale to ze sme poprosili hosti, ze namiesto daru by sme ocenili hotovosť, neznamena, ze sme od hosti tu hotovosť očakávali. A uz vobec nie v nejakej konkrétnejšie vYske, lebo je to slušnosť.
Ked sme otvárali blahozelania a obálky, tak ma skor potešilo to co tam bolo napisane ako to, ze odtial vypadli nejake peniaze. My sme dostali aj 10 eur a absolutne mi to nevadilo, neprekvapilo, neriešila som to. A vlastne spätne ani neviem kto mi kolko dal. Nezáležalo mi na tom, ale dodnes spominam, ze vsetkych, ktorich sme pozvali, tak prisli a ze sme si to v ich prítomnosti užili.

martul
13. aug 2021

Ja by som nešla, ospravedlnila by som sa, ale napr. by som poslala telegram a doňho vložila 50€. Takto však nikto nemôže hnevať.

autor
13. aug 2021

Na porovnanie, v máji sme boli na svadbe, ktorú sme mali 2 km od domu, nemali sme náklady na cestu ani ubytovanie (ale cezpoľným hosťom nevesta ponúkla cestu svadobným autobusom a zabezpečila ubytovanie), oblečenie sme využili to, čo sme mali doma, týždeň pred svadbou som chodievala každý deň za nevestou, ktorá bola tehotná, nosila som namiesto nej poháre, taniere a misy, leštila príbory, robila výzdobu na stôl a menovky, ukladala stoly a stoličky, na ne obrusy a návleky, robila tabuľky do candy baru, ich nástenku s fotkami, fúkala balóny, vešala svetielka a ukladala sviečky, nosila vody a robila výzdobu na auto a rekvizity k fotostene, počas svadby dozerala s nevestou na priebeh a pomáhala jej so šatami, po svadbe upravovala fotky a prišla upratovať, keďže priateľ nepije, tak im robil svadobného šoféra, odviezol ich do kostola a na hostinu a zaviezol hostí s malými detičkami domov, pri kostole sme im dali kytičku a kartičku s gratuláciou, ako dar pekne vyzdobený Milka darčekový kôš a fľašu alkoholu pre ženícha, dohromady nás to vyšlo cca 30€ a potešili sa hlavne pomoci, peniaze dostali len od nevestiných rodičov, ženíchovi im nedali nič, blízka rodina sa zložila na umývačku riadu a sušičku bielizne, kamaráti im dali hmotné dary ako spomínané poháre, svadobný fotoalbum, rastlinu v črepníku a kamaráti, ktorí prišli po 20tej im dary ani nepriniesli, preto som sa potrebovala poradiť o takomto peňažnom želaní a vedieť názory viac ľudí.

radkaradix
13. aug 2021

necitala som vsetko, ale ja ked som bola studentka a pozvali ma na svadbu, davala som za seba 25 eur, bez partnera. Dospele zarabajuce zeny uz asi zabudli, ake je to byt studentom, ked radia dat 100 eur. Ja som mala svadbu teraz v juli a necakala som, ze nam budu davat 100 e na par, ale 50 e na par. Davali sice viac, ale neurazila by som sa, keby dali menej. Myslim, ze tych 25 eur na osobu je tak akurat, aj ked to ani nahodou nepokryva bezne vydavky na hosta na typickej svadbe so vsetkym, co k tomu patri.. grilovacka je urcite este menej nakladna ;)

ukulela
13. aug 2021

Pozri, jedna vec je, že dávať vecne dary (poháre, setvisy atd) je prežitok. Pokiaľ to nie je na želanie podľa zoznamu od manželov, tak dostanú kopu pohárov, dve tri konvice atď. Dáva sa väčšinou obálka a daka maličkosť. Ja som tak to napríklad dávala vyrobiť prívesky s obrázkami mladomanželov a tiež bonboniéru s ich menami a dátumom na každom bonbone ku obálke. Ja by som na vašom mieste išla, pretože vás pozvali ako jediných priateľov a tým pádom tam naozaj asi medzi tvojím frajerom a mladomanželom bol nejaký vzťah na škole. Jak je to naozaj iba taká Záhradná párty, tak by som im možno ponúkla( keď nie peniaze) ak máš možnosť zohnať nejaké kvalitné dobré domáce syry alebo podobne na pohostenie.... alebo ako som už písala. V pohode Malý zaujímavý darček, ako ťta personalizovana bomboniera, alebo niečo podobné s myšlienkou, a keď tak ku tomu trebárs aj 20e do obálky. Trebárs k tej 20ke dať 20 štvorlístkov ako zásoby stastia alebo tak ... ja takéto kraviny vždy ocenim 😊 známym sme napr peniaze darovali v paradnych ponozkach ....

evkamotka
20. aug 2021

ked uz, bolo by fajn aby to pokrylo ich vydavky na pohostenie+nieco navyse. Ked sa vydavala kamaratka, dala som jej sama ako studentka 50e v r 2013,takze 8 rokov dozadu to bolo este viac. Ved 25 su len ich naklady na osobu.
Kedze je to len spolužiak a ste studenti+dodatkove vydavky na cestu, dajte 60e. Vecne dary nedavajte, ked si vyslovne povedali ze nechcu

autor
22. sep 2021

Na svadbe sme nakoniec boli, platili sme si cestovné náklady a ubytovanie, šaty sme využili z domu a vyrobila som im darčekový kôš na spôsob piknikového, kde boli rôzne talianske sladkosti, nátierky, čaje, šampanské, deka, fotorámik, sviečky, kvety, drevené dekorácie a venovanie, vyšlo nás to 19,50€. V záhrade mali jeden veľký stôl, kde sa odovzdávali dary a dostali vecné dary hádam od všetkých, cez taniere, obliečky, vysávač... že sme si až začali myslieť, že sme ten lístok o peniazoch dostali ako jediní, neviem či si mysleli že máme taký zlý vkus alebo takú dobrú finančnú situáciu, ale svadba bola fajn, tak sme to neriešili a myslím si, že sme to nakoniec dobre vymysleli, lepšie ako keby máme prísť o mesačný rozpočet a zistili by sme, že nikto finančný dar nedal.

cacianka
22. sep 2021

Super. Ten kôš má zaujal, len nechápem že cena spolu bola iba toľko. Aj ja som kreatívna, ale netuším ako by som to zvládla.
Vyriešili ste to na parádu👍

h2
22. sep 2021

Tiež ma zaujíma, ako sa Ti podarilo zmestiť do tej sumy. Veď pomaly len samotný prázdny košík toľko stojí. Nemáš náhodou fotku?

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evelynka86
24. feb 2022

ja som prekvapena, ze niekto v tejto dobe dava vecne dary... a duplom, ked napisali ze chcu hotovost.. ze vysavac 🙄

evita11223
24. feb 2022

kolko clovek moze tolko da, ono netreba sa kvoli tomu zbytocne zadlzit, kazdy ma uplne ine moznosti, takze ja by som sa s tym nejako netrapila a dajte len kolko vam neuskodi 🙂

cacianka
24. feb 2022

@evita11223 už je dávno po svadbe