Financovanie domácnosti

impulse3
28. aug 2022

Ahojte, mam otazku, ze ci je v poriadku nasledovna situacia.
Manzel plati hypo, najom, energie, vsetko ohladom auta (kupa, poistenie, nafta), nabytok, TV a proste vybavenie bytu, sem-tam dovolenku/vylety, 90% potravin (vratane potravy pre dieta). Ma priemerny plat plus nieco nasetrene. Ja som na RD, tiez mam nasetrene. Ucty mame oddelene. Vlastne moje jedine naklady su oblecenie pre dieta (velku cast nakupia stari rodicia) a oblecenie pre mna. Manzelove naklady teda vysoko prevysuju moje. Nemala by som mu prispievat nejakou castou, aby to bolo trochu spravodlive ? Uz mi to aj tak nejak opatrne naznacil, ze na financovani by sme sa mali podielat obaja... Pred RD som to tak robila, no mam tak nejak zafixovane v hlave, ze to ma tahat manzel pocas RD.

0silvia0
28. aug 2022

@impulse3 ved ste manzelia, mate spolocne deti, jednu domacnost. Co si chcete preboha jeden druhemu prispievat? Ved ste rodina. To co odlozis z rodicaku je tiez vase spolocne. Ja toto nechapem, fakt nechapem. Ved ked pojdes do prace, tvoje peniaze z vyplaty budu tiez spolocne tak ako su teraz tie jeho. Co riesite? 🤷‍♀️
Ked jeden z vas ochorie, bude dlhodobo pn, tak co? Ako budete preratavat kto co z pnky zaplati?

deti95060810
28. aug 2022

je to úplne Ok... mne mm dáva výplatu a viac sa nestará... vraj to viem s peniazmi lepšie ako on.....len zavše pozrie koľko som ušetrila a je spokojný...

zuzanka.zuzu
28. aug 2022

je v poriadku vsetko co vyhovuje obom. vo vasom pripade to ocividne muzovi zacina vadit... je uplne jedno co povedia zeny na konovi ked muzovi to vadi 🙈

zobaka
28. aug 2022

nie si uz dlhsie na rodicovskej dovolenke? ak sa blizi vek 3 roky dietata popozeraj sa po nejakej praci, ja som si pocas rodicovskej privyrabala, aby sme mali nieco naviac

sissy27
28. aug 2022

@impulse3 tak snáď neoplieskaš celý rodičák na handry 🙄 keby si sem-tam naplnila chladničku, zaplatila výlet alebo natankovala plnú nádrž, tak by sa muž nemusel cítiť ako bankomat.

vanda323
28. aug 2022

@deti95060810 To máte fajn ja na to že som žena dá veľmi hanbím,môj manžel platí všetko ja mu na nič nedávam ani cent ešte keď niekde idem opýtam ho peniaze 💸😂😂😂

caroline_
29. aug 2022

@vanda323 u nas je to rovnako, proste tak to mame nastavene,on zaraba ja robim vsetko ostatne, zijeme na mieste kde nie je velmi praca, a takto nam to vyhovuje,dokonca muz povedal ze nech som radsej doma,vsetko je v poriadku ak to tak vyhovuje obom

belllinka
29. aug 2022

@caroline_ a ked sa rozvediete? Myslis, ze si po rokoch doma najdes len tak pracu? Alebo co ked ostane dlhodobo pn?

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
palicka
29. aug 2022

Rovnako, účet mame spoločný, dve karty. Mna zarazila potrava pre dieťa. Snáď strava?😜 Potravu kupujeme zvieratkam

ivkarel
29. aug 2022

@palicka potrava je stále lepšie ako otrava 😅 (zly vtip, viem 🙃)

dadis
29. aug 2022

Podla zakona su vsetky peniaze spolocne. Ziadne take, ze ty si setris a su to tvoje peniaze. Su to vase spolocne peniaze a muz plati hypo a vsetko z vasich penazi (takze vycitky nemusis mat). Najlepsie je spojit ucty, aby ste obaja mali prehlad nad prijmami, vydavkami, zostatkoch, setreni a financne rozhodnutia robili spolocne.

elizabet173
29. aug 2022

@caroline_ keď vám to vyhovuje obidvom, prečo nie. Ale treba myslieť aj dopredu, deti raz vyrastú a ty budeš mať po rokoch doma v strednom veku problém sa zamestnať. Raz príde aj dôchodok, aký bude? A bohužiaľ, 50% párov sa rozvádza, ak by sa ti také niečo prihodilo, si zabezpečená? Ak áno, tak je to OK, ak nie, treba na ti myslieť teraz

anjelicek26
29. aug 2022

Ved je to len docasna situacia, coskoro pojdes do prace a tie financie si rozlozite lepsie... u nas muz zaraba nepomerne viac, plati energie, potraviny, poistky, auta idu cez jeho firmu, benzin, dovolenky... hypoteku nemame nastastie uz dlho... ja platim reziu okolo deti, kruzky, skolu, telefony, oblecenie, vylety... Ono sa to nezda, ale aj to sa pri 4roch detoch nazbiera na slusnu sumu mesacne...nikdy sme ale financie neriesili uprimne, ja som rada za oddelene ucty, ma to svoje vyhody, len rozdiel je asi v tom, ze obaja mame pristup na ucet a kartu toho druheho...

Ked muzovi zacina situacia vadit, netreba, aby si zacala ty s mini rodicaku nieco platit - ale treba zvysit prijem domacnosti, teda ist do prace... muzovi sa necudujem, ze zacina trosku stresovat, energie sli hore o 40%, potraviny o 30%, benzin pomaly dvojnasobny oproti roku pred tym... takze naklady isli hore paradne na "zivot"...takze z toho, co zarobi, ostava omnoho menej ako kedysi ako rezerva... muz rozmysla rozumne, proste si nad tym sadnite a porozpravajte sa, ako by sa to dalo realizovat...ci brigada cez vikend (ak je dieta malicke) alebo nastup do prace (jasle, opatrovatelka, skolka) podla veku dietata.

jarka212
29. aug 2022

@0silvia0 no presne - po prečítaní prvých riadkov, čo všetko platí jej manžel, som si pomyslela a čo platíš Ty? ja neviem - niektoré ženy, že muž je čo ? dojná krava? netreba kupovať toľké handry sebe a dieťaťu, keď ešte teda ste doma, a radšej nakúpiť potraviny a tak odbremeniť muža. a nie že všetko ťahá muž, ja som išla do práce a dcéra do jaslí, keď mala 1,5 roka, nemali sme žiadne úvery, dokonca dom bez hypotéky a nečakala som doma, že nech všetko platí muž...

lenkakravcova
29. aug 2022

@impulse3 opýtaj sa ho, ako si to on predstavuje, že čo by si mala / mohla platiť ty.
Ja osobne mám tiež celý rodičak na oblečenie, potreby pre deti a svoje oblečenie. Ale zvýši sa mi mesačne okolo 200€ - takže to šetrím a keď treba, pošlem na rodinný účet z ktorého platíme rodinné výdavky.
Napr naposledy sme takto platili okná a iné na dome, tak som posielala okolo 2tis, čo som za rok našetrila.
Môj rodičak teda sčasti slúži ako taký poistný sporiaci účet. 😀

vlado818
29. aug 2022

Nie nieje to v poriadku. Precitaj si vetu: ja mam nasetrene. On neusetri nic ty ano. Takze po spravnosti byt je jeho,vybavenie tiez aj auto. Lebo toto mi dava logika. Ty mas nasetrene on ma hnutelne veci.
Ale pokial je chlap stym ok neriesil by som.

mariet24
29. aug 2022

@impulse3 my máme tiež oddelené účty ale fungujeme spoločne, žiadne moje tvoje. Muž poplati všetky účty a míňa sa jeho výplata, keď sa minie ideme z môjho účtu, čo ostane odkladáme ako rezervu, prípadne na dovolenky, keď treba nieco porobiť, opraviť.... Každý zvlášť si nešetrime...

konikkon
29. aug 2022

@impulse3 ste manželia, všetky jeho zarobené peniaze sú vaše spoločné. Manžel financuje domácnosť z vašich peňazí, nie z jeho.

kubkovamama
29. aug 2022

@impulse3 z rodicaku moc rovným dielom neprispejes,druhá vec je,že každý mesiac 400€ cca minies iba na handry pre dieťa a seba??My máme každý svoj od slobodná,ale mame appku toho druhého v mobiloch,keďže môj nevie hospodáriť.Plus spoločný a firemné.Dohadujeme sa o všetkom spoločne,ale.u nás je iná situácia,sme.rozvedeni,deti moje,jeho,povedali sme si,že to chceme spoločne a každý máme prehľad.Moj tiež platí hypo,auto,atď,šak jasne,keď maju muži radikálne vyššie ohodnotenie,môj príjem by nestačil ani na hypo.Deti a veci do domácnosti financujem ja,väčšinou o tomto už nevie,sú to bežné položky a načo mu budem hlásiť ponožky pre chalanov a šampóny.Takisto mu nehlasim super krásny kabát,ktorý proste musím tento rok mať.😂ale.nie,srandujem,ale niektoré ženské radosti.mu neoznamujem.Za ďalšie ale pracujem doma a pomáham aj jemu čo to dá.Kedysi sa mu nedarilo,veľkú časť výdavkov som ťahala ja.Ono nie je dobré zas komplet všetko nechať na muža,lebo šak ty si na rodicaku.Obcas tie potraviny by si mohla,naftu sme napr.na striedačku,komu akurát vyšla cesta.A určite by mi vyčítal celý babsky rozpočet na oblečenie.Nepoviem keď raz do roka uletíš na nejakej kvalitnej veci čo ponosíš ešte roky,ale veď ani dieťa nepotrebuje toľko oblečenia.Bud si to odkladaj alebo prispievaj.

nely1704
29. aug 2022

@impulse3 autorka sa nepyta na to, či má spojiť účty. My tiež mame spoločný ale ak im to vyhovuje inak načo tolko reči .... ?

Autorka. Ak neplánujete spojiť účty AK VAM TO TAK VYHOVUJE podľa mňa by si mu mala prispieť. Ci už len natankovanim, väčším nákupom ... sama si napísala, že všetko ťahá a tvoje peniaze sú tvoje vreckové... všetko je drahé a možno by sa mu potom ľahšie dýchalo. Keby si bola Ty v jeho situácii, tiež by ta to potešilo

impulse3
autor
29. aug 2022

No proste cely rodicak miniem. S financiami to asi velmi neviem...

omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
29. aug 2022

doteraz som nikdy nepochopila tú spokojnosť žien totálne závislých na chlapoch. Absolútne bez budúcnosti a vízie vlastnej nezávislosti

0silvia0
29. aug 2022

@impulse3 tak 400 euro na oblecenie mesacne neminiem mesacne ani ja, co chodim do prace a mam velke deti. Ak by bol rodicak 200 euro, chapem ze ho minies na handry. Za 400 euro mesacne kupis len oblecenie pre seba a dieta? Lebo tak to pises v uvodnom prispevku.

bodkolienka81
29. aug 2022

@impulse3 podla mna je to super, ked viete vsetko poplatit z jedneho prijmu, rodicovsky by som odkladala na "neocakavane" rodinne vydavky (urcite to neminula na handry). Nasetrene peniaze tiez nechala na rezervu.
Tak to aj komunikovala s muzom, vela rodin ide na doraz a potom to tak vyzera...

zuzanockamt
29. aug 2022

@impulse3 Podľa mňa to nie je v poriadku. Chudák muž, musí sa cítiť ako oslík, otras sa. A ja na tvojom mieste by som mala výčitky svedomia, že ho využívam.

anjelicek26
29. aug 2022

Ono si hlavne treba uvedomit, ze ty mas 400e mesacne " k dispozicii na cokolvek uznas za vhodne", otazka je, ci aj on ma tolko "volnosti", alebo len ucty plati a nic neostava a nema si s coho pokupit oblecko, skocit na kavu, dopriat nejaky rozmar... potom uplne chapem ten jeho vnutorny narastajuci pocit, ze je to cele nefer...

rachelkk
29. aug 2022

Keď ti vyhovuje vycuciavat manžela .tak to nechaj tak ako to je. Mne by nenapadlo si rodicak nechať pre seba . Mám aj prácu popri rodičovskej .

rachelkk
29. aug 2022

Len aby si zas niekto nerobil srandu ...