Pomohli by ste známej s deťmi, ktorú manžel finančne nezabezpečuje?

michaella4
6. feb 2016

Ahojte,som tu už dlhšie,ale kvôli tejto otázke mám nový nick☹Takže v skratke,mám známu,je vydatá,má chlapca školáka prváka a dievčatko,ktoré nevzali do škôlky,RP jej skončil v jan2016.,býva na dedine u svokry v jednej izbe,vých.Slovensko,možnosť zamestnať sa v okolí je takmer nulová.So svokrou nevychádza dobre,o deti sa stará výborne v rámci svojich možností. Jej manžel pracuje s mojim v Nemecku,posiela jej 150e mesačne+má prídavky na 2deti cca 40e.Sám pritom minie zvyšok výplaty na seba ,čo je asi 800-900e,možno viac,neviem presne.Baba žije veľmi skromne,neviem,či vie koľko muž zarobí a minie,skôr nevie.Ona má sen,že on zarobí a kúpia si vlastný domček,on míňa na cigy a chlast.Svoje deti majú veľmi radi,aj my ich máme radi ako priateľov,ale je nám ľúto hlavne detí.Už sme im aj skúšali dohovoriť nech sa pozbierajú,majú čosi po 30-tke a stále sú v tej jednej izbe aj s deťmi.Doteraz robil on na Slovensku,len môj chlap ho zobral k sebe do roboty,nech si pomôžu.Čo sa týka nej,je to jednoduchá dedinská baba s dobrým srdcom,do práce by išla,ale nemá jej kto postrážiť deti,ani svokra nechce,asi začne robiť aktivačné práce na dedine.V tej dedine nemá ani kamošky,ani jej rodina jej nepomôže.A tomu prváčikovi sa začali v škole posmievať,že nosí obnosené oblečenie.Ani ja jej nepomôžem,max jej pošlem nejaké oblečenie po deťoch,bývame od seba asi 30km.Tak vás chcem poprosiť ak máte nejaký nápad,alebo možno skúsenosť,aby ste napísali.Alebo sa nemáme do nich starať?Keď nám je ľúto detí☹...Dala som to ako otázku,lebo nechcem písať konkrétnejšie,chcela by som počuť nestranný názor ďalších osôb.Ďakujem.

intrograla
6. feb 2016

To vyzera skor na nejaky problem v ich manzelstve. Niekto je tam asi sebec. To si musia vyriesit sami medzu sebou. Nestaraj sa do nich, dke bud mamicke oporou a povzbudenim, ak savbude chciet vyrozpravat. Vlastne nazory predkladaj velmi citlivo 🙂

silaviat
6. feb 2016

keby peniaze nemali a snazili sa poviem ano pomoz..ale oni peniaze maju len on ich mina na sprostosti a ona si nevie spravit doma poriadok-nestarj sa lebo za dobrotu na zobrotu..pokial ona nechce nic zmenit tak nech si taky zivot zije..uz ste pomohli a to tym ze jemu ste nasli lepsiu pracu a i napriek tomu si nepolepsili,,, je to tazke ale nemiesaj sa do ich zivota

sissy27
6. feb 2016

nie žeby som nebola ochotná pomôcť, ale tejto žene nepomôže, ak jej niekto dá peniaze, veci pre deti... lebo sa naučí len toľko, že veď nejako sa to samo vždy spraví, ona nemusí nič len smutné oči spraviť a natiahnuť ruku... a jej podarenému manželovi to bude len vyhovovať, pretože má o starosť menej...
ona potrebuje otvoriť oči a poriešiť si vzťah s manželom - ako to, že jej posiela len 150€ ? a tých 800€ je dúfam zvyšok po zaplatení nájmu, poistiek, stravy, splátky na auto a neviem čoho ešte všetkého, lebo kvôli 1000€ zárobku neviem či treba ísť až do nemecka... tvoj manžel ak som dobre pochopila tak funguje v práci s týmto výkvetom - to mu nevie nejak po chlapsky dohovoriť?

rheuska
6. feb 2016

Podla mna sa nie zbytocne hovori: Nehas co ta nepali. A hlavne s tejto situacii. Oni su obaja presne tam de chcu byt. Ak by sa chcela kocka osamostatnit tak az tak by sa jej dalo pomoct. Momentalne nijako. Bohuzial tie deti za to nemozu, ale bohuzial niekto sme si nevyberali, no tieto maju smolu.

hradnapani
6. feb 2016

skor by som to nechala na chlapsky dohovor - ked ho tvoj muz zobral do roboty. Ale financne asi nie, pokial teda nemas na rozdavanie a neocakavas peniaze spat. Na druhej strane, ak by si ju financne podporovala, strati motivaciu zmenit svoju situaciu.

sense
6. feb 2016

Financne nie ale skor by som jej pomohla vybavit vyzivne na deti a na nu ako manzelku, oni nie su na tom financne zle ...len im vyhovuje zivotbakym ziju

prasiatko30
6. feb 2016

poradit jej aby zbalila deti, zbalila seba a vybrala sa za muzom - nech si prenajmu byt a zacnu zit tam spolu - i ked za 1000€ budu asi na zaciatku dost zle ale chlapisko si aspon uvedomi ze ma rodinu a baba ze ma chlapa

katrin21
6. feb 2016

no, ak jej nedava peniaze, ona si moze dat sudom stanovit vyzivne na seba aj deti, aj ked su manzelia a normalne spolu ziju.. Ona ma vyzivovaciu povinnost na manzelku a aj na deti... takze hned by dostavala viacej , ako smiesnych 150E.. naco ide niekto robit von, ked vsetko rozhajdaka a zene posle 150E??? to mohol aj doma zostat a brigadovať..... je to smiesne a smutne zaroven.
TAkze ako jej pomoct? skusit jej otvorit oci, viacej urobit nemozes. Ak tvoj manzel vidi, ze on v Nemecku peniaze neodklada, ale mina, treba jej to povedat, nech si nestavia vzdusne zamky, ale viacej spravit velmi nemozes... max. jej pomoct najst pracu a nejake ubytko, aby sa osamostatnila.. Nic viac.. a aj to musi ona sama chciet, otazne je, ci by chcela, niektore jednoduche zeny, ako si napisala, ze ona je, nemaju odvahu na zitie svojho vlastneho zivota a citia sa zavisle na muzovi, aj ked je opat otazne, aka je to zavislost, ked vlastne jej ani peniaze poriadne nedava...
Ak ma ona rodicov, moze odist k nim, lepsie ako hentak zit.
Otec rodiny sa sprava inak, nie takto.

mamulka211
6. feb 2016

Mozes jej akurat povedat kolko naozaj zaraba jej manzel nech si to s nim riesi. ak je hlupa a nevie si dupnut tak bude trpiet.

jamabe
6. feb 2016

Akože ona nevie, koľko on v Nemecku zarobí?? Alebo si myslí, že on ten zvyšok šetrí? A to ju nezaujíma, že či on má nejaký šetriaci účet - a prečo ona ako manželka ten účet nikdy nevidela? Či si myslí,že šetrí do ponožky? Napísať, že tá baba je jednoduchá je asi veľmi lichotivé... 😝
Určite jej nepomáhať finančne! Dohovoriť, vysvetliť - to áno. Ale nič nedávať. Peniaze jej má dávať muž, nie ty ani nik iný...

evittam
6. feb 2016

@michaella4 No v podstate súhlasím s dievčatami a hlavne to naozaj v DE zarobia tak málo - že okolo 1000,- Eur? No neviem čo tam robia a podobne ale môj partner tiež robí v DE a za takéto peniaze by od rodiny tak ďaleko nešiel. Zarobí omnoho viac....to len k tým financiám. A hlavná rada je - fakt radšej sa nestarať...ak si sama nevie spraviť poriadok.... 😉 A dávať vlastnej žene-partnerke, ktorá nepracuje lebo nemôže len 150,- Eur pri dvoch deťoch - no tak to je pekne smiešne až úbohé.....

luciferkax
6. feb 2016

zrejme by som kamoške dohovorila, ked sa muž nestará, nech si dá určit výživné súdom, nemusia sa rozvádzať, len skártka, manželku aj deti musí manžel živiť, určia výživné podla výšky platu.....

cervenaruza123
6. feb 2016

@michaella4 Ako kamoske by som jej dohovorila, nech si nedava skakat po hlave, ale nech manzelovi normalne povie, ze potrebuje viac penazi a hotovo. Alebo nech si vybavi vyzivne. Ze tak nemoze zit, argumentovala by som hlavne detmi, ci jej vyhovuje, ze kvoli tomu, ze oni si nevedia spravit medzi sebou poriadky, budu oni trpiet.
Inak nie je velmi ako pomoct. Poznam rodinu, kde su tak chudobni ze az, nosia stare veci, ale ked aj nieco viac dostanu, tak to daju inemu, lebo im taky sposob zivota vyhovuje, citia sa tak slobodne. Poznam rodinu, kde kupuju same najdrahsie veci, lebo ked kupia lacnejsie, maju pocit, ze to je nekvalitne a ohrozuju si tym svoje zdravie. Sice tym padom nemaju az tak vela veci (sice stale viac ako napr. ja 😀 ) a velmi radi sa stazuju kolko vela maju ini a zaroven sa radi vychvaluju, ake maju oni znackove veci. A tiez im to vlastne tak vyhovuje. Sposob zivota inych neovyplvnime, mozme im maximalne navrhnut, ako inak by mohli zit, skusit otvorit oci. A deti je cloveku luto, lebo vidi to, co rodicia mozno nevidia, ale na druhej strane kazdy rodic ma pravo vychovavat svoje dieta ako sam uzna za vhodne a je za ne zodpovedny on, on ich aj najlepsie pozna a mozno velmi dobre vie, preco ich vychovava prave takym sposobom. Ked si nedaju povedat, nemala by som tu odvahu viac zasahovat, aby mi neskor vycitali, ze ja za to mozem, ze vdaka mojej rade nieco pokazili.

mircalla
6. feb 2016

Suhlasim so @sense @sissy27 @cervenaruza123

Neviem ale ako dosiahnut, aby jej manzel daval viac penazi a ci sa to da nejako sudne riesit? Ale ozaj jej skus aspon otvorit oci, ze tym, ze nekona robi zle vlastnym detom

Inak je to od teba pekne, ze ti je tych deti luto, a staras sa, takych nie je vela. Zato mas moj obdiv.

jabadaba
6. feb 2016

pokial jej manzel zarobi, nie, nepomohla. Snad ju nebudes zivit namiesto chrapuna, ktory jej posle zlomok zarobku a zvysok presustruje?! Keby nemala muza, nepoviem pol slova. Ale tu napises ako jej muz zarobi, mas presnu informaciu kolko zarobi, dokonca ho poznate obaja, tvoj muz s nim pracuje a Ty tu zistujes, ci mas financne futrovat vydaje jeho deti??? Sa mi snad sniva. Tvoj muz nech ho nakope do riti ako chlap chlapa! To jedine im pomoze! Deti Ti luto byt moze, aj mne by bolo. Ale hadam nebudes zivit deti cudziemu chlapovi, ktory je kooo na entu! Jeho preberie ina pomoc a to som uviedla - riadny kopanec do guli. To nevie tvoj muz od pluc tomu idiotovi nandat? Ak vam je deti skutocne luto, potom porieste ich tupeho fotra. Kamoske si povedala kolko jej muz zarobi? To by mala hadam vediet! A ostatne nech si riesi s muzom ona. Ma snad usta, ci? Pomer financovania ma byt opacny - 150 na chlast, 800 eur zene a detom!

lauricka
6. feb 2016

Vas muz moze dat rec s jej muzom, ze rodina potrebuje viac penazi a treba sa o deti starat, aby sa im deti neposmievali. A vy s nou, dodat jej trosku rozumu a guraze, aby si doma dala veci do poriadku. Tak jej mozete pomoct. Ostatne musia realizovat sami...

evelynm
6. feb 2016

suhlasim s tym ,co napisali dievcata predo mnou. Toto je vec, ktoru si maju riesit oni dvaja. Im ma zalezat na ich detoch. Mlada mamicka by si mala dat urcit sudom vyzivne. Ona byva v izbe v svokrinom dome a on preflakava peniaze?? Tak cosi v tom vztahu nie je v poriadku. Lutost, ktoru citis, je pochopitelna, ale nie je to dobry radca. RODICIA by sa mali postavit zodpovednejsie k starostlivosti o deti a o svoj spolocny zivot.

qidko
6. feb 2016

Skus skupinu DARUJEM VYMENIM.

laura0107
6. feb 2016

Pomohla by som urcite nematerialne,, potravinami,oblecenim,...