Delíte si s partnerom výdavky na domácnosť?

ullala
8. júl 2011

ako mate porozdelovane vydavky v domacnosti? Kto kupi, ten to kupi, alebo idete takmer vo vsetkom na polovicku? Mne uz z tohto mierne hrabe, pomaly vsetko kupujeme s priatelom na polovicku, este mi aj pinda, ze vela benzinu spolu miname a co ja viem co este vsetko, vraj vela miname. Ale ved nema to byt nahodou tak, ze pokial je to pre nas, tak ma byt fuk, kolko minieme?

anjelicek26
8. júl 2011

@ullala - treba mat prehlad o vydavkoch, predsalen.

My mame s manzelikom dodnes rozdelene kasy, je to tak lepsie, kazdy vlastny ucet, teraz ked som na materskej (mam slusnu matersku a aj pridavky na obe deti z nemecka, kde som do porodu robila), tak mam na "starosti" len vydavky na deti, teda nejake oblecko, hracky, veci pre mna a Saskino jedlo do skoly, to je zanedbatelne. Samozrejme aj nejake drobne nakupy, tomu sa nevyhnem, tankovanie tiez niekedy na mna padne, aj ked väcsinou aj moje auto tankuje on...

Ostava mi dost na moje hobby, kadernicku a proste vsetko. Ked som chodila do prace, tak som tankovala sama a aj na nakupy sme chodili kto ma ako cas. A platila som skolku, to bola riadna palka. On plati dom a vsetky ucty okolo, telefon, voda, elektrika, poistky, poplatky, proste vsetko, on je v tomto fakt uzasny, nikdy nic nezmeska, ja som hrozna 😝 Nakupy velke momentalne plati on, chodime spolu, s deckami je to take narocne, ked toho treba vela. Ked kupujeme deckam sezonne oblecko, topanky, proste take veci co sa hned vysvihnu nad rozpocet, tak plati tiez, nenecha ma to platit 🙂 Zajtra navrhol vyletik do nextu dokupit Saske oblecko, lebo slecna vyrastla 😵

Hlavne jeden druhemu vobec nevycitame, ked si kupi nejaku novu technicku hracicku, oblecko, su to "jeho" peniaze. Neviem kolko ma momentalne na ucte a ani on netusi, kolko mam ja, je to fajn. Teda nie v style, ze si nieco tajime... ale take... je to kus samostatnosti? No a ked som na nule na ucte, tak to vie hned, hadzem psi pohlad, nech mi nieco posle xixi... to mi sice tiez okomentuje, ze na co som zasa pominala tolko penazi, ale nejaku odpoved ani necaka 😅 Len povie, ze kolko treba ;)

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikushka1
9. júl 2011

@ullala
my sme to s priateľom vyriešili tak že ked nám nabehne výplata dáme do obálky obaja rovnakú sumu a z toho sa potom platia spoločné výdavky(potraviny,kino,električenky,veci do domácnosti,výlety atd).ostatné veci si kupujeme samy(ak si chcem kúpiť niečo na seba tak si to platím zo svojho,ak si chce priateľ kúpiť nejaký technický zázrak tiež to platí zo svojho).a ak dačo ostane tak si to odložíme a potom niečo kúpime(na foťák sme si takto ušetrili)
nám sa tento systém veľmi osvedčil a určite pri ňom nehrozia reči typu ja som dala viac peňazí na domácnosť ako ty.
myslím že ono je to na dohode dvoch konkrétnych ľudí čo im vyhovuje

veonka
9. júl 2011

my ešte nie sme zobraní, ale sme spolu 6 rokov, žijeme v spoločnej domácnosti a s financiami je to u nás tak, že každý má účet kam mu chodí výplata a potom máme spoločný šetriaci účet s výhodným úrokom v poštovej banke a tam odkladáme obaja čo po zaplatení všetkých vecí ostane. Priateľ má typ účtu kde musí robiť všetky operácie osobne v banke, nemá k nemu ani platobnú kartu, takže väčšinou tam príde, všetko vyberie, nechá si na benzín a zbytok dá na ten šetriaci účet. Ja keďže mám internetbanking tak platím účty, je to pohodlnejšie z domova, mám prehľad o tom koľko tam je, čo treba zaplatiť, čo budeme kupovať, v obchodoch môžem zaplatiť kartou, keď treba vyberiem v bankomate hotovosť a na konci mesiaca ked niečo ostane, posielam to na ten šetriaci účet. Neriešime kto to zaplatil a či to bolo kupované pre toho či onoho, proste sú to peniaze spoločné. Nemali sme s tým nejaké problémy a obom nám to myslím vyhovuje. Treba si nájsť systém ktorý bude vyhovovať vám.

veonka
9. júl 2011

inak väčšie výdavky väčšinou plánujeme, resp. hovoríme o tom spoločne, a buď sa to "odsúhlasí" alebo nájdeme nejaký kompromis, ale vôbec nejde o to, že by sme si niečo zakazovali, len by som povedala, že stojíme o názor druhého, či sa vec oplatí a čo na to hovorí, čo by bolo lepšie a tak... 😉 snažíme sa čo najviac šetriť- pre budúcu rodinu 😵

usiko
9. júl 2011

my nie sme manzelia a mame to takto: priblizne 500 eur nam treba na mesiac na vydavky spojene s bytom a vsetkymi byt. platbami,jedlom, pitim, a dcerkou........takze kazdy da po 250 eur, teda ja platim z uctu a on mi da hotovost.....a ked este potrebujem,tak si pytam a da,...ale nepytam si ze velke sumy.......no a vlastne vydavky si platime kazdy sam...tiez nema ani jeden z nas informacie kolko ma ten druhy na ucte a tak......sice teraz bude leto tazsie,lebo ja nepojdem do prace, ale od septembra zase nieco popri RD zarobim, tak to bude vychadzat..... 🙂 ja osobne nie som za to, ze mat spolocny ucet a tam posielat vyplatu, lebo jednak mame kazdy vyplaty ine, a jednak kazdy mesiac su zarobky ine a jednak kazdy potrebuje svoju nezavislost.....a slobodu vo financovani si svojich vlastnych veci.... 🙂 amyslim,ze keby sme sa nahodou raz vzali,tak by to takto ostalo...teda uz sme sa o tom bavili a urcite sa to menit nebude.....akurat ked bude dcera rast tak sa ta suma navysi na mesiac.....

ttrrinitty
9. júl 2011

ahojte,my sme zobratí a fungujeme na spoločnom účte už odkedy spolu bývame,a vyhovuje nám to obom,podla mna by to tak malo byt,aspon to je moj názor,ked sa dvaja zoberú,alebo ked spolu majú dieta,je samozrejmé,teda aspon vo vadčšine rodín že skoro vždy zarobí viacej manžel,kedže manželka je na MD,a pol na pol no neviem,ale každému vyhovuje niečo iné 🙂 ,ale u nás to tak nikdy nebolo,od začiatku máme jeden účet kde chodili obe výplaty,vyplatilo sa čo bolo treba a z ostatného sa žilo,jedlo,kupovalo,výletovalo a šetrilo,neriešili sme veci typu "že na polovičku"žili sme spolu,tak peniaze boli a teda aj sú spoločné,bez ohladu nato kto kolko zarobil,a teraz ked som na MD je to tak isto a sme spokojní,nevyčítame si nič,kto čo chce si po spoločnom rozhovore dopraje ak vydá,ak nie vždy existuje nejaký kompromis 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bosoriak
9. júl 2011

@ullala Ma to byt tak, aby to vyhovovalo obom. Niekto ma dva ucty, niekto spolocny. Vzdy je to ale vec dohody. Nechcem strasit, ale su typy ludi, ktori stravia svoj zivot pocitanim nakladov na centy.. pokial ste v tomto velmi rozdielni, budete mat este problemy. Ja s manzelom sme taki ako ty - pokial proste nieco velmi chceme, tak si to kupime, obzvlast ak je to pre nas. Snazime sa setrit, ale zas nie za taku cenu, ze cely zivot stravim prepocitavanim nakupov a zapisovanim kazdeho vydavku.
Aby bolo jasne, nezaznavam nikoho, kazdy nech si zije ako chce, len si myslim, ze pokial sa stretnu dvaja velmi rozdielni ludia co sa zaobchadzania s peniazmi tyka, budu z toho problemy.
Musis sa s priatelom proste porozpravat, ako si to predstavujete a prist k nejakemu kompromisu. Drzim palce 🙂

elise
9. júl 2011

my máme jeden šetriaci kde si nechávame posielať pevnu sumu, priorita ide hypotéka, poplatky za bývanie, natankovani do plna obe autá malý škôlka oblečenie. jedlo máme vyhradene 400€ na mesiac to je 100 € na týžden zbytok podla potreby a mimoriadnych výdavkov.

ttrrinitty
9. júl 2011

@fidka79 presne tak pokial je jeden nezodpovedný,tam už potom pomoci nieje,myslím že v tom prípade by som si radčšej ponechala svoj účet....no naštastie to nieje náš prípad,v tomto sa maximálne zhodujeme a doverujeme si vo všetkom,manžel je čo sa financií týka by som povedala ešte opatrnejší ako ja 🙂 a automaty,alkohol ani cigarety pre MM neexistujú,skor hobby ako motorka a autá u nás idú,ale na tom sa vždy vieme rozumne dohodnút 🙂 samozrejme je jedno kto má ako podelené účty,ak sú obaja spokojní a zodpovední nieje čo riešit 🙂

ttrrinitty
9. júl 2011

@bosoriak áno máš pravdu sú aj také typy ludí,ktorí sú "skúpy na cent"a je to to najhoršie čo može byt,poznám viacej takých,ktorý si aj svojím detom odtrhnu od úst,nedoprajú si v zime ani len teplú vodu,či zapnút kurenie,nanajvýš v jednej izbe,a celý rok budú jest mastný chleba a peniaze si budú kopit 😠 ved áno,jasné netreba prebytočne rozhadzovat,ale ani základné veci si odopierat,my tiež šetríme,ale nie zapisovaním každého centu...je iné ak sa tak človek uskromní,preto lebo nato nemá,ale inak mi to príde sebecké...

mirka414
9. júl 2011

ach jaj my sa v manzelstve za nic ine ani len nehadame len ked mam ist do prace 😒 minule som skoro po mojom manzelovi nieco hodila lebo ma tak vytocila jeho hlaska:ty nemusis chodit do prace,ty chces chodit do prace! 😠 😠 no nezabili by ste ho za to?clovek mu chce pomoct platit ucty,do prace chodim len na 4hodiny v nedelu v case ked on ma spat s dcerkou alebo max. 2hodiny sa snou hrat a on bude este frflat...ja to mam vsetko uplne super ci uz pracu (som babysitterka)maminky deti nosia ku mne domov,popri tom sa staram o svokra a to mam tiez super opatrovatelsky prispevok takze sa snazim co najviac uctov poplatit sama a don chuan sa bude este oduvat 😀 😀 ucet mam svoj vlastny aj ked som zo zaciatku chcela spolocny teraz som tomu rada mam vacsi prehlad a moj tiez.
ja si myslim ze kazdemu by mala zostat mesacne urcita suma len pre seba svoje potreby,potrebne je o vsetkom diskutovat a potom sa to da.

martuska75
9. júl 2011

@veonka šetriaci účet je super, ale ak nie ste manželia pozor na to hlavne ak ty platíš gro réžie. Nechcem malovať čerta na stenu určite sa ľúbite, ked spolu žijete ale človek nikdy nevie čo bude za x-rokov. V SR Je to vraj s rozvodmi 50 na 50 a môete mať trochu problém.

martuska75
9. júl 2011

inak tiež máme dva účty, lebo nám to tak zostalo kvoli hypoteke a stav. sporeniu a je to fajn. Platime účty ako príde 😉 drobnosti a šeky väčšinou ja a ked všetko miniem tak mi mm dalsie presunie. Ale aj tak si myslím že je to lepší pocit mať svoj učet. Aspoň kvoli babským blbostiam, ktore veru chlapi nemusia riešiť, lebo by ho určite vykotilo že dam trebárs 100-ku za krem 😉 Ale nič sa nemože preháňať. 😝

sarzan
9. júl 2011

@ullala a co zivite? auto,byt,dieta? sbenzinom ist napoli no neviem...podla toho kto viac jazdi na tom aute-si vyrataj spotrebu na 1km a potom kolko si presla-toš,ale bude sa ti to chciet po kazdej jazde? asi nie...najomne by asi bolo vhodne napoli a dieta ak mas-to je dilema-ak si na materskej tak by bolo asi vhodne aby daval viac-rozdiel medzi tym co si zarobila ked si robila minus vyska materskej-cize matersku mas 200 zarabala si 500 o 300 by mal dat viac on alebo to odratat od toho najmu

sarzan
9. júl 2011

@ullala neviem ci sa oplati zakladat dalssi ucet-za to platis banke

ela2710
9. júl 2011

@ullala my nemame porozdelovane nic, nie sme zosobasení, ale zijeme spolu, doverujeme si a preto si obaja nechavame peniaze posielat na jeden ucet, zo spolocnych penazi platime najom, pozicku, telefony,auto, poistky, potraviny, veci pre maleho, no proste vsetko. Nikdy sme si peniaze ,,nepolkovali" - pride mi to zbytocne a hlavne zdlhave, stale si nakupy delit...ked tvorime rodinu, nevidim dovod aby si jeden od druheho nieco pytal, takze mame vsetko spolu 🙂 ale samozrejme neodsudzujem delenie penazi, i ked ja by som nemala nervy na nejake delenie, ale kazdy nech robi ako mu vyhovuje 😉

martuska75
9. júl 2011

@sarzan
@ullala nemôžem si pomôcť ale vyrátavať kto koľko jazdí a tak ... mi príde teda dosť divné. POdľa mňa aj ked si delíte výdavky sa to dá aj trochu normálnejším spôsobom typu - jeden zaplatí niečo a druhý zasa iné, nie?! A ak si doma na materskej tam už celkom nie je čo riešiť.

lili_mia
9. júl 2011

@sarzan v tatrabanke sa dá nastaviť, že ked obaja máte u nich účet, tak platíte iba za jeden

sarzan
9. júl 2011

@lili_mia nevedel som,ja som chcel zalozit detsky ucet slonik v csob,tam mas aj detsku poistku ktora kryje trvale nasledky,ale vieš ex zas nesuhlasila

sarzan
9. júl 2011

@martuska75 toto je tazka tema 🙂 lebo pre peniaze sa vadi 99% ludi ci už casto alebo menej casto

lili_mia
9. júl 2011

@sarzan musí o tom vedieť? či na to založenie treba RL dieťaťa?

sarzan
9. júl 2011

@lili_mia treba rl a ja v nom nebudem-som tam chcel posielat peniaze od narodenia nie pokial sa povlecie sud a keby surne potrebovala by si vybrala

lili_mia
9. júl 2011

@sarzan tak čo ja viem, tak tie detské účty, z nich sa nevyberá, tam vložíš a v podstate sporíš do urč. veku dieťaťa, pozri či bude lepšia vkladná knižka, klasická, možno aj k účtu si vieš založiť knižku

sarzan
9. júl 2011

@lili_mia 5 vyberov je v cene z csob bankomatu-to je v podstate detska knizka len je to ucet-peniazky prevedies pohodlne z domu

lili_mia
9. júl 2011

@lili_mia nejde mi do hlavy.. o čom súd? výživné? tam treba doložiť RL a pokiaľ tam nie si uvedený, tak súd ohľadom výživného ani nemá ako prebehnúť .. jedine že ty by si dal ju, že ťa odmieta uviesť ako otca a ty chceš

lili_mia
9. júl 2011

@sarzan jasné, už si spomínam .. vieš aj také, že ked prebehne súd, určia ti sumu, ale aj spätne? povedzme po roku určia, že 200 a ty musíš všetko doplatiť naraz? z ničoho nič bude mať pri sebe kopu peňazí

lili_mia
9. júl 2011

@sarzan nejde mi do hlavy.. o čom súd? výživné? tam treba doložiť RL a pokiaľ tam nie si uvedený, tak súd ohľadom výživného ani nemá ako prebehnúť .. jedine že ty by si dal ju, že ťa odmieta uviesť ako otca a ty chceš

sarzan
10. júl 2011

@lili_mia viem-3 roky mozu spätne,poslal som jej cosi aj bez toho,že som neni v rl-nechcem aby si poziciavala alebo co..ved hadam to ktosi uzna ked mam blocek