Financovanie domácnosti počas materskej

livia10
18. júl 2013

Ahojte maminky,
zaujímalo by ma ako to je u ostatných s financiami s partnerom, ked vy dostávate len rodicovský príspevok plus prídavok na dieta , cca spolu 220eur.
U nás partner ( nie sme manzelia), otec mojho dietata, zarábajuci cca 1000eur platí byt ( je len jeho mimichodom, pretoze ho nadobudol skor ako sme sa spoznali) tým myslím vsetky náklady na bývanie s energiami, spláca si uver a sem tam nieco kupi na jedenie. Ja platím poistky (sebe a dietatu), benzín, potraviny a snád vsetko, co sa týka násho dietata (strava, oblecenie, hygiena,...) miniem samozrejme vsetko....nevravím, ze on mu nikdy nic nekúpi ale zo zmrzlinky alebo cukríckov by asi dieta neprezilo ☹ A to vraj mozem byt rada, ze bývam zadarmo a neprispievam do bytu 😕
Preto by som chcela vediet, ci vám vasi partneri dávaju aj nejaké financie na dieta alebo ako to funguje inde, dakujem vám pekne. Lívia

svetluska82
19. júl 2013

@hajajanka no uvidim, tiež som kupovala zariadeni ja zo svojho, a to este chceme prerabat jadro v byte, co je cca 7 tisic euro. Ale asi nebude suhlasit. Skor si bude mysliet ,že ho chcem obrat o byt pri rozvode( rozvod sme zatial nikdy nespominali)

maca_p
19. júl 2013

@svetluska82 noooo, naco? aby ta jedneho dna nevypoklonkoval do nejakej ubytovne...
treba sa zabezpecit aj s rozumom. a to plati pre vsetky koceny, co sa nastahovali k partakovi 😀 .
hovori sa, ze ludia sa menia, zajtra do videnia 😉

simca06022011
19. júl 2013

@sofiasuf on je nejaky divny... tak prestan kupovat cokolvek.. kupuj sebe a synovi co vam treba, do domacnosti nic, na jedenie iba sebe a malemu.. nech si vari.. nech si kupuje kozmetiku, cistiace veci atd a uvidi sa, nech to kupuje.. peniaze nech ti nedava ked nechce, ale bude platit co treba.. inak nevidim jediny dovod na to aby ste boli spolu.. ked v podstate asi vam neklape nic... ked ti nechce dobrovolne dat 100EUR... a k vyzivnemu, to sa vysudi take na ake maju rodicia.... cize ak otec zaraba 1000EUR a mama ma 200EUR, urcite to nebude 100EUR... podla nakladov na dieta. DIETA ma pravo na rovnaku zivotnu uroven ako rodicia 🙂 uz som to tu niekde riesila v inej teme a takto som pochodila.. a tie co mi to pisali maju pravdu.

sofiasuf
19. júl 2013

@svetluska82 ja som s tym - polovica bytu na mna, aj hypo, vyrukovala velmi davno. ale odmietol. coz sa zase az tak necudujem, kedze mal negativnu skusenost z predchadzajuceho vztahu, kde ho baba poslala kade lahsie z bytu, ktory oficialne patril jej otcovi a on vrazil peniaze do prerabky a zariadenia. povedal, ze taku blbost uz nespravi...
holt, ja som povedala, ze mu z toho preplo a nie, ze sa len poucil.

svetluska82
19. júl 2013

@maca_p jasne, ved ja sporim si na svoj ucet, len mi pride take divne, aj jeho to skrie, zze na moj sporiaci ucet nema pristup. No porozmyslam nad tym..

simca06022011
19. júl 2013

@hajajanka presne
inak byt sa da predat a kupit druhy spolocny... ;)

hajajanka
19. júl 2013

@svetluska82 My sme ho spominali 🙂 Ale nie ze by sme sa chceli rozist alebo nieco podobne, proste sme si povedali, ze ak sa medzi nami nieco zomelie, tak nech je kazdy "poisteny", aby mal z coho vyzit. Ako vystraha mi je ta moja kamoska, ktoru jej ex nechal aj s dvomi (JEHO) detmi bez byvania, hovado jedno (sorry za vyraz, ale toto je clovek, co ma v zivote sklamal uplne najviac).

hajajanka
19. júl 2013

@simca06022011 Ano, aj toto je riesenie. Vies, ked si chlap necha byt, tak je to podla neho o.k. Ale ked chce zena alikvotnu cast, tak hned ho chce osklbat a pritom on je ten, ktory mysli na zadne vratka!

svetluska82
19. júl 2013

@sofiasuf no skoda, ze laska , ktorá dvoch ludi spoji tak potom prerastie k takemuto niecomu. Ja tiez pozeram aj na zadne vrátka, v dnesnej dobe je to hroza. A to vsetky peniaze minie mesacne? Alebo si dáva do ponožky, na horsie casy? A preco ste sa nevzali?

maca_p
19. júl 2013

@svetluska82 tak vies, len za aku dlhu dobu budes schopna si nasetrit na adekvatny byt/dom?
my sme to vyriesili takto. co je jeho, to je jeho a bude nasich deti a toto spolocne je nase spolocne. cize aj keby sme sa rozisli, tak mame obaja zabezpecene kvalitne byvanie. co sa mozeme pobit, tak to akurat s autom, lebo ja so starou rachotinou neodidem, len s nasim novym autom, kede ja budem zabezpecovat hlavnu logistiku deti. teda hypoteticky... 😀

sofiasuf
19. júl 2013

@simca06022011 no veru, uz to k tomu aj zachadza. normalne na nom vidim, ze ked navarim, tak sa toho velmi ani nechce dotknut, ze ved on jedol v praci a potom si kupil bagetu, ze necha nam. no veru cele divne... ☹

simca06022011
19. júl 2013

@hajajanka presne, my ani svoj byt nemozeme mat.. ja som s priatelom uz 9 rokov, o spolocnom ani rec nemoze byt, proste sa nevieme dohodnut, ked som povedala, ze si kupim vlasny, ved obaja pracujeme aj ked na jednom "projekte" ale hadam si obaja zasluzime to iste, tak som najhorsia a iba o peniaze mi ide a bla bla.. pritom iba by som rada mala klud, prisla do svojho a nebala sa ze sa jemu nieco stane a ostaneme s malou na ulici, lebo vsetko patri jeho rodicom... a taktiez ma nebavi pracovat a zlepsovat stale cudzie veci (a pytat si na to povolenie...). Krik bol aj za to ked zistil, ze mi chodi na sporiaci ucet ista suma mesacne... (tak ako ma kazdy druhy clovek stavebne, ja si odkladam uz roky tiez.. on nema ani len osobny ucet, ani cent nasetreni...)... v takej neistote a cudzine sa neda zit, neodporucam nikomu, postupne to cloveka uuuplne oblbne a citi sa neschopny a pritom sa iba prisposobuje, niekomu koho "lubi".

svetluska82
19. júl 2013

@maca_p no zatial sa rozvádzat nejdem 😀 Ale má celkom dobru pracu, takze hypo by nemal byt problem... U nas je problem ten, ze manžel kupil 2 izbovy byt a byvaju tam svokrovci, a my byvame u svokrovcov v 3 izbovom byte, ktorý vraj bude nas az ked manžel splati uver. Tak asi tak....Trosku domotane 😖

hajajanka
19. júl 2013

@simca06022011 Dedit budu jeho deti, toto mas iste 🙂 Ja by som mu polozila otazku, ci jemu nejde o peniaze a predovsetkym o ne? Na vyske sme mali prednasajucu jednu super advokatku a ta nam teda rozpravala, ako dopadli mnohe zeny a vystrihala nas, aby sme nedopadli rovnako 🙂

simca06022011
19. júl 2013

@hajajanka ved to viem, lenze problem je to, ze on nema nic.. okrem vysokeho platu... absolutne nic. Vsetko kupuju jeho rodicia. No ja niesom ekonomicky negramotna, takze viem co a ako a myslim nie na "zadne vratka", aby som mohla odist alebo daco, ale na to aby nam nic nechybalo, aby to bolo trochu spravodlive, pretoze ja vlasne robim vsetko "na neho". Ale to uz je ona tema :P

cecil36
19. júl 2013

@hajajanka to s tym bytom nemozes pausalizovat. Je rozdiel ak si muz vezme 100% hypo mesiac pred svadbou a je rozdiel ak ho ma uz takmer splateny resp dal vysoku akontaciu a ostavaju mu co ja viem 2-3 tisicky do uplneho splatenia. V druhom pripade nevidim dovod zapisat manzela- manzelku na list vlastnictva k bytu, ktory som si financovala sama alebo on sam. My mame s mm obaja vlastne byty a nevidim dovod dat sa zapisat na ten jeho len z vypocitavosti,. ze by som nemala kde ist byvat. Ine je rvy pripad alebo to co pise zakladatelka, ze pocas materskej ju odmieta zivit.

sofiasuf
19. júl 2013

@svetluska82 ma nieco nasetrene. jeho odpoved na to - ved mam aj ja nasetrene. aspon, ze tak.
nuz nevzali sme sa preto, lebo sme to nikdy tak nejak extra neriesili, ze najprv svadba, potom dieta. v podstate dietatu sme sa ani jeden nebranili, tesili sme sa nan. co sa tyka starostlivosti o maleho, nemozem na neho kriveho slova povedat.
a ani jeden sme nemali potrebu, ze hups, teraz je dieta na ceste, rychlo svadba. ale ratala som s tym, ze ked trosku podrastie, tak sa jedneho dna vezmeme, aby sme boli aj oficialne rodina. preto som aj suhlasila, aby mal maly jeho priezvisko, prislo mi to prirodzene. ked som ratala financie, ako vyjdeme pocas RD, nikdy nenamietal, ze ratam dokopy, proste nic take, ale zas ani to nejak specialne nerozoberal a ja som to brala ako jasnu vec, ze budeme fungovat ako normalni rozumni ludia, ktori sa dokazu na takejto zakladnej veci dohodnut. s takymto pristupom som veru neratala, aj ked znamky lakomstva u neho boli vzdy, ale nie, aby to bolo az takto.
holt, s takymto pristupom, teraz veru neviem.........

hajajanka
19. júl 2013

@cecil36 Ja to nepausalizujem. Ale ludia, ktori spolu ziju, by sa mali snazit zabezpecit sa rovnako a nie aby jeden pri pripadnom rozvode zostal na ulici, napriek tomu, ze do spolocneho byvania investoval dost vela penazi a casu. Ved ked posle zenu na ulicu s holym zadkom, tak ohrozi svoje deti, nie cudzie.
Ked mate kazdy vlastny byt, tak nie je co riesit, si z tych mala stastnych v tomto ohlade.

cecil36
19. júl 2013

@hajajanka ja som toho nazoru, ze co si kto nadobudne pred manzelstvom je jeho, co si nadobudneme spolu je nase spolocne a ked sa rozideme, rozvedieme tak sa to spolocne deli fifty fifty 😉

schvarzy
19. júl 2013

U nás to funguje veľmi jednoducho, moje peniaze sú moje peniaze a manželove peniaze sú NAŠE peniaze 🙂 ...a funguje to veľmi dobre :D

libka1
20. júl 2013

@schvarzy keby ste to mali naopak, tiez by to fungovalo dobre? 🙂

biba04
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pavlinakol
2. aug 2013

my toto s mm absolútne neriešime..odkedy sme sa zobrali, máme jeden účet, na kt. ale chodila iba moja výplata ked som robila a teraz rodičák..z toho účtu sa platí všetko, hypo, energie,poistky,telefony..on má výplatu v hotovosti,lebo to má také všeliaké ako to v dnešnej dobe chodí..takže zamestnávateľ mu to dáva na ruku..mm príde, šupne výplatu na stôl, zoberie si pár eur a zo zvyškom hospodárim ja..keď potrebuje, zoberie si..má ešte jednu prácu, tie peniaze mi zase dá,iba keď robí nejaké fušky pomimo, to si necháva ale z toho tak či tak financuje opravy aut, udržby a tak..nechápem takých chlapov,čo toto riešia..ja som mu hned na začiatku povedala,že ked od neho raz budem počuť,že ma živí,tak ide na RD on a ja idem robiť,lebo ja som dovtedy zarábala viac ako on v dvoch prácach..ale on to vôbec nerieši..vlastne nemá ani potuchy,čo stojí domácnosť,iba sa vždy začuduje,ked mu poviem,koľko sme minuli za mesiac zase..ale inak v pohode, mne nikdy nefrfle aj keď dám 30eur za kaderníčku alebo si niečo kúpim, takže ako to tu čítam tak mám vlastne skvelého manžela 🙂

nessi01
2. aug 2013

tazky pristup, ale mozno vztah k rodinnemu rozpoctu a financiam odraza do istej miery aj vztah k rodine ako takej. Ja uz pracujem, takze mame s partnerom podelene fixne vydavky - on hypoteku, elektrinu, kablovku a auto, ja skolku, najomne, vydavky na potraviny, drogeriu a podobne neriesime - kto kedy ide nakupit nakupi zaplati zo svojho, ak su vacsie sumy, tak prehodnotime. Inak je to samozrejme hlavne o komunikacii, aby jeden partner nemal pocit, ze mu na povedzme osobny zivot zostane menej peniazkov. Pocas rodicovskej ked som bola doma platil vsetko partner, z rodicovskeho som zatiahla nejake potraviny, veci pre maleho apod., ale vidim ako normalne, ze ked dvaja ludia funguju ako rodina, tak je prirodzene, ze sa o veci delia a to, ze ty si doma s malym predsa neznamena, ze nic nerobis! zakladny problem v chapani rodicovskeho prispevku ako jedineho prijmu zeny je podla mna v tom, ze muzi si neuvedomuju, ze ich vyplata je zaroven vyplatou ich partnerky, ktora starostlivostou o dietatko umoznuje partnerovi chodit do prace. Inak sukromna skolka stoji tak 450 eur, to by bola ina odmena za starostlivost o dietatko co poviete maminy? 🙂

simona1981
27. sep 2017

@hajajanka S tou tvojou teóriou ohľadom bytu nie celkom súhlasím. Ak je byt tvoj už pred manželstvom a po svadbe prepíšeš polovicu na manžela, nebojíš sa, že v prípade rozvodu nebudeš mať s deťmi kde bývať? Vieš, keď predáte byt a dostaneš iba polovicu, ledva si kúpiš jednoizbák.
Kamoška niečo podobné urobila, akurát ona mala byt od rodičov. No chcela, aby bolo všetko spoločné, prepísala polovicu na neho. Áno, kupoval tam občas nejaké zariadenie, ale to sa opotrebuje a z toho nie je nič. Ale byt má stále svoju hodnotu.
A čo myslíš, ako to dopadlo? Pri rozvode nielen, že žiadal svoju polovicu (musela ho vyplatiť z predtým vlastného bytu), no nárokoval si ešte aj to zariadenie. Dievča malo vlastný byt bez úveru a dnes vďaka svojej dôverčivosti platí vysokú hypotéku na byt od rodičov. Tí sa s ňou už roky takmer nerozprávajú, pretože na ten byt jej šetrili celý život.

saslavka73
3. aug 2019

@sofiasuf Však to je jednoduché. Zoberte sa a on nech napíše polku svojho bytu na teba a ty polku svojho na neho. No ja by som tiež nekupovala dvere do cudzieho bytu a ani by som od neho nechcela aby mi kupoval dvere do môjho bytu. Prečo ste ho nekúpili spoločne? Lebo ste špekulanti obaja.

saslavka73
3. aug 2019

@victory1 Máte to tak preto lebo vlastne nie ste rodina. Každý z vás je samostatná bunka. Otázka je čo by sa dialo keby jeden z vás prišiel o svoj príjem.

victory1
3. aug 2019

@saslavka73 to je diskusia z roku pana🙈..jasne,se je to tak,lebo nie sme manzelia...a ver tomu,ze keby jeden prisliel o prijem,tak druhy sa o neho postara👌