• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

22. decembra 2010 
dahlia vo vynimocnych pripadoch mozno preplatit najviac 5 dni dovolenky (mam podobny "problem" asi 18 alebo viac dni dovolenky)
14. jan 2010 o 13:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
siouxie: 1. bude mi v takejto situacii moct byt vyplateny zvyseny rodicovsky prispevok za mesiace januar-februar 2010, pocas ktorych budem zostatok D cerpat? ak budes cerpat dovolenku cast mesiaca (nemoze to byt cely mesiac), napr. 10 dni, tak ti prislucha aj RP za prislusny mesiac. otazka je, v akej vyske (ci ten zvyseny 256 alebo 164)
2. nebude sa to povazovat za prijem? neviem, mam rovnaku otazku
3. treba to socialke oznamit nejakym tlacivom? socialke nie, to by mal urobit zamestnavatel (aj zdravotnej poistovni,neviem ako je to s dss), ale ty to budes musiet nahlasit upsvar (nahlasis prerusenie poberania rp a potom ukoncenie a navrat spat na RD)

ja planujem ist v priebehu par dni za mzdovou uctovnickou u nas vo firme, spytam sa, inak sa mozes obratit na gapu (ma temu dakujeme gapa)
14. jan 2010 o 13:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj, vie mi niekto poradit?
Som zamestnana ( pred materskou som bola 1,3roka),ale som na materskej. 16.3.2010 nastupujem na rodicovsku dovolenku, ale pracovny pomer mi bude stale trvat. Len budem doma na rodicovskej dovolenke.
Mam narok na zvyseny RP? DAkujem
14. jan 2010 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tinna ak poberas materske, tak odpoved je ano, ked skoncis poberanie materskeho, chod na upsvar, budu chciet RL dietata, jeho kopiu (mozno aj dve), potvrdenie zo SP, ze si poberala materske, niekde chcu aj vidiet vypis z uctu, ci karticku k ucut, kam bude chodit prispevok. najskor si zavolaj na prislusny upsvar a zisti si telefonicky co treba, aby si tam nemusela chodit viackrat
14. jan 2010 o 13:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tin007 a nevadi ze mi bude pracovny pomer stale trvat? sice budem doma na RP?
DAKUJEM:slight_smile:
14. jan 2010 o 13:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tinna to, ze budes stale v PP je ok, len nebudes moct pracovat (ani brigadne), lebo by si dostala ten nizsi prispevok 164 E
14. jan 2010 o 13:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tinna88- budes mat narok na zvyseny prispevok,

a to je dobre,ze ti pracovny pomer stale trva, teraz si vlastne len na "dovolenke" :slight_smile:
a dieta musi mat do 2 rokov.

-musis vsak zajst na prislusny Urad prace soc. veci a rodiny a podat ziadost o zvysenie.
14. jan 2010 o 13:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
prepáčte, v tejto oblasti sa nevyznám,len sa chcem opýtať,či sa zvýšenie týka aj dieťaťa nad 2roky? teda syn ma 26mes. a dalšie budeme mať v auguste
14. jan 2010 o 13:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tiriel, nie teba sa to pri synovi netýka.
14. jan 2010 o 14:15  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Toto som našla na stránke pána Mihála:
Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 8 zákona o dani z príjmov – čo sú príjmy príležitostné. Rodič tak môže mať napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.
Keďže nárok na RP za kalendárny mesiac je aj vtedy, ak rodič spĺňa podmienky na priznanie RP len za časť kalendárneho mesiaca, znamená to, že rodič môže mať príjem aj z príjmu na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, či dohodu o brigádnickej práci študentov, ak takéto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac ale len časť mesiaca.
Podala som si žiadosť o zvýšenie príspevku nakoľko moje dieťa nemá ešte dva roky.
Mám tomu chápať tak,že pracovať na dohodu môžem,ak táto bude platná len jeden mesiac,budem robiť napríklad len 10 dní z mesiaca a následne sa na ďalší mesiac spíše nová zmluva?Na úrade mi povedali,že pracovať nemôžem vôbec ani tak ako to tu popisuje pán Mihál.Preto sa Vás pýtam či ste ešte niektorá po takejto možnosti pracovania pátrala.Ďakujem
14. jan 2010 o 14:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem... pekný den
14. jan 2010 o 14:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzickai neviem, pozri temu http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=82695&vGroupOffset=0

sioux - preplatit ti ju nemoze, musis si ju vycerpat - bud hned po skonceni md alebo az po skonceni rd - vela zamestnavatelov tlaci na zamestnakyne, aby si ju vycerpali hned po md - lenze ked nastupis na dovolenku to mas akoby si zacala pracovat a nie som si celkom ista, ako je to potom s moznostou dat vypoved zo strany zamestnavatela a pod. - uz sme to riesili tu http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=85009&vGroupOffset=640
alebo kuk aj http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=103297
14. jan 2010 o 15:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Takze tie mamicky ktore neboli nemocensky poistene 270dni pred porodom nemaju narok na zvysenie R.Prispevku. Ja si myslim ze je to trosku na hlavu my ostatne mamicky sa mozeme ist past aj detickami na pasu mozno nam kravicky coto nechaju. Proste hroza :(
14. jan 2010 o 16:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mikynka napis Tomanovej, tu zbytocne vyplakavas
14. jan 2010 o 17:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
podla zakona mam narok na zvyseny RP ale v blogu p. Mihala citam ze nesmiem mat ani prijem z DNP... ako to je ak budem mat vyplatene osetrovne s dcerou ... na RP som so synom .... tak nebudem mat narok na zvysenu RP ... upresnim ze nikdy to netrva dhlsie ako jeden mesiac ..

dik za info
14. jan 2010 o 18:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, vedel by mi niekto poradit?
chcela by som sa spytat na moj konkretny pripad- Od porodu- juna 2009 poberam RP, kedze pred porodom som bola 8 mes. nezamestnana, nevznikol mi narok na matersku. Predtym som bola zamestnana 2 roky.Takze nesplnam podmienku -poberania materskej, ale splnam podmienku ze som bola za 2 roky pred porodom 270 dni nemocensky poistena, kedze zamestnavatel za mna odvadzal. Vztahuje sa aj na mna zvysenie rodicoskeho prispevku? na urade prace aj na socialnej poistovni v mieste mojho bydliska mi nikto nevedel odpovedat,,
14. jan 2010 o 18:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bmmz
Je pravda, že nemôžeš mať príjem za ošetrovné alebo PN, ale rodičovské ti patrí celá aj za 1 deň nároku. Napr. 1.2. nie si PN ani OČR a tak za február máš nárok na rodičovský. 2.2. sa dáš vypísať a budeš vypísaná až do 30.3. Za toto obdobie ti patrí nemocenská. 31.3. si zasa na rodičovskej a v ten jeden deň nemáš príjem z OČR ani PN a preto ti patrí rodičovský aj za marec. :wink:
14. jan 2010 o 19:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzc
Pravdepodobne ti netrval pracovný pomer a nebola si ani v ochrannej lehote pri nástupe na materskú, preto ti nepriznali materskú a tým pádom nebudeš mať nárok ani na zvýšený rodičovský príspevok. :frowning2:
Stačilo sa ti prihlásiť hoc na jeden deň na dobrovoľné nemocenské poistenie a dostávala by si materskú / hoc minimálnu/ a mala by si nárok aj na zvýšený rodičovský.
Škoda.
14. jan 2010 o 20:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kisska mne konci zmluva 11.2 . to je pol roka co som tu a predtym som robila do marca2009 v jednej restike,zhruba 5 mesiacov,ale to bolo na prelome 2008 a 2009..potom bolo pol roka pauza a teraz mamm toto,to sa tiez rata???
14. jan 2010 o 20:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zucz podla mna ano.. treba ist na socialnu poistovnu pod ktoru patri zamestanavatel.. anech ti daju potvrdenie o obdobi prihlasenia sa do nemocenskeho a dochodkoveho poistenia..
potom im to normalne vycisli.. ze dajme tomu

dieta sa narodilo 12.6.2009 teda obdobie je 11.6.2007 do 12.6.2009 a v tomto obodbi im normalne zrataj pocet dni podla toho potvrdenia..


celestina prihlasenie na DNP by jej vobec nepomohlo v case ked uz bola tehotna.. lebo by musela mat min. 270 dni
jedine ze by sa zamestnala.. potom by sa tie obdobia scitovali..

a to co popisujes s ocr este nemaju uplne ujasnene... a potom to bude dost narocne.. lebo musis nahlasovat kazdu zmenu cize ti musia vydat rozhodnutie o odobrati RP a potom znovu o priznani..
14. jan 2010 o 20:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby, teraz som na materskej, mám 2 ročného syna. Poberám RP od začiatku, lebo som nepracovala pred nástupom na MD. No vlastne od poberania RP platí odvody za mňa štát nie? Tak ak by som otehotnela, nebudem mať nárok na zvýšený RP? Iba ak by som si platila to DNP???? Ako to je viete presne koho sa to týka a koho nie?
14. jan 2010 o 20:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
maznacik, prave vcera mi baby pisali, "pokiaľ máš ukončený PP, potom sa k dňom z DNP pripočítajú dni nemoc.poistenia z ukončeného zamestnania. Ak ti PP trvá, 270 dní musí byť splnených aj z DNP."
tak ako to vlastne je? :confused: :sweat_smile:
14. jan 2010 o 20:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
maznacik007
Ale pomohlo, pretože v tom čase už bol zákon o sociálnom poistení novelizovaný a do dní nemocenského poistenia by sa jej zarátali aj dni predchádzajúcich poistení v období dvoch rokov. Ale nebudem sa tu hádať. Ja čítam a školím sa. Potrebujem to v svojej profesii. :wink:
14. jan 2010 o 20:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
maznacik007, presne to som spravila bola som v socialnej poistovni -a pytala som si potvrdenie za posledne dva roky - za ktore dni mi bolo odvadzane nemocenske, to mi odmietli dat, ze take potvrdenia oni nedavaju! nemaju ani šajnu čo s tým robiť, ale že už tam par žien bolo presne s týmto istým problémom.. tak dufam, že do 30 juna sa to nejak vyrieši, lebo dovtedy si možeš uplatniť nárok na tento zvýšený rodičovsky :slight_smile: pisala som aj na ine fora, zatial ziadna odozva..
14. jan 2010 o 20:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
miah
Je to tak ako ti baby písali. Ak si chceš uplatniť nárok z dvoch poistení, tak potrebuješ v obidvoch splniť 270 dní. Ak iba z jedného tak ti stačí mať dokopy 270 dní.
14. jan 2010 o 20:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem za objasnenie, zase som o nieco mudrejsia :wink:
nevies mi nahodou odpovedat aj na moju otazku v DNP - je posledna? :slight_smile:
14. jan 2010 o 20:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzc
Pre priznanie zvýšeného rodičovského by si musela poberať materské a mať o tom aj rozhodnutie zo sociálnej poisťovne. To znamená, že túto podmienku nespĺňaš a tým pádom ti nárok nepriznajú. Ale aj motyka občas vystrelí a ja ti prajem, aby v tvojom prípade vystrelila a aby ti ho priznali.
14. jan 2010 o 20:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte koceny ja si myslim,ze by mali zvysit aspon na 400.eura ved mi ako zeny si to zasluzime,no nie.co to je taky zaklad to je o nicom,to tak akurat na plienky.o nicom.ahojte....
14. jan 2010 o 20:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zvýšená suma RP 256 €

Na zvýšenú sumu RP vo výške 256 € mesačne bude mať nárok osoba, ktorá spĺňa podmienky na priznanie RP uvedené vyššie a ktorá na dané dieťa pred RP poberala materské (prípadne obdobnú dávku v inom členskom štáte EÚ) alebo bola v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená.

Je pritom jedno, či materské poberala z povinného nemocenského poistenia zamestnanca, SZČO alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Nárok na sumu 256 € potom je až dovtedy, pokiaľ dieťa nedovŕši dva roky. Kalendárny mesiac, v ktorom dieťa dovŕši dva roky, je posledný mesiac, za ktorý sa vyplatí zvýšená suma 256 €.

No ja som materské nepoberala, ani som si neplatila DNP. Ako to je ak je žena na MD, no poberá RP od začiatku, plati štát za ňu nemocenské poistenie, či nie?
14. jan 2010 o 21:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok