Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
Tak akurát to čítam štát počas Rod dovolenky neodvádza odvody za nemocenské poistenie.
ZUZC- to je asi jedno či si tých 270 zaplatíš tesne pred nástupom na materskú, alebo skôr. Proste za posledné dva roky musíš mať zaplatené nemocenské poistenie minimálne tých 270 dní pred plánovaným pôrodom.
Takže ja si musím zrejme začať platiť DNP kým nie som tehu, aby som splnila podmienku ,ať zaplatené 270 dní nemoc poistenie pred pôrodom.
zuzc teraz kopírujem zo Zbierky zákonov č. 571/2009
§ 4
Suma rodičovského príspevku
(2) Rodičovský príspevok je 256 eur mesačne do konca
kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši dva
roky veku, ak sa oprávnenej osobe pred vznikom nároku
na rodičovský príspevok
a) vyplácalo z dôvodu riadnej starostlivosti o toto dieťa
materské16) alebo obdobná dávka ako materské
v členskom štáte alebo
b) nevyplácalo materské16) alebo obdobná dávka ako
materské v členskom štáte a bola v posledných
dvoch rokoch pred narodením tohto dieťaťa najmenej
270 dní nemocensky poistená; do obdobia 270
dní sa započítava aj obdobie prerušenia povinného
nemocenského poistenia, ktoré sa započítava na
účely materského podľa osobitného predpisu.19)
Pre teba je podstatné to B. Takže nárok máš a normálne požiadaj o zvýšený rodičovský príspevok a odvolaj sa na toto.
Sociálnu poisťovňu požiadaj písomne o vystavenie dokladu o trvaní nemocenského poistenia za posledné dva roky a to dolož k žiadosti o zvýšený rodičovský príspevok.
Všetko dvojmo a daj si potvrdiť prevzatie na soc. poisťovni aj na úrade práce.
Nebav sa s nimi. Oni sa ti musia vyjadriť písomne. 🙂
ahoj baby, neviete ako je to ked sa prekrýva materská, teda ak máte deti po sebe. malá mala v novemri 1 rok, a koncom roka plánujeme narodenie druhého bába, či potom aj na to druhé mi zvýšia. lebo ked nie tak nepožiadam teraz ale až na to druhé. Ved teraz by mi platili už len rok a potom celé 2 nie???
zuzc, ak ste boli v období dvoch rokov pred pôrodom dieťaťa nemocensky poistená 270 a viac dní, tak hoci ste nepoberali materské, máte nárok na zvýšený RP.
V tomto mesiac starom článku:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
je to dúfam dostatočne zreteľne uvedené...
Asi by si dostával len jeden RP aj keď prvé by nemalo ešte tri roky. kamoške to tak povedali, má 2 ročnú a v máji má mať druhé, to ešte tá jej malá nebude mať tri.
marcelkatt, stat za matky plati zdravotne poistenie a dochodkove na SP, pokial on ziadala. teda pocitaju sa jej roky do dochodku a aj do II. piliera posielaju.
plat si z maxima DNP, budes mat super matersku.
bola som ziadat o zvyseny RP. vsimla som si na nastenke, ze ten prispevok rodicovi, ktory dostava matka po nastupe do zamestnania-25% z RP je len na 6 mesiacov, nie za cele zvysne mesiace do ukoncenia 3 rokov veku dietata.
Chcela by som sa opitat mam narok na zvysenie rodicovskeho aj ja ked som pracovala v cechach viac ako 270 dni a poberala som matersku
zazitok dneska:
volala som pred tyzdnom s pani na upsvar ze narok na zvyseny Rp nemam,lebo som poberala matersku v UK.
a dnes som jej volala zase, ze som si to zistovala a pani na to: ok. tak si vypiste papier.
a narok mam. 😉 takze nedajte sa odbit. 😵 😵
tamka84 ja som tiez ten pripad, ano RP na starsie ti tym padom zanika
z materskej a nasledne z dalsieho RP musis uzivit obidve, je to vyplacane na rodica nie na dieta, to ich nezaujma ze 2 deti potrebuju viac ako jedno
chcem sa spytat.Som na MD od roku 200á a maly mal teraz v decembri2 roky. Zacala som od dnes pracovat. MAly je v sukromnom zdravotnickom zariadeni. Mam pravo dalej na RP??Co som vycitala zo stranky, kde pisal aj pan Mihal, tak by som mala mat pravo, ale pani na urade ma odbila, ze nemam a basta 😠
tamka84.....ked Ta gynekolog vypise na matersku poistovnu, hned to musis nahlasit na UPSVaR, lebo Ti po naroku na materske, zanika narok na RP.
Nemozes poberat RP, ked budes poberat materske.
abetka- nárok by si mala, ale len v prípade, že malý nenavštevuje žiadne zariadenia, ale stará sa o neho kompetentná osoba-stará matka , o tom treba doložiť čestné prehlásenie. bohužiaľ, otrasné podmienky pre nárok RP 😠 😠 😠 😠
vieraj, ad:
"bola som ziadat o zvyseny RP. vsimla som si na nastenke, ze ten prispevok rodicovi, ktory dostava matka po nastupe do zamestnania-25% z RP je len na 6 mesiacov, nie za cele zvysne mesiace do ukoncenia 3 rokov veku dietata. "
...
To je podobná nástenka, ako tá na ministersvte živ. prostredia (tender na emisie)...
...
Zákon 561/2008 v znení platnom od 1.1.2010, § 5 ods. 2:
"„(2) Príspevok rodičovi je 25 % zo súčtu súm rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu,12b) na ktoré
by mala oprávnená osoba nárok z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, za ktorú by sa jej poskytoval rodičovský
príspevok,
a) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku, alebo
b) do skončenia platnosti vydaného posudku podľa osobitného predpisu,12c) najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom dovŕši šesť rokov veku."
Neviem, či moja otázka patrí sem, ale spýtam sa, pretože mám dať vedieť do práce, kedy nastúpim.
Moja dcérka v 17.1.2011 dovŕši 2.roky. Chcela by som ju dať do jasličiek povedzme od 15.1., aby sa zaučila do konca januára. V tomto mesiaci by som mala nárok ešte na zvýšený RP. Samozrejme, že jasle budem musieť zaplatiť na celý mesiac. Mám nárok aj na príspevok pri starostlivosti za január? Môžem dostať aj RP aj príspevok pri starostlivosti v jeden mesiac? Ja by som nastúpila do práce od 2.2., keďže som učiteľka tak musím začať celý polrok. Ale čo tie 2 týždne, keď malá pôjde do jaslí. Inak ju nemám kedy zaučiť, pretože z práce ma neuvoľnia každý deň. Neviem, či som to vysvetlila jasne. Ďakujem za odpoveď.
To sa vzájomne vylučuje. Za jeden kal. mesiac buď dostanete RP alebo príspevok na starostlivosť. Nedá sa oboje.
p. Mihal, chcela by som sa opytat, ked pracujem na sprostredovatelsku zmluvu, k akemu datumu mi staci zrusit ju? vraj staci 1den v mesiaci nepracovat a mam narok na vyssi rodicovsky prispevok.
dakujem pekne za odpoved.
hladam tie tlaciva , ktore treba dat na UPSVaR a nenasla som to, je potrebne aj cestne prehlasenie? ked uz poberam RP?
zdravím, vedeli by ste pômocť aj mne?
Som dobrovoľne nezamestnaná, už cca 2 roky. momentálne si ale neplatím nem. poi. chcela by som sa vás opýtať, v akom prípade by sa ma týkal ten zvýšený príspevok? Mám si spätne doplatiť nemocenské? Má to nejaký zmysel?
janka nemocenske sa spatne doplatit neda 😖 aby si mala narok na matersku a tympadom aj na zvyseny rodicovsky, musis byt za posledne 2 roky pred porodom aspon 270 dni nemocensky poistena - nemusi to byt v kuse, takze ak mas termin 11.9.2010 (dajmetomu ze vtedy skutocne porodis), tak v obdobi 11.9.2008 - 10.9.2010 musis "naskrabkat" tych 270 dni - cize ak si aj momentalne neplatis ale niekedy od 11.9.2008 si si aspon chvilu platila, tak si spocitaj kolko dni si uz zaplatila a na zvysok (pre istotu viac) sa este poisti - ak si od 11.9.2008 nebola poistena vobec, tak uz sa ani poistovat nemusis, tych 270 dni uz splnit nestihnes
sestra mi silno vysvetlovala, že nielen 270 dni je tam podmienkou, ale aj 2 roky pracovneho pomeru...????
Tak kde je teda pravda? stačilo by, keby som mala zmluvu na cca 4 mesiace a zbytok by som si dopláca teraz? T.Z. že od 1.10.2009 do 1.2.2010 som pracovala, a od ferbruára, by som začala platit sama? tak potom mi vznikne nárok????
emjee, ďakujem

celestina, no bodaj by vystrelila 🙂 🙂 🙂 aj v zakone su uvedene dve podmienky nároku - materska alebo 270 dni nemoc.poist. To "alebo" mi dava nadej 🙂 len nikto kompetentny mi nevie nic povedat, aj na uradoch v tom maju hokej, zas jeden zakon... ak by tých 270 dni NP malo byt odvadzanych tesne pred materskou, resp. terminom porodu tak preco by zakon uvadzal aj tie 2 roky? za pokus to stoji, za informovanie sa nic nedam a tych 100 ecok naviac kazdy mesiac poteší 🙂 a ked nie, tak aspon budem o nieco mudrejšia