Po rozpade vzťahu platím úver a aj náklady za byt. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
20. mar 2022

Dobrý deň,

s mojím bývalým priateľom - otcom môjho dieťaťa sme si zobrali hypotéku. Pred skoro štyrmi rokmi od nás odišiel. Náklady na bývanie som platila ja. On platil hypotéku. Byt je jeho a aj môj. Tak isto hypotéka.

Pred viac ako rokom odmietol platiť úver, lebo ja mám priateľa. Od minulého roka platím všetky náklady ja. Aj úver platím. On neprispieva ani eurom. Keď som sa opýtala, tak ho mám vyplatiť. Že jemu je jedno ako to budem platiť. On má kde bývať. Z môjho platu to je nemožné a ďalší úver nepripadá do úvahy. A predaj - tiež nie.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

s bývalým partnerom vlastníte byt v podielovom spoluvlastníctve a z hypotéky ste zaviazaní spoločne a nerozdielne.

Podľa § 142 odst. 1 Občianskeho zákonníku platí, že: "Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. "

Z uvedeného vyplýva, že jedinou možnosťou je zrušiť podielové spoluvlastníctvo, a to najlepšie dohodou, v ktorej byt bude vo výlučom vlastníctve jedného spoluvlastníka a druhý spoluvlastník bude zo svojho podielu vyplatený. Ďalšou možnosťou je predaj bytu. Inú možnosť zákon nepozná, ak nepočítam rozdelenie veci čo predpokladám, že je vo Vašom prípade nemožné.

Váš bývalý partner má ako podielový spoluvlastník nielen práva, ale aj povinnosti. Mal by sa teda napr. podielať na nákladoch spojených s bytom aj za situácie, že v byte nebýva. Taktiež by mal platiť hypotéku. U hypotéky je však problém ten, že ak prestal platiť, ani súd ho nedonúti prispievať na splátky. Až keď hypotéku Vy uhradíte v celej sume, môžete po ňom žiadať primeranú čiastku zaplatených splátok.

V prípade záujmu o právnu konzultáciu alebo právne zastúpenie ma kontakujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz